Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 08:44   #41
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
zašto manje traže povišice?

Imaju druge prioritete, manje su sklone riziku, urođene psihološke razlike... itd.... to je njihov slobodni izbor.

Ili možda tvrdiš da žene nemaju vlastitu slobodnu volju?


Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
koja su to?
Žene imaju drugačije afinitete i prioritete te su puno sklonije društvenim poljima koja se u pravilu manje plaćena od na primjer inžinjerskih i računalskih. Dokazane urođene razlike. Tek rođene ženske bebe traže pogledom ljudska lica, muške fizičke objekte. Nema tu društvenog utjecaja, to je urođena genetska razlika, deal with it.


Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
jel baš žene žele preuzet veći dio brige za obitelj ili je to zato što muškarci (bar neki) ne preuzimaju svoj dio?

Preuzima svatko na svoj način, muškarci uglavnom se bore za napredovanje i bolje povišice da bi se bolje mogli skrbiti za obitelj.
Prangija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 09:27   #42
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
[
jel baš žene žele preuzet veći dio brige za obitelj ili je to zato što muškarci (bar neki) ne preuzimaju svoj dio?
Jel baš žene žele seks toliko puta koliko ga imaju tjedno ili je to zato što muškarci ne preuzimaju svoj dio? I obratno.
Hoćemo li i u ložnice ulaziti?
Neke stvari moraju ostati na privatnoj razini i privatnim odlukama.
Ono što bi trebao biti zadatak društvenih akcija je da se postigne da svi imaju iste mogućnosti, ali da se zbog svog izbora ne osjećaju loše.
A pogotovo je kontraproduktivno nametanje kvota i inženjering statistika da se razlike prividno anuliraju.
Na ovim područjima je školovanje i pravo glasa žena riješeno mnogo prije nego u nekim razvijenijim zemljama. I nitko nema pravo reči da mu je išta od toga uskraćeno zbog spola. Na razini društva.
Privatno, ima nasljeđa zastarjelih shvaćanja. No ne može se društvo silom petljati baš u svaki segment obiteljskih odnosa. To mora doći samo.

Kad čovjek prihvati svoju prirodu i pomiri se s tim da je određenog spola koji ima svoje određene karakteristike, sve postaje jasnije i lakše.
Nije meni muž kriv što mi se poslije poroda mozak pretvorio u roza srčeka i ni na kraj pameti mi nije bio posao, već uspavanke i blentavo blejanje u najljepšeg potomka ikad. A posao bio zadnja rupa na svirali.
To se nakon nekoliko godina promijenilo. Ali netko je morao i raditi za to vrijeme.

Puno više bi za žene napravila akcija koja bi obuhvaćala borbu za veće mogućnosti rada na pola radnog vremena, poticanje zanimanja za žene koje ne žele ili nisu u mogućnosti doseći visoke akademske titule, a opet žele raditi i financijski pridonositi obitelji i sebi, pojednostavljivanje vrtićkog programa, poticanje obrazovanja kod kuće, popularizacija i pojednostavljenje malih obrta i slobodnih zanimanja ... A ne određivanje kvota na mjestima koje ih realno uopće ne zanimaju u većem broju. Ili izmišljanje radnih mjesta i zanimanja koja društvu uopće nisu potrebna. Barem ne u tolikom broju.

Kako se osjeća žena koja dospije na listu/posao samo zato jer je žena?
Ili ona kojoj zbog njene odluke donesene zbog njenih prirodnih karakteristika (hormoni nisu mit) društvo kaže da je potlačena i glupa?
Hvala, ali ne hvala.

Problemi u društvu postoje. To ne sporim. Nije lako donijeti odluku o potomstvu recimo, ako ti nad glavom visi otkaz zbog toga. Ili zaostajanje u poslu. Ali tu nitko nije kriv.
Poslodavac želi radnika na raspolaganju, žena želi vrijeme za sebe i dijete.
Treba raditi na pomirenju toga, a ne na prisili koja samo iznjedri nove načine zaobilaženja zakona.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 10:38   #43
Quote:
Quote:
Prangija77;56079266[QUOTE kaže:
]Imaju druge prioritete, manje su sklone riziku, urođene psihološke razlike... itd.... to je njihov slobodni izbor.

Ili možda tvrdiš da žene nemaju vlastitu slobodnu volju?

Žene imaju drugačije afinitete i prioritete te su puno sklonije društvenim poljima koja se u pravilu manje plaćena od na primjer inžinjerskih i računalskih. Dokazane urođene razlike. Tek rođene ženske bebe traže pogledom ljudska lica, muške fizičke objekte. Nema tu društvenog utjecaja, to je urođena genetska razlika, deal with it.
Preuzima svatko na svoj način, muškarci uglavnom se bore za napredovanje i bolje povišice da bi se bolje mogli skrbiti za obitelj.[/TE]
Ako netko ne moze za sebe traziti povisicu koju zasluzuje, onda to za njega nije dobro. Slobodan izbor ne znaci da je svatko napravio najbolji izbor. Time ne mislim da ce netko odlucivati umjesto drugog, vec da podrska onima koji imaju probleme s odredjenim stvarima nije nešto loše. Bez obzira na koga i koju vrstu problema se odnosi.

Ja sam ovdje pitala o beskorisnosti ( prema satniku) odredjenih zanimanja, a ne zasto koji spol vise bira koje zanimanje.
Rezultat je i i prirodnih sklonosti i društvenog utjecaja.

Zadnje uređivanje mantisa : 03.11.2015. at 10:53.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 10:52   #44
[QUOTE=Hilda;56079573]J
Quote:
Neke stvari moraju ostati na privatnoj razini i privatnim odlukama.
Ono što bi trebao biti zadatak društvenih akcija je da se postigne da svi imaju iste mogućnosti, ali da se zbog svog izbora ne osjećaju loše.
A pogotovo je kontraproduktivno nametanje kvota i inženjering statistika da se razlike prividno anuliraju.
Na ovim područjima je školovanje i pravo glasa žena riješeno mnogo prije nego u nekim razvijenijim zemljama. I nitko nema pravo reči da mu je išta od toga uskraćeno zbog spola. Na razini društva.
Privatno, ima nasljeđa zastarjelih shvaćanja. No ne može se društvo silom petljati baš u svaki segment obiteljskih odnosa. To mora doći samo.
naravno
slažem se s ovim o zakonskoj ravnopravnosti, a zastarjela shvaćanja odumiru sporo
Quote:
poticanje zanimanja za žene koje ne žele ili nisu u mogućnosti doseći visoke akademske titule, a opet žele raditi i financijski pridonositi obitelji i sebi, pojednostavljivanje vrtićkog programa, poticanje obrazovanja kod kuće, popularizacija i pojednostavljenje malih obrta i slobodnih zanimanja ...
većina zanimanja i je takva
Quote:
Kako se osjeća žena koja dospije na listu/posao samo zato jer je žena?
nisam za to
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 11:12   #45
[QUOTE=mantisa;56080170]
Quote:

Ako netko ne moze za sebe traziti povisicu koju zasluzuje, onda to za njega nije dobro. Slobodan izbor ne znaci da je svatko napravio najbolji izbor. Time ne mislim da ce netko odlucivati umjesto drugog, vec da podrska onima koji imaju probleme s odredjenim stvarima nije nešto loše. Bez obzira na koga i koju vrstu problema se odnosi.

Ja sam ovdje pitala o beskorisnosti ( prema satniku) odredjenih zanimanja, a ne zasto koji spol vise bira koje zanimanje.
Rezultat je i i prirodnih sklonosti i društvenog utjecaja.
U potpunosti se slažem, podrška svakom je poželjna. Možda sam pretjerao kad sam napisao beskorisnih, ali ima i takvih studija. Npr. gender studies, beskorisna studija koja ne bi postojala da nema državnih subvencija za istu. Na kraju možeš postati profesionalni kulturni marksist s takvom diplomom, parazit koji širi demagogiju i neistinite feminističke gluposti.

No možda sam malo radikalan u svojim pogledima prema takvim parazitima
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:44   #46
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post

U potpunosti se slažem, podrška svakom je poželjna. Možda sam pretjerao kad sam napisao beskorisnih, ali ima i takvih studija. Npr. gender studies, beskorisna studija koja ne bi postojala da nema državnih subvencija za istu. Na kraju možeš postati profesionalni kulturni marksist s takvom diplomom, parazit koji širi demagogiju i neistinite feminističke gluposti.

No možda sam malo radikalan u svojim pogledima prema takvim parazitima
Ne, nisi nit pretjerao nit radikalan.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:50   #47
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Npr. gender studies, beskorisna studija koja ne bi postojala da nema državnih subvencija za istu. Na kraju možeš postati profesionalni kulturni marksist s takvom diplomom...
Da, baš kao što s diplomom fizike možeš postati profesionalni liberalni ekonomist. Daj se barem minimalno informiraj o studijima i školama koje smatraš beskorisnima jer te ovakve budalaštine diskvalificiraju kao ozbiljnog sugovornika.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:53   #48
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
To što pojedine studije smatraš beskorisnima je tvoje vlastito pravo, ali daj se barem informiraj o tome kojim se područjima koji studij ili koja škola bavi prije nego što počneš lupetati gluposti koje te diskvalificiraju kao ozbiljnog sugovornika.
To što ti smatraš feminističke znanosti i ostale gluposti na tuđi trošak "korisnima" je tvoje pravo, no moje pravo je reći da s takvim stavom podržavaš beskorisne parazite koji šire demagogiju i neistinite budalaštine, huškaju mržnju i netoleranciju i da podrškom istih ne samo da lupetaš gluposti, nego podržavaš otvorenu pljačku da bi se iste financirale. To trashmarksističko laprdanje te diskvalificira iz daljnje rasprave.

Šta ćemo sad?

Preporučujem ovo:

Amazon.com: " ‘Worthless’ delivers a blunt and real-world assessment about the economic realities and consequences of choosing various degrees with a necessary and tough fatherly love. Don’t lie to yourself. And certainly don’t waste four years of your youth and thousands of dollars in tuition on a worthless degree.”

http://www.amazon.com/Worthless-Youn...ords=worthless

Zadnje uređivanje satnik : 03.11.2015. at 14:09.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:00   #49
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ne, nisi nit pretjerao nit radikalan.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:28   #50
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ne, nisi nit pretjerao nit radikalan.
Pa prilicno je pretjerao nazvavsi beskorisnima medicinske sestre, uciteljice .. itd, sto je sve bilo tamo.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:51   #51
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Pa prilicno je pretjerao nazvavsi beskorisnima medicinske sestre, uciteljice .. itd, sto je sve bilo tamo.
Govorio sam o manje plaćenim profesijama i kako pridonose razlici između prosječne zarade muškaraca naspram žena, beskorisnim sam nazvao gender studies ili art history.

Moždasu eto korisne nekome, ali nisu ekonomski isplative studije. Svojoj djeci ne bi preporučio beskorisne diplome, čista ekonomska računica je u pitanju.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:03   #52
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Pa prilicno je pretjerao nazvavsi beskorisnima medicinske sestre, uciteljice .. itd, sto je sve bilo tamo.
To on nije napisao, nego je rekao da su ta zanimanja manje plaćena.
Zašto je tako? To pitaj tržište.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:10   #53
Je, napisao je. Mozda to ne misli, ali je napisao.
Spomenuo je beskorisne studije, ja sam pitala koji su to i onda je nabrojao to sto je.
Ne da mi se kopirat, vratite se natrag.

I stvarno mislite da nitko ne bi trebao studirati povijest umjetnosti? Tko ce radit kao kustos po muzejima, tko ce predavati umjetnost po skolama, pisati knjige o umjetnicima i slicno? Smatrate da nam sve to ne treba?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:13   #54
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Evo jedan:
http://www.moj-posao.net/Savjet/6101...cenost-zena/2/

Misliš li da šire teorije zavjera ili možda ipak ne?
može li konačno netko KONKRETNO napisati u kojoj to firmi u hrvatskoj žene za isti posao imaju manje plaćenu satnicu? dakle satnicu jer ako ja radim prekovremeno, a moja kolegica ne onda je valjda logično da ja dobijem veću plaću ali da su žene manje plaćene za isti posao je obična laž.
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:20   #55
Quote:
kolkotolko kaže: Pogledaj post
može li konačno netko KONKRETNO napisati u kojoj to firmi u hrvatskoj žene za isti posao imaju manje plaćenu satnicu? dakle satnicu jer ako ja radim prekovremeno, a moja kolegica ne onda je valjda logično da ja dobijem veću plaću ali da su žene manje plaćene za isti posao je obična laž.
Takve stvari se mogu pojaviti u situaciji kad netko pregovara oko place i poslodavcu su vazan upravo ti. Ako trazis vise, ces i dobit vise.
U drzavnim firmama toga nema, pa ni u vecini privatnih osim mozda kad se radi o nekom visoko pozicioniranom.
Pretpostavljam, nemam osobnog iskustva s tim.

Kao sto kad se cjenkas neces dobit nizu cijenu ako nisi trazio.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:23   #56
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Takve stvari se mogu pojaviti u situaciji kad netko pregovara oko place i poslodavcu su vazan upravo ti. Ako trazis vise ces i dobit vise.
U drzavnim firmama toga nema, pa ni u vecini privatnih osim mozda kad se radi o nekom visoko pozicioniranom.
Pretpostavljam, nemam osobnog iskustva s tim.

Kao sto kad se cjenkas neces dobit nizu cijenu ako nisi trazio.
ja u tome ne vidim problem. jedini problem bi bio da zaposliš ženu, dogovoriš se s njom za manju plaću nego što daješ muškarcu za isti posao u istoj firmi.
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:27   #57
inače ako netko ne zna: zakonski je zabranjeno na osnovu spola davati različitu plaću. ukoliko netko zna za takav slučaj neka prijavi. ja tvrdim da ne postoji firma koja bi ženi plaćala manje samo zato što je žena. možda u indiji, u hrvatskoj ne.
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:49   #58
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Je, napisao je. Mozda to ne misli, ali je napisao.
Spomenuo je beskorisne studije, ja sam pitala koji su to i onda je nabrojao to sto je.
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Medicinske sestre, učiteljice, odgajateljice, ljudski resursi, administratorice, ekonomistice, ženske studije, psihologija, socijalne znanosti, povijest, jezici i literarura i ostali društveni smjerovi (koje Japan evo mahom ukida jer su beskorisne) i ostale mekane "znanosti".

http://libertyunyield.wpengine.netdn...-of-majors.jpg

Redom manje plaćene profesije. Među doktorima rijetko imaš žene neurokirurge npr. a puno više u općoj praksi.
Dakle rekao sam točno što mislim, ne kontam što tu nije jasno?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:52   #59
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Takve stvari se mogu pojaviti u situaciji kad netko pregovara oko place i poslodavcu su vazan upravo ti. Ako trazis vise, ces i dobit vise.
U drzavnim firmama toga nema, pa ni u vecini privatnih osim mozda kad se radi o nekom visoko pozicioniranom.
Pretpostavljam, nemam osobnog iskustva s tim.

Kao sto kad se cjenkas neces dobit nizu cijenu ako nisi trazio.
Jel' onda moja direktorica šovinist ako zapošljava 98% muškaraca u firmi?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:56   #60
Quote:
kolkotolko kaže: Pogledaj post
ja u tome ne vidim problem. jedini problem bi bio da zaposliš ženu, dogovoriš se s njom za manju plaću nego što daješ muškarcu za isti posao u istoj firmi.
Čak ni ovo nije problem, ako ona pristane na manju plaću. Može biti različita plaća između dva muškarca ili dvije žene za isti posao, ako dobrovoljno i bez prisile pristanu na uvjete koji im odgovaraju. Može bit da netko ima iskustva ili netko pristane na manju plaću jer živi bliže poslu, netko ima plaćen auto ili benzin jer je to dogovorio s poslodavcem.

Slobodna volja i slobodno ugovaranje radnog odnosa na obostrano zadovoljstvo je tu u pitanju.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.