Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2011., 23:09   #1
Dipl. ing. strojarstva

Kao što naslov kaže, ovo zanimanje mi se čini jako zanimljivim, ali previše realnih saznanja baš i nemam.

Jel ima netko s ovim zvanjem ovdje, posebno me zanima KS ili Proizvodni procesi (koje je bolje?), šta točno radite s tim zanimanjem, neki vaš opis radnog dana...?

Koliko su plaće, i kako uopće rastu te plaće??


Hvala unaprijed!
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 00:11   #2
Moj brat je dipl.ing strojarstva smjer proizvodno strojarstvo. Plaća mu je predobraaa, radi u Njemačkoj, za našu firmu. Kad je radio kod nas u Hrv. plaća mu je bila oko 1000 eura, a u Njem je oko 2500 - 3000 eura, ovisno koliko tokom mjeseca radi. Jer nekad taj mjesec kad ide kući dobije malo samo manje. Ali super je zadovoljan, i super zanimanje. Posao mu je jako zanimljiv, nije konstantno u uredu, već obilazi i gradilište.
Umina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:10   #3
Pa što nema ni jednod strojara ovdje
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:35   #4
Da se priključim temi, dodao bi još i smjer procesno energetski! Pa nek se jave budući kolege strojari

Što se tiče konstrukcija i proizvodnog smjera, definitvno je bolje završit konstrukcijski ali i mnogo teže, proizvodni je više tehnološki smjer, dok konstrukcije su u osnovi čisto strojarstvo

Zadnje uređivanje Dawar : 17.04.2011. at 19:41.
Dawar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 12:03   #5
Složio bih se s kolegom Dawaom,ali u pravilu ništa nije strogo određeno. Znam za ljude koji su s proizvodnim na nečem skroz drugom završili u praksi. Ja osobno sam na konstrukcijskom.Nadam se da ću nešto srodno tome i radit kasnije. Na kraju,sve ti se svodi na ono koliko si naučio na faxu,kako se snalaziš i da se nađeš na pravom mjestu u pravo vrijeme.
Što se tiče opisa radnog dana; ovisno o profilu posla,možeš sjedit i izrađivat tehničku dokumentaciju,a možeš i stalno bit na nekim terenskim poslovima,tako da ne možeš ništa sa sigurnošću reći.
BRAB-STON is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 10:11   #6
Quote:
Umina kaže: Pogledaj post
Moj brat je dipl.ing strojarstva smjer proizvodno strojarstvo. Plaća mu je predobraaa, radi u Njemačkoj, za našu firmu. Kad je radio kod nas u Hrv. plaća mu je bila oko 1000 eura, a u Njem je oko 2500 - 3000 eura, ovisno koliko tokom mjeseca radi. Jer nekad taj mjesec kad ide kući dobije malo samo manje. Ali super je zadovoljan, i super zanimanje. Posao mu je jako zanimljiv, nije konstantno u uredu, već obilazi i gradilište.
Ako je to terenska lova, to baš i nije neka lova. Samo na znanje.
A i ta gradilišta po vani. To je živi užas. Nema do uredskog posla.
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 15:30   #7
Pa što nema ni jednog diplomiranog strojara ovdje??
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 22:25   #8
proizvodnja u hrv je loša, plaće su većinom male, kasne, sasvim logično stanje kao i u gospodarstvu. stvarni život žene strojara koji trenutno ne radi u proizvodnji i ima plaću veću od onih iz proizvodnje. možda bolje izabrat konstrukcijski smjer.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 09:38   #9
plaće u zg su, uglavnom 6-7 000 kn, što je, mislim, puuuno premalo za trud i vrijeme koje su strojari uložili da bi došli do titule. vjerojatno u drugim regijama hrvatske su i manje plaće.
nažalost, proizvodnje je sve manje, a ne vidim nikakav trend da se to promijeni. država smo kojoj valjda ne treba znanje ni proizvodnja.
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:43   #10
Ja sam strojar i mogu reći da su u HR plaće 8000-9000k plafon za neki strojarski posao. Onda obično ako si duže u firmi pređeš na neki menađersko-šefovski posao sa većom plaćom. Ako se izboriš među konkurencijom u firmi naravno.
Inače je zanimanje zanimljivo iako je u realnosti sve manje pravog razvoja i istraživanja u HR. Sve je samo nekakav štanceraj tehničke dokumentacije.
Posla vani pak ima sve više i sve se više traži strojara jer trenutno vlada deficit te struke zbog slabe popularnosti i stalnog pada broja studenata strojarstva kod nas i u Europi.
Ja da sam mlad čovjek i da želim upisati fakultet opet bi najvjerojatnije upisao strojarstvo jer je budućnost za inženjera prilično sigurna. Kruha ćeš uvijek imati (nećeš biti među zilijun diplomiranih ekonomista koji svi žele biti menađeri) a ako želiš ići vani utoliko bolje. Za tehničku struku vrata Europe su već otvorena a u budućnosti još i više.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:48   #11
plaću od 8000-9000 možeš dobiti stažom, kao početnik sigurno ne. sretan si ako dobiješ 5000. van zagreba imaju i po 3000.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 22:26   #12
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ja sam strojar i mogu reći da su u HR plaće 8000-9000k plafon za neki strojarski posao. Onda obično ako si duže u firmi pređeš na neki menađersko-šefovski posao sa većom plaćom. Ako se izboriš među konkurencijom u firmi naravno.
Inače je zanimanje zanimljivo iako je u realnosti sve manje pravog razvoja i istraživanja u HR. Sve je samo nekakav štanceraj tehničke dokumentacije.
Posla vani pak ima sve više i sve se više traži strojara jer trenutno vlada deficit te struke zbog slabe popularnosti i stalnog pada broja studenata strojarstva kod nas i u Europi.
Ja da sam mlad čovjek i da želim upisati fakultet opet bi najvjerojatnije upisao strojarstvo jer je budućnost za inženjera prilično sigurna. Kruha ćeš uvijek imati (nećeš biti među zilijun diplomiranih ekonomista koji svi žele biti menađeri) a ako želiš ići vani utoliko bolje. Za tehničku struku vrata Europe su već otvorena a u budućnosti još i više.

Ja sam iz Karlovca, pa vjerujem u Alstom ili HS Produkt....ili neke manje firme..

Ali što se tiče inozemstva,jako sam razmišljao o tome, zanimanje je univerzalno i vjerujem da se kao takvo prizna, gledao sam za konstrukcijski ili tako nešto, ali bome da u HR samo nešto gledam..ne. Iako me malo naljutilo što sam za Njemačku gledao, jer njima to baš treba, da bi bauštelci imali skoro veću plaću od mene

Što bi uopće s konstrukcijskim radio, možeš ti mi malo opisati radni dan!?
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 22:48   #13
U konstrukciji možeš konstruirati na računalu. Ja sam dipl.ing.el, a radim u konstrukciji u prog. paketu Catia. Konstrukcija je zanimljiva jer stvaraš nove stvari koje će ići u proizvodnju.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 11:56   #14
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Ja sam iz Karlovca, pa vjerujem u Alstom ili HS Produkt....ili neke manje firme..
idea je dobra, još ak imaš nekog da te pogura. to bi ti onda konstrukcije ili proizvodnju?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:14   #15
strojari, da li vas frustrira saznanje/pomisao da ste puno vremena i muke uložili u školovanje a sad nemate adekvatan posao i plaću?
za mnoge strojare znam da ne rade direktno u struci već u komercijali ili informatici. proizvodnje i strojarske industrije u hrvatskoj sve je manje i mladi inženjer kao takav nema puno mogučnosti usmjeriti svoj entuzijazam u učenje i napredak. mnogi od nas rade u nekim copy/paste firmama gdje nema neke inventivnosti niti napretka.
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 16:51   #16
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
idea je dobra, još ak imaš nekog da te pogura. to bi ti onda konstrukcije ili proizvodnju?
Mislim u Zagrebu studirat. (Nisi mislila na ovo, ali nema veze).

To dvoje je najviše u igri, imam još godinu dana za odlučiti, možda prije proizvodnju, pitanje kako će i biti s HS nakon ovih političkih igara....
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 02:07   #17
molim vas pomoc.....planiram upisat strucni studij strojarstva u splitu i zanima me jel bolje upisat na Fesbu http://www.fesb.hr/Nastava/Dodiploms...6/Default.aspx

ili na sveuciliste za strucne studije http://www.oss.unist.hr/index.php/hr...stvo/o-studiju

na sveucilistu za strucne studije ima vise CAD-a zapravo na FESBU ga nema,ali me zanima jel jaca diploma Fesba kod zaposljavanja
owl_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 12:34   #18
Quote:
dobri muž kaže: Pogledaj post
strojari, da li vas frustrira saznanje/pomisao da ste puno vremena i muke uložili u školovanje a sad nemate adekvatan posao i plaću?
za mnoge strojare znam da ne rade direktno u struci već u komercijali ili informatici. proizvodnje i strojarske industrije u hrvatskoj sve je manje i mladi inženjer kao takav nema puno mogučnosti usmjeriti svoj entuzijazam u učenje i napredak. mnogi od nas rade u nekim copy/paste firmama gdje nema neke inventivnosti niti napretka.
Meni su na vrijeme jos u srednjoj tehnickoj skoli rekli da ne budem lud i upisem strojarstvo i to ljudi koji su radili taj posao... Shvatio sam i zasto... Studij je u ono vrijeme bio prilicno zaj... za zavrsiti... Mnogi koji su imali i 4.5+ prosjek u srednjoj su zapinjali i studirali i po 7-10 godina, a kasnije su mogucnosti bile rad u brodogradilistu za 4500 kn i velika odgovornost... Problem nije bio u tezini gradiva koliko u pacijentima koji su drzali neke kolegije i zagorcavali ljudima zivote, generacijama... Ljudi su odlucili ici linijom manjeg otpora pa su izabrali neke njima prihvatljivije studije... Ja sam otisao u IT, vecina kolega u ekonomiju, dosta njih u elektrotehniku, strojarstvo njih par od kojih su 2 diplomirala, a brodogradnju nitko...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 08:48   #19
...

Poštovani kolegice i kolege strojari!

Evo da i ja napišem pokoje iskustvo koje sam doživio u svojoj ne prebogatoj karijeri.

Diplomirao sam krajem 2008 godine na fsb-u smjer strojarske konstrukcije.
2007. kad sam odrađivao obaveznu praksu, radio sam u Termoelektrani Brestanica nadomak Krškoga. Kao student na praksi sam dobio dosta konkretan posao. Naime u AautoCAD-u sam crtao razlčite scenarije i različite tipove mogučih novih pliskih turbina. Taj posao mi se svidio pa sam nakon diplomiranja također posalo molbu za psoao u istu firmu. početkom 2009 sam počeo sa pripravništvom u toj istoj elektrani. Istu godinu je bio na rasporedu veći remont na jednom plinskom bloku koji je bio izveden od strane Alstoma iz Švicarske. Tu sam podosta isto naučio o djelovima i komponentama plinskih turbina.
Kako sam se zaposlio u elektroenergetici još sam 2008 odmah nakon diplome upisao doktorski studij strojarstva, smjer procesno energetski sa područjem istraživanja turbostrojevi.
Nakon završetka remonta na dotičnom plinskom bloku, moj posao je počeo onako stagnirati, da ne kažem da je pao na niži nivo. Za posao sam uglavnom dobiovao neke administrativne stvari, pogotovo je to uvjek imalo veze sa ekonomijom i općim poslovima za koji su zadužene pravnice i ekonomistice.
Sad sam zaposlen na neodređeno ali svejedno nisam zadovoljan poslom koji radim mada je plaća do nekle dobra. Nebi htio da ispadne hvalisavo ali kao pripravnik sam skupa sa putnim troškovima i prehranom znao dobiti i po 1100 eura, a sada nakon 3 godine nemam isplačeno više od 1350 eura. Mnogi mi kažu da to je dobra plaća. Ne kažem da nije, dobra je za one administrativne poslove koje radim
Sve u svemu, mladom inženjeru se je jako teško probiti u bilo kojoj firmi, a pogotovo u nekoj držabnoj firmi, koja izgleda onako dosta rodbinski povezana....
josip599gtb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 10:27   #20
ja sam upisala računalno inženjerstvo. na prezentaciji smjera se dosta govorilo o robotici, programiranju i to me privuklo.
što mogu očekivati jednog dana, kakav posao, kako će mi izgledati radni dan?
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.