Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2007., 16:01   #1
Uporabna dozvola???

Molim pomoć...

Uskoro planiram kupiti kuću..

Međutim,čula sam da po novom zakonu kuća osim lokacijske i građevinske mora imati i UPORABNU DOZVOLU,jer se nakon kupnje neću moći uknjižiti kao vlasnik kupljene nekretnine..

Dok me agencije uvjeravaju da je ta dozvola bitna samo ako planiram ovoriti neki obrt u kući..(što nemam u planu)

Sve kuće koje sam pogledala i koje me zanimaju nemaju uporabnu dozvolu..

Molim stručan savjet..

Zahvaljujem..
otrov-22 is offline  
Old 07.06.2007., 23:26   #2
Uporabna dozvola potvrđuje da je kuća sagrađena u skladu s građevinskom dozvolom, pa sad ti vidi koliko ti je to važno...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 08.06.2007., 00:21   #3
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Uporabna dozvola potvrđuje da je kuća sagrađena u skladu s građevinskom dozvolom, pa sad ti vidi koliko ti je to važno...
Pa normalno da je važno..
I normalno da ću provjerit da li je kuća sagrađena onako kako bi trebala biti prema građevinskoj dozvoli..

Ali zanima me da li se ja mogu uknjižit kao vlasnik nekretnine bez te dozvole??
To me buni..

I da li je ta dozvola striktno obavezno..odnosno ako kupim kuću moram zvat i komisiju da mi je pregledaju i odobre izdavanje????
otrov-22 is offline  
Old 08.06.2007., 01:05   #4
Možeš se uknjižit, samo ti stave zabilješku da uporabna nije priložena.

Barem kako sada stvari stoje, ništa se neće desit ako ne tražiš uporabnu, a kako će bit u budućnosti, ko zna.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 26.06.2007., 14:01   #5
Kolilko vidim,ukoliko se uporabna dozvola ne ishodi do 31.12.2007. ne može se više obavljati djelatnost iznajmljivanja apartmana(već registriranih za koje uredno dolaze svi računi (paušal,boravišna pristojba itd.)Zanima me jel postoji kakav prijelazni rok za ishodovanje up.dozvole budući da znamo brzinu državne administracije kod ovakvih pitanja....Također me interesira kako se to misli fizički stići u tako kratkom roku jer valjda više od 50 % građevina u Hrvatskoj nema uporabnu dozvolu i da li se je država stvarno spremna odreći prihoda od turizma budući da će po toj logici druge sezone biti također cca.50% apartmana manje(ukoliko se taj zakon bude doslovno provodio).
EL DIO is offline  
Old 26.06.2007., 15:23   #6
Quote:
EL DIO kaže: Pogledaj post
Kolilko vidim,ukoliko se uporabna dozvola ne ishodi do 31.12.2007. ne može se više obavljati djelatnost iznajmljivanja apartmana...
A odakle ti to?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 26.06.2007., 15:42   #7
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
A odakle ti to?
A eto,piše u rješenju za obavljanje djelatnosti iznajmljivanja apartmana...(iznajmljivač je dužan do 31.12.2007. god ishodovati uporabnu dozvolu...)
Možda sam ja nešto krivo razumio?
EL DIO is offline  
Old 26.06.2007., 15:46   #8
Ja sam negdje nedavno procitao da se rok za obvezno ishodjenje uporabne dozvole pomaknuo na 2010 godinu

e sad ne znam kako postupaju u gruntovnici jer je bilo govora da nece od 1.1.2007. biti moguce upisati objekt i etazirati ga ukoliko nema uporabne
Vespazijan is offline  
Old 26.06.2007., 16:00   #9
Quote:
Vespazijan kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje nedavno procitao da se rok za obvezno ishodjenje uporabne dozvole pomaknuo na 2010 godinu

e sad ne znam kako postupaju u gruntovnici jer je bilo govora da nece od 1.1.2007. biti moguce upisati objekt i etazirati ga ukoliko nema uporabne
Stvarno ne znam,pitao sam na par mjesta i svi imaju drugačiju priču,uglavnom meni je jasno da treba ishodovat uporabnu dozvolu,ali u nekom razumnom roku....
EL DIO is offline  
Old 26.06.2007., 16:05   #10
Quote:
EL DIO kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam,pitao sam na par mjesta i svi imaju drugačiju priču,uglavnom meni je jasno da treba ishodovat uporabnu dozvolu,ali u nekom razumnom roku....
ovo o cemu sam ja pricao odnosi se samo na novoigradjene objekte nakon 1.1.2007. godine

ako ti kupujes kucu koja nema uporabnu
ne sekiraj se previse zbog toga, jer za uknjizbu nece biti problema, a sama uporabna kad bude i ako bude bas trebala vec ces je ishodovati - nekako
Vespazijan is offline  
Old 26.06.2007., 18:13   #11
Quote:
Vespazijan kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje nedavno procitao da se rok za obvezno ishodjenje uporabne dozvole pomaknuo na 2010 godinu

e sad ne znam kako postupaju u gruntovnici jer je bilo govora da nece od 1.1.2007. biti moguce upisati objekt i etazirati ga ukoliko nema uporabne
zadnjom novelom Zv tako piše.
Banke ne odobravaju kredite ako objekt nema sve dozvole.
Ako nema uporabne jedino zlo koje ti se može dogoditi da imaš zlobnog susjeda pa da te prijavi
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 26.06.2007., 21:24   #12
Quote:
EL DIO kaže: Pogledaj post
A eto,piše u rješenju za obavljanje djelatnosti iznajmljivanja apartmana...(iznajmljivač je dužan do 31.12.2007. god ishodovati uporabnu dozvolu...)
Možda sam ja nešto krivo razumio?
E pogledao ja moje papire i kod mene piše nešto slično: "...uskladiti sa odredbama zakona o gradnji" do istog datuma...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 27.06.2007., 10:26   #13
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
E pogledao ja moje papire i kod mene piše nešto slično: "...uskladiti sa odredbama zakona o gradnji" do istog datuma...
To bi onda značilo da ukoliko ne ishodim uporabnu dozvolu do 31.12.2007. više ne mogu obavljati djelatnost?!Svašta....
EL DIO is offline  
Old 27.06.2007., 11:45   #14
Eto u vezi s tim me zanima kakav je pravni položaj onoga koji ne može udovoljiti zakonskim propisima koji određuju izdavanje uporabne dozvole (npr. prisutnost izvođača na uviđaju, možda su već i umrli...) ?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 27.06.2007., 13:01   #15
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Eto u vezi s tim me zanima kakav je pravni položaj onoga koji ne može udovoljiti zakonskim propisima koji određuju izdavanje uporabne dozvole (npr. prisutnost izvođača na uviđaju, možda su već i umrli...) ?
Eto,čini se da imamo isti problem....stvarno ne znam kome da se obratim po tom pitanju?
P.S. Nije mi jasna logika države da recimo na Viru legaliziraju tisuće građevina bez ikakvih dozvola,a meni koji sam uredno ishodio sve dozvole,platio doprinose,te plaćam sva davanja državi prisiljavaju da možda iduće sezone ne mogu obavljati djelatnost od koje živi moja obitelj i ja (ukoliko ne ishodujem uporabnu dozvolu do 31.12.2007. što je vrlo lako moguće poznavajući našu birokraciju).Sramota!
EL DIO is offline  
Old 03.07.2007., 01:47   #16
uporabna dozvola

Uporabna dozvola bit će obavezna za sve objekte izgrađene poslije 1991 godine i to iz slijedećih razloga:
Kao prvo, bez uporabne dozvole neće biti moguće, odnosno, već nije moguće izvesti etažiranje, znači ako imate kuću sa dva stana koja mislite ostaviti svojoj djeci, oni neće moći da podijele imovinu ako vi niste ishodovali uporabnu dozvolu. isto tako, bez uporabne dozvole nećete biti u pravom smislu vlasnik nekretnine, znači, nećete je moći prodati ili dati u najam. Ali, preduvjet da dobijete uporabnu dozvolu je taj da je objekt građen točno po glavnom projetku, odnosno po onome što vam je i na način kako vam je građevinskom dozvolom dozvoljeno . Znači, objekt mora biti lociran na mjestu kako je to gr. dozvolom označeno i u gabartitima i brojem stambenih jedinica kako je to dozvoljeno. Sitne preinake su dozvoljene ali treba prilikom traženja uporabne dozvole predočiti izvedeno stanje objekta...Sve je ovo uvedeno da bi se investitore navelo da konačno legaliziraju, odnoso, ruše objekte koji se ne uklapaju u prostorne planove....
epikteta is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.