Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2006., 07:00   #1
Australija

Pozdrav dijasporasi!! Za godisnji sam odlucio otici u Australiju pa bi molio nase Australce da mi preporuce sto bi vrijedilo vidjeti. Planirana ruta je Sydney-Melbourne-Adelaide. Nebi se htio previse zadrzavati u gradovima vise me zanimaju prirodne ljepote, po vodicima bi najradije posjetio sve ali cisto sumnjam da bi uspio u 50-ak dana.
Walter Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 10:29   #2
Najlakse je nekome dati link i kazati ovo moras vidjeti "ako nista drugo"

Sa obzirom da ne zivim u Sydneyu,Melbournu...nego u selu Adelaide zadnjih 12godina i prije toga sam zivio Bogu za ledjima 400km od Adelaida...25 godina....ne znadem mnogo o Sydneyu i Melbournu osim sta sam proveo u obadva mjesta po dva tjedna na godisnjem.

Mi smo putovali oko dvije godine okolo...dva ?/tri puta smo se vratili u Adelaide radi moje bolesti sa avionom i opet nastavili sa automobilom.

Proputovao sam Australiju okolo us obalu i popreko isto i po polovici Darwin -Alice Spring -Adelaide.....isto tako i Tasmaniju koja je od Melbourna i nije nam dosta bilo samo za Tasmaniju 3 tjedna.

Znali smo proci 1.400km samo da vidimo nesto ...sta sam se poslije pitao jer se je isplatilo?....ali danas mogu reci bio sam tamo.








====================
Eto toliko ukratko radim kada recimo idem za Novi Zeland.

=========
Zamisli si da dolazis iz aviona na carinu....
passport please?
sta?
do you speak english?
ahhh sorry I vas told everybody speak Croatin
=====

salu na stranu, uvijek treba malo sale, zar ne?
=====
sada ozbiljno

Dali putujes sam ili u drustvu?mislim djevojka ?
Kakav ti je engleski?
Da li imas nekoga od familije ili prijatelja kamo ides?
Da li si upoznat sa svim zakonima i pravima i obavezama sprema Australiji?
Kako mislis putovati od mjesta do mjesta?
Gdje mislis odsjedati ?
Znades li da trebas imati medikare osiguranje za svaki slucaj/nekada je i obavezan?

Znades li koliko kosta po prilici za zivot od svakodnevnih potrebnih stvari?

Mislis li voziti automobil? i ako treba ti international dozvola /ovdje se vozi na lijevoj strani.

Da li imas neke bolesti koje zahtjevaju kontrolu ili redovito uzimanje medicine?
Ako imas budi siguran da imas listu lijekova /prevedeno na Engleski i da ti je medicina oznacena sa tvojim imenom....niti u kojem slucaju ne nosi "narcotik ...Controll tablets"...osim ako imas dozvolu za njih.

Da li dolazis da vidis prirodu ili mjesano ?
Ili si samo za nocni zivot?

Eto u toliko ako hoces ozbiljne odgovore daj i ozbiljne odgovore na gornja pitanja....jer je razlika zivjeti sa $50 dollara na dan i $100 dollara, da ne govorimo smjestaj nije jeftin.

U kojem vremenu mislis ici jer klima igra veliku razliku, ionako ces naci i par sezone na dan...recimo topli ili veoma vruci dan /a hladna noc.

Da vidimo sta imas na ovo kazati ....vjerojatno to sve znades ali to je nesto sta je vazno planirati unaprijed malo odgovori pa cemo onda sa moje strane lako ce se naci savjeti oni su i onako pristupni svima.

U medjuvremenu mozda se nadje netko tko ima bolje znanje i ideju nego ja, pa ces imati vise savjeta ...kako kazem novac, expetetion i nacin zivota radi razliku
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 19.11.2006. at 11:21.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 11:50   #3
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 11:56   #4


New South Wales
AREA: 800,628 Sq Km
CAPITAL: Sydney (4,000,000)
POPULATION: 6,204,000 (1996)

New South Wales was the site of the first settlement in Australia and Sydney Cove in 1788. In the little over 200 years since this tiny beginning it has grown into one of the world's greatest agricultural producing areas with most of the eastern hinterland growing a variety of crops and the more remote western areas farming cattle and sheep.
The Great Dividing Range runs the length of the state parallel to the sea and divides the rich coastal farming flats from the more arid inland regions.
During early settlement these ranges proved an obstacle to land hungry settlers and it was not until 1814 that Blaxland, Wentworth and Lawson found a way over them using a route which is now roughly followed by the Great Western Highway through Katoomba and the Blue Mountains.
The Australian Capital Territory lies in the south-eastern quarter of the state some 300km. south of Sydney
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:05   #5


Victoria
AREA: 227,010 sq. km.
POPULATION: 4,561,000 (1996)
CAPITAL: Melbourne (3,000,000)
CLIMATE: Highest temp. 50.8° C at Mildura in the north-west. -12.8°C at Mt. Hotham in the Highlands. High rainfall with extremes of heat in summer in the western and north western regions.

Melbourne was first settled in 1835. Victoria is Australia's smallest mainland state with 1800 km of coastline.
Known the 'Garden State', a reference to the rolling green hills and valleys which make up the majority of the state, and varied in scenery, it is has much to offer.
Among the major attractions of the state is The Grampians National Park, west of Melbourne. This beautiful area offers walking trails, spectacular lookouts and lake swimming and fishing. South-east of Melbourne, Phillip Island is a popular place to observe the nightly procession of pengiuns returning to their nests after a days activities.
The capital of Victoria, Melbourne, enjoys the reputation of being Australia's Cultural capital, and this is reflected in the many live shows which are presented at the theatres which abound in the city.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:07   #6
Uh, ovo me podsjeca na formular za vizu .
Pa ajmo od pocetka:
Putujem sam.
S engleskim se snalazim (recimo intermediate).
Imam nesto familije koju ne poznajem osobno (nadam se da ci ih ovom prilikom upoznati) i nesto poznanika kod kojih cu odsjesti.
Mislim da sam upoznat sa vecinu pravila i zakona, podmireni su svi troskovi(avio karta+takse, medikare, troskovi vize,..), plus sam uracunao 200 AUD na dan.
Dolazim 25.2. i bit cu do 15.4. U Sydneyu ostajem mjesec dana, a dalje jos nisam isplanirao detaljno.
Ne namjeravam voziti, a o prijevozu medju gradovima se jos nisam raspitivao pa ni neznam koje se opcije nude, novac nije problem ali ne namjeravam samo "preletjeti" zemlju zelim je malo blize upoznati.
Sto se tice samog boravka u cilju mi je sto vise se kretati sto bi znacilo da su izleti izvan grada na prvom mjestu (okolna mjesta i gradovi, nacionalni parkovi,...), a nocni zivot je u drugom planu.
Walter Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:10   #7


South Australia
AREA: 978,810 sq. km.,
POPULATION: 1,474,000 (1996)
CAPITAL: Adelaide (1,100,000)

South Australia is known as the driest state in the driest continent on earth, but that doesn't mean it doesn't have some of the most beautiful coastline and lakes you will see. For example, the Blue Lake at Mount Gambier is renowned for its deep rich azure colour, while the mighty Murray River wends its serene way for 400km. right through its southern portions. By contrast, the giant salt lakes of Lake Eyre and Gairdner are massive, usually dry, and spectacular in the wildflowers, bird and wildlife which abound there in all seasons and conditions. Lake Eyre is the common venue for attempts at the world land speed record.
Across the Nullarbor Plain to the west, the stark treeless landscape contrasts with the spectacular coastline only a few kilometres to the south where the Southern Ocean crashes onto the coast, creating diverse patterns in the rock face and sheltering the whales which come each season to breed in the spacious waters.
In the mid-north the Flinders Ranges are a spectacular range of red cliffs with numerous walking tracks, gorges and chasms to explore.


SA OVIM BI POKRILI STATES KOJE POSJECUJES ...radi mozda zainterestiranosti drugih osoba dodati cu i ostatak states.

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:17   #8


Western Australia
AREA: 2,526,786 sq. km.,
POPULATION: 1,474,000 (1996)
CAPITAL: Perth (1,200,000)

The majority of Western Australians live in the capital, Perth, in the south western corner of the state at Lat. 31° 57' south and Long. 115° 51' east. Straddling the Swan River and situated on the golden beaches of the Indian Ocean, Perth is a spacious, modern and easy-going city and claims to be the world's most remote capital city, Adelaide is 2,200 kilometres east.
Early world exploration saw Dirk Hartog land on its coastline in 1616. Western Australia was settled at Perth in 1829 and the early settlers faced harsh times. Floods and droughts were common and it was not until the 1850's when convict labour was introduced to the colony that an infrastructure of bridges and roads began to develop in earnest. Off the coast of Perth is Rottnest Island, a 2,000 hectare island accessed by plane or ferry from Perth or Fremantle.
The international airport in Perth is a popular entry point for visitors to Australia and the state is a good starting point for your Australian holiday. The state emblem is a Black Swan and its floral emblem is the Kangaroo Paw.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:24   #9



Northern Territory
AREA: 1,335,742 sq. km.,
POPULATION: 182,000 (1996)
CAPITAL: Darwin (100,000)

Darwin was first settled in 1839 after 2 previous attempts.
On Christmas Eve, 1974 it was practically obliterated by Cyclone Tracy and was rebuilt over the ensuing years with cyclone proof houses and is now Australia's most modern city.
In the south, Alice Springs began as a repeater station on the Overland Telegraph Line between Adelaide and Darwin and grew slowly as people congregated around the tiny settlement. It was not until the railway line reached there in 1929 that the town began to prosper. A long overdue extension connecting Alice Springss and Darwin is currently under construction.
The main industry is beef cattle and massive stations measured in thousands of square kilometres comprise around half of it. The other half is held by aboriginal groups and a permit is needed to access much of this land.
Uranium is mined in the mid-north and Tennant Creek has copper mines.
The Northern Territory contains two of Australia's best known attractions. Kakadu in the north, and Ayers Rock (Uluru) in the south.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:27   #10


Queensland
AREA: 1,723,936 sq. km.,
POPULATION: 3,339,000 (1996)
CAPITAL: Brisbane (1,200,000)

Queensland calls itself the 'Sunshine State', and enjoys semi-tropical weather, thousands of kilometres of beaches, and an easy going life-style.
In the north the tropical region has rain-forests, gorges, islands, and massive rivers which cut access to many places after rains. Being tropical it is also cyclonic and the extremes of weather can be experienced.
In the south, the climate is more moderate with cooler nights and clearer days. It is divided east-west by the Great Dividing Range which closely follows the coastline. West of the range the 'Outback' is cattle country with sparse vegetation and in the more remote areas nights will be below zero in winter and days can reach 50° in summer.
Queensland also contains several of Australia's best known and visited tourist attractions in the Gold Coast, and the Great Barrier Reef. In the far north Cape York Peninsula and the Daintree Forest and gaining increasing popularity, and the islands off the coast in the reef are popular holiday destinations for millions each year.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:34   #11
Ah kako to na karti izgleda sve maleno i slatko, gotovo da bi mogao prosetati od Sydneya do Melbournea
Walter Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 12:49   #12
Quote:
Walter Wolf kaže:
Uh, ovo me podsjeca na formular za vizu .
Pa ajmo od pocetka:
Putujem sam.
S engleskim se snalazim (recimo intermediate).
Imam nesto familije koju ne poznajem osobno (nadam se da ci ih ovom prilikom upoznati) i nesto poznanika kod kojih cu odsjesti.
Mislim da sam upoznat sa vecinu pravila i zakona, podmireni su svi troskovi(avio karta+takse, medikare, troskovi vize,..), plus sam uracunao 200 AUD na dan.
Dolazim 25.2. i bit cu do 15.4. U Sydneyu ostajem mjesec dana, a dalje jos nisam isplanirao detaljno.
Ne namjeravam voziti, a o prijevozu medju gradovima se jos nisam raspitivao pa ni neznam koje se opcije nude, novac nije problem ali ne namjeravam samo "preletjeti" zemlju zelim je malo blize upoznati.
Sto se tice samog boravka u cilju mi je sto vise se kretati sto bi znacilo da su izleti izvan grada na prvom mjestu (okolna mjesta i gradovi, nacionalni parkovi,...), a nocni zivot je u drugom planu.
Bravo!
Vidim da si veoma spreman i odlucan...ostaje par stvari sa kojim se ti moze sugerirati.
U Australiji da nesto vidis pogotovo u vecem mjestu je "tour Autobusom "1/2 ili cijeli dan, na taj nacin ces doista vidjeti sta experti znadu gdje je ....ali isto racunaj da trebas platiti i ulaze...najbolje je uplatiti sve preko agenta,ili tourist firme.

Skoro sam zaboravio mi nismo nikada ,ali znadem osobe preko 70 godina koji su clanovi Youth Club, imaju smjestaj i jeftinije putovanje preko njih, isto kao i ulaze za to mozes probati preko tourizam agency ili probaj Google!

Za baterije i za utikac za aparate se moze kupiti ovdje u Tandy ili Dick Smith,
mi koristimo isto 240/50HZ, samo sta su drugaciji stekeri.

Kada imam vremena gledati cu ti dati kakova je klima i temperatura u pojedinim mjestima koje posjecujes.

Uglavnom u to vrijeme mozes ocekivati oko 30ih C na vise u Sydneyu i veoma slicno i u Adelaidu moguce malo par stupnjeva hlanije u Melbourne ,ali u danasnje vrijeme tesko je znati prognozu.

Ako trazis preko google image....mozes naci i vidjeti sve sta te ceka kuda ides.

Za sda puno pozdrava
vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 13:04   #13
Hiljade australijskih plaza
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 14:10   #14
Zahvaljujem se na informacijama.
Iako vec dosta toga znam o Australiji jos uvijek mi se 1001 pitanje vrti u glavi pa cu vjerojatno biti malo dosadan ovih dana.
Kad dodjem doli namjeravam uzeti karticu (SIM card) za mobitel pa me zanima koji je najpovoljniji provider?
Walter Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 15:14   #15
Quote:
Walter Wolf kaže:
Zahvaljujem se na informacijama.
Iako vec dosta toga znam o Australiji jos uvijek mi se 1001 pitanje vrti u glavi pa cu vjerojatno biti malo dosadan ovih dana.
Kad dodjem doli namjeravam uzeti karticu (SIM card) za mobitel pa me zanima koji je najpovoljniji provider?

http://www.google.com.au/search?hl=e...a=lr%3Dlang_en
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 05:43   #16
@Walter Wolf,

mislim si o tvojemu godisnjem i gdje si izabrao da ides.
Samo radi mojega poznavanja Australije i gdje se sta moze vidjeti....i da li se splati putovati do toga...ukoliko specificno ne moras ici u Juznu Australiju Adelaide....ja bi malo izmjenio tvoj put.

Za pocetak /osim ako ne mislis dolaziti ponovo i mozes si to priustiti/ propustiti ces najbolji dio za vidjeti....od Sydneya do Cairnsa.
Tamo su najbolji i turisticka su mjesta...

U Sydneyu i oklini imas mnogo za vidjeti isto tako i u Melbournu i od Melbourna prema Adelaidu.

Juzna Australija ima isto sta pokazati ,ali je sve daleko izmedju, okolina Adelaida su poznati vinogradi i svetski poznati Flinders rangers, koji su 400km od Adelaida....

Preporucio bi ti ako nije kasno da pogledas Adelaide na krace i da odletis na tjedan -10 dana u Zapadnu Australiju...isto tako od Sydneya do Queenslanda.
Kao sta sam kazao prije Australija je nevjerojatno velika i izmedju nekih mjesta je veoma daleko....iznenaditi ce te koliko je zapadno juzna Australija naseljana....a koliko je ostatak uopce nenaseljen ili kolika je razlika u vegetaciji,u Queenslandu gdje je tropical i sub/tropical isto kao oko Sydneja i Melbourna je sve divno zeleno...dok u Juznoj Australiji je najsuhije na svijetu.

Toliko za sada ovo je samo iz iskustva......

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 06:52   #17
I moja zelja je bila proputovati obalu Queenslanda ali zelje su jedno a mogucnosti drugo. Ljudi koje ja poznajem zive uglavnom na relaciji Sydney-Melbourne-Adelaide tako da mi je osiguran smjestaj, a nisam bas siguran da u 50-ak dana mogu toliko toga obici.
Ja se nadam da mi ovo nece biti zadnji put da dolazim
Walter Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 14:58   #18




Measuring 984,377 square kilometres (or one eighth of Australia), South Australia is BIG. You can drive 100 kilometres along the Nullarbor Plain without finding a bend in the road. But down south, holiday experiences of a lifetime are amazingly accessible. You'll find hundreds of wineries within an hour's drive of Adelaide. You can hug a koala and pat a kangaroo just 20 minutes from your city hotel. Or be cruising one of the world's greatest rivers just an hour after getting off the plane.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 15:07   #19
South Australia Regions, brilliant blend.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 15:16   #20
Experience South Australia.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.