Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2015., 21:20   #81
Da imam tu diplomu i ne radim posao koji radim, ne znam bi li i završio faks u Hrvatskoj.

Ljude koji upisuju tako težak fakultet s tolikim potencijalom za posao vanka i plaćama koje su debelo iznad prosjeka nakon nekog radnog vijeka, a ostaju namjerno u Hrvatskoj, smatram blesavima/ludima/glupima, ne znam ni ja kako ih nazvati.

Pa bolje onda da ste digli kredit od 10k eura prije faksa i nekome dali da vas zaposli u javnoj upravi za cca 5000 kn i uštedili si 5-6 godina muke i truda za ništa.

Ljudi, bježite vani, ovdje nema kruha i ne vraćajte se barem 20 godina, neće se ništa promjeniti. Djeca će vam biti zahvalna.

Quote:
Beo kaže: Pogledaj post
Pozz

Evo da i ja dam svoj glas ovdje.
Ja sam FSB zavrsio u rok, sa odlicnim. Smijer konstrukcije i zavrsio sam 2011, sve u roku, svi ispiti polozeni iz prve i kao odlican student od 1 pa do zadnje godine. Do 2013. nisam mogao naci posao nikako.
Na srecu dalo se projektirati u fušu. A sada i toga polako nema jer je drzava u banani i drkatori ugl pokupe to.

Onda sam pukom srecom naletio na poaso u njemackoj. Da nisam znao beknuti jednu rijec njemackog.
Sada sam se i rpeselio tamo, radim na njihovom minimalcu. Sto je 1670€ mj.
I daleko mi je bolje nego kolegi koji radi za cca 8000kn u Hrv.

Radi se oko 35h tjedno. Dok platim stan, rezije, klopu ( i cura je samnom, ona NE radi) i razu kredita za auto ostane mi oko 800€
To se u Hrv nikada nece dozivjeti.


Tako da mogu sa sigurnocu reci da ovi sto tu kazu da se moze u Hrv ali treba zapeti, seru. I to jako.
Hrv je propala, proizvodnju nema i strojarima je to najgore mjesto gdje mogu biti.
Posla za strojare nema, osim projektiranja kojem cijena konstantno pada. Tako da za radni tjedna od 50-60h cete imati 5000kn placu.. tko je lud da toliko radi sa tim faxom za to? Osim svih hrvata koji nemaju izbora...


Nađite na ponudi dana njemacki A1 ili A2, to zavrsite i u njemackoj je to vise nego dovoljno.
A posla (oko stuttgarta) ima za usrat se, doslovno. Samo u blizoj okolici trenutno ima oko 12 000 radnih mjesta za strojare.
Quote:
zividoksimlad kaže: Pogledaj post
Beo hvala na misljenju
Ja sam razmisljao neko vrijeme i cini mi se da je bolje ic za 1 godinu van,smjestit se i radit neki pocetni posao+ucit jezik u Njemackoj.
Ako idem na fax jos 2 god mozda se otegne na 3 god+di su dodatni troskovi podstanarstva,studiranja,zivota u Splitu.

Kada sam stavio sve na vagu ispada da mi je najbolje sad stedit+ucit njemacki,i za godinu nakon isteka ugovora ici u Njemacku.

Mozes li mi reci koliko ti je otprilike placa,te koliki su troskovi zivota?
Da znam otprilike bili se mogao pokrit sam mjesecno
Odgovorio ti je kolega već.

Zadnje uređivanje rocker1987 : 22.11.2015. at 21:30.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 10:10   #82
Samo bih dodao da je svakako bolje otići vani nakon par godina radnog iskustva nego odmah nakon diplomiranja, u slučaju da vas netko i zaposli tako neiskusne. I sam još uvijek studiram, ali ovo mi zvuči kao potpuno logičan odgovor. Inače, poznavanje još jednog stranog jezika je veliki plus, čak i da ne namjeravate ići u državu tog govornog područja.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 10:49   #83
Pozdrav kolege,

Beo jesi li ti dipl.ing ili ing? Jesi li crtao u 3D na faxu(CATIA,CAD Inventor,SOLIDWORK) ?
Nasao si super posao u Njemackoj,svaka cast

Ja također planiram potražit sreću vani,mam 2 god radnog iskustva ali mi se čini da samo može bit gore nego što je u Hrvatskoj
Mech-Engineer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 10:52   #84
Gore sigurno ne može biti
eddy1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:37   #85
Evo da opišem svoju situaciju.


Običan sam ing. strojarstva, imam oko 5 g. iskustva i radim u jednoj srednje velikoj firmi koja ima konstantan rast (zahvaljujući +80% izvozu).
Radim kao tehnolog 8h dnevno (ponekad koji sat prekovremeno, ali skoro zanemarivo) sa slobodnim subotama - plaća 6800 kn sa putnim troškovima (imam 10 km do posla).
Prije cca 3 godine radio sam u jednoj drugoj firmi za 4000 kn (bio sam SSS), slični posao.
Pričao sam s puno kolega i znam od prilike kako se kreću primanja. Osobno nisam previše zadovoljan jer malo je ozbiljnih firmi sa ozbiljnom proizvodnom i dobrim uvjetima rada.

Za mlade bi bilo dobro da barem 1 godinu odrade kod nas bilo kakav posao u struci, da dobe neki filing i radne navike, a nakon toga da pokušaju pronaći posao vani.
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:43   #86
Quote:
Preach kaže: Pogledaj post
Evo da opišem svoju situaciju.


Običan sam ing. strojarstva, imam oko 5 g. iskustva i radim u jednoj srednje velikoj firmi koja ima konstantan rast (zahvaljujući +80% izvozu).
Radim kao tehnolog 8h dnevno (ponekad koji sat prekovremeno, ali skoro zanemarivo) sa slobodnim subotama - plaća 6800 kn sa putnim troškovima (imam 10 km do posla).
Prije cca 3 godine radio sam u jednoj drugoj firmi za 4000 kn (bio sam SSS), slični posao.
Pričao sam s puno kolega i znam od prilike kako se kreću primanja. Osobno nisam previše zadovoljan jer malo je ozbiljnih firmi sa ozbiljnom proizvodnom i dobrim uvjetima rada.

Za mlade bi bilo dobro da barem 1 godinu odrade kod nas bilo kakav posao u struci, da dobe neki filing i radne navike, a nakon toga da pokušaju pronaći posao vani.
Pozdrav.

da se nadovežem na Vaš komentar.
Slažem se u potpunosti, samo što je i tih godinu dana teško odraditi. točnije teško se bilo gdje zaposliti. Takvo je trenutno stanje u RH. Nažalost.
A sa Vašim razmišljanjem se u potpunosti slažem, tako nešta imam i ja u planu.
bero2708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 14:55   #87
Quote:
Preach kaže: Pogledaj post
Evo da opišem svoju situaciju.


Običan sam ing. strojarstva, imam oko 5 g. iskustva i radim u jednoj srednje velikoj firmi koja ima konstantan rast (zahvaljujući +80% izvozu).
Radim kao tehnolog 8h dnevno (ponekad koji sat prekovremeno, ali skoro zanemarivo) sa slobodnim subotama - plaća 6800 kn sa putnim troškovima (imam 10 km do posla).
Prije cca 3 godine radio sam u jednoj drugoj firmi za 4000 kn (bio sam SSS), slični posao.
Pričao sam s puno kolega i znam od prilike kako se kreću primanja. Osobno nisam previše zadovoljan jer malo je ozbiljnih firmi sa ozbiljnom proizvodnom i dobrim uvjetima rada.

Za mlade bi bilo dobro da barem 1 godinu odrade kod nas bilo kakav posao u struci, da dobe neki filing i radne navike, a nakon toga da pokušaju pronaći posao vani.
Navedena plaća se ne čini lošom za naše uvjete života u HRV.

Ja sam se odlučio za odlazak u njemačku.Samo da odem i nemam se namjeru vraćati. Početni kapital za plaćanje stana,kaucije,put i namještaj ću uštediti tokom par mjeseci.Kada se čovjek gore smjesti i izdrži 4-5 mjeseci na konju je i stvari idu samo prema bolje

Najviše me brine pronalazak stana+posla. Nemam nikakva iskustva s tim i to je jedina nepoznanica(jezik se nauci,upise tecaj a ovo je posebno podrucje)
__________________
"Lanac je jak onoliko koliko je jaka njegova najslabija karika.."
Mech-Engineer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 15:09   #88
Plaća i ne bi bila toliko loša da životni troškovi nisu toliko veliki....
Plati se stanarina, režije, hrana + neki mali kredit i ostane ti vrlo malo.
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 15:13   #89
A i meni je slicno. Znam ing sam bez iskustva,i voljan sam radit ucit ali u firmi u kojoj se trenutno nalazim ne vidim mogucnost napretka(ni kolege koje su ing dipl.ing nisu napredovale u 3-4 god puno).Place nisu razmjerne(ono SSS i ing,dipl.ing)
Pa se odlucujem na drastican potez napustanja drzave bez prevelikog zadrzavanja u HRV.
__________________
"Lanac je jak onoliko koliko je jaka njegova najslabija karika.."
Mech-Engineer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 18:24   #90
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Da imam tu diplomu i ne radim posao koji radim, ne znam bi li i završio faks u Hrvatskoj.

Ljude koji upisuju tako težak fakultet s tolikim potencijalom za posao vanka i plaćama koje su debelo iznad prosjeka nakon nekog radnog vijeka, a ostaju namjerno u Hrvatskoj, smatram blesavima/ludima/glupima, ne znam ni ja kako ih nazvati.

Pa bolje onda da ste digli kredit od 10k eura prije faksa i nekome dali da vas zaposli u javnoj upravi za cca 5000 kn i uštedili si 5-6 godina muke i truda za ništa.

Ljudi, bježite vani, ovdje nema kruha i ne vraćajte se barem 20 godina, neće se ništa promjeniti. Djeca će vam biti zahvalna.


Odgovorio ti je kolega već.
slaem se,iako sada ne završavam fsb,opet je stroj i žao mi je što nisam tražio vezu za policju,carinu,ili nešto sl....

padne mi mrak na oči kad vidim,tj čujem da neke razlike uopće nema...

Quote:
Preach kaže: Pogledaj post
Evo da opišem svoju situaciju.


Običan sam ing. strojarstva, imam oko 5 g. iskustva i radim u jednoj srednje velikoj firmi koja ima konstantan rast (zahvaljujući +80% izvozu).
Radim kao tehnolog 8h dnevno (ponekad koji sat prekovremeno, ali skoro zanemarivo) sa slobodnim subotama - plaća 6800 kn sa putnim troškovima (imam 10 km do posla).
Prije cca 3 godine radio sam u jednoj drugoj firmi za 4000 kn (bio sam SSS), slični posao.
Pričao sam s puno kolega i znam od prilike kako se kreću primanja. Osobno nisam previše zadovoljan jer malo je ozbiljnih firmi sa ozbiljnom proizvodnom i dobrim uvjetima rada.

Za mlade bi bilo dobro da barem 1 godinu odrade kod nas bilo kakav posao u struci, da dobe neki filing i radne navike, a nakon toga da pokušaju pronaći posao vani.
to je neto čiste plaće 6000? nije loše pogotovo ako si samac...

može malo,koliko toliko provjerene priče o uvjetima i plačama...

Quote:
Mech-Engineer kaže: Pogledaj post
A i meni je slicno. Znam ing sam bez iskustva,i voljan sam radit ucit ali u firmi u kojoj se trenutno nalazim ne vidim mogucnost napretka(ni kolege koje su ing dipl.ing nisu napredovale u 3-4 god puno).Place nisu razmjerne(ono SSS i ing,dipl.ing)
Pa se odlucujem na drastican potez napustanja drzave bez prevelikog zadrzavanja u HRV.
može malo,koliko toliko provjerene priče o uvjetima i plačama...
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 23:27   #91
Quote:
Mech-Engineer kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolege,

Beo jesi li ti dipl.ing ili ing? Jesi li crtao u 3D na faxu(CATIA,CAD Inventor,SOLIDWORK) ?
Nasao si super posao u Njemackoj,svaka cast

Ja također planiram potražit sreću vani,mam 2 god radnog iskustva ali mi se čini da samo može bit gore nego što je u Hrvatskoj
Pozz,

Ja sam druga generacija bolonje na FSB-u. Mag. Ing. Stro.

Cratli smo i u solidworksu i u catia-i na faxu.
U njemackoj prevladava solidworks i siemens nx 9 i 10.
Tako da bi njega bilo super za nauciti.

Ja sam imao vise srece nego pameti sto se tice posla, to moram priznati.
Beo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 02:29   #92
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Samo bih dodao da je svakako bolje otići vani nakon par godina radnog iskustva nego odmah nakon diplomiranja, u slučaju da vas netko i zaposli tako neiskusne. I sam još uvijek studiram, ali ovo mi zvuči kao potpuno logičan odgovor. Inače, poznavanje još jednog stranog jezika je veliki plus, čak i da ne namjeravate ići u državu tog govornog područja.
Kad završiš faks, vidit ćeš kako ćeš naći posao u Hrvatskoj. Osim ako ne misliš raditi za 2400 kn, dok ti kolege vani rade za isto toliko eura.

Tko danas ne govori još jedan strani jezik? Ne možeš bez toga faks završiti.

Quote:
Mech-Engineer kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolege,

Beo jesi li ti dipl.ing ili ing? Jesi li crtao u 3D na faxu(CATIA,CAD Inventor,SOLIDWORK) ?
Nasao si super posao u Njemackoj,svaka cast
Čovjek je našao početnički posao za minimalnu plaću u toj struci u Njemačkoj.

Quote:
Ja također planiram potražit sreću vani,mam 2 god radnog iskustva ali mi se čini da samo može bit gore nego što je u Hrvatskoj
Gore od Hrvatske? Pa kud planiraš ići, u Keniju?

U Hrvatskoj nemaš gdje raditi, vani se za takve ljude tuku.

Problem je što u Hrvatskoj zapravo sa godinom radnog iskustva imaš i cca 3-4 godine staža na zavodu za zapošljavanju.

Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
slaem se,iako sada ne završavam fsb,opet je stroj i žao mi je što nisam tražio vezu za policju,carinu,ili nešto sl....
Pa opet, šta bi s tim? Ovako barem imaš nekog potencijala ne biti samo šljaker za plaću, a državna uprava je ok dok ne bankrotira država, što baš i nije tako daleko.

Quote:
to je neto čiste plaće 6000? nije loše pogotovo ako si samac...

može malo,koliko toliko provjerene priče o uvjetima i plačama...
Kako misliš, nije loše, čovjek u Njemačkoj sa minimalnom plaćom za struku uštedi 6000 kn za jedan mjesec, a ovaj ima plaću 6800 sa putnim troškovima.

Quote:
Beo kaže: Pogledaj post
Ja sam imao vise srece nego pameti sto se tice posla, to moram priznati.
Je, da, još ti je i Bog pomogao.

Dajte ljudi, jeste svi toliko bez samopouzdanja? Dobio si posao jer vrijediš i imaš potencijala, ne zato jer te netko progurao negdje.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 06:28   #93
Evo i ja isto ing.jednostavno moraš negdje pocet nakon faksu radit za neku lovu da naucis neke stvari.i onda tražiš dalje ima dobrih firmi .stalno vjezbat 3d modeliranje SolidWorks,Catia,nx,pro-e itd. Onda ti postavljas uvjete.nijedna firma nije od zlata.gledaš sebe i sto bolje za sebe.nema tu ljubavi.i normalno malo freelancing prek upworka i sličnih stranica

send from my OnePlus One using Tapatalk
devouring is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:51   #94
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Kad završiš faks, vidit ćeš kako ćeš naći posao u Hrvatskoj. Osim ako ne misliš raditi za 2400 kn, dok ti kolege vani rade za isto toliko eura.

Tko danas ne govori još jedan strani jezik? Ne možeš bez toga faks završiti.
Nesumnjivo da su vani puno veće mogućnosti za napredovanje u karijeri, pogotovo za inženjere, samo kažem kako je svakako bolje otići vani nakon nešto iskustva u struci u Hrvatskoj, jednostavno su bolje mogućnosti pregovora u vezi plaće i svega ostaloga. Druga je stvar ako postane nemoguće naći imalo ozbiljan posao u struci, onda je odabir jasan.

Mislio sam na strani jezik pored engleskog.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 13:24   #95
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Nesumnjivo da su vani puno veće mogućnosti za napredovanje u karijeri, pogotovo za inženjere, samo kažem kako je svakako bolje otići vani nakon nešto iskustva u struci u Hrvatskoj, jednostavno su bolje mogućnosti pregovora u vezi plaće i svega ostaloga. Druga je stvar ako postane nemoguće naći imalo ozbiljan posao u struci, onda je odabir jasan.

Mislio sam na strani jezik pored engleskog.
Ionako ćeš krenuti s minimalnom plaćom bilo gdje da odeš, tako da... ovo prvo ti ne stoji nikako. Ne računam za kolege koji imaju 10ak godina iskustva, takvi možda mogu dobiti nešto više.

I šta će ti to? Mogao si i filozofski završiti paralelno s ovim faksom, onako, da se nađe.

Stručni Njemački ionako nemaš kad i gdje naučiti, a ako odeš u UK, gubiš vrijeme. Nađeš posao, za pola godine gore naučiš jezik dovoljno i šta te briga.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 15:52   #96
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ionako ćeš krenuti s minimalnom plaćom bilo gdje da odeš, tako da... ovo prvo ti ne stoji nikako. Ne računam za kolege koji imaju 10ak godina iskustva, takvi možda mogu dobiti nešto više.

I šta će ti to? Mogao si i filozofski završiti paralelno s ovim faksom, onako, da se nađe.

Stručni Njemački ionako nemaš kad i gdje naučiti, a ako odeš u UK, gubiš vrijeme. Nađeš posao, za pola godine gore naučiš jezik dovoljno i šta te briga.
Stvar je u tome da nećeš krenuti s minimalnom bilo gdje ako imaš relevantnog iskustva u tom poslu, a to obično znači plaću dovoljno veću da ne živiš s dva cimera u stanu recimo. Pisalo se već o ovome na forumu, nekakav moj zaključak je taj da život vani jest bolji, no za većinu je tek 20-30% bolji, pogrešno je misliti da vani teče med i mlijeko na temelju diplome.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 16:54   #97
Bitno je nać smještaj i posao,a kasnije je lako tražit druge poslove kad si već gore i kad si uhodan u sustav zapošljavanja,stanovanja itd.

Ima li netko iskustva u crtanju u programu Siemens NX 9/10; ili Solidworku?
Ja sam crtao u CATI-i,CAD-u te CAD Inventoru.

Šta je više traženo u Njemačkoj SIEMENS-SOLIDWORK?
__________________
"Lanac je jak onoliko koliko je jaka njegova najslabija karika.."
Mech-Engineer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 19:34   #98
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da nećeš krenuti s minimalnom bilo gdje ako imaš relevantnog iskustva u tom poslu, a to obično znači plaću dovoljno veću da ne živiš s dva cimera u stanu recimo. Pisalo se već o ovome na forumu, nekakav moj zaključak je taj da život vani jest bolji, no za većinu je tek 20-30% bolji, pogrešno je misliti da vani teče med i mlijeko na temelju diplome.
Da, možda za ovog kolegu koji sad radi za 6800 ili nekog tko radi u Ericssonu, no onaj koji radi u Đuri Đakoviću za minimalac, koliko mu je bolje?

Ne teče nigdje med i mlijeko, ali se vani može normalno živjeti od jedne plaće u dvoje, a kod nas ne možeš tako živjeti sa dvije plaće.

Čovječe, vodoinstalater u Austriji nakon 4 godine ima 2000 eura u nekoj firmi, a za život mu treba kao samcu sa svim onim porezima za samce 1200-1300 eura. O čemu mi ovdje pričamo.

Čak ti je izašlo i nekidan da je potrošačka košarica u Njemačkoj jeftinija od Hrvatske. Znači, samo ti je skuplji stan i ponešto režije i ostalo je tu negdje, čak je i roba jeftinija.

Mnogi ljudi zaboravljaju da je Hrvatska jebeno skupa, pa svi govore, vani je skupo. Je, skupo je Makedoncu, Sirijcu, Hrvati bi išli u šoping u Njemačku da s njom graničimo kao sa Slovenijom.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 20:25   #99
Quote:
Mech-Engineer kaže: Pogledaj post
Bitno je nać smještaj i posao,a kasnije je lako tražit druge poslove kad si već gore i kad si uhodan u sustav zapošljavanja,stanovanja itd.

Ima li netko iskustva u crtanju u programu Siemens NX 9/10; ili Solidworku?
Ja sam crtao u CATI-i,CAD-u te CAD Inventoru.

Šta je više traženo u Njemačkoj SIEMENS-SOLIDWORK?
Ne razumijem zašto ste svi koji tražite posao toliko opsjednuti s CAD programima....
To je totalno sporedna stvar. U najgorem slučaju nauči se kroz koji tjedan.
Bez konkretnog znanja struke ne može vam pomoći ni 10 programa.
S nekakvim Solidworksom i AutoCad-om imaš bazu za skoro sve ostalo...
Fokusirajte se za početak na osnovne i temeljne stvari iz struke poput recimo materijala, tehnologije, glavnih i sporednih procesa kod proizvodnje, komunikacije i timskog rada itd.
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 20:31   #100
Quote:
Mech-Engineer kaže: Pogledaj post
Bitno je nać smještaj i posao,a kasnije je lako tražit druge poslove kad si već gore i kad si uhodan u sustav zapošljavanja,stanovanja itd.

Ima li netko iskustva u crtanju u programu Siemens NX 9/10; ili Solidworku?
Ja sam crtao u CATI-i,CAD-u te CAD Inventoru.

Šta je više traženo u Njemačkoj SIEMENS-SOLIDWORK?
ja imam iskustava u SolidWorksu surface modeling ,advance part modeling ,assembly ,radim full time u firmi i kao freelancer crtam u Solidworksu +renderiranje KeyShot ..industrijski dizajn

znam nesto i u nx 9 ,,,neznam kak je u njemackoj ,solid puno jeftinji,zavisi od firme do firme ,izgleda da bi trebao biti upoznat sa solidworks,nx i catia ,najčešći programi u kojem se modelira ,,nx po meni najbolji za modeliranje,ima puno opcija ,ali puno tezi za naucit
devouring is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.