Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2017., 22:50   #1
Početi kao IT-evac u 30-ima?

Jedan sam od nažalost nezaposlenih vss društvenjaka sada već na početku tridesetih i imam dvije opcije..otići van ili pokušati još nešto ovdje u Hrv napraviti sa sobom. Dakle, kratko i jasno, koliko se isplati pokušati ostvariti kao IT-evac u tridesetima, znači da do sada praktički nisam veze nikakve imao s njime..bilo početi učiti programiranje, pokušati se zaposliti u Infobipu ili Touchsupportu kao tehnička podrška, završiti tečaj za sistem administratora, SQL analitičara itd?
Kolika je motivacija i ljubav prema struci bitna za 'uspjeti'? Nemogu reći da me IT općenito nešto posebno privlači no zbog dobro plaćenog posla sam svakako spreman učiti puno, štoviše, nekoliko poznanika sa srednjom stručnom spremom isto su godinama bez posla bili pa se zaposlili u ove dve firme gore i sada imaju natprosječnu plaću, no oni su dosta mlađi..bojazan mi je em što nemam nikakvo tehničko obrazovanje em što sam već u 30-ima i pitam se koliko bi tu vremena i truda bilo potrebno da počnem solidno konkurirati na tržištu rada? Da li bi imalo smisla sve to sada početi učiti a da te tamo neki nadobuni ferovac na poslu ne gleda 'koji si ti pak k'?
Što bi nekom u mojoj situaciji preporučili da prvo počne učiti? Vidim da su danas popularni online free tečajevi programiranja..eto za početak me to zanima.
softsicher is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 00:52   #2
U toj situaciji možda je dobar start proučiti grane softverskog inženjerstva koje postoje i iz toga zaključiti što bi bilo najinteresantnije za raditi. Nakon toga neki tutorial kako razmišljati kao programer.
Dakle prvo proučiti materiju, što sve postoji a ne odmah navaliti na štrikanje koda u nekom programskom jeziku.

Drugi put bi bio proučiti što se traži na tržištu i udriti po tim tehnologijama. Preporučam ovo prvo ako se ima lufta, a ako je kriza sa parama onda će ok biti i ovo drugo.

A motivacija... nema puno filozofiranja - ili osobu to zanima pa će raditi iz hobija i iz toga naučiti glavninu, ili ne zanima pa će biti plaćen na nekom manje bitnom poslu i radit će od 9 do 5. Ili će biti toliko loš u tome da je nezapošljiv.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 11:49   #3
Imaj na umu da je IT područje gdje treba konstantno učiti, testirati i baviti se time, jer svaki dan dolazi nova tehnologija.
Stoga ako nemaš volje za takav način rada i života, možda ovo nije za tebe.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:15   #4
Možda bi ti, kao društvenjaku, mogao biti bliži/interesantniji digitalni marketing od programiranja.
Ova kombinacija društvenih znanosti i IT-a je u zadnje vrijeme sve traženija. Čak i ako nemaš poslodavca za kojeg radiš, možeš zarađivati samostalno kao freelancer.
Možda da se probaš okušati u tome?
Tekstopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:25   #5
Quote:
gigra kaže: Pogledaj post
A motivacija... nema puno filozofiranja - ili osobu to zanima pa će raditi iz hobija i iz toga naučiti glavninu, ili ne zanima pa će biti plaćen na nekom manje bitnom poslu i radit će od 9 do 5. Ili će biti toliko loš u tome da je nezapošljiv.
Ehh..da sam ja ovo znao prije 20 i nesto godina..
djordje5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 10:06   #6
Quote:
softsicher kaže: Pogledaj post
...bojazan mi je em što nemam nikakvo tehničko obrazovanje em što sam već u 30-ima i pitam se koliko bi tu vremena i truda bilo potrebno da počnem solidno konkurirati na tržištu rada? Da li bi imalo smisla sve to sada početi učiti a da te tamo neki nadobuni ferovac na poslu ne gleda 'koji si ti pak k'?
Godine nisu problem. Nije 30 kasno za novi početak, ni 40. Ali da treba dobro (za)gristi, da, treba. I to u materiju koja je tražena i dobro plaćena, a kandidata niotkud. I da tebi bude skoz zanimljiva, više od ogoljene lidije bačić.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 06:33   #7
Danas se jako puno traži programera,analitičara i sql/dwh/data miner-a. Ako se želiš što prije zaposliti malo prolistaj moj posao pa vidi koje su tehnologije tražene pa udri po tome. Ali moras imati i malo zanimanja i ambicija ulaziti dublje u IT.
U većini slučaja kada nekom kažeš da radiš u it-u ljudi pretpostavljaju da si ili programer ili popravljas kompjutere

Ako tražiš malo bolje plaćen posao u IT-u gledaj SAP,project managment,revizija,sigurnost,data protection officer,compliance officer...
Znam da dosta revizora koji su dolazili kod nas u reviziju pojma nisu imali sa IT-om a ipak su radili reviziju...ljudi rade i uče

U IT uvijek gledaj budućnost tj. što donosi nova tehnologija jer za to će biti najbolje placena radna mjesta.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
boky29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 08:59   #8
Ma nikad nije kasno!
Pogotovo u poslu u kojem su novi ljudi stalno trazeni.

Daj si vremena, kreni, i sretno.
Pa jbt nemas 60
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.