Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2016., 12:53   #1
"Traume i repovi prošlosti" versus "površni kriteriji"

Čitajući raspravu na drugoj temi, i sudjelujući u njoj, ostadoh zbunjen

Ono što me zbunilo su kriteriji pri odabiru, ili odbijanju partnera, odnosno osuda kriterija koji može imati bitan utjecaj na razvoj veze, kvalitetu veze, ili makar na kvalitetu nekih od bitnih čimbenika te veze. Zbunjuje me to što je u redu odbiti nekoga zbog toga što je visok, ili nizak, debeo, ili rahitičan, s krivim oblikom nosa, proćelavog, s lošim ukusom za odjeću, ili nešto slično(molim, za raspravu uzeti u obzir da mislim samo na jednu stavku, random odabranu iz popisa, ne 5-6 ), zapravo relativno površnih stvari od kojih većinu ne primjetimo kao pretjerano bitne kada s nekim provedemo ugodnih pet ili deset dana.


S druge strane, nije u redu odbiti(makar se tako dalo iščitati na temi) nekoga tko ima traumu iz prošlosti, tko ima repove iz prošlosti, tko vas osuđuje ili testira na temelju loših iskustava s prethodnicima, ili pak ima traumu, pa manje ili više sabotira vaš odnos i razvoj istog, iako to direktno i puno više utječe na kvalitetu veze nego ono površno, u prethodnom pasusu nabrojano.


Čemu to? I zašto je u redu da mene netko odjebe(ili ja nekog odjebem) zato što mi ne izgleda savršeno, zato što ne volim njenog omiljenog pjevača, zato što mrzim obuću koju non stop nosi, ali nije u redu odbiti ju zbog činjenice da me ne gleda kao individuu, nego kao osobu istog spola kakav je bio bivši seronja koji ju je oplodio/prevario/ostavio pred oltarom? Razumijem da djela ostavljaju posljedice, ali imam bivšu kod koje većinu vremena nisam osjetio da je ona frustrirana time što joj je bivši napravio dijete i zbrisao. Čak ni kada bi pričala o tome, nije ostavljala dojam kao da ju to tada opterećuje, nego jednostavno spomenula to, kao crtice iz prošlosti. Nakon toga je došla druga bivša, ali ovaj put s traumom. I razumijem da je to nešto što ona krije, i nešto s čime se bori, ali to ozbiljno narušava odnos, ako nije načisto s time, što se dogodilo, da je to iza nje, i da ne prolazi stalno iznova što se dogodilo. Imao sam i situaciju gdje sam, da citiram jednog forumaša, morao preskakati kroz obruče, jer je ona bila povrijeđena od strane bivšeg(mislim da je bio u pitanju i friški prekid) i gdje je u godinu dana(manje više) komunikacije tražila razlog zašto da mi ne vjeruje. Ok, moj problem je što sam bio mlad i glup, i što mi se svidjela ta komunikacija, a nisam pobjegao na prvi trag osude i "testiranja" s njene strane, ali danas, da sam svjestan situacije, smatram da bi bio sasvim legitiman razlog za odjeb situacija gdje ona ima neriješene probleme koji narušavaju odnos sa mnom.




I u jednoj internoj raspravi spomenut sam i ja, te moji problemi i repovi Ali držim da su moji repovi, zapravo, obrnuta stvar. Ako repovi postanu problem, ja bih odnos prekinuo, a ne ispitivao i optuživao partnericu za nešto. Samim time bi se, logično, rješila budale s repovima, a ne trpila ju.


Ali nisam ja problem. Problem je pitanje zašto je problem odbiti partnera zbog onoga što jest(akutno ili kronično istraumatizirana osoba), a nije problem odbiti partnera zbog onoga kako izgleda(ili zvuči)? Zašto se prvo osuđuje, a drugo ne?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 12:59   #2
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post

Ali nisam ja problem. Problem je pitanje zašto je problem odbiti partnera zbog onoga što jest(akutno ili kronično istraumatizirana osoba), a nije problem odbiti partnera zbog onoga kako izgleda(ili zvuči)? Zašto se prvo osuđuje, a drugo ne?
Ali tko tu točno osuđuje? Ekipa s foruma. U zivotu vjerojatno neces niti dobiti razlog zasto te je netko odbio jer ljudi nacelno ne zele uci u konfrontacije pa se ne objašnjavaju.

S druge strane, kriteriji se najcesce napadaju (ili osobe koje ih kazu) bas onda kad eliminiraju nas same, pa pokusavamo napraviti kojekakve racionalizacije. Tu i ti radis istu stvar jer tuđe kriterije nazivas povrsnima. Kako ti znas da ce ti kriteriji nestati kod druge strane, samo zato sto je s nekim provela 5 ili 10 dana? Mozda ce je bas onda poceti smetati.

Problema nema, savrseno je validno odbiti bilo koga, ako nam nesto kod njega ili nje - ne odgovara. A to sto doživiš osudu na forumu? U onom trenu kad kliknes na X gore desno, zaboravis na nju.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:11   #3
čak stovise, ukoliko nisi s nekim na vorumu extra dobar, uvijek ces naici na osudu i nerazumijevanje.
ljudi tu liječe komplekse i nervozu iz RL.
Lolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:11   #4
@phiber

Pa dobro, u stvarnosti ne bih rekao nekome da ju odbijam zbog traume. Ili zbog grbavog nosa na forumu je došlo do osude(tema na ŽK o silovanju) jer je spomenuto"izbjegavanje" istraumatiziranih osoba(u tolikoj mjeri da to ozbiljno narušava odnos dviju osoba, ili neke aspekte odnosa). Tamo je to bilo silovanje, ali ima milijun raznih primjera.


Mislim, sumnjam da bi cura blagonaklono gledala na lika koji se počinje plašiti u trenutku kada stječe povjerenje u nju, jer ga je i bivša, kojoj je vjerovao kao rođenoj materi, prevarila s njegovim frendom, bratom, ili kime već Očekivala bi da ju gleda kao osobu, a ne kroz prizmu drugih osoba(ili sranja koje su druge osobe uradile).


@loli, znači nije nešto što bih trebao shvatiti ozbiljno/doslovno?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:18   #5
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post


Mislim, sumnjam da bi cura blagonaklono gledala na lika koji se počinje plašiti u trenutku kada stječe povjerenje u nju, jer ga je i bivša, kojoj je vjerovao kao rođenoj materi, prevarila s njegovim frendom, bratom, ili kime već Očekivala bi da ju gleda kao osobu, a ne kroz prizmu drugih osoba(ili sranja koje su druge osobe uradile).
govoreci iskljucivo u svoje ime, zakljucila bi da lik nije spreman za novu vezu.
pa bi a) ako nisam ni ja tolko zagrijana da mora odmah biti veza nastavila s njim druženje i vidla kaj bi se iz toga razvilo,
ili b) objasnila mu da meni to u zivotu ne treba jer ja nisam ta bivsa niti njegov frend i nek se iskulira prije nego uleti jos kojoj.
EDIT, sad vidim potpitanje.
ovisi s kim si u konverzaciji, ti znas s kim mozes na forumu biti iskren i ko ti hoce dobro.
a neko noname, moze lupat bedastoce jer mu ja tak grah danas pal..
tesko je u virtuali znati kolko je ko iskren
Lolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:20   #6
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
@phiber

Pa dobro, u stvarnosti ne bih rekao nekome da ju odbijam zbog traume. Ili zbog grbavog nosa na forumu je došlo do osude(tema na ŽK o silovanju) jer je spomenuto"izbjegavanje" istraumatiziranih osoba(u tolikoj mjeri da to ozbiljno narušava odnos dviju osoba, ili neke aspekte odnosa). Tamo je to bilo silovanje, ali ima milijun raznih primjera.
Imas osude ekipe koja je rekla da ne žele biti s osobom koja je u kolicima. I kaj sad? Buhuhu, život je okrutan. Pa najbolje da ce netko drugi određivati koji su naši kriteriji ili nam pod mus gurati kak moramo biti liberalni i kak je zbog 'X' odbiti nekog glupo.

To što netko s foruma je superliberalan i tolerantan, to je njeog izbor. Ja nisam i nemam namjeru biti. Nek me osude.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:24   #7
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
S druge strane, nije u redu odbiti(makar se tako dalo iščitati na temi) nekoga tko ima traumu iz prošlosti, tko ima repove iz prošlosti, tko vas osuđuje ili testira na temelju loših iskustava s prethodnicima, ili pak ima traumu, pa manje ili više sabotira vaš odnos i razvoj istog, iako to direktno i puno više utječe na kvalitetu veze nego ono površno, u prethodnom pasusu nabrojano.
Je ili nije u redu, potpuno svejedno, ali ako će netko osuđivati mene na osnovu svojih prošlih iskustava, znači da se taj odnos neće nastavljati, jer očito da nije zainteresirana za odnos sa mnom, nego za nastavak svojih bivših odnosa.

Svi imamo nekakva iskustva, bilo pozitivna ili negativna, i ona utječu na naše ukuse, ali to nije isto što i projicirati sumnje od prošle osobe na trenutnu. Pa jesi li još uvijek s bivšim(ili što je već bio), ili gradiš nešto s novim? Ako gradiš nešto s novom osobom, onda valjda gledaš tu osobu, a ne svog bivšeg/bivšu.

Isto sam u mlađim i glupljim danima tolerirao takva testiranja, i ono što sam vidio(ne samo po sebi, nego i po nekima oko sebe), ti "testovi" nikada ne završe, jer te osobe ne žele vjerovati svom partneru. I tu stvarno nisam viđao previše razlike između toga kada cura emotivno manipulira i ucjenjuje partnera, ili pak kada tip curi zabrani fb, prijatelje, druženja i sve ostalo što njega ikako ugrožava.

Postoje ljudi koji se teže otvaraju, kojima treba malo više vremena i u tome nema ništa pogrešno. Ali ako će oni sve to ići opravdavati sa svojim "lošim iskustvima", zanemarivati opciju komunikacije ili dogovora, te potpuno ignorirati zbilju, e pa, meni to nije ok, i za iste ljude smatram da nemaju što tražiti u vezama dok ne riješe ono što trebaju sami sa sobom.
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:26   #8
Quote:
Loli8 kaže: Pogledaj post
govoreci iskljucivo u svoje ime, zakljucila bi da lik nije spreman za novu vezu.
pa bi a) ako nisam ni ja tolko zagrijana da mora odmah biti veza nastavila s njim druženje i vidla kaj bi se iz toga razvilo,
ili b) objasnila mu da meni to u zivotu ne treba jer ja nisam ta bivsa niti njegov frend i nek se iskulira prije nego uleti jos kojoj.
EDIT, sad vidim potpitanje.
ovisi s kim si u konverzaciji, ti znas s kim mozes na forumu biti iskren i ko ti hoce dobro.
a neko noname, moze lupat bedastoce jer mu ja tak grah danas pal..
tesko je u virtuali znati kolko je ko iskren
A ok, tamo je na temi malo krivo shvaćena i moja izjava(jer u originalnoj sam rekao da ne bih bio sa silovanom osobom, ali kad sam skužio kako je shvaćeno, objasnio sam da su mi problem posljedice, a ne stigmatiziram nju u kontekstu tog silovanja). Mislim, nije ona kriva, ali isto tako, taj odnos može trajati godinama dok dođe u normalu(a može i ne doći nikad). Ja godine nemam
Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Imas osude ekipe koja je rekla da ne žele biti s osobom koja je u kolicima. I kaj sad? Buhuhu, život je okrutan. Pa najbolje da ce netko drugi određivati koji su naši kriteriji ili nam pod mus gurati kak moramo biti liberalni i kak je zbog 'X' odbiti nekog glupo.

To što netko s foruma je superliberalan i tolerantan, to je njeog izbor. Ja nisam i nemam namjeru biti. Nek me osude.
Ok, sad je malo jasnije. Mislim, naravno da osude drugih neće utjecati na moje kriterije, eventualno budu utjecale na javno obznanjivanje istih u nekom kontekstu
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:30   #9
svako ima pravo na svoje misljenje.
takodjer, moras, bas kaj se tice voruma, dobro paziti na kojem je pdf tema postavljena.
ti si na zenskom kutku izjavio da nebi bio sa silovanom curom.
ZK.
kuzis?
da je tema na Ljesu, reakcije bi opet bile drugacije. sigurna sam.
na psihologiji, drugacije.
Lolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:34   #10
Ok, i to ima smisla, loli.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:36   #11
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post


Ok, sad je malo jasnije. Mislim, naravno da osude drugih neće utjecati na moje kriterije, eventualno budu utjecale na javno obznanjivanje istih u nekom kontekstu
Zasto? Dobio sam x puta drvlje und kamenje zbog svojih kriterija. Jesam ih promijenio? Jok.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:56   #12
Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Zasto? Dobio sam x puta drvlje und kamenje zbog svojih kriterija. Jesam ih promijenio? Jok.
Ne da mi se kompromitirati svoje odnose s ljudima zbog nečeg banalnog kao što je rasprava o kriterijima Jednostavnije je proći lišo ako kažeš da nema kemije, ili da se nije dogodio klik, nego da ju odbijaš zbog konjskog zubala, ili preskakanja kroz obruče
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 14:00   #13
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Ne da mi se kompromitirati svoje odnose s ljudima zbog nečeg banalnog kao što je rasprava o kriterijima Jednostavnije je proći lišo ako kažeš da nema kemije, ili da se nije dogodio klik, nego da ju odbijaš zbog konjskog zubala, ili preskakanja kroz obruče
Aha, pa tak kazi, bojis se napisat kaj mislis na forumu da se netko ne naljuti.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 14:02   #14
Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Aha, pa tak kazi, bojis se napisat kaj mislis na forumu da se netko ne naljuti.
Na forumu je manji problem
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 18:14   #15
Quote:
Loli8 kaže: Pogledaj post
svako ima pravo na svoje misljenje.
Ovo;svatko ima pravo na svoje mišljenje mi je u rangu da institucije rade
svoj posao.Ma koliko to bilo točno i ispravno bilo, svatko će moći i na
činjenice reći da u biti ima svoje mišljenje.Još jedna od podvala i prevara
novojezika.

Zadnje uređivanje phiber : 02.08.2016. at 21:43.
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 18:19   #16
Quote:
ozirus kaže: Pogledaj post
svako ima pravo na svoje misljenje.

Ovo;svatko ima pravo na svoje mišljenje mi je u rangu da institucije rade
svoj posao.Ma koliko to bilo točno i ispravno bilo, svatko će moći i na
činjenice reći da u biti ima svoje mišljenje.Još jedna od podvala i prevara
novojezika.
vadis moje rijeci iz konteksta.
na forumu smo, svi su skriveni i anonimni i uvijek ce imati misljenje, o svemu.
pa makar ti podastres ne znam kakve cinjenice, naci se se barem jedan koji ce reci da je crno bijelo.

Zadnje uređivanje phiber : 02.08.2016. at 21:42.
Lolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 18:29   #17
mislim da je došlo do šuma u komunikaciji.

ako ti, netko, tko god, kaže da ne želi biti s osobom koja je silovana ili joj se dogodilo nešto jako loše u životu, moja prvotna reakcija će biti wtf.
ako pak misliš na to da osoba ima issuese uslijed nekog problema koji vaš mogući odnos čine jako teškim...onda mi je jasno.
u svakom je slučaju legitimno odbiti iz bilo kojeg razloga. iako, za većinu ljudi ti razlozi postanu jako rastezljivi i fleksibilni kad im se osoba zbilja sviđa.

inače, iz iskustva, najviše o prošlosti bitchaju ljudi koji nisu imali osobitih problema u životu, pa se zakače za neku beznačajnu ljubav iz prahistorije ili nešto tako minorno i onda miniraju sve novo jer su razmažena derišta.

usput budi rečeno, velika je razlika u tome muči li taj osoba svoj problem sama sa sobom, pa je nekad ćudljiva, šutljiva, ljuta ili što već i to usput zakači i tebe. oprostit ćete, ali to je sastavni dio ljudskih odnosa i gotovo da nema osobe na svijetu koja nikad nije imala ozbiljniji problem u životu. drugo je ako netko na tebe projicira svoje prošle odnose. no, i to u nekoj zdravoj količini svi radimo.

Zadnje uređivanje isadora w. : 02.08.2016. at 19:03.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 18:30   #18
Quote:
Loli8 kaže: Pogledaj post
vadis moje rijeci iz konteksta.
na forumu smo, svi su skriveni i anonimni i uvijek ce imati misljenje, o svemu.
pa makar ti podastres ne znam kakve cinjenice, naci se se barem jedan koji ce reci da je crno bijelo.
Nema to veze s tobom ,a nisam se ni na temu osvrnuo.
Nema veze gdje smo ,na forumu ili na kavi u kafiću i razumijem da se često
traži nečije mišljenje ali ako netko kaže da je bijelo crno onda nije dobro.
A to se prečesto događa i ljudi si time samo daju preveliko samopuzdanje
i nerealno znanje o bilo kojoj temi.Nisu nam djeca sve nazadnija,čast izuzecim jer njima nitko ništa ne može,i sve lošija u školi.Neću više jer nije tema o kojoj
se ovdje komunicira.

Zadnje uređivanje phiber : 02.08.2016. at 21:43.
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 18:56   #19
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
inače, iz iskustva, najviše o prošlosti bitchaju ljudi koji nisu imali osobitih problema u životu, pa se zakače za neku beznačajnu ljubav iz prahistorije ili nešto tako minorno i onda miniraju sve novo jer su razmažena derišta.
ovo je istina. tek kad malo sazrijes i kad te zahvate ozbiljni problemi shvatis da ima ljudi kojima je jos i gore nego tebi
CarMrazomor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 20:13   #20
Quote:
CarMrazomor kaže: Pogledaj post
ovo je istina. tek kad malo sazrijes i kad te zahvate ozbiljni problemi shvatis da ima ljudi kojima je jos i gore nego tebi
Zapravo bih rekao, kad zagrebeš malo dublje, ili kad se netko otvori. Imam osjećaj da se ljudi često otvore tek kad im dopizdi moje"otvaranje", pa shvatim koliko se stvari drži u škrinjici s tajnama(i koliko pojedincima zna olakšati situaciju to otvaranje, iako prema van ostavljaju sasvim solidan dojam koji ne odaje probleme.
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
mislim da je došlo do šuma u komunikaciji.
Vjerojatno, puno duže bi kontratabor ostao na zadnjim nogama, da nisu shvatile moje pogrešno izražavanje

Quote:
ako ti, netko, tko god, kaže da ne želi biti s osobom koja je silovana ili joj se dogodilo nešto jako loše u životu, moja prvotna reakcija će biti wtf.
ako pak misliš na to da osoba ima issuese uslijed nekog problema koji vaš mogući odnos čine jako teškim...onda mi je jasno.
u svakom je slučaju legitimno odbiti iz bilo kojeg razloga. iako, za većinu ljudi ti razlozi postanu jako rastezljivi i fleksibilni kad im se osoba zbilja sviđa.
Moguće. I slažem se i s ovim zadnjim, u neku ruku. Jbg, sad, upitno je kako bih se snašao u situaciji da se opet moram boriti s nečijim demonima, da li bih se predao prije bitke, ili bih forsirao rad na rješavanju problema




Quote:
usput budi rečeno, velika je razlika u tome muči li taj osoba svoj problem sama sa sobom, pa je nekad ćudljiva, šutljiva, ljuta ili što već i to usput zakači i tebe. oprostit ćete, ali to je sastavni dio ljudskih odnosa i gotovo da nema osobe na svijetu koja nikad nije imala ozbiljniji problem u životu. drugo je ako netko na tebe projicira svoje prošle odnose. no, i to u nekoj zdravoj količini svi radimo.

Mislim da to ovisi i koliki je problem i koliko netko radi na njemu, tj koliko ga je u stanju staviti u drugi plan. A o veličini problema ovisi i koliko to utječe na odnos dvoje ljudi. Mislim, ja mogu sasvim razumjeti da nekoga nešto muči, tišti, ili što već. Kvragu, i sam sam takav. I znatiželjan sam. I draže mi je da mi netko ispriča svoju životnu priču, nego da se klebarimo kao stoke. I mogu shvatiti da neko sranje iz prošlosti(ili sadašnjosti) može pokvariti dan, ili tjedan, ali ne da u kontinuitetu ne omogućuje odnosu da se razvije, da zaživi.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.