Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 20:32   #301
Evo izbor se suzio na ove aparate:

1.Varex 162, 40-140A, ventilator, 1.5-3.25mm, mono......19kg, 900kn
2.Deca STAR 190E, 40-140A, ventilator, 1.6-3.2mm,mono.... 15kg, 850kn
3.Telwin Nordica 4.161. 40-140A, ventilator, 1.6-3.2mm,mono....15kg, 750kn

Deca i telwin su praktički isti uređaji ako se ne varam iako bi dao prednost deca aparatu ak niš drugo radi estetike... uz telwin ide maska dok uz decu čekić i magnetni kutni držaći. Varex sam pogledo uživo u merkuru i dojam je loš, djeluje jeftino i klimavo sklopljen..... regulacija struje ima prazan hod, sve nekaj nahero stoji ma baš me razočaro. možda zato kaj je bio izložbeni primjerak al ak se od diranja tak sav razišo kaj bu tek kad se počne s njim varit... prijatelj mi nudi malo korišten varex 135-145 star par godina, izgleda ko nov, inače od par majstora sam čuo da je taj model varexa 135-145 zadržo kvalitetu i da se pokazao kao jako dobar i da se isplati uzet polovan ako je cijena razumna. kad pogledam uživo telwina i decu kak je sklopljen, iako nemora to ništa značit, odlučit ću kaj uzet.... ako može još neka preporuka slobodno napišite
fangio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:08   #302
Još jedanput: preslabi!
Varexa 135-145 sam imal davno i zamijenil sam ga prije 20 godina za jači aparat. Potraži Varexa 160/180 ili još bolje 160/210. To su kupnje za cijeli život. Ili kupi Rhino inverter za nekih 1800kn (200A).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 08:22   #303
trebam aparat koji ću koristit svega par puta godišnje... naravno to ne znači da tih par puta godišnje moram radit s nečim nekavalitetnim al za tu i tam za neke sitne radove tipa zavarit gradele, neki stalak, zavartit neki držač, neku stolicu, popikat armaturu, zavarit grablje, lopatu.... profili 2-3-4mm.... ono da se nađe u kući..... pa ne vjerujem da mi sad za to ne bi poslužio neki od gore navedenih
ak mi za takve radove treba nekaj jače okej onda skupljam lovu za invertera, taj rihno 200 je 1660kn
fangio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 09:16   #304
Nije problem u tome koliko ga put budeš koristil godišnje, već hoće li ti taj put, kad ti treba, moći dati ono kaj ti treba.
Ako Rhino košta samo toliko, onda nemoj niti razmišljati o nečem jeftinijem.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 10:15   #305
Quote:
fangio kaže: Pogledaj post
ak mi za takve radove treba nekaj jače okej onda skupljam lovu za invertera, taj rihno 200 je 1660kn
Ja sam ga kupio nedavno, to mu je cijena bez pdv-a. Inače, skoro svi ljudi na početku kupuju aparat za "nešto malo oko kuće", a kad jednom počnu zavarivati, onda dobiju razne ideje, pa bi radili i nešto više od popravka lopate i motike.

Dugi niz godina sam koristio Einhel 160 A, i stvarno sam svašta do sad napravio sa njime. Ali to je patnja, taman kad uđeš u posao, termostat ti isključi aparat. Kupio sam Rhina 200 A, lagani je, i možeš zavarivati satima, struja se podešava vrlo precizno (lcd pokazivač ampera), a isto tako možeš podešavati i tvrdoću luka (mekani luk - širi i plosnati var, tvrdi luk - dublje prodiranje u materijal)
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 12:23   #306
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Ja sam ga kupio nedavno, to mu je cijena bez pdv-a. Inače, skoro svi ljudi na početku kupuju aparat za "nešto malo oko kuće", a kad jednom počnu zavarivati, onda dobiju razne ideje, pa bi radili i nešto više od popravka lopate i motike.

Dugi niz godina sam koristio Einhel 160 A, i stvarno sam svašta do sad napravio sa njime. Ali to je patnja, taman kad uđeš u posao, termostat ti isključi aparat. Kupio sam Rhina 200 A, lagani je, i možeš zavarivati satima, struja se podešava vrlo precizno (lcd pokazivač ampera), a isto tako možeš podešavati i tvrdoću luka (mekani luk - širi i plosnati var, tvrdi luk - dublje prodiranje u materijal)
Znači, dvojicu sam nagovoril (iako bez provizije), pa budem valja i fangia
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 12:53   #307
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Znači, dvojicu sam nagovoril (iako bez provizije), pa budem valja i fangia
Nemam ništa potiv tebe osobno, ali nemaš nikakvu ulogu (ni zaslugu) u kupnji ovog invertera...

To mi je bilo već dugo u planu, ali ove malo bolje i poznatije marke bile su mi preskupe, s obzirom da ja nisam profesionalac, a i ono što je do sad zavario Einhel trafo još se nije raspalo..

Dosta dugo sam imamo namjeru naručiti neki sličan inverter direktno iz Čajne, na kraju sam kupio Rhina 200 A.

Trgoagencija iz Križevaca ima u ponudi sličan aparat 160 A, i taj može sasvim solidno poslužiti, i zavarivati s elektrodama od 3,25, kakve ja najviše koristim. Od njih sam inače već naručivao svašta, dostava im je vrlo povoljna i brza, tak da fangio može i o tome razmisliti.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 12:59   #308
Ma ni sam na tebe niti mislil (iako se to možda iz teksta nije vidlo)
Trgoagencija ionak dobavlja od Sigmata, isto kak i NNP i još neki.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:01   #309
Thumbs up

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kad ima već aparat zašto ne kompletirati TIGza limiće 2-4 mm, a pazi sad - obrnutim polaritetom može zavarivati i aluminij, doduše troši malo brže volframovu elektrodu, ali ide (pod argonom)

A za 2,5 elektrodu nije potreban aparat 150!
Za aluminij zavarivat sa tigom potreban je AC/DC aparat a najjeftiniji stoji cca 3.000 EURA
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:04   #310
Quote:
stick welder kaže: Pogledaj post
dali se može na varstroj inverter 1500 spojiti priključak za TIG postupak? ako može gdje ga mogu nabaviti
Nemože na kontrolnom panelu treba bit sklopka na kojo je elektroda i tig
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:11   #311
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Lee, daj ne zezaj. 150A na TIG? Pa nebu samo "lotal" limiće. Praravi TIG-ovi počinju na 200A.
Ne lupetaj gluposti ,šta misliš sa koliko se ampera zavaruje inox ograda od cijevi,zavisi od debljine stjenke cijevi ali amperaža je od 50-60 A.Zato kad kupuješ aparat za zavarivanje kupuješ ga zbog posla koji ćeš radit
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:24   #312
Smile

Quote:
kgrozni kaže: Pogledaj post
Pošto mi treba klasični DC inverter za REL zavarivanje, a htio bih kupiti kvalitetniji aparat koji će me služiti duži period, u nedoumici sam koji aparat izabrati od slijedećih:
1. KEMPPI MINARC 150 cijena oko 4350,00 kn

2. FRONIUS TRANSPOCKET 1500 cijena oko 4200,00 kn

3. EWM PICO 162 cijena oko 4700,00 kn

4. TELWIN TECHNOLOGY 210 HD cijena oko 3600,00 kn

Molim Vaše mišljenje!
Osobno sam radio sa kemppi minarc-om 150 i rel i tig,odličan aparat i pouzdan,lagan.Prije kupnje bilo kojeg aparata provjeri dali imaju servis ovlašteni u HR
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:17   #313
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Ne lupetaj gluposti ,šta misliš sa koliko se ampera zavaruje inox ograda od cijevi,zavisi od debljine stjenke cijevi ali amperaža je od 50-60 A.Zato kad kupuješ aparat za zavarivanje kupuješ ga zbog posla koji ćeš radit
Potpuno si u pravu

Danas sam vario inox 3mm debljine 60-70A puna šaka brade

Visoke amperaže su potrebne kod aluminija, jer aluminij traži visok unos temperature, ali to su aparati AC/DC
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:27   #314
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Ne lupetaj gluposti ,šta misliš sa koliko se ampera zavaruje inox ograda od cijevi,zavisi od debljine stjenke cijevi ali amperaža je od 50-60 A.Zato kad kupuješ aparat za zavarivanje kupuješ ga zbog posla koji ćeš radit
Niš ne mislim, već mislim da si nepristojan i da odgovaraš na post koji tebi nije bil upućen. A onaj kome je bil upućen zna kaj sam mislil.
Drugo, pa kaj se s TIG-om samo inox "lota"?
Kaj je inox ograda vrhunac TIG zavarivanja?

Ohladi malo i ne diži stare postove bez veze.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 09:47   #315
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Nemože na kontrolnom panelu treba bit sklopka na kojo je elektroda i tig
Može se, kao što sam prije napisao uz kemijanje sa priključcima za plin
Ajde sad opet malo graknite!
Sa TIG-om se može zavarivati i aluminijski lim - bez AC/DC
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 22:27   #316
Dal je kupio tko u baumaxu Einhelov aparat za zavarivanje za 349kn?
Zanimaju me iskustva...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 23:16   #317
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Može se, kao što sam prije napisao uz kemijanje sa priključcima za plin
Ajde sad opet malo graknite!
Sa TIG-om se može zavarivati i aluminijski lim - bez AC/DC
Malo pojašnjenje bez graktanja,mali invertori za REL koji imaju opciju i za TIG a nisu pulsni oni rade na principu dodira ili kresanja po radnom komadu,njihov polikabel na sebi ima izvučeno crijevo za plin koje se direkt spaja na manometar i na ručki gorionika ima samo ventil za otvorit i zatvorit plin.Znači nema kemijanja to tako ide.A drugi princip je kad imaš TIG sa visokom frekvencijom,što znači da ti plin prolazi kroz aparat a ti trebaš samo malo približit iglu radnom komadu i stisnut prekidač da bi pomoću frekvencije ostvario električni luk.Kao što svi znamo TIG gorionik se uvjek ukopčava na "-" pol.I opet ponavljam aluminij sa TIG-om se jedino i isključivo može zavarivat ako je uređaj AC/DC
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 23:23   #318
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Može se, kao što sam prije napisao uz kemijanje sa priključcima za plin
Ajde sad opet malo graknite!
Sa TIG-om se može zavarivati i aluminijski lim - bez AC/DC
U pravilu se može moći sa svakim dc inverterom zavariti i nešto sa tigom, ne treba kemije nego obični tig pištolj sa ventilom. Starta se sa grebanjem i za hobiste radi sasvim ok.
Ovo zavarivanje Al-a s dc tigom bi volio vidjet, nisam još sreo nikoga živog tko to može a da je zavar čemu. To je ko kad bi neko hodal po vodi.
Inače vidim da se lupeta ovdje sve i svašta i svi živi i zdravi. Naučio sam da imamo i dvofaznu stuju. Varstroj 1500 je obični kineski talijan stare generacije. Varko je talijanski aparat kojeg radi Stel i ti su odlični. Varstroj migmag inverteri su Otc i jako su dobri. Varstroj je samo brand koji skoro više niš ne proizvodi.
Sve je to manje više dobro, bitno je da postoji tu servis.
I ti kineski aparati su onak, neloši ali nema servisa i popravci su muka jer moraš potrošit koji sat na defektažu i popravak, šema nema, a sami aparati su toliko jeftini da se neisplati popravljat na taj način.
Iskra su kinezi.
I da, za palit rutilen 2.5 elektrodu obično treba od 60-80A, ovisi o oblozi, ko koristi 100 ili više ampera za to ili ne zna zavarivat ili mu laže skala kao na iskrinim, koji na nariktanih 140A daju zapravo 110A.
Od svih tih malih invertera daleko najbolje napravljen strojčić je fronius transpocket.
Telvin je recimo dijametralno suprotan, izlazi sa inverterskog modula prema dix-evima su spojeni aluminijskim limićem-to ni kinezi tak ne rade.
ruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 23:33   #319
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Malo pojašnjenje bez graktanja,mali invertori za REL koji imaju opciju i za TIG a nisu pulsni oni rade na principu dodira ili kresanja po radnom komadu,njihov polikabel na sebi ima izvučeno crijevo za plin koje se direkt spaja na manometar i na ručki gorionika ima samo ventil za otvorit i zatvorit plin.Znači nema kemijanja to tako ide.A drugi princip je kad imaš TIG sa visokom frekvencijom,što znači da ti plin prolazi kroz aparat a ti trebaš samo malo približit iglu radnom komadu i stisnut prekidač da bi pomoću frekvencije ostvario električni luk.Kao što svi znamo TIG gorionik se uvjek ukopčava na "-" pol.I opet ponavljam aluminij sa TIG-om se jedino i isključivo može zavarivat ako je uređaj AC/DC
Postoje i mali inverteri bez hf-a, s lift načinom paljenja i pulsirajućom dc strujom u rasponu od 2-500hz. I takvi mogu imati i izvedbu sa ventilom na pištolju i sa em ventilom u aparatu. To je nešto izneđu grebanja i hf-a. I opet s tim pulsom si možeš na aluminiju rit obrisat a ne ga zavarit. Taj pulsić je dobar samo jer smanjuje unos topline u materijal pa je lakše zavariti tanke limove.
ruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 00:13   #320
Quote:
ruka kaže: Pogledaj post
Postoje i mali inverteri bez hf-a, s lift načinom paljenja i pulsirajućom dc strujom u rasponu od 2-500hz. I takvi mogu imati i izvedbu sa ventilom na pištolju i sa em ventilom u aparatu. To je nešto izneđu grebanja i hf-a. I opet s tim pulsom si možeš na aluminiju rit obrisat a ne ga zavarit. Taj pulsić je dobar samo jer smanjuje unos topline u materijal pa je lakše zavariti tanke limove.
Slažem se sa tobom,to su neke karakteristike ovisno o proizvođaču aparata,samo sam htio malo to pojasnit onako iz iskustva koje razumio shvatit će.A pulsiranje ionako služi samo za tanke materijale
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.