Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2021., 19:07   #181
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Tipovi 1 i 2 iz humane medicine se ne koriste baš u veterinarskoj
Vjerujem da tipa 1 kod životinja i nema puno - ja znam samo za jedan slučaj kod posve mladog psa, ostali se ili eutanaziraju ili sami umru zbog nekontroliranog GUK-a.

Quote:
Ako dobro čitam, problem je u kontroli glikemije. Jel mu se radi/jel moguća krivulja glukoze, vadio fruktozamin? Možda bi trebalo korigirati dozažu
Dalje, nema drugih podataka, muško, žensko, kilaža (pretilost?), jel inače zdrav, postoje li koje druge bolesti koje mogu utjecati na glikemiju i razvoj DM
Pas je u skloništu, gdje mu je i utvrđen dijabetes. Mužjak je, prema slici sudeći, manji od jazavčara - ja to sve ovako doznajem na daljinu, ali mi se na fotki ne čini predebeo, dapače, doima se kao da mu se tek vraća težina koju je sigurno bio izgubio zbog neregulirane glikemije dok je bio na cesti. Pitanje o GUK profilu bilo je prvo koje sam postavila, ali cure baš i ne znaju što je to, a za fruktozamin nisam pitala.

Quote:
Što se tiče ml, moguće da je tako objašnjeno da se ljudi ne bune sa jedinicama
Mada sam i vidio grešaka što se toga tiče, primjer navlačenje iz bočice od 40IU u inzulinku od 100IU bez korekcije
Meni je čudno što nisu propisali penove i odredili IU - tu nemreš fulat: sve ti piše na kotačiću. Jedino što svaki inzulin ima svoju koncentraciju pa treba paziti kod eventualne konverzije.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2021., 19:32   #182
Ako ćemo krenuti s usporedbom s ljudima, ljudi idu kod specijaliste dijabetologa, a nama je to onako, mnoge zagrebačke ambulante se neće ni zajebavati s time, već šalju na fax, a mi kojima je fax daleko moramo se pobrinuti za tog pokojeg pacijenta dijabetičara.
Koliko se sječam, kod pasa je uglavnom inzulin ovisni dijabetes i oralni antidijabetici nemaju učinka. Tako da ti baš i ne mogu odgovoriti, osim da mene tu svašta zbunjuje jer prema onom što smo čuli, čitali i radili, ne radi se tako. Mi koristimo Novomix 30 flexpen svakih 12 sati (ili što bliže tome). Zašto daju takvu terapiju, ne znam. Iz boce je možda jeftinije nego flexpen, pa su valjda izračunali u mililitrima upravo da ne bude zabune s krivim špricama.
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 21:57   #183
Kad sam već toliko gnjavila, osjećam se dužnom javiti novosti.

Quote:
amaric kaže: Pogledaj post
Ako ćemo krenuti s usporedbom s ljudima, ljudi idu kod specijaliste dijabetologa, a nama je to onako, mnoge zagrebačke ambulante se neće ni zajebavati s time, već šalju na fax, a mi kojima je fax daleko moramo se pobrinuti za tog pokojeg pacijenta dijabetičara.
Dakle, pas je na kraju ipak završio u Zagrebu na VF-u pa ćemo vidjeti.

Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Vjerujem da tipa 1 kod životinja i nema puno - ja znam samo za jedan slučaj kod posve mladog psa, ostali se ili eutanaziraju ili sami umru zbog nekontroliranog GUK-a.
Ova me stranica demantira.

Quote:
Type 1 diabetes, or insulin-deficiency diabetes, is the most common type of diabetes in dogs. It occurs when the cells in the pancreas that create insulin are destroyed.
Vidjet ćemo. Na Faksu će bar utvrditi što je točno sa psom i prilagoditi terapiju koliko mogu u relativno kratkom vremenu. Najbolje bi bilo da se nađe privremeni ili stalni udomitelj koji zna što je kronična bolest i shvaća da DM zahtijeva puno radno vrijeme. No za to možemo samo držati fige.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 07:31   #184
Možda je najbolje da nađeš udomitelja dijabetičara ili bliskog dijabetičaru pa da ne moraš puno objašnjavati i mogu se zajedno pikati. Određivanje terapije je tek početak, glavni posao je na vlasniku koji mora davati terapiju, strogo se pridržavati propisane prehrane i povremeno izmjeriti šećer.
I da podijelim jedan slučaj da i njih ne zeznu, kujica sa odlično kontroliranim šećerom je išla na operaciju katarakte kod velikog slovenskog stručnjaka (ali očito ne pitaj dalje od oka), nisu joj dali jesti pa su ovi mjerili šećer koji naravno da je skočio zbog preskočenog obroka i terapije, a sigurno i put nije pomogao pa su nešto petljali s inzulinom pa se nakon operacije vratila doma u hipoglikemijskoj komi. Mi operaciju ubacimo par sati nakon normalnog doručka s inzulinom i da se razbudi do večeri da opet dobije normalno obrok i inzulin i nemaš brige oko šećera. Centralni antiemetik, naravno, obavezan.
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 07:54   #185
Stavila sam objavu na Fejs, točnije podijelila objavu osječkog azila, navela da pas nije velik i da ga može hendlati i starija osoba pod uvjetom da je dobro pokretna. Pas ima osječku kumu od koje može dobiti inzulin i pomagala (trakice, iglice), bar dio, tako da udomitelju bude lakše. Bilo bi idealno da je i udomitelj dijabetičar, ali ako bude u Zagrebu, odslušat će od mene par predavanja i uvijek će mi se moći obratiti za savjet.

Važno je da ga sad na Faksu dovedu u red.

Inače, postoji relativno nov inzulin, jedini takav na svijetu (degludec), s vrlo dugim rokom djelovanja (42 sata). Imala sam prilike vidjeti dnevni graf kod čovjeka s tipom 2 (lik ima CGM sustav pa prati dnevnu krivulju): to izgleda kao pravilni cik-cak, bez velikih odstupanja, onako kao rub bakine jastučnice. E, sad, kako bi to funkcioniralo kod životinje, ne mogu procijeniti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2022., 17:08   #186
Evo da se pohvalimo, macak vise nema dijabetes
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.