Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2017., 17:55   #8161
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Opet pišeš gluposti.

Baš su se irci pomogli s tobom.


Nope. Istina boli.

Ali nemas brige. Tu su Konzum i ustedologija da pomognu kad krenu energo Rijeka racuni za grijanje koji brste mirovine poput skupljaca poreza.

https://youtu.be/MKzwPeSGpZ4

Btw, Irska krenula s isplatom pretplacenih sredstava gradjanima za vodu plus voda u prekrasnoj zelenoj Irskoj je besplatna. E tako se to radi. Egzodus ide dalje (najvece hackiranje uhljebnistva i Boso sustava).

https://youtu.be/-xjVIPHlNc4

#hrmatrixuhljebi-dajmoimdajedu
Richie is offline  
Old 21.11.2017., 18:34   #8162
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
To su ljudi koji vise ne jedu u RH, ne gledaju aute, stanove, ne trose po bircevima..

ali mnogi od njih primaju hrvatske mirovine dok šljakaju na crnjaka po njemačkoj

veliki trend ovih dana je odlazak ljudi u braniteljskim mirovinama na rad u njemačku
http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...e/1008794.aspx

u mom kraju takvih kao u priči
homosapiens is offline  
Old 21.11.2017., 19:27   #8163
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
ali mnogi od njih primaju hrvatske mirovine dok šljakaju na crnjaka po njemačkoj

veliki trend ovih dana je odlazak ljudi u braniteljskim mirovinama na rad u njemačku
http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...e/1008794.aspx

u mom kraju takvih kao u priči
Iz ovog članka ne znaš jedino koja zemlja je veća sprdačina. Njemačka koju krade radom na crno, Hrvatska koju krade nezasluženom penzijom.
Ništa pohvalno nema iz tog članka , mada sumnjam da je rada na crno baš "toliko" puno jer onda je Njemačka zbilja sve samo ne uređena zemlja (to nejde jedno s drugim, odnosno radom na crno).

Usput rečeno zbilja interesantna izjava nekog tko sam vara 2 države:
Kaže kako većina inzistira da radi za Nijemce jer ih Hrvati varaju i zakidaju.

Ovakvi idioti iz Imotskog i glasaju za HDZ zajedno sa njihovim mrtvim rođacima.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 19:30   #8164
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Samo U hrvatskoj, jer uvijek se nabraja
Stan njemacka 1000€, Stan irska 1000€, U hrvatskoj imas svoje.

A to je znaci Palo sa neba
, nema pristojbi, nema popravki itd.
Pa uglavnom i jeste, ne znam koliko te dugo nema u Hrvatskoj, ali stanovi su praktički nekima pali sa neba jer je 80-ih inflacija pojela ogroman dio kredita na način da su rate bile komično niske. I to ne nekima nego mnogima.
Uz to je ogroman dio građana dobio poklonjene stanove i kuće.

U Njemačkoj tog nije bilo ni u DDR-u i zato izuzetno mali broj stanovnika ima vlastitu nekretninu.

Pristojbe, popravci i ostalo spadaju uglavnom pod režijske troškove (tj. popravci su izvanredni troškovi) i nemaju apsolutno nikakve veze sa plaćanjem stanarine koja je potpuno drugi trošak.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 19:35   #8165
Bogami, mislim da je malo tih kojima je inflacija pojela ratu kredita. Inače bi kuće bile više dovršene, a manje bez fasade kakve su bile krajem 80tih.
Ti "praktično" poklonjeni" stanovi su odrađeni. Naravno da o kriterijima možemo pričati, kao i o kriterijima kako se danas dodjeljuju državni stanovi al da su bili skorz mukte, nisu. Ai zadnji poklonjeni stan iz 1990te je danas zreo za obnovu.
Koju ti neće nitko pokloniti.

Osim toga, što nekome od 29god znači "poklonjeni" stan" u Karlovcu, Sisku, Petrinji, kad je posao u Zg?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 21.11.2017., 19:52   #8166
Ma znam da du stanovi bili jeftini nekima, Ali nisu svima.
A treba odrzati Stan, pristojbe, porez, komunalije ili Sto Jos sve platiti.
Ono Sto ti je vanka U dio tih 1000€ ili koliko je.

Samo kazem da nemoze biti racunica irska 1000€, hrvatska 0€. Jer ipak imas svoji Par kn troskova po m2, svaki mjesec.
A Jos ako se uvede Red vezano uz fasade itd.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 21.11.2017., 19:56   #8167
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ma znam da du stanovi bili jeftini nekima, Ali nisu svima.
A treba odrzati Stan, pristojbe, porez, komunalije ili Sto Jos sve platiti.
Ono Sto ti je vanka U dio tih 1000€ ili koliko je.

Samo kazem da nemoze biti racunica irska 1000€, hrvatska 0€. Jer ipak imas svoji Par kn troskova po m2, svaki mjesec.
A Jos ako se uvede Red vezano uz fasade itd.
Ne znam jesam li što propustio, ali režije( poput pristojbe, komunalija koju spominješ) plaćaju se i u Irskoj.

Dakle računica 1000 eura Irska, 0 kod nas ide i ne ide. Ovisi od osobe do osobe. Govorimo o stanarini koju osoba sa stanom ne plaća. Plaća jedino režije.
U Irskoj plaćaš i stan i režije.
Osim ako plaćaš sobu gdje nekad su režije uračunate u stanarinu.
I 1000 eura nije i je realna cijena stana u Irskoj. Naglašavam ne znam sve napamet, ali u Dublinu i većem dijelu Corka je to recimo vjerojatno nerealno niska cijena (u Dublinu je to realna cijena samostalne sobe u normalnoj lokaciji, to znam iz prve ruke), ali u manjim gradovima sigurno ima i znatno jeftinije.
Jedan kolega sa ovog foruma, inženjer kemije kojem ne znam ime točno, je recimo plaćao sobu sa još 2 cimera u nekoj vukojebini 350 eura što puta 3 ispadne čak i u vukojebini više od 1000 eura za stan. Ali njega su vjerojatno i nadam se oderali.

Mislim da generalno nitko normalan ne misli da se bolje živi u Hrvatskoj nek u Irskoj i Njemačkoj što se financija tiče, ali to ne znači da obitelj sa 2 prosječne hrvatske plaće i stanom ili kućom iz nasljedstva ne živi dosta bolje od prosječnog Hrvata koji je otišao u Irsku ili Njemačku.
Problem je taj da 2 prosječne plaće ima jako malo ljudi. Mada, problem je i taj da u Njemačkoj prosječan Hrvat ima 800 eura manju plaću i dalje od prosječnog Nijemca (više puta sam napisao ovo). Teško da je Irska mnogo bolja po tom pitanju jer prije bi rekao da Njemačka skrbi o ravnopravnosti građana bar koliko to može biti.
. Govorimo o statistici i tu ima svakakvih primjera naravno.

Poreza na nekretnine u Hrvatskoj nema. Ne znam napamet u kojim zapadnim zemljama ga ima, ali pretpostavljam da ga ima i Irska i Njemačka. Taj porez je uglavnom uračunat u samu stanarinu što ga plaća najmoprimac.
(Nebitno ako konkretno te 2 zemlje nemaju taj porez, nije to poanta)

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 21.11.2017. at 20:07.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 20:04   #8168
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li što propustio, ali režije( poput pristojbe, komunalija koju spominješ) plaćaju se i u Irskoj.

Dakle računica 1000 eura Irska, 0 kod nas ide i ne ide. Ovisi od osobe do osobe. Govorimo o stanarini koju osoba sa stanom ne plaća. Plaća jedino režije.
U Irskoj plaćaš i stan i režije.

Poreza na nekretnine u Hrvatskoj nema. Ne znam napamet u kojim zapadnim zemljama ga ima, ali pretpostavljam da ga ima i Irska i Njemačka.
Rezije su udio hladnog najma.

Znaci placas 1000+ struju+ vodu itd.
Komunalije placa vlasnik stana i uracunate su U najam, ako si vlasnik naravno ih placas sam.


Ali nema veze jer ipak nije U hrvatskoj 0.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 21.11.2017., 20:10   #8169
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Rezije su udio hladnog najma.

Znaci placas 1000+ struju+ vodu itd.
Komunalije placa vlasnik stana i uracunate su U najam, ako si vlasnik naravno ih placas sam.


Ali nema veze jer ipak nije U hrvatskoj 0.
Jeli tako u Njemačkoj? U Belgiji baš i ne - najam je (isto kao i u Hrvatskoj) samo stan. Na to idu "charges" - voda, pričuva, smeće... Onda na to idu struja, grijanje i internet (na ime stanara).

...ali 1000 eura pokriva vrlo lijepe stanove...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Old 21.11.2017., 20:45   #8170
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Iz ovog članka ne znaš jedino koja zemlja je veća sprdačina. Njemačka koju krade radom na crno, Hrvatska koju krade nezasluženom penzijom.
Ništa pohvalno nema iz tog članka , mada sumnjam da je rada na crno baš "toliko" puno jer onda je Njemačka zbilja sve samo ne uređena zemlja (to nejde jedno s drugim, odnosno radom na crno).

Usput rečeno zbilja interesantna izjava nekog tko sam vara 2 države:
Kaže kako većina inzistira da radi za Nijemce jer ih Hrvati varaju i zakidaju.

Ovakvi idioti iz Imotskog i glasaju za HDZ zajedno sa njihovim mrtvim rođacima.
Članak samo prenosi dio priče koje je odradio neki dan njemački DW koji je malo skrenuo pozornost na ovu sprdačinu koju trenutno rade hrvatski umirovljenici na račun NJemačke i Hrvatske.

Danas je gore poseban eldorado što se tiče poslova na crnjaka.
homosapiens is offline  
Old 21.11.2017., 21:16   #8171
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Jeli tako u Njemačkoj? U Belgiji baš i ne - najam je (isto kao i u Hrvatskoj) samo stan. Na to idu "charges" - voda, pričuva, smeće... Onda na to idu struja, grijanje i internet (na ime stanara).

...ali 1000 eura pokriva vrlo lijepe stanove...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Njemačka ima te neke warm kalt cijene. Warm je s uključenim grijanjem ili tak nešto, kalt je vjerojatno onda bez grijanja .

Ali isto tak u Njemačkoj gotovo u pravilu dobiješ potpuno nenamješten stan i jednim dijelom cijene stanarina su upravo i zato dijelom povoljnije.
Kako je u Bruxellesu što se namještenosti stanova tiče ?

Uglavnom, pričalo se za Irsku koja nema warm-kalt i itekako se 1000 eura Irska, 0 kod nas u pravilu može primijeniti. U Irskoj se eto, zahvaljujući Richieju to sad svi znamo, voda ne plaća.

I ono što sigurno znamo je to da svaka zemlja ima neke svoje housing karakteristike. Mislim na način života (primjerice ovo da postoje kuće sa 50 ljudi kao što neki žive u Dublinu kladio bi se da ne postoji u Njemačkoj osim za bauštelce na crno i slično), mislim na plaćanje režija, kvaliteta opremljenosti stana i u konačnici čak i sama kvaliteta stana. Svaka zemlja je različita i to nerijetko skroz.

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Članak samo prenosi dio priče koje je odradio neki dan njemački DW koji je malo skrenuo pozornost na ovu sprdačinu koju trenutno rade hrvatski umirovljenici na račun NJemačke i Hrvatske.

Danas je gore poseban eldorado što se tiče poslova na crnjaka.
Ako je Njemačka eldorado za rad na crno onda je ta zemlja sprdačina, a ne uređena zemlja.
Što bi pak objasnilo zašto je ujedno Njemačka pod priličnom represijom što se poreza tiče. Taman sam neki dan čitao na quori da ljudi imaju nešt tipa 100k eura bruto godišnje, a Njemačka im uzme preko pola. A mene se na drugoj temi napadalo jer sam protiv flat-taxa
Ali sve ovisi o tome što misliš pod time eldorado. U jednom dijelu rad na crno je nažalost svugdje normalan.
Jasno mi je da su naši gastarbajteri nekoć radili uglavnom na crno, ali to je bilo neko skroz drugo vrijeme i tad se Njemačka i dalje obnavljala od posljedice potpunog uništenja i vjerujem da su im porezi bili manje važni od tog da se zemlja do kraja obnovi (odnosno i više od toga).
Danas mi zbilja nije jasno zašto bi to zemlja tolerirala osim ako je sprdačina slična ovoj našoj prekrasnoj sprdačini koja ovom liku i dopusti da sa 45 potpuno zdrav ide u natprosječno plaćenu penziju.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 21.11.2017. at 21:30.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 21.11.2017., 21:21   #8172
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Nope. Istina boli.

Ali nemas brige. Tu su Konzum i ustedologija da pomognu kad krenu energo Rijeka racuni za grijanje koji brste mirovine poput skupljaca poreza.

https://youtu.be/MKzwPeSGpZ4

Btw, Irska krenula s isplatom pretplacenih sredstava gradjanima za vodu plus voda u prekrasnoj zelenoj Irskoj je besplatna. E tako se to radi. Egzodus ide dalje (najvece hackiranje uhljebnistva i Boso sustava).

https://youtu.be/-xjVIPHlNc4

#hrmatrixuhljebi-dajmoimdajedu
pajdo, neznam šta radiš u irskoj al bome ekonomija i financije ti nisu baš jača strana, naime besplatno jednostavno ne postoji !!!
Šta misliš kako se ta voda distribuira do potrošaća ? Božijom voljom ? Vodovodnu Infrastrukturu, struju za pumpe, građevine, kopanje kanala, radnike sve to treba platit a ti genije kažeš da je besplatno ? Doduše, neznam, možda potrošaći vodu ne plaćaju ko mi u HR, ali je sigurno nekako plaćaju preko poreza, gradskog ili državnog.
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Old 21.11.2017., 23:00   #8173
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Njemačka ima te neke warm kalt cijene. Warm je s uključenim grijanjem ili tak nešto, kalt je vjerojatno onda bez grijanja .
Warm - kalt je jednostavno:

Warm - s ukljucenim svim rezijama (struja, voda, plin, pricuva, internet...)

Kalt - gola najamnina (rezije placas sam)
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 21.11.2017., 23:04   #8174
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Šta misliš kako se ta voda distribuira do potrošaća ? Božijom voljom ? Vodovodnu Infrastrukturu, struju za pumpe, građevine, kopanje kanala, radnike sve to treba platit a ti genije kažeš da je besplatno ? Doduše, neznam, možda potrošaći vodu ne plaćaju ko mi u HR, ali je sigurno nekako plaćaju preko poreza, gradskog ili državnog.
Pa i u nasoj cijeni vode vjerojatno je najveci trosak odrzavanja i infrastrukture, pitanje je placamo li opce vodu kao vodu.

I Irci to odrzavanje placaju kroz poreze (svejedno dal kroz city council tax ili kako drukcije) dakle nije besplatna, nego je drukcija preraspodjela sredstava.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 21.11.2017., 23:15   #8175
Katastrofičarska ekipa često ovdje iznosi tezu kako se pored bogatijih zemalja nikome ne isplati doći raditi u Hrvatsku. S obzirom da su iza državljana BiH (bez državljanstva RH) i Srba Ukrajinci treći po broju izdanih dozvola za boravak tu je još jedan graf za razmišljanje - broj dozvola za boravak izdanih Ukrajincima od 2011 do 2016, s razlozima izdavanja. Podaci su za datum 31.12. što znači da ne hvataju sezonsku radnu snagu zaposlenu u turizmu.

Moje predviđanje, ako ne bude potresa kod domaćih brodogradilišta - rast crvenog u 2017. godini i nadalje, pogotovo kako RH bude morala povećavati kvote radnih dozvola za treće zemlje.
Ako zanemarimo ovu kričavu rozu (stalni boravak) - očito je da privremeni boravak (debelom većinom gastarbajteri) kvalitativno prati kretanje hrvatskog BDP-a.



DZS je uspio i Ukrajince nasanjkat :klap:
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 23:27   #8176
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Moje predviđanje, ako ne bude potresa kod domaćih brodogradilišta -
Ključno je tvoje AKO. Al kako se čini, potresi dolaze vrlo brzo. Brodosplit, Uljanik, 3maj.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)

Zadnje uređivanje zbunjenixx : 21.11.2017. at 23:42.
zbunjenixx is offline  
Old 21.11.2017., 23:38   #8177
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Ključno je tvoje AKO. Al kako s ečini, potresi dolaze vrlo brzo. Brodosplit, Uljanik, 3maj.
To sam napisao isključivo zato jer imamo podatke za 31.12. svake godine, a tu pretpostavljam da su većinom radnici u brodogradilištima. Turizma tu nema.
Da imamo podatke za 1.8., svašta bi tu bilo u sljedećih par godina.

Štoviše, dao bi se okladit,, ako "egzodus" ne opadne, da će crveno rasti i uz zatvaranje Brodosplita, 3. Maja i Uljanika. To onako, na osjećaj.
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 23:40   #8178
Na temu povećanja standarda (lol), odnosno plaća i zaposlenosti, htio bih da mi malo objasnite jednu stvar. Zapravo, već sam nešto slično bio pitao davno ranije, ali sam zaboravio a ovaj me članak opet podsjetio na sljedeću dvojbu.

Znači, zagrebačka prosječna plaća dosegnula je skoro 7000 kn. Iskreno, to meni uopće ne zvuči loše, i da nisam van države, vrlo bih rado bio u Zg s tom plaćom, čak i bez vlastitog stana. Enivej, 7000 kn je prosječna zagrebačka neto plaća, dok je, po članku, prosječna hrvatska neto plaća 6000 kn. Što bi reklo, 1000 kn više je prosjek Zagreba od prosjeka Hrvatske.

Moj je problem, zašto se uopće uspoređuje prosječna zagrebačka i prosječna hrvatska plaća - koja uključuje i plaće u gradu Zagrebu? Zašto se ne uspoređuje prosječna Zg plaća i prosjek Hrvatske bez Zg? Ovako ispada da je razlika relativno mala, 17ak posto (ispravite me ako griješim). No, bez zbira zagrebačkih plaća, prosječna hrvatska teško da je iznad, po mojoj procjeni, 5300 kuna. Volio bih komentar statističara i općenito upućenih
BramaFix is offline  
Old 21.11.2017., 23:48   #8179
Pa imaš prosjek izračunat za svaku županiju, recimo na geostatu, samo kasne s unosom podataka, ne znam zašto su tako spori.
Ponekad to bude i odabrana tema na croracun.hr pa možeš vidit za svaku županiju i općinu bez da platiš.
Imaš i na trzisterada.hzz.hr, samo su prestali unosit 2011.
Monsignor.m is offline  
Old 21.11.2017., 23:52   #8180
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pa imaš prosjek izračunat za svaku županiju, recimo na geostatu, samo kasne s unosom podataka, ne znam zašto su tako spori.
Ponekad to bude i odabrana tema na croracun.hr pa možeš vidit za svaku županiju i općinu bez da platiš.
Imaš i na trzisterada.hzz.hr, samo su prestali unosit 2011.
Ma jasno, ne sumnjam da podaci postoje. Moj je upit samo vrijednost ove usporedbe Zg prosječne plaće i nacionalne. Da je u pitanju Požeško slavonska, pa ajde, ali grad koji broji petinu stanovništva i trećinu BDP-a...
BramaFix is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.