Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 03:53   #1
Njuskalo prijevare

Danas sam i ja postala zrtvom prijevare na Njuskalu. Uplatila sam za mobitel 1900 kn (korisnicko ime prodavaca na njuskalu je "pile89") na bankovni racun, a stigla mi je neka kanta preko Tisak paketa.
Otisla sam na policiju i saznala neke cake u nasem pravosudnom sistemu koje bih htjela podijeliti s vama tako da ne napravite istu gresku kao i ja:

Zakljucak svega je da NEMA NACINA DA TAJ NOVAC IKADA VRATITE. I to iz sljedecih razloga:

1. Prema novom zakonu, ako se radi o prijevari do 2000 kn, policija ga nema pravo progoniti. Ako se radi o iznosu od 2000 kn i 1 lipi, tada imaju osnove za to. Eventualno mogu utvrditi njegov identitet, a onda je na vama da podignete privatnu tuzbu protiv njega sto samo po sebi puno kosta i dugo traje i na kraju se ne isplati.

2. Nadalje, ako se i radi o iznosu vecem od 2000 kn, tada ga policija moze privesti i on ce zakonski odgovarati, ali ni tad NECETE DOBITI SVOJU IMOVINU NAZAD, osim ako ne podignete privatnu tuzbu.

3. NEMA NACINA DA SE PREVARANTU UOPCE UDE U TRAG. Profesionalci otvaraju lazne racune: email adrese, ostavljaju lazne podatke na Njuskalu, daju lazna imena i privremene brojeve telefona. Bankovni racuni koje otvaraju isto mogu biti privremeni, ali cak i ne moraju jer BANKA NIJE DUZNA POLICIJI DATI PODATKE O SVOJIM KORISNICIMA! To se vodi kao bankovna tajna, cak i kada su puno veci novcani iznosi u pitanju. Pri uplati novaca na neciji racun preko internet bankarstva, potrebno je znati IBAN primatelja, ali on vam uopce ne mora dati svoje pravo ime koje odgovara imenu vlasnika racuna - internet bankarstvo ne prepoznaje tu diskrepanciju.

4. Njuskalo ne odgovara za prevarantske transakcije; Tisak paket se takoder ograduje od odgovornosti. Pri posiljci paketa preko Tiska, posiljatelj nije duzan ostaviti svoje prave podatke, tj., pokazati osobnu iskaznicu, sto znaci da vam netko komotno moze i bombu poslati, a ne bi se znalo tko je. Isto tako, nitko vam od tih sluzbi taj novac nece kompenzirati, kao sto to rade npr. ebay ili Amazon, jer to zakonski nisu duzni.

JEDINI SIGURNI NACIN KUPOVANJA PREKO OGLASA je da se s tom osobom nadete uzivo i dobro pregledate predmet koji kupujete, po mogucnosti u drustvu s nekim koga poznajete. Drugi, ne bas optimalan nacin, je placanje pouzecem s time da trebate zatraziti prodavaca da vam dozvoli otvaranje paketa pred postarom ili na posti tako da biste ga pregledali prije nego platite, ali tada imate jako malo vremena za pomno pregledavanje posiljke.

NEMOJTE BITI NAIVNI. Ako vam mobitel ili bilo sto drugo zvuci prejeftino i predobro da bi bilo istinito, obicno tako i je.
acajevo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 14:22   #2
Zato je najbolje sa njuškala tražiti da ti šalje poštom pouzećem.
Sad je Hrvatska pošta uvela da se pošiljka može otvoriti kod primitka i ako nešto nije u redu ne plaćaš nego vratiš pošiljku.
Bezzeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 15:53   #3
Question Prijevara koja koristi Njuškalo i PayPal

Priča počinje jučer- Na oglasu na Njuškalu imam na prodaju haljinu, konkretno vjenčanicu. Na moj broj mobitela stiže poruka od "navodne" Mary Slavic u kojoj ju upit da li sam ja vlasnik haljine, koliko dugo i koja je cijena i dolje je priložena e-mail adresa (sve to na hrvatskom ali očito google translate) na koju ćemo se kontaktirati dalje. Ja potom na "njen" e-mail šaljem poruku da je haljina moja i daje cijena navedena u oglasu 328€. Potom dobivam mail (daljnja komunikacija je na engleskom) da "joj" cijena odgovara i zadovoljna je ponuđenim te da joj dalje pošaljem svoje podatke i PayPal račun da mi uplati novce i potom će nekakva dostava doći po haljinu itd...Uglavnom pošaljem ja " njoj" to i za par minuta dolazi meni mail da mi je novac uplaćen- (i potvrda od PayPala da je novac uplaćen)-A NA RAČUNU NIŠTA-uplaćeno je 548€, 328 € meni za haljinu a 200€ za navedenog agenta i 20€ za troskove prijenosa!!! Ma što!!! OBJAŠNJENJE- novac je uplaćen ali ga Pay Pal zadržava dok ja ne platim navodnom agentu 200€ na račun preko Western Uniona te kad uplatim pošaljem potvrdu PayPalu da je plaćeno i onda oni meni puštaju 548€ na račun i time je sve rješeno! Sad ja to sve provjeravam porukom PayPalu i PayPal meni vraća poruku da je to 100% siguran način i da su moji novci zagarantirani!!ali ja još imam ?? iznad glave i odem na net i nađem niz sličnih slučajeva po Engleskoj, Americi i kod nas također! ODGOVARAM- Nemam 200€ da ih uplatim jer sam siromašna , povuci si novce natrag i meni plati mojih 328€ a onda ti sama agentu plati tih 200€! Jedino možemo tako poslovat! STIŽE MAIL- Legal action against me is activated.....bla bla bla.....ne razumije ona zasto ja necu uplatit, sa PayPala dolazi obavijest FBI da sam u progonu zbog lažne prodaje jer ona kao ne moze dobiti novce natrag dok ja ne uplatim............upišah se od smijeha!!!! Ali stvarno ozbiljno izgleda...hahah...UGLAVNOM- preko moga maila su poruke odlazile na LAŽAN račun PAYPAL kojim se hakeri koriste i ja sam s istog dobivala sve te potvrde o sigurnosti....ahaaa...tko ne bi nasjeo na to.....i sve je LAŽNO! NOVCI UPLAĆENI NA PAY PALU SJEDAJU ODMAH, nema nikakvog zadrzavanja novaca niti slicno i budite jako oprezni jer je ovo bilo jako dobro smišljeno! Moj zadnji odgovor NJIMA poslije njihove prijetnje- I HAVE TO INFORM YOU TOO THAT THE LEGAL ACTION IS BEEN MADE AGAINST YOU BESAUSE YOU ARE AN INTERNATIONAL DUMBASS SCAMER WHO THINKS THAT THIS CROAT IS A DUMB AS YOU, SORRY WRONG CROAT!! SUCKERRRRR!! Oprostite na izrazima ali dala sam si oduška! Poruke vise ne dolaze! Sve to imam potkrijepljeno mailovima!:klap:
JasminaKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 12:31   #4
zanimljivo. ako paypal "odgovara" da je sve to legit, onda su se dobro potrudili
bass999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 17:03   #5
Quote:
JasminaKa kaže: Pogledaj post
(sve to na hrvatskom ali očito google translate)
I u tom trenutku se prestaje čitati i briše se ta poruka. Ne razumijem čemu dalje gubiti vrijeme.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 08:36   #6
kao prvo, to što e-mail ili stranica izgleda vizualno legit, treba provjeriti koja je web adresa te stranice ili pogledate tko je pošiljatelj e-maila
jer može pisati da ti ga je poslao Paypal ali prava e-mail adresa može biti nešto sasvim drugo. zato oprez.. na taj način se ti ulogiraš, a oni ti ukradu podatke...
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 09:42   #7
ok moguca je i prevara no ako si "novi"korisnik paypala i do sada nisi nista prodavala paypal trazi da mu se uplati od strane prodavaca kao neka garancija da ces ti kao prodavac stvarno poslati kupljenu robu. naime ako si novi prodavac ti nisi ajmo reci pouzdan za sada i za vece sume novaca traze da im se uplati kao polog koji bi trebali kasnije vratiti.
i frend je tako prodavao sliku za nekih 4000eura i trazili su oko 1500e tog pologa pa je frend odustao jer isto kao i ti nije imao te novce

ali moguca je i prevara ako nije doslo od paypala nego neke prevarantske stranice
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 10:32   #8
to pravilo vrijedi samo za neke zemlje. recimo davno prije kada sam otvorio paypal račun u sloveniji oni tada nisu imali tih prepreke kod primanja novca.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 18:16   #9
Jedno slično iskustvo

Prvi put sam na forumu i htjela sam na neki način zahvaliti korisniku JasminaKa. I ja sam prodavala vjenčanicu, i mene je kontaktirao Mary Slavic. Priča je ista, apsolutno ista. Meni je zazvonilo kada sam dobila informaciju tipa 'prvo ti meni uplatiš toliko, pa ti ja prebacim novce'. Možeš mislit! Inače, poruku na mobitel dobila sam 27.12.2015., dakle u isto doba godine kao što opisuje JasminaKa. Razvuklo se to jer sam bila sumnjičava i nisam imala otvoren tada account na Pay palu. Danas su me ponovno kontaktirali, kao pa 'di su novci, kad ćeš platit', prijava, ovo-ono. Pa sam odgovorila i nisu se još javili. Iskreno mislim da niti neće. Jučer sam malo dodatno istraživala na Internetu, oni ovakve prijevare rade već 5 godina, (barem od tada ljudi opisuju iskustva), preko E-baya, pay- pala, u Americi, Europi, Australiji, adresa na koju se lova prebacuje je naravno, pogodite, Nigerija.
Jako su me potresla iskustva nepoznatih ljudi iz Engleske, Australije, koji su prodavali nakit, satove, automobile, telefone, ma ne možete ni zamisliti što sve ne. Kad sam to čitala, osjećala sam kao da je meni nešto oteto, makar te ljude ne poznajem. Zato ljudi podijelite iskustva, jer na ovaj način možemo nekome pomoći. I pazite kada nešto oglašavate na prodaju. Hvala još jednom JasminaKa, što ste me riješili sumnje i hvala Dragom Bogu, naravno. Ugodnu večer svima!
Margareta 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 08:34   #10
da, u svakom slučaju prevara. i nikako uplaćivati novce.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 20:55   #11
meni se javio neki iz švicarske sa iskrivljenim hrvatskim i engleskim jezikom za kožnu jaknu da pošaljem za afriku...a da će on samo platiti poštarinu i da mu dam brojeve nekih računa a da kupac iz afrike plaća jaknu....pa će kao novci stići do mene...

rekao ja njemu samo lunarno plaćanje prika..lova na mjesec....ili se prošeći iz švice do hrvatske, nije ti daleko samo prečicom preko slovenije za 15 minuta...i od tada ga ni vidjeti ni čuti..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 12:46   #12
jebate sad se sjetih da kad sam prodavao mobitel javili se neki englezi da im je kćer u africi da studira i da njoj pošaljem mobitel, a oni će meni pare. da mi se dalo zajebavat još bi ja to poslo, ali sam im reko da nemam vremena hodat okolo i slat mobitele. od tada se nisu javljali. čak mi nije bilo sumnjivo na prvu, ali skužio sam čim se ne javljaju da su imali neki plan.
samo solarno plaćanje ili na tekući pa dok nema love u ruci nema robe.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 20:21   #13
Meni se gade ti prevaranti prek interneta tak mene Milorad Rakuljić Zelov prevario iz Rijeke živi u Bribir Ugrini 27.
Policjia mu ništa ne može. Najbolje ništa ne plaćat niti kupovat preko interneta
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 00:31   #14
Tak i meni, jedan dan stigla sms poruka za neku audio opremu. Sms je broja +1-216 pa dalje. Kolko sam skuzil, to je USA i neka drzava (ohio ili kaj vec).
Neznam jel to slucajnost, jel stvarno neko hoce to kupiti, ali ludnica je ziva.
Pisano je na engleskom bilo.
Ali kak to izvedu opce??

Eventualno da se neko zeza sa USA sim karticom u hrv. pa salje bzvz sms. Nisam odgovaral, niti mislim.
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 17:01   #15
imaš razno razne online servise za slanje sms poruka plus voip isto to nudi. pa logički gledano to nije problem napraviti.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:33   #16
i meni se dogodila ista stvar s tom Mary Slavić, vidjela je oglas na Njuškalu da prodajem vjenčanicu pa poslala posuku, sve isto, nisam joj, naravno, ništa uplaćivala jer mi je odmah bila sumnjiva kak se tak malo raspitivala za vjenčanicu i odmah na sve pristala, poslala sam joj namjerno krivo ime za paypal pa sam dobila poruku kao od paypala na to ime koje ni nema paypal......jao koje prevare
aurora33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 23:31   #17
Meni se danas javila Isabella Goran iz Finske s engleskim brojem mobitela i želi kupiti vjenčanicu. Uglavnom ista priča kao s Mary... Prijevara.
bart555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 00:38   #18
Baš su im napete vjenčanice . Jeli ima koji razlog? Hvala svima na ovim obavijestima. Dobro je znati.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 21:50   #19
nevjerojatno... meni se javila prije 3 dana Nila Garrette iz USA da bi kupila moj ploter, sve isto... ja budala nasjela i pošaljem joj paypal email i isto mi došao mail da paypal čuva moje novce ali moram western unionom platiti nekom u Nigeriju 100 eura za shipping... ma kako da ne... i naravno upozorenja od "paypal-a" da što prije platim... evo danas stigla i prijetnja da će me prijavit fbi-u... hahaha, kad bi fbi imao ovlasti u hr onda bi se još zapitala ovako... sterala sam ih u tri krasne nek idu zaj*** nekog drugog...
__________________
"Volim te ne zbog toga što si ti, već zbog toga što sam ja kad sam pored tebe." Gabriel Garciá Márquez
DaisyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 10:18   #20
najezda prevaranata na prodavačice vjenčanica. ko vam kriv kad se udajete... kao što rekoše već gore, prevedeni mail odmah u trash a paypal mail provjeri adresu u zaglavlju
anarchy99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.