Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 10:21   #6961
Suradnja s Izraelom je još intenzivira i konkretizira , a kao nastavak onog posjeta Avigdor Liebermana i Gadi Arielya HGK-u i sad je potpisan Sporazum o suradnji u poljoprivredi između Ministara
hr1u00 is offline  
Old 15.11.2017., 10:37   #6962
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Nego, mene zanima otkuda onih 130 ljudi, koje pp spominje u EBA/HRZ rekonkvisti?
Ozbiljno pitam....

Vodeći računa da HRZ ima cca 1500 ljudi a u civilstvu ih nema više od 1000
dok godišnje iz škola izlazi 30tak (neki ne ostaju u branši) a iz viših obrazovanja manje od 20
I mene isto.

FSB - Zrakoplovstvo je još deficitarnije!

Kakvo je stanje na FER-u i FESB-u ne znam, ali mislim (zrakoplovstvu i vojsci potrebni smjerovi) da je slično.

To je sve već trebalo davno krenuti.
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 15.11.2017., 10:39   #6963
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Da li će Vlada RH prihvatiti odluku povjerenstva ili je samo ''primiti na znanje'', a odluku o tipu donijeti neovisno o njihovoj preporuci, odnosno na temelju samo njima poznatih političkih parametara?

Politički i T-T parametri za F-16 ili JAS-39 (samo tip nevezano novi/rabljeni) nisu ni izbliza mjerljivi!

Ne Vlada bi trebala objediniti uskladiti i potvrditi "međudržavni sporazum".. dio kojeg će biti i predmetni avijon ali to je samo jedna od sastavnica, ostalo je multidisciplinarni prijedlog svih resora koji će biti involvirani, avijon i TT sastavnice su samo jedan od elemenata, doduše kapitalan ali zato je razumno sačekati kompletnu priču da "izroni".

Neće biti insajderskih informacija jer to nije oportuno i moglo bi ići na ruku onima koji budu nezadovoljni.

Ništa novo što bi se ovdje moglo raspredati.. definitivno neće biti Transformers oružja niti će naši piloti i tehničari biti tajni klonovi .. niti će sutra u rat protiv Mađara za povratiti INU ..
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is online now  
Old 15.11.2017., 10:41   #6964
O hebemu baš kad sam u pokušaju dohvaćanja boljeg posla zaglibio vremenski i koncentracijom napora od intelektualnih do lobističkih ovdje odvrnulo sve ventile i diglo sve rampe



Još malo do preporuke, što li će onda nastati..

U svoj ovoj forumskoj makljaži najbitnije promiče a to je da više nema oberkretenskih ideja o zajedničkim eskadrilama, i zapitkivanju treba li nama ta sposobnost.. Slijedi neizvjesnost oko načina uvođenja i love koju će na raspolaganju imati Castelo72 i ekipa za odrađivanje posla na konačno pristojnom do velebnom avionu
zdaric is offline  
Old 15.11.2017., 10:42   #6965
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
I mene isto.

FSB - Zrakoplovstvo je još deficitarnije!

Kakvo je stanje na FER-u i FESB-u ne znam, ali mislim (zrakoplovstvu i vojsci potrebni smjerovi) da je slično.

To je sve već trebalo davno krenuti.
Pod "više" sam mislio na:
Pita VG veleučilište
FSB ZG
FESB ST
FER ZG
FPZ
Svi skupa daju manje od 20 potencijalnih kandidata za HRZ...
9aplus is offline  
Old 15.11.2017., 10:44   #6966
a tko bi ti normalan isao u hrz kakav je sad?
kad dodu nove ptice i s njima i neki novi nacini, to ce onda biti i sasvim druga pjesma
ne bi ti ni u pjesadiju ljudi isli da ih oboruzas arkebuzama
ZgSash is offline  
Old 15.11.2017., 10:45   #6967
Ove godine bi trebala biti gotova prva generacija vojnih inženjera na HVU, ne?

Sad jedino je upitno koliki će postotak od tih 80tak učenika biti poslan u HRZ.
usercas is offline  
Old 15.11.2017., 10:48   #6968
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a tko bi ti normalan isao u hrz kakav je sad?
kad dodu nove ptice i s njima i neki novi nacini, to ce onda biti i sasvim druga pjesma
ne bi ti ni u pjesadiju ljudi isli da ih oboruzas arkebuzama
Dakle ptice su fikusi dok se MORH ne sjeti da bi možda mogli urediti to područje ?!

Nisu "neki", nego se trebalo odavno znati koji... a nema sumnje koji
bi trebao biti. E sada kako će biti - to ne bi znala ni Baba Vanga...
9aplus is offline  
Old 15.11.2017., 10:49   #6969
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ne Vlada bi trebala objediniti uskladiti i potvrditi "međudržavni sporazum".. dio kojeg će biti i predmetni avijon ali to je samo jedna od sastavnica, ostalo je multidisciplinarni prijedlog svih resora koji će biti involvirani, avijon i TT sastavnice su samo jedan od elemenata, doduše kapitalan ali zato je razumno sačekati kompletnu priču da "izroni".

Neće biti insajderskih informacija jer to nije oportuno i moglo bi ići na ruku onima koji budu nezadovoljni.

Ništa novo što bi se ovdje moglo raspredati.. definitivno neće biti Transformers oružja niti će naši piloti i tehničari biti tajni klonovi .. niti će sutra u rat protiv Mađara za povratiti INU ..
Tako bi trebalo biti.

Vlada RH (kao izvrši dio trodiobe vlasti u državi) trebala bi provesti u život i djelo preporuke Savjetodavnog tijela za borbeni avion, odnosno izpregovarati i potpisati sve potrebne ugovore.

Da li će to tako biti vidjet ćemo.
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 15.11.2017., 10:51   #6970
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Dakle ptice su fikusi dok se MORH ne sjeti da bi možda mogli urediti to područje ?!

Nisu "neki", nego se trebalo odavno znati koji... a nema sumnje koji
bi trebao biti. E sada kako će biti - to ne bi znala ni Baba Vanga...
znas jako dobro da kod nas za korak naprijed treba dobar udarac u dupe
tako se i ovdje nece nista bitno promijeniti dok ne budu "natjerani", a natjerat ce ih nametnuti standardi i kaj vec sve uz to ide
ZgSash is offline  
Old 15.11.2017., 10:55   #6971
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Pod "više" sam mislio na:
Pita VG veleučilište
FSB ZG
FESB ST
FER ZG
FPZ
Svi skupa daju manje od 20 potencijalnih kandidata za HRZ...
Eto kolega, odgovorili ste na pitanje. Ja znam za FSB-Z, a Vi ste odgivorili za sve relevantne u RH.

Ja znam koliko je od moje generacije kolega diplomiralo i znam da NIJEDAN više aktivno nije u vezi ni sa civilnim, a kamo li sa vojnim zrakoplovstvom!

Ni u zemlji ni u inozemstvu.
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 15.11.2017., 10:58   #6972
Da, takve su i moje spoznaje...

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
znas jako dobro ...
Neznam, ali vidim da se požurilo potpisati pismo na temu "EU vojnih snaga" (PESCO)
dok se na drugoj strani, pravimo "toše" po pitanju:
Quote:
Project goals
Common regulatory framework
Common certification processes
Common approach to organisational approvals
Common certification/design codes
Common approach to preservation of airworthiness
Arrangements for recognition
Formation of a European Military Joint Airworthiness Authorities Organisation
9aplus is offline  
Old 15.11.2017., 11:00   #6973
Quote:
castelo72 kaže: Pogledaj post
Kaj je SABbovac popušio si s međikom pa vrijeđaš redom. Lepo ljepotane neodgojeni od tebe.
Da ne bude zabune koja se provlačila tu po forumu.
Ovaj kaj vas vrijeđa tu po forumu nikada nije bio pilot EBA niti je pripadnik HRZ i PZO.
Molim Sinjog stijača i ostale da ne vuču poveznicu, jednakost njega i HRZ i EBA.
On i SAAB da on i HRZ NE !
Tužno na kaj si spao.
O čem, ti dijete drago, pričaš?
Kakav mrtvi 'SAABovac'??...pa sama ova izjava pokazuje kolko nemaš, ali blagog pojma o čemu laprdaš...al' je s druge strane znakovito da vidiš urote oko sebe, a to puno više govori o tebi nego o meni.
Osim toga, komentari na moju provinijenciju su toliko glupavi da ih opće nema potrebe komentirat.

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Dobro, sada ste tu ispljuskali Colu, radi neugodnih pitanja te moguće smart uvezanosti...
Ali super je kaj svi laprdaju, al nitko neće pokrenut istragu, ili podnijet prijavu, a svi sve znaju o svakome, osim kaj nemaju pojma ni tko im glavu nosi.

Zadnje uređivanje Cola1973 : 15.11.2017. at 11:33.
Cola1973 is offline  
Old 15.11.2017., 12:07   #6974
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Ti mozes priznati da bi bio nezadovoljan i kritičan štogod bilo. Isto vrijedi i za 9aplus i neke druge. Nemam ništa protiv vas, ali činjenica je kako se "goal posts" pomiču. Štogod se dogodilo nikada ne moze zadovoljiti jer imate potrebnu konstantno kritizirati.

Dobar primjer je nabava Kiowa, gdje se prvo govorilo kako iste nece doci, pa da nece letjeti, pa da se nece nabaviti naoruzanje, itd. Kako se svaka od tih stavki realizira, tako se pomiču "goal posts" pa je sada eto problem što se nije nabavilo par stotina Hellfire-a kako bi neki forumaš bio sretan.

Pretpostavljam da bi se onda kritika preselila na nešto dalje, npr. zašto nismo nabavili AH-1Z ili Apache, a ne jadnu KW.

Identično se događa kod nabave novog aviona. Prije par godina smo tu čitali traktate o Kfiru, pokretanju proizvodnje F-5, kupovini rabljenih F-4 ili druge kombinacije. Onaj tko je spominjao F-16 je bio sanjar kojega se ismijavalo. Danas imamo na stolu 3 ponude za F-16 i ponudu za Gripen, ponude koje su se međusobno natjecale. I nakon svega, forum je negativniji nego ikada prije, čak i na temu nadzvučne.
Bravo kolega! Neki likovi nikad neće biti zadovoljni šta god da se nabavi ili kupi.
__________________
Tako mala zemlja sa tako malo stanovnika, a sa tako puno lopova!
turky zt is offline  
Old 15.11.2017., 12:23   #6975
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Da, takve su i moje spoznaje...



Neznam, ali vidim da se požurilo potpisati pismo na temu "EU vojnih snaga" (PESCO)
dok se na drugoj strani, pravimo "toše" po pitanju:
bolje da ne velim na kaj me pesco asocira

jebeno je kad bi neciji drzavni i vojni vrh najrade bili uhljebi
ZgSash is offline  
Old 15.11.2017., 12:28   #6976
Yep
Quote:
turky zt kaže: Pogledaj post
Bravo kolega! Neki likovi nikad neće biti zadovoljni šta god da se nabavi ili kupi.
Stotine tona IT opreme se kupilo u ovoj zemlji od kada je ima, ista je rashodovana a da nije radila ni dana.
Slično je bilo sa SW koji je za državu kupovan i licenciran po najmanje 3 puta.
U HRZ/MORHu postoji već ozbiljna tradicija fikusa na stajanci&livadi...
Tako da sastav rekonkvista povjerenstva ali KrsteIT nije slučajan.

Po svemu što se za sada dešava ovaj projekt je na dobrom putu da bude još jedan fikus...
Nabavite perlice, ogledalca i sličnu bižuteriju, barem neće koštati miljardu neke valute strane,
koju će vraćati unuci, ako im roditelji već nisu (smart) zbrisali na široke EU pašnjake
9aplus is offline  
Old 15.11.2017., 12:28   #6977
Quote:
turky zt kaže: Pogledaj post
Bravo kolega! Neki likovi nikad neće biti zadovoljni šta god da se nabavi ili kupi.
Kada će Vama nekima doći do mozga da nama koji tu stalno nešto ''kritiziramo'' uopće NIJE BITNO KOJI TIP (kao Vama tu nekima koji padate u trans bilo od jednog, bilo od drugog tipa ''afijona''), nego da je nama bitan SUSTAV rada sa tim tipom koji će se nabaviti u uvesti.

Meni je bitno da raspoloživost TIPA bude barem 75% (po mogućnosti i viša).

Meni je bitno da godišnji nalet pilota bude minimalno 120, optimalno 140-160 sati, a idealno 180-200 sati naleta godišnje.

Vama nekima je bitan tip, pa neka i stoji u hangaru ili na ledini!
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 15.11.2017., 12:29   #6978
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Nego, mene zanima otkuda onih 130 ljudi, koje pp spominje u EBA/HRZ rekonkvisti?
Ozbiljno pitam....

Vodeći računa da HRZ ima cca 1500 ljudi a u civilstvu ih nema više od 1000
dok godišnje iz škola izlazi 30tak (neki ne ostaju u branši) a iz viših obrazovanja manje od 20
To znaci da u drzavi postoji u ovom trenu 600 ljudi skolovanih mladjih od 30 godina koji mogu poceti obuku za rad na novom borbenom avionu. Neka je njih 3/4 otislo vani ili ne zele raditi ono za sto su se skolovali dolazimo opet do te carobne brojke od 130.

I ostaje jedino pitanje uvjeta rada koji ce privuci te ljude kao jedinog uvjeta potrebnog za obnovu i popunu strucnog kadra. Sto sam spomenuo i prije nekoliko dana.

Ajmo sad jos jedan krug zalopojki o tome tko ce raditi....
HoD is online now  
Old 15.11.2017., 12:31   #6979
svojevremeno sam pobrao i karton kad sam napisao da je za mene morh = moroni republike hrvatske
no to ne pobija potrebu da se ova jadna zemljica zastiti i bude sposobna braniti, morhu usprkos
ZgSash is offline  
Old 15.11.2017., 12:33   #6980
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
To znaci da u drzavi postoji u ovom trenu 600 ljudi skolovanih mladjih od 30 godina koji mogu poceti obuku za rad na novom borbenom avionu. Neka je njih 3/4 otislo vani ili ne zele raditi ono za sto su se skolovali dolazimo opet do te carobne brojke od 130.

I ostaje jedino pitanje uvjeta rada koji ce privuci te ljude kao jedinog uvjeta potrebnog za obnovu i popunu strucnog kadra. Sto sam spomenuo i prije nekoliko dana.

Ajmo sad jos jedan krug zalopojki o tome tko ce raditi....
sto nas lijepo dovodi i do sustava obrazovanja
a to, kao i sve ostalo - kosta
pa bi bio red da drzava podijeli neke stipendije za ono kaj treba, uz klauzulu o osiguranom psolu i 10 godina rada u struci
a tko zeli studirati ono kaj samo on treba, neka si sam to i plati
ZgSash is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.