Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2007., 21:15   #1
Aparat za zavarivanje - iskustva, savjeti...

Dakle, kupujem aparat za varenje, za doma, hobi.
Povremena zavarivanja raznih tanjih profila.
Što mi preporučujete, gledao sam neke einhell i varex kod Pevca.
(ovi jeftiniji za par stotina kuna)

Zadnje uređivanje Majstor : 10.06.2015. at 13:04. Reason: Promjena naslova u postu zbog promjene naslova teme.
Marty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 21:25   #2
Quote:
Marty kaže: Pogledaj post
Dakle, kupujem aparat za varenje, za doma, hobi.
Povremena zavarivanja raznih tanjih profila.
Što mi preporučujete, gledao sam neke einhell i varex kod Pevca.
(ovi jeftiniji za par stotina kuna)
Moja preporuka da bude invertni, nemora bit fronius da se nac jeftinih mozda upola skuplji od ovog sta mislis uzet al zato 10 puta bolji i prakticniji.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 23:23   #3
Quote:
lego kaže: Pogledaj post
Moja preporuka da bude invertni, nemora bit fronius da se nac jeftinih mozda upola skuplji od ovog sta mislis uzet al zato 10 puta bolji i prakticniji.

za to kaj njemu treba bilo što da uzme od nekojih 140-150 A je dovoljno.
to je danas jeftina i jednostavna tehnologija.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 22:05   #4
Quote:
Marty kaže: Pogledaj post
Dakle, kupujem aparat za varenje, za doma, hobi.
Povremena zavarivanja raznih tanjih profila.
Što mi preporučujete, gledao sam neke einhell i varex kod Pevca.
(ovi jeftiniji za par stotina kuna)
Imam ih nekoliko različitih što po snagama što po načinu varenja. Od ovih Pevecovih bježi što dalje jer ni tebe kao hobi zavarivača neće zadovoljiti.

Mene osobno je oduševio jedan mali inverter koji sam morao kupiti neplanirano. U Bauhausu, čudnog imena Herkules i vrijednosti 1600,00kn. Lagan (3kg),jednostavan i nečujan. Vrijedi svake lipe vjeruj!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 23:23   #5
zlatna sredina!

pocetkom godine kupio sam VAR-STROJ-160A radi ko doxa!. Preporucujem slovenacki aparat za po kuci.ako se bavis radovima u kucnoj radinosti znaci ne prenosis aparat nebitna je tezina,uglavnom ti stoji na jednom mestu.invertorski aparat jeste dobar ,skuplji mala tezina sto je prednost mastorima koji rade konstrukcije na visini i posao na terenu.kad kupujes aparat gledaj da traje prema tome moraces malo i vise da platis od onih najjeftinijih!POZDRAV
kant is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 12:38   #6
Prvo, zašto treba aparat za varenje?
Ako misliš raditi povremeno - kupi najjeftiniji transformatorski do 150 A i upotrebljavaj tanje elektrode
Ako će trebati ćešće nešto variti razlićiti materijal kupi inverter slične amperaže
Ako ne kupuješ elektrode - kupi inverter- sve popapa
Inverter ne mora biti TIG!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 16:06   #7
Einhell LE-CEN 151

Dal bi mi bil dobar ovaj aparat za pokoje varenje, 1.5h, s prekidima naravno, tanji materijali, ugl. nista posebno

http://www.neckermann.hr/hr/nm2/schn...Wls/index.html
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 22:46   #8
Hajdemo riješiti jednu stvar. Zna se koja se elektroda koristi za koji materijal, koja debljina elektrode ide za koju debljinu materijala i pri kojoj struji te koja elektroda ide za određeni valni oblik struje zavarivanja. Tu nema mjesta zabuni ili miješanju i guranju svega u svašta, osim kod majstora koji su sretni da im zavar nakon otucanja šljake uopće drži.

Kupi obični REL aparat s rasipnim transformatorom struje do 200A. Vodi se time da aparat može pružiti što veću struju u duljem vremenu rada. Moja preporuka je neki Varex. Ako imaš više novca investiraj u chooper tj. inverterski aparat (impulsni pretvarač umjesto transformatora s rasipanjem magnetskog toka).

Koja je razlika između "brandova" Einhell, Global, Herkules i Bavaria?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 12:03   #9
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Hajdemo riješiti jednu stvar. Zna se koja se elektroda koristi za koji materijal, koja debljina elektrode ide za koju debljinu materijala i pri kojoj struji te koja elektroda ide za određeni valni oblik struje zavarivanja. Tu nema mjesta zabuni ili miješanju i guranju svega u svašta, osim kod majstora koji su sretni da im zavar nakon otucanja šljake uopće drži.

Kupi obični REL aparat s rasipnim transformatorom struje do 200A. Vodi se time da aparat može pružiti što veću struju u duljem vremenu rada. Moja preporuka je neki Varex. Ako imaš više novca investiraj u chooper tj. inverterski aparat (impulsni pretvarač umjesto transformatora s rasipanjem magnetskog toka).

Koja je razlika između "brandova" Einhell, Global, Herkules i Bavaria?

Znaci, ovaj mi nebi bil dobar??

nebi znal razliku, vjerovatno je nema...
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 13:21   #10
Ja zastupam tezu da treba uzeti dovoljno dobar alat za ono što radiš. Ako imam novac i kupujem alat koj će uvijek i u svakom trenu morati raditi ono što je od njega očekivano kupujem nešto što vrijedi. Ako ni sam ne znam što bi s time, a moram (želim) ulupati novce u nešto tada kupim jeftinu stvar.

Nisi napisao koliko znaš o varenju i koliko znaš variti?
Kupiš li loš aparat koji ne može održavati struju (i napon!) el. luka niti ćeš moći nešto naučiti, niti ćeš uspjeti nešto kvalitetno odraditi.

S druge strane, nekakvi gizdavi aparati sa čudesima, lagani za nošenje (a nećeš ih 90% vijeka nikamo nositi), sa antistickingom elektrode (a trebaš znati variti i vez toga) ili sa DC naponom (a koristiš univerzalne AC elektrode ili variš uglavnom istu vrstu metala) je čisti promašaj.

Zato mislim da je OK neki Varstroj ili aparat iz te klase. Einhell i njegovu klasu ne želim komentirati. Nekome može raditi odlično, dok nekom početniku može ubiti želju da nauči raditi. Ako doma kreneš raditi nešto zahtjevnije od 2 zidna nosača i 2 stupca i baciš se na višesatno varenje s tek manjim prekidima pitanje je koliko će izdržati.


Prošle godine sam našao neku web stranicu tipa "Einhell international" gdje isti alat istih karakteristika samo u drugčijoj boji svrstavaju u nke svoje subbrandove koje sam gore naveo.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 16:34   #11
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Ja zastupam tezu da treba uzeti dovoljno dobar alat za ono što radiš. Ako imam novac i kupujem alat koj će uvijek i u svakom trenu morati raditi ono što je od njega očekivano kupujem nešto što vrijedi. Ako ni sam ne znam što bi s time, a moram (želim) ulupati novce u nešto tada kupim jeftinu stvar.

Nisi napisao koliko znaš o varenju i koliko znaš variti?
Kupiš li loš aparat koji ne može održavati struju (i napon!) el. luka niti ćeš moći nešto naučiti, niti ćeš uspjeti nešto kvalitetno odraditi.

S druge strane, nekakvi gizdavi aparati sa čudesima, lagani za nošenje (a nećeš ih 90% vijeka nikamo nositi), sa antistickingom elektrode (a trebaš znati variti i vez toga) ili sa DC naponom (a koristiš univerzalne AC elektrode ili variš uglavnom istu vrstu metala) je čisti promašaj.

Zato mislim da je OK neki Varstroj ili aparat iz te klase. Einhell i njegovu klasu ne želim komentirati. Nekome može raditi odlično, dok nekom početniku može ubiti želju da nauči raditi. Ako doma kreneš raditi nešto zahtjevnije od 2 zidna nosača i 2 stupca i baciš se na višesatno varenje s tek manjim prekidima pitanje je koliko će izdržati.


Prošle godine sam našao neku web stranicu tipa "Einhell international" gdje isti alat istih karakteristika samo u drugčijoj boji svrstavaju u nke svoje subbrandove koje sam gore naveo.
Ok, hvala na objasnjenju, gledo sam danas u merkuru ovaj najslabiji od varstroja, 140A, 450kn, tu negdje, e sad, dal se uz njega dobije drzac elektroda i masa??

Nisam previse varil, al znam kak tak, ono kaj sam na praksi naucil

a varstroj moze radit po 1.5h s manjim pauzama bez da se ista dogodi??

Dal zna mozda ko cjenu elektroda (po kg, il kak to ide??) za varenje celika?
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 19:37   #12
neznam skoro ništa o varenju, ali znam da ti varostroji imaju modele s ventilatorom i one sa bimetalnim osiguračem.
ovi sa bimetalom uglavniom vlasnicima idu na živce, jer čim se zagrije, bimetal ga isključi dok se ne ohladi (oko pola sata) pa ti onda čekaj i pizdi, a žuri ti se.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 23:29   #13
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
neznam skoro ništa o varenju, ali znam da ti varostroji imaju modele s ventilatorom i one sa bimetalnim osiguračem.
ovi sa bimetalom uglavniom vlasnicima idu na živce, jer čim se zagrije, bimetal ga isključi dok se ne ohladi (oko pola sata) pa ti onda čekaj i pizdi, a žuri ti se.

aha, a buduci da se hvali varstroj, uzo sam nejga, onaj najslabiji model, probo malo varit danas, i meni se cini oke
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 09:05   #14
Hajde, lupit ću ti onako odokativno, iako to ne volim raditi: 145A će ti biti potpuno dovoljno za 2.5 i 3.25mm elektrodu, dakle za varove na materijalima debljine do cca. 4mm A deblje spojeve ionako moraš zabrusiti pod kutem i variti korijenski var i dalje popunjavati staze. Elektrode se kupuju obično po kutijama i plaćaju po Kg. Potraži elektrode Jadran ili Rutilen za materijale tvrdoće do cca 500N/mm2. Ove elektrode ti se lakše pale i spadaju u univerzalni tip elektroda. Elektrode drži što dulje u originalnom pakiranju, a kasnije na jako suhom mjestu. Nabavi si kvalitetnu masku sa prozirnim staklom za hvatanje iskri i kvalitetnim filterom, ne igraj se s očima kupujući jeftine kineze. Maska je po meni najvažniji dio opreme. Sretno u varenju i dobro došao u klub varilaca amatera (osobito onih nemetalske struke).
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 10:12   #15
za varenje kvadratnih cijevi,debljine stijenke 3mm,kolika ide elektroda(1,75 ili 2,5) i na koliko A?
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 12:05   #16
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Hajde, lupit ću ti onako odokativno, iako to ne volim raditi: 145A će ti biti potpuno dovoljno za 2.5 i 3.25mm elektrodu, dakle za varove na materijalima debljine do cca. 4mm A deblje spojeve ionako moraš zabrusiti pod kutem i variti korijenski var i dalje popunjavati staze. Elektrode se kupuju obično po kutijama i plaćaju po Kg. Potraži elektrode Jadran ili Rutilen za materijale tvrdoće do cca 500N/mm2. Ove elektrode ti se lakše pale i spadaju u univerzalni tip elektroda. Elektrode drži što dulje u originalnom pakiranju, a kasnije na jako suhom mjestu. Nabavi si kvalitetnu masku sa prozirnim staklom za hvatanje iskri i kvalitetnim filterom, ne igraj se s očima kupujući jeftine kineze. Maska je po meni najvažniji dio opreme. Sretno u varenju i dobro došao u klub varilaca amatera (osobito onih nemetalske struke).
hmmm, kupio sam masku za 100kn, slicnu kakvu su imali tam di sam na praksu iso, neku slovensku, jel i te slovenske spadaju pod "kineske" ili ne?

za elektrode sam pito prodavaca, i isto tak mi je reko za te, jadran, i te sam uzo, 2mm

hehe, fala na dobrodoslici
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 12:28   #17
Teško je reći napamet. Također, odokativno - 2.5mm i struja cca 80-90A. Probaš na otpadnoom komadu i prilagodiš struju. U početku ćeš imati osjećaj da se sve odvija prebrzo i da taman dok savladaš "štrikanje" ponestane materijala ili elektrode. Elektrode od 2mm koristim za tanje materijale (1.5mm) i na nižim strujama no to je rijetko, uglavnom heftanje nekih limova na okvir vrata ili sl.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 12:35   #18
kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 13:06   #19
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......
kad se meni zaljepi, ja po zeljezu povucem pod kutem elektrodu, onak brzo, da zaiskri, i cim krenem varit, ne ljepi se vise, valjda se ocisti onaj zast sloj (sljaka) s elektrode i bolji je kontakt elektrode s materijalom , bar mislim da je tak
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 18:18   #20
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......
Može biti da od vlage , prosuši ih u štednjaku na 50-80 celzijusa .
Test : ako ti aparat podnaša kratki spoj , naglo pritisni da se zaljepi i čekaj da se užati ..tada prekini kontakt.
Ako je otpuštala bilo kaki dim ,vlaga ti je problem .

Zadnje uređivanje user zoki : 09.06.2009. at 18:24.
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.