Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2008., 18:05   #1
Tumorski markeri

stara je isla na neki pregled i dok je rekla da je deda umro od raka debelog crijeva staru su poslali na test tih markera za tumore. dolazi danas stara sva van sebe. nasel sam papir na kojem pise cse 32.8 a normalne vrijednosti su 0-3. krenul sam malo u istrazivanje i shvatil da je sranje. ali mozda mi tu neko moze bolje objasniti. stara ce ove godine navrsiti 48 godina. deda je od raka debelog crijeva umro pred kojih 7 godina sa nekih 75 godina.

jel to sigurna dijagnoza? znam da sad mora stara na jos neke pretrage, al dal se kaj moze izvuci iz ovog nalaza?
__________________
i nogom u guzicu je korak naprijed.
devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 18:17   #2
Quote:
devil kaže: Pogledaj post
stara je isla na neki pregled i dok je rekla da je deda umro od raka debelog crijeva staru su poslali na test tih markera za tumore. dolazi danas stara sva van sebe. nasel sam papir na kojem pise cse 32.8 a normalne vrijednosti su 0-3. krenul sam malo u istrazivanje i shvatil da je sranje. ali mozda mi tu neko moze bolje objasniti. stara ce ove godine navrsiti 48 godina. deda je od raka debelog crijeva umro pred kojih 7 godina sa nekih 75 godina.

jel to sigurna dijagnoza? znam da sad mora stara na jos neke pretrage, al dal se kaj moze izvuci iz ovog nalaza?
CEA (karcinoembrionalni antigen) - je glikoprotein kojeg normalno proizvode embrionalna tkiva gušterače, crijeva i jetre. Povišene koncentracija CEA su vidljive kod karcinoma debelog crijeva, karcinoma gušterače, tumora želuca i dojke, te benignih poremećaja alkoholne ciroze, hepatitisa, ulceroznog kolitisa te Chronove bolesti. Normalne vrijednosti za zdravu populaciju (95 centila) su od 0-3,4 ng/ml.

Kontroliranjem zdrave populacije nađen je CEA povišen kod 19% pušača te kod 3% nepušača iz kontrolne skupine. Zbog toga test na CEA nikako ne može zamijeniti patološku dijagnozu.

Kao test probira kod naoko zdrave populacije CEA je također neprikladan. Budući je pojavnost karcinoma u općoj populaciji niska, povišen CEA ima neprihvatljivo nisku pozitivnu vrijednost predviđanja s mnogo lažno pozitivnih rezultata.

http://www.zanovidan.hr/karcinoembrijski-antigen-cea/

Dakle, ne mora nužno značiti da je nešto maligno. Markeri se rade da bi se postavila osnovana sumnja na nešto. Sada će obaviti druge pretrage (UZV abdomena, kolonoskopiju, a po potrebi i CT). Nemojte paničariti bez potrebe u naprijed. Svaka čast tvojoj mami što je tako savjesna i svjesna da je rizična skupina i obavila je testiranje, jer ako ne daj bože nešto i je, najvjerojatnije je na vrijeme, a onda je liječenje puno jednostavnije i uspješnije.

Samo polako. Strpljen-spašen.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 09:38   #3
ti markeri i nisu baš pouzdani, kad je moja teta imala tumor, oni su joj pokazali da je sve uredu, a drugi nalazi su uputili na tumor...tako da...ne znam baš, ne razumijem se u to, ali koliko sam čula da baš i nisu pouzdani
Allatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 21:24   #4
Tumorski marker - CA 125

Mene zanima dali je itko bolje upoznat i dali ima iskustava kod vađenja ovog markera, ako im je kojim slučajem bio povišen i koliko...
Referentna vrijednost ovog markera je od 0 do 35. Ja sam neki dan vadila ovaj marker i meni je vrijednost 268, 98. Kod mene sumnjaju na endometriju, ali vidim da je ovaj marker previsok za to. Inače imam ciste raznih vrsta promjera 13 cm. Stvarno sam zabrinuta jer čitajuć po internetu nalijećem na svakakve grozne podatke i puno bi mi više značilo kad bi mi se javio netko tko je bolje upućen i ima iskustva...
Aqua Marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 23:09   #5
Quote:
Aqua Marine kaže: Pogledaj post
Mene zanima dali je itko bolje upoznat i dali ima iskustava kod vađenja ovog markera, ako im je kojim slučajem bio povišen i koliko...
Referentna vrijednost ovog markera je od 0 do 35. Ja sam neki dan vadila ovaj marker i meni je vrijednost 268, 98. Kod mene sumnjaju na endometriju, ali vidim da je ovaj marker previsok za to. Inače imam ciste raznih vrsta promjera 13 cm. Stvarno sam zabrinuta jer čitajuć po internetu nalijećem na svakakve grozne podatke i puno bi mi više značilo kad bi mi se javio netko tko je bolje upućen i ima iskustva...
Kao prvo marker Ca-125 kao i ostali markeri nije 100% pozdano dijagnostičko sredstvo. Ono služi za postavljanje osnovane sumnje na tumorske tvorevine, konkretno u ovom slučaju unutar trbušne šupljine, na jajnicima, jajovodima i sl.
Ne znam od kuda ti podatak da je vrijednost koju si navela previsoka za endometriozu. To nema veze s tim. Ovaj marker može bit lažno visok, posebno kod žena koje su u fertilnoj fazi života, koje trenutno ovuliraju, koje su trudne i sl.
Slijedeći korak je pretraga jajnika i ostatka reproduktivnog sustava color doplerom, ukoliko to već nije napravljeno. Ukoliko su stijenke prokrvljene najvjerojatnije se radi o endometriozi, a onda će te uputiti na laparoskopsku operaciju. Tek kad se ciste operiraju i napravi PHD moći će ti sa sigurnošću od 100% reći da se radi o endometriozi.
Imaš na ženskom zdravlju cijelu top temu o endometriozi s jako puno iskustava.
Evo ja sam svoju operirala 2005 i sad čekam bebicu, i sve je ok, a zatrudnjela sam bez pol muke
i da, markeri su mi bili plafon visoki
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 04:15   #6
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Kao prvo marker Ca-125 kao i ostali markeri nije 100% pozdano dijagnostičko sredstvo. Ono služi za postavljanje osnovane sumnje na tumorske tvorevine, konkretno u ovom slučaju unutar trbušne šupljine, na jajnicima, jajovodima i sl.
Ne znam od kuda ti podatak da je vrijednost koju si navela previsoka za endometriozu. To nema veze s tim. Ovaj marker može bit lažno visok, posebno kod žena koje su u fertilnoj fazi života, koje trenutno ovuliraju, koje su trudne i sl.
Slijedeći korak je pretraga jajnika i ostatka reproduktivnog sustava color doplerom, ukoliko to već nije napravljeno. Ukoliko su stijenke prokrvljene najvjerojatnije se radi o endometriozi, a onda će te uputiti na laparoskopsku operaciju. Tek kad se ciste operiraju i napravi PHD moći će ti sa sigurnošću od 100% reći da se radi o endometriozi.
Imaš na ženskom zdravlju cijelu top temu o endometriozi s jako puno iskustava.
Evo ja sam svoju operirala 2005 i sad čekam bebicu, i sve je ok, a zatrudnjela sam bez pol muke
i da, markeri su mi bili plafon visoki
Super, drago mi je to cuti. I cestitam ti..
Mani je 21 godina inace. A rekla mi je da zbog velicine mojih cisti moram radit klascnu operaciju... :/
Aqua Marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:12   #7
Quote:
Aqua Marine kaže: Pogledaj post
Super, drago mi je to cuti. I cestitam ti..
Mani je 21 godina inace. A rekla mi je da zbog velicine mojih cisti moram radit klascnu operaciju... :/
Nije ni to kraj svemira. No dali laparotomija ili laparoskopija reći će ti točno kirurg.
Poslije ćeš dobiti neke pilsiće i sve 5. Preporoditi ćeš se
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 18:00   #8
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Nije ni to kraj svemira. No dali laparotomija ili laparoskopija reći će ti točno kirurg.
Poslije ćeš dobiti neke pilsiće i sve 5. Preporoditi ćeš se
Ajme super.. Mada se ja ni sada ne osjecam lose.. Ovo je sasvim slucajno otkriveno.. Ma bit ce sve ok. Ja se nadam. Javim se jos. Hvala ti na podrsci..
Aqua Marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:42   #9
Povišeni tumorski markeri (PSA)

Ovako, tata mi 52 godine, i vadio je tumorske markere njemu bi trebalo biti normalno od (0-3,5 ) međutim njemu je povišeno do 7 Sad nastaje panika, i dogovorili smo pregled. Nikad nije govorio o simptomima iako ima problem oko uriniranja,. Međutim zanima me kolko su ti markeri pouzdani i trebalo bih to što je toliko povišeno značiti dal je možda razvijeno već u karcinom pošto je toliko visoko? Please help!
bobica90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 20:28   #10
Quote:
bobica90 kaže: Pogledaj post
Ovako, tata mi 52 godine, i vadio je tumorske markere njemu bi trebalo biti normalno od (0-3,5 ) međutim njemu je povišeno do 7 Sad nastaje panika, i dogovorili smo pregled. Nikad nije govorio o simptomima iako ima problem oko uriniranja,. Međutim zanima me kolko su ti markeri pouzdani i trebalo bih to što je toliko povišeno značiti dal je možda razvijeno već u karcinom pošto je toliko visoko? Please help!
Markeri nisu pouzdano dijagnostičko sredstvo, zapravo oni služe za postavljanje osnovane sumnje u neke tumorske promjene (ne nužno maligne),upalne procese i praćenje stanja oboljelih kroz cikluse liječenja. Markeri isto tako mogu biti lažno visoki. S obzirom na godine, promjene na prostati su očekivane.
I taj marker nije previsok. Ljudima s karcinomom skače i preko 100 pa i više.
Više o markeru PSA ovdje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 23:33   #11
Quote:
bobica90 kaže: Pogledaj post
Ovako, tata mi 52 godine, i vadio je tumorske markere njemu bi trebalo biti normalno od (0-3,5 ) međutim njemu je povišeno do 7 Sad nastaje panika, i dogovorili smo pregled. Nikad nije govorio o simptomima iako ima problem oko uriniranja,. Međutim zanima me kolko su ti markeri pouzdani i trebalo bih to što je toliko povišeno značiti dal je možda razvijeno već u karcinom pošto je toliko visoko? Please help!
Ovako, u tim godinama je benigna hiperplazija prostate uzrok povišenja PSA, može biti i karcinom prostate, PSA može biti povišen kod upale prostate, kod traume u tom području, čak i nakon vožnje bicikle.! Pregled kod urologa obavezno i dalje kako urolog kaže! Karcinom može postojati i uz normalan PSA tako da marker nije pouzdan, komentira se u sklopu pregleda i ostalih nalaza! Ovavezno urologu!
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 23:39   #12
moj tata je imao povišen PSA godinama, oko 20 pa nekad manje onda opet u granicama i tak, svakih 6mj dr mu je radio biopsiju na najviše osam mjesta i uvijek je bio nalaz-upalni proces na svih osam, koristio je conprostu po preporuci dr, nalazi su bili uvijek isti, u svakom slučaju dobro je kontrolirati se
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 10:13   #13
Pitanje: svi su mk markeri dobri osim CEA (s) koji je 7,6 a pise: nepusaci < 5.0, pusaci < 6.5. Moze mi tko pojasnit malo nalaz? Hvala
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 10:26   #14
Ako si pusac moguce je da je to uzrok povisenog rezultata. Isto tako ovaj marker,koji se inace koristi kod pracenja kolorektalnih ca (ne i dijagnosticiranja) moze bit povisen i kod nekih drugih bolesti tipa hepatitis,reumatoidni artritis,kolitis,pankreatitis,KOPBa, i kod inace zdravih pusaca. Nema mjesta panici,al ipak treba pratiti stanje i po potrebi ponoviti marker kroz neko vrijeme.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 21:16   #15
Poštovani,

zanima me vrijednost CEA 3,6[ug/L] i CA 19-9 1000[kIU/L] vežano je za gušteraču. Pacijent je pušač.
unaprijed hvala na pomoći
Sikret Vizel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 23:54   #16
Quote:
Sikret Vizel kaže: Pogledaj post
Poštovani,

zanima me vrijednost CEA 3,6[ug/L] i CA 19-9 1000[kIU/L] vežano je za gušteraču. Pacijent je pušač.
unaprijed hvala na pomoći
To je jako visoka vrijednost i, nažalost, ne sluti na dobro...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:37   #17
Poštovani,
nakon dvije operacije melanoma, tumorski marker s100 je 1.18 ng/mL a ref. vrijednost je < 0.105 ng/mL.

to je više nego 10 puta veća vrijednost od referentne.

Molim malo pojašnjenja.
Hvala
omegar1954 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:46   #18
Quote:
omegar1954 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
nakon dvije operacije melanoma, tumorski marker s100 je 1.18 ng/mL a ref. vrijednost je < 0.105 ng/mL.

to je više nego 10 puta veća vrijednost od referentne.

Molim malo pojašnjenja.
Hvala
Znači da najvjerojatnije u tijelu još uvijek postoji aktivno žarište, na žalost. Markeri doduše mogu biti lažno pozitivni i lažno negativni, no ovakva odstupanja ipak ukazuju da se nešto i dalje događa. Kada je bila zadnja operacija tj, koliko nakon zadnje operacije je napravljen marker?

U svakom slučaju mislim da će biti potrebe za daljnom dijagnostikom, vjerojatno PET-CT
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 22:01   #19
Poštovani,

puno hvala na odgovoru

zadnja operacija je bila pocetkom 9 mjeseca.
Markeri vađeni danas
omegar1954 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 22:07   #20
Quote:
omegar1954 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

puno hvala na odgovoru

zadnja operacija je bila pocetkom 9 mjeseca.
Markeri vađeni danas
Da, na žalost, nalaz ne sluti na dobro . Operirana je tvorba na koži ili neka udaljena metastaza u tijelu? Naime ovakvi nalazi najčešće ukazuju na udaljene metastaze. Jeste već radili PET-CT skoro?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.