Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 00:25   #101
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
O, ne treba odbijati novo.

Waldorfske škole već imamo u HR. Sad samo treba promatrati djecu koja izlaze iz njih. Ali u HR. Ne u Švedskoj. Jer njihova iskustva nisu kompatibilna s našom okolinom.
Da, razumijem. No, njihove Waldorfske se uspoređuju s njihovim običnim školama.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:26   #102
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Waldorfske škole već imamo u HR. Sad samo treba promatrati djecu koja izlaze iz njih. Ali u HR. Ne u Švedskoj. Jer njihova iskustva nisu kompatibilna s našom okolinom.
Moze, kad radimo istrazivanje? Mozda bi se od MZOŠ-a dalo iskamciti koju kunu za njega u ovim kriznim vremenima. Buducnost djece i to
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:31   #103
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
O, ne treba odbijati novo.

Waldorfske škole već imamo u HR. Sad samo treba promatrati djecu koja izlaze iz njih. Ali u HR. Ne u Švedskoj. Jer njihova iskustva nisu kompatibilna s našom okolinom.
Pa, sobzirom da se statistike rade u postotcima, nemoj te se iznenaditi da omjer uspjesnosti bude vrlo blizu jedan drugoga.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:36   #104
Evo, nasla sam neko komparativno istrazivanje iz Nizozemske. Rezultati su svakakvi, koga zanima vise: http://dissertations.ub.rug.nl/FILES...gen/09summ.pdf
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:39   #105
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Je li to zastupanje psihologije koja nema apsolutno nikakav kriticki odnos prema drustvu u kojem zivi?
To nije nikakav "stav psihologije", ja iznosim svoje osobne stavove.

Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Jer u krajnjoj liniji time djeci porucujemo da je svijet koji funkcionira kroz nasilje, veze i korupciju u redu.
Ne, nego djeci poručujemo da svijet takav jest. I pripremamo ih da u njemu prežive. Ako ga usto još i poprave - super. Ali osobno smatram da je popravljanje svijeta malo preteško breme da bih ga natovario nekom djetetu.

Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ja mislim da klasicne skole djecu uopce ne pripremaju za socijalne odnose nego su djeca prepustena sama sebi po tom pitanju, pa kako koji - ako prezivi, dobro, ako ne ne. Sigurna sam da mnogi iz takvih (gore opisanih) skola u kojima vlada zakon dzungle izlaze s emocionalnim oziljcima, sklonosti devijantnom ponasanju i drugim problemima.
Izlaze upoznati s realnošću.

Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ne vidim zasto bi skole koje paznju posvecuju međuljudskim problemima bile problematicne, a ne pozitivne
Ako pod "posvećuju međuljudskim problemima" podrazumijevaš da nauče djecu kad trebaju pobjeći da ih netko ne polomi, kad trebaju progutati nepravdu da bi sačuvala radno mjesto, a kad ne - onda su pozitivne. Ako ih tome ne nauče, onda su problematične.



Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ovo sve tebi stoji samo zato jer ti imas pretpostavku da alternativne skole djeci sigurno ne daju prilagođenost u stvarnom svijetu. Ja ne znam daju li je, ali sam otvorena za mogucnosti.
Pa, ideja da u 21. stoljeću umjesto informatike uče kačkanje mi ne ulijeva povjerenje.

Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Naposljetku, nije poanta Montessori skole u tome da djeca ne dobivaju obrazovanje kakvo dobivaju u klasicnim skolama nego u tome da je nacin ucenja drukciji.
Opet, o njima apsolutno ništa ne znam pa niti ne komentiram
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:45   #106
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Moze, kad radimo istrazivanje? Mozda bi se od MZOŠ-a dalo iskamciti koju kunu za njega u ovim kriznim vremenima. Buducnost djece i to
Pa, ne znam točno kad su kod nas otvorene te škole. U principu, kad prve generacije učenika dođu u dob od nekih 25+ godina, može se uspoređivati njihova uspješnost unutar obrazovnog sustava. A trebalo bi sačekati nešto duže da bi se uspoređivala uspiješnost izvan obrazovnog sustava... iako ne znam koji bi bili kriteriji za to
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:46   #107
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Mene zapravo više brinu profesori u takvim školama. Gdje se oni školuju?
Profesori su istih struka kao i u klasičnim školama (moja frendica npr. - razredna nastava), samo imaju neke seminare i edukacije svako toliko.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:51   #108
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
To nije nikakav "stav psihologije", ja iznosim svoje osobne stavove.
Pitala sam te zastupas li ti takvu psihologiju, ne je li to stav psihologije

Quote:
Ne, nego djeci poručujemo da svijet takav jest. I pripremamo ih da u njemu prežive. Ako ga usto još i poprave - super. Ali osobno smatram da je popravljanje svijeta malo preteško breme da bih ga natovario nekom djetetu.
Nije ni to bez logike. Ali ja jos uvijek mislim da moze postojati neki blazi nacin da se djetetu pokaze kakav svijet jest.

Quote:
Ako pod "posvećuju međuljudskim problemima" podrazumijevaš da nauče djecu kad trebaju pobjeći da ih netko ne polomi, kad trebaju progutati nepravdu da bi sačuvala radno mjesto, a kad ne - onda su pozitivne. Ako ih tome ne nauče, onda su problematične.
Meni je to jedan dosta surov stav. Postoji valjda i neka treca opcija međuljudskih odnosa od gutanja sranja i bjezanja da te netko ne polomi ili drugog ekstrema kao sto je odgovaranje agresijom.
Ne mislim pritom da djeci ne treba pokazati kako izgleda stvarnost, ali mozda je to moguce napraviti na neki manje surov nacin. Bez obzira na to kako funkcionira drustvo. Pa nije jedini izvor samopouzdanja to sto si naucio nekoga opaliti sakom u glavu u osnovnoj skoli. Postoji i nesto sto se zove zdravo okruzenje u kojem odrastas, iz kojeg također mozes vuci samopouzdanje da se kasnije nosis sa nasilnicima i nepravdama na radnom mjestu.

Quote:
Pa, ideja da u 21. stoljeću umjesto informatike uče kačkanje mi ne ulijeva povjerenje.
Zasto ne, moze se i na kackanju zaraditi
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:53   #109
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Pa, ne znam točno kad su kod nas otvorene te škole. U principu, kad prve generacije učenika dođu u dob od nekih 25+ godina, može se uspoređivati njihova uspješnost unutar obrazovnog sustava. A trebalo bi sačekati nešto duže da bi se uspoređivala uspiješnost izvan obrazovnog sustava... iako ne znam koji bi bili kriteriji za to
Dobro to, ali se vec sad moze testirati njihovo znanje pojedinih predmeta, opce kulture, socijalne vjestine i slicno.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:59   #110
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Profesori su istih struka kao i u klasičnim školama (moja frendica npr. - razredna nastava), samo imaju neke seminare i edukacije svako toliko.
Vidim. Treba završiti nešto (barem) dvogodišnje što te osposobljava za rad u takvoj školi. Čitam sad program, posebice matematiku. Meni to izgleda okej. Pokriva sve što se radi, otprilike, s tim da se neke stvari rade prije nego u regularnim školama i tako. Jedino je pitanje kako se to točno radi i koliko se ide u dubinu.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:05   #111
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Vidim. Treba završiti nešto (barem) dvogodišnje što te osposobljava za rad u takvoj školi. Čitam sad program, posebice matematiku. Meni to izgleda okej. Pokriva sve što se radi, otprilike, s tim da se neke stvari rade prije nego u regularnim školama i tako. Jedino je pitanje kako se to točno radi i koliko se ide u dubinu.
Ne previše.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:08   #112
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Ne previše.
A možda to i nije loše. Mislim, za one koje matematika ne interesira kao mene. Tako je sa svim predmetima?

Moji na faksu malo pretjeruju. Misle da bih ja djeci trebala dokazivati sve što govorim. To je malo poremećeno.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:13   #113
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Dobro to, ali se vec sad moze testirati njihovo znanje pojedinih predmeta, opce kulture, socijalne vjestine i slicno.
pa može, al ja odmah razmišljam u praktičnim okvirima - da jednim istraživanjem obuhvatim što više podataka
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:22   #114
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Moji na faksu malo pretjeruju. Misle da bih ja djeci trebala dokazivati sve što govorim. To je malo poremećeno.
Mozda na taj nacin pokusavaju vec u osnovnoj skoli povisiti broj potencijalnih znanstvenika.

Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
pa može, al ja odmah razmišljam u praktičnim okvirima - da jednim istraživanjem obuhvatim što više podataka
I ja razmisljam u prakticnim okvirima, ali onim kako od MZOŠ-a sto prije izvuci pare. Mozda tako razmisljam jer sam isla u klasicnu skolu
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 02:08   #115
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Mozda na taj nacin pokusavaju vec u osnovnoj skoli povisiti broj potencijalnih znanstvenika.


I ja razmisljam u prakticnim okvirima, ali onim kako od MZOŠ-a sto prije izvuci pare. Mozda tako razmisljam jer sam isla u klasicnu skolu
No, ja ti to znam provoditi. Vidi kad su im idući natječaji za sufinanciranje i možemo zajedno prijaviti projekt.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 07:51   #116
Ne daj se, Lilaamrit!

Iz diskusije proizlazi da treba znati kakav odgoj zelimo : favorizirati senzibilne, kreativne osobe ili konvencionalne, standardne, formatirane za "okrutno i nepravedno" drustvo ... Trebamo vojnike za IBM i marketing, ali trebamo i pjesnike... Formatizirati mlade da se prilagode sistemu ne razvija kreativnost, a u "okrutnoj dzungli" kreativnost se skupo placa...

Inace, iluzorno je, i prilicno naivno, misliti da je odgoj sve - da cemo uspjeti u programiranju djece. i da ce odredena skola dati odredeni rezultat. Emericy pripisuje svom odgoju zaslugu za uspjeh svoje djece, lijepo sto je uspjelo, mogao je dobiti obrnuto, ne fali primjera... Isto tako alternativne skole daju razlicite rezultate. Neki se prilagode prelazeci u klasicnu skolu, neki izgube godinu-dvije ; a na jednom (francuskom) forumu citam da su se nekadasnji ucenici profesionalno vrlo razlicito orijentirali, od umjetnickih profesija, preko socijalnih do komercijalnih i naucnih. Sto nije za cudo. Bivsi ucenici imaju razlicita iskustva : u nekim skolama je bilo fanatika, u druge su bile tolerantne.
http://forums.france5.fr/lesmaternel...sujet_23_1.htm

Kvalitet pedagogije zavisi i od kvaliteta profesora, u svim skolama, banalna konstatacija.

Usput, ideje Marije Montessori sudjeluju u svim istrazivanjima o pedagogiji, od 1920 do sad, i toliko su usle u skolsku svagdasnjicu da pedagozi vise i ne znaju da primjenjuju njene ideje. Oni dobri, razumije se...
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 07:58   #117
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Postoji i nesto sto se zove zdravo okruzenje u kojem odrastas, iz kojeg također mozes vuci samopouzdanje da se kasnije nosis sa nasilnicima i nepravdama na radnom mjestu.
Objasni. Kako se to u 'zdravom' okruženju nauči nositi s 'nezdravim'? Koliko ja znam, praktična edukacija je uvijek imala prednost pred teoretskom. Da bi se ljudi naučili nositi s polarnom zimom, ne odlaze trenirati na Havaje.

Kažem, mene te posebne škole asociraju na stakleno zvono, u kojemu se dijete možda krasno razvije -- u biljčicu koju onda ne možeš uspješno presaditi ni u vrt, a kamo li u polje, jer nije opremljena da se nosi s ćudima majke prirode.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 08:41   #118
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Objasni. Kako se to u 'zdravom' okruženju nauči nositi s 'nezdravim'? Koliko ja znam, praktična edukacija je uvijek imala prednost pred teoretskom. Da bi se ljudi naučili nositi s polarnom zimom, ne odlaze trenirati na Havaje.

Kažem, mene te posebne škole asociraju na stakleno zvono, u kojemu se dijete možda krasno razvije -- u biljčicu koju onda ne možeš uspješno presaditi ni u vrt, a kamo li u polje, jer nije opremljena da se nosi s ćudima majke prirode.
Ti imaš predodžbu o Waldorfskoj školi koja nema nikakve veze sa stvarnošću, i na cijeloj temi vrtiš istu priču koja je čista fikcija. Jednako kao i "analogija" s filmom Društvo mrtvih pjesnika. Po mom mišljenju jedan od velikih problema Waldorfske škole, govorim o ovoj u Zagrebu, je nedostatak discipline; ja nisam za neku čeličnu disciplinu, ali neka disciplina trebala bi postojati, kao i odmak djece prema učiteljima i starijima općenito, kojeg tamo baš i nema. Drugo, čini mi se da postoji, možda i velika, razlika između hrvatskih Waldorskih škola i recimo njemačkih ili nizozemskih, ali ne mogu to tvrditi sa sigurnošću. Nemam vremena za duži odgovor.
child in time is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 09:49   #119
Quote:
child in time kaže: Pogledaj post
Ti imaš predodžbu o Waldorfskoj školi koja nema nikakve veze sa stvarnošću, i na cijeloj temi vrtiš istu priču koja je čista fikcija.
Pa, teško da je baš čista fikcija. Napomenuo sam vrlo loša iskustva čak troje ljudi koje dobro poznajem i sklon sam im vjerovati. Profil osnivača i ideologa škole je upravo katastrofalan. I tako dalje. Nije da baš nemam razloga za jaku skepsu.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 22:53   #120
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Ne daj se, Lilaamrit!

Iz diskusije proizlazi da treba znati kakav odgoj zelimo : favorizirati senzibilne, kreativne osobe ili konvencionalne, standardne, formatirane za "okrutno i nepravedno" drustvo ... Trebamo vojnike za IBM i marketing, ali trebamo i pjesnike... Formatizirati mlade da se prilagode sistemu ne razvija kreativnost, a u "okrutnoj dzungli" kreativnost se skupo placa...

Inace, iluzorno je, i prilicno naivno, misliti da je odgoj sve - da cemo uspjeti u programiranju djece. i da ce odredena skola dati odredeni rezultat. Emericy pripisuje svom odgoju zaslugu za uspjeh svoje djece, lijepo sto je uspjelo, mogao je dobiti obrnuto, ne fali primjera... Isto tako alternativne skole daju razlicite rezultate. Neki se prilagode prelazeci u klasicnu skolu, neki izgube godinu-dvije ; a na jednom (francuskom) forumu citam da su se nekadasnji ucenici profesionalno vrlo razlicito orijentirali, od umjetnickih profesija, preko socijalnih do komercijalnih i naucnih. Sto nije za cudo. Bivsi ucenici imaju razlicita iskustva : u nekim skolama je bilo fanatika, u druge su bile tolerantne.
http://forums.france5.fr/lesmaternel...sujet_23_1.htm

Kvalitet pedagogije zavisi i od kvaliteta profesora, u svim skolama, banalna konstatacija.

Usput, ideje Marije Montessori sudjeluju u svim istrazivanjima o pedagogiji, od 1920 do sad, i toliko su usle u skolsku svagdasnjicu da pedagozi vise i ne znaju da primjenjuju njene ideje. Oni dobri, razumije se...
Da.

U jednoj pedagoskoj knjizi, simpaticno stoji:

"Ne postoji savrsen roditelj. Onoga trenutka kad postanete roditelji, znajte da ste vec u necemu pogrijesili."

I kako onda da skolama i pedagozima dajemo tu odgovornost. I oni su samo neciji roditelji. Karikiram, ali cesto sam bila prisutna kada su roditelji trazili od odgajatelja vise no sto je njihova zadaca. Pogotovo cesto sam se susretala s tim ovdje u Engleskoj. How charming they could be... . Naime, stvar je u tome da vecina roditelja s puno pricanja i zahtjeva nastoje pokazati brigu za svoje dijete. Jezus, nekada je to pravi Monty Python.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.