Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2013., 21:17   #1601
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ajme meni ... to vojnik kaže što je u planu ... pa ni oni iz službe za ugovaranje i nabavu ne znaju što je u planu, a kamo li vojnik ...
I to sa satnijom naoružanom kalibrom 30 mm sa ili bez PO je totalna gluparija ... ili izmišlja ili su se opet stručnjaci uhvati ustrojavanja ...

Satnija patrija bi morala biti satija, što znači da bi sve satnije u svim bojnama morale biti opremljene i ustrojene na isti način ... to kažu sva moguća načela ... ali ministar vojnik, načelnik GS PZO-ovac i zapovjednik kova inženjerac su stručanjaci za ustrojavanje ...
ne misliš li da si ipak malo preburno reagirao. ni ti ni ja nismo stručnjaci na tom polju,to što pratimo neku tematiku ne čini nas stručnjacima,eventualno "stručnjacima". činjenica je da do nedavno nismo znali ni da će biti amfibijske Patrie,pa eto ipak ih dobivamo. uostalom,niti za to da Đuro razvija sa Kongsbergom 30mm nismo znali do prije pola godine. ni ja ne uzimam sve zdravo za gotovo,pogotovo što kaže običan vojnik,no ipak djelovao mi je kao dobro upoznat i razuman. na stranu sa time šta on kaže;očito je da se stvari o Patrijama polako otkrivaju,osobno vjerujem da će ipak na kraju situacija u opremljenosti biti bolja nego što bi se dalo naslutiti čitajući forum.
no,vrijeme će nam sve otkriti!
mikimiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 08:24   #1602
Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
ne misliš li da si ipak malo preburno reagirao. ni ti ni ja nismo stručnjaci na tom polju,to što pratimo neku tematiku ne čini nas stručnjacima,eventualno "stručnjacima". činjenica je da do nedavno nismo znali ni da će biti amfibijske Patrie,pa eto ipak ih dobivamo. uostalom,niti za to da Đuro razvija sa Kongsbergom 30mm nismo znali do prije pola godine. ni ja ne uzimam sve zdravo za gotovo,pogotovo što kaže običan vojnik,no ipak djelovao mi je kao dobro upoznat i razuman. na stranu sa time šta on kaže;očito je da se stvari o Patrijama polako otkrivaju,osobno vjerujem da će ipak na kraju situacija u opremljenosti biti bolja nego što bi se dalo naslutiti čitajući forum.
no,vrijeme će nam sve otkriti!
Možda nisam sturčnjak, ali nešto znam. Uglavnom sam na tom polju stručniji nego na, recimo, polju kuruze ili repe, a i nije da sam povremeno pratim tu tematiku ...
Amfibijska sposobnost je bila ugrađena kao jedan od zahtjeva od samih početaka, ali za ograničeni broj vozila ... Đuro ništa ne razvija, nego samo usvaja proizvodnju nečega razvijenog ... i dobro podrazumjeva se da ako i kada bude proizvodio sigurno će imati mogućnost reći neku o tome što proizvodi i time sudejlovati u razvoju i unapređenju proizvoda ...

O patrijama se ne otkriva ništa nova, imaš tu negjde moj post od prije 3-4 godine o tome što je planirano za naručiti ... a onda se u sve to upliće recesija, razni sturčnjaci koji misle da ako drže kesu da su onda najpametniji i da najbolje znaju što nama treba ...

I da, naravno da mi tu na forumi imamo jako mali, odnosno bolje rečeno nikakav utjecaj na budućnost projekta ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 19:57   #1603
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Možda nisam sturčnjak, ali nešto znam. Uglavnom sam na tom polju stručniji nego na, recimo, polju kuruze ili repe, a i nije da sam povremeno pratim tu tematiku ...
Amfibijska sposobnost je bila ugrađena kao jedan od zahtjeva od samih početaka, ali za ograničeni broj vozila ... Đuro ništa ne razvija, nego samo usvaja proizvodnju nečega razvijenog ... i dobro podrazumjeva se da ako i kada bude proizvodio sigurno će imati mogućnost reći neku o tome što proizvodi i time sudejlovati u razvoju i unapređenju proizvoda ...

O patrijama se ne otkriva ništa nova, imaš tu negjde moj post od prije 3-4 godine o tome što je planirano za naručiti ... a onda se u sve to upliće recesija, razni sturčnjaci koji misle da ako drže kesu da su onda najpametniji i da najbolje znaju što nama treba ...

I da, naravno da mi tu na forumi imamo jako mali, odnosno bolje rečeno nikakav utjecaj na budućnost projekta ...
možda malo pojašnjenje;kad kažem stručnjaci,mislim na to da oni bolje znaju od tebe i od mene i vjerojatno svih nas na forumu jer im je to posao i profesija. logika koja se provlači kroz forum je da su oni glupi i nesposobni a mi na forumu baš znamo šta bi trebali napraviti u vezi vojske i naoružanja. ne vjerujem da su svi oni tulavi i da ne znaju kako bi trebala izgledati satnija i oprema iste,i da nisu svjesni da bez jačeg naoružanja od 12,7 Patrije ostaju glineni golubovi. novaca fali i naravno da pokušavaju izvući maksimum za pare koje su im dane;ali da ne znaju šta bi trebalo,u to sumnjam.
ne znam šta si pisao prije 3-4 godine,ali znam sa sigurnošću da si te informacije saznao od njih,ljudi koji odlučuju o nabavci Patrije,bilo kroz neki privatan kanal ili čitajući neku vijest ili forum. koliko je meni poznato,MORH nikada nije javno objavio detalje prvotnog ugovora niti plan opremanja,sa točnim podacima koliko će se čega nabaviti. sve što se pisalo po portalima i forumima su bile neke insajderske informacije o točnosti kojih se uvijek može raspravljati.
kad je naknadno srezano sa 13 na 6 verzija,opet nismo saznali detalje i vjerojatno nećemo dok se ne opremi i zadnje vozilo.
ovaj vojnik sa Jaruna veli da su naknadno ipak vratili na 8 verzija,a mi to opet nigdje nismo saznali,jer Morh to nije objavio. poanta je da oni skrivaju detalje i da mi ne trebamo donositi zaključke dok ne vidimo do kraja šta će sve nabaviti.
najbolji primjer je ugovor za remont i modernizaciju M-84 iz travnja,koji je došao ko grom iz vedra neba. spominjalo se da je u planu modernizacija tenkova do 2015,ali u zadnjih dvije godine se pisalo da je i to odgođeno zbog nedostatka novca. pa ipak,odjednom je došla i ta vijest,bez da je itko to najavljivao od "insajdera". stvari se rade u tajnosti,i to je razumljivo s obzirom da je riječ o vojsci.
što se tiče ovih što drže kesu,oni kažu koliko novaca ti daju,a ljudi iz vojske na kraju kombiniraju sa tim kako najbolje znaju. da bi bilo bolje da mogu nabaviti sve što bi željeli,naravno,ali realnost je drugačija. ali pričati da ljudi iz vrha vojske nemaju pojma mi je u najmanju ruku nelogično,jer tko zna ako oni ne znaju? nikoga ne branim,ali osobno ne vjerujem da je Kotromanović ili bilo koji viši zapovjednik donio odluku o opremanju bez da se savjetovao sa ljudima kojima je to specijalnost.
no,opet kažem,treba pustiti da vidimo do kraja šta će biti,jer se na forumima previše nagađa i previše donosi čvrstih zaključaka na osnovu tih nagađanja.
mikimiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 00:02   #1604
Piše ti lijepo u Goisu 2012. da je do kraja prošle godine u ĐĐ proizvedeno 116 baznih vozila u 8 verzija. Zadnjih 10 komada je bilo u fazi proizvodnje.

Da bi vozlia bila operativna potrebna je integracija napružanja i vojne opreme, do 30. ožujka 2012. 14 vozila bilo je opremljeno ključnim podsustavima NSO-a ( naoružanje i specijalna oprema) i predato na privremeno korištenje Oružanim snagama. Do kraja 2012. opremljeno je i predano na korištenje 37 komada vozila. Plan u 2013 je opremiti i na korištenje predati još 23 vozila čime če do kraja 2013 u Oružanim snagama biti potpuno operativno spremnih 60 vozila...

Održavanje se usvaja u Zagrebu i Petrinji...
Opremanje vozila nakon završetka proizvodnje je prioritet u Kov-u...

sve javno dostupni podatci....

Za završetak ugovora u 2013.g. osigurano je 319 milijuna kuna. Ukupno je do sada u projekt uloženo 1.8 milijardi kuna. Za potrebno opremanja ostatka vozila potrebno je osigurati još oko 400 milijuna kuna počevši od 2014. Cijena opremljenog vozila sa 12.7 sustavom naoružanja je oko 20 milijuna kuna o komadu...

Zadnje uređivanje krunch : 06.06.2013. at 00:11. Reason: dopuna
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 14:34   #1605
Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
možda malo pojašnjenje;kad kažem stručnjaci,mislim na to da oni bolje znaju od tebe i od mene i vjerojatno svih nas na forumu jer im je to posao i profesija.
a dali si se zapitao ima li možda tu na forumu netko tko je po profesiji vojnik

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
logika koja se provlači kroz forum je da su oni glupi i nesposobni a mi na forumu baš znamo šta bi trebali napraviti u vezi vojske i naoružanja. ne vjerujem da su svi oni tulavi i da ne znaju kako bi trebala izgledati satnija i oprema iste,i da nisu svjesni da bez jačeg naoružanja od 12,7 Patrije ostaju glineni golubovi. novaca fali i naravno da pokušavaju izvući maksimum za pare koje su im dane;ali da ne znaju šta bi trebalo,u to sumnjam.
pa obzirom da sam neke stvari osobno vidio, čuo, da sam pitan za neka mišljenja, pa poslije ubjeđivan da je bolje onako, a ne onako ... mogu sa sigurnošću puno toga reći, ali ne bi o tome tu ...
i sigurno je to da puno njih koji donose odluke ne zna kako bi, ne trebala, nego morala izgledati satnija ... čak i ako zanemarimo oružane sustave na patrijama ...

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
ne znam šta si pisao prije 3-4 godine,ali znam sa sigurnošću da si te informacije saznao od njih,ljudi koji odlučuju o nabavci Patrije,bilo kroz neki privatan kanal ili čitajući neku vijest ili forum.
pa ne znaš što sam prije par mjeseci pisao ...

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
koliko je meni poznato,MORH nikada nije javno objavio detalje prvotnog ugovora niti plan opremanja,sa točnim podacima koliko će se čega nabaviti.
pa ugovor je sklopljen za vozila, uz to da će se broj pojedinih konfiguracija naknadno definirati ... jer naravno da u trenutnku sklapanja ugovora za vozila nismo imali odabrane stanice koje su bile u planu ... a kao i uvijek postavlja se pitanje love ... jer za vatrogasce u vojsci mora biti ali za naoružanje i oružane sustave nemora ... jedin je sreća da je NATO prepoznao naše igre s proračunima i već smo dobili packu te je zatraženo da se sve te civilne zajebancije izbace iz proračuna OS te da se isti dovede u zahtjevane okvire ...

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
sve što se pisalo po portalima i forumima su bile neke insajderske informacije o točnosti kojih se uvijek može raspravljati.
kad je naknadno srezano sa 13 na 6 verzija,opet nismo saznali detalje i vjerojatno nećemo dok se ne opremi i zadnje vozilo.
ovaj vojnik sa Jaruna veli da su naknadno ipak vratili na 8 verzija,a mi to opet nigdje nismo saznali,jer Morh to nije objavio. poanta je da oni skrivaju detalje i da mi ne trebamo donositi zaključke dok ne vidimo do kraja šta će sve nabaviti.
da sada sam pominjao izvorni plan nabave vozila i oružanih stanica, te sa među ostalim prije, možda i godine, napisao da se za sada ide u nabavu 8 stanica ... 6 ili 13 nikada nije bilo u igri ...

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
najbolji primjer je ugovor za remont i modernizaciju M-84 iz travnja,koji je došao ko grom iz vedra neba. spominjalo se da je u planu modernizacija tenkova do 2015,ali u zadnjih dvije godine se pisalo da je i to odgođeno zbog nedostatka novca. pa ipak,odjednom je došla i ta vijest,bez da je itko to najavljivao od "insajdera". stvari se rade u tajnosti,i to je razumljivo s obzirom da je riječ o vojsci.
ma da poznati smo p tajnosti ... prije svega tajne su provizije, a sve ostalo je javno ... ugovor o modernizaciji je tko zan koji po redu ... jer sve što se pominjalo, ominjalo se temeljem nekog ugovora ... a i obzirom da su nedavno boli izbori ne mogu reći da je to išta drugo nego li predizborni ugovor ...

Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
što se tiče ovih što drže kesu,oni kažu koliko novaca ti daju,a ljudi iz vojske na kraju kombiniraju sa tim kako najbolje znaju. da bi bilo bolje da mogu nabaviti sve što bi željeli,naravno,ali realnost je drugačija. ali pričati da ljudi iz vrha vojske nemaju pojma mi je u najmanju ruku nelogično,jer tko zna ako oni ne znaju? nikoga ne branim,ali osobno ne vjerujem da je Kotromanović ili bilo koji viši zapovjednik donio odluku o opremanju bez da se savjetovao sa ljudima kojima je to specijalnost. ...
A je ga sada usra ... dakle za mobitele i to pametne se ima ... za službene aute i to sa kožom od neprcane deve, 16 zonskom klimom (kako bi jaja bila za pravoj temperaturi) ... se ima ... ali za 3-4 aviona više se nema ... za još 8 stanica se nema ...
O odlukama i sturčnosti stvarno ne želim ovdje raspravljati ...

U stvari po pitanju odluka, stručnosti moram dodati ... zanimljivo je da nitko sad kada je jedan DPR na isteku ne podnosi izvješće o realizaciji istoga ... pa da se vidi sturčnost onih koji su ga usvojili i provodili ... te da se ukoliko je potrebno nekoga pozove na odgovornost ... jer ako DPR nije realiziran u nekom normalnom postotku onda imamo dva moguća krivca, predlagatelja istoga ili provoditelja ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 17:10   #1606
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
jedin je sreća da je NATO prepoznao naše igre s proračunima i već smo dobili packu te je zatraženo da se sve te civilne zajebancije izbace iz proračuna OS te da se isti dovede u zahtjevane okvire ...
Dobro, ovo je zanimljivo. Kako su se naši očitovali na packe? No problem je što će se naši oglušiti na to ili opet pronaći rupe za pretakanje love u nevojne ili privatne svrhe/džepove
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 18:07   #1607
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Dobro, ovo je zanimljivo. Kako su se naši očitovali na packe? No problem je što će se naši oglušiti na to ili opet pronaći rupe za pretakanje love u nevojne ili privatne svrhe/džepove
Tesko .. tako su i neki Ceski mislili pa je jedan bivsi min. obrane u zatvoru .. i Slovaci su imali slicna iskustva. Ali nedesava se to za dobe "honey moon" ali malo kasnije. Odprilike vec je doslo to vrijeme a Roni je tek laki uvod.

Slicno ce biti i za "Patriom" .. mozda i 2 x Helsinki ... zivi bili
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 13:46   #1608
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG][IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG][IMG][IMG=http://img706.imageshack.us/img706/1665/20130611124144.jpg][/IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]evo ga za Kuvajćane napokonnnnnnnn!!!!!!!1 Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 14:38   #1609
je da je loša slika al ovo ko da je kartonska kutija gore
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 15:18   #1610
Bez izdignutog postolja , kako sam i rekao. Dobro je.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:25   #1611
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
je da je loša slika al ovo ko da je kartonska kutija gore
e jebi ga pa naše ništa nevalja
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:37   #1612
Odlično izgleda.Još samo nek "razviju" inačicu "oklopljenu" za urbanu borbu i može u nered.
Bravo darkos.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:48   #1613
Dobra, je dobra...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 00:03   #1614
Hvala na fotografijam darkos što si podjelio s nama.
Izgleda dobro i nek prodaja bude još bolja.
p.s Darkosova fotografija je nakon 10 min što je stavljena na forum.hr bila na MP forumu i u 2 h ju je tamo pogledalo cca: 270 puta.
A tek kad forumaši iz arapskih zemalja stignu ajd javim kad nađem Darkosovu fotografiju u Kuvajtu!
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 00:09   #1615
Odvraćam misli od mogućnosti da ĐĐSV probije tržište Biliskog istoka.Što bi to značilo za ĐĐSV i stotinjak kooperantskih poduzeća iz Hrvatske i samu vojnu industriju.To bi bila strava .
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 08:46   #1616
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Odvraćam misli od mogućnosti da ĐĐSV probije tržište Biliskog istoka.Što bi to značilo za ĐĐSV i stotinjak kooperantskih poduzeća iz Hrvatske i samu vojnu industriju.To bi bila strava .
ne pijem al kad bi se to desilo napio bi se kao klada
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 10:38   #1617
Quote:
darkos kaže: Pogledaj post
e jebi ga pa naše ništa nevalja
aj pročitaj još jednom kaj sam napiso pa onda probaj ponovo prokomentirat
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 12:00   #1618
Hmm vozilo ima sloped oklop, ali kupolica u cudnoj boji ima skoro pa skroz vertikalne stranice. Izgleda kao da su je skinuli s nekih ww2 bornih kola.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 13:25   #1619
Ovo već izgleda kao nešto.

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Hmm vozilo ima sloped oklop, ali kupolica u cudnoj boji ima skoro pa skroz vertikalne stranice. Izgleda kao da su je skinuli s nekih ww2 bornih kola.
Da su radili s većom kosinom onda bi kupola bila šira od samoga vozila jer je i ovako na knap. Osim toga s obzirom da je kupola besposadana ne treba joj zaštita na razini tijela vozila.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 14:03   #1620
Izgleda da konigsberg i đuro imaju različitu pustinjsku maskirnu shemu
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.