Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 11:28   #1
Francuska miče križeve iz javnosti

Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:49   #2
Da li one molitvene postaje uz javne ceste koje vikendom služe pijancima kao improvizirane rampe imaju građevinsku dozvolu? Nekako sumnjam.

Kod nas nikad to neće zaživjeti. Religijski trash folklor je prejak. Istraživači u budućnosti će ovaj dio svijeta proglasiti arheološki nezanimljivim. Osim gipsa prefarbanog bojom koja svijetli u mraku i ostataka plastičnih fenjera neće biti ničega.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 15:01   #3
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Da li one molitvene postaje uz javne ceste koje vikendom služe pijancima kao improvizirane rampe imaju građevinsku dozvolu? Nekako sumnjam.

Kod nas nikad to neće zaživjeti. Religijski trash folklor je prejak. Istraživači u budućnosti će ovaj dio svijeta proglasiti arheološki nezanimljivim. Osim gipsa prefarbanog bojom koja svijetli u mraku i ostataka plastičnih fenjera neće biti ničega.
Neki dan se vozim lijepo cestom i skužim da su ispred jedne te "molitvene postaje" stolci. Gledam, wtf? Kad ono, 5-10 ženskica si dofuralo stolce ispred toga i mole se. Na rubu ceste. Nek auto malo mora sići s ceste zbog nečega, kupi ih. To jo nikad nisam vidjela.

Inače, nemam ništa protiv križa na spomeniku Papi. Nekako mi je to logično. Ali nije mi bila baš logična matičarka na jednom vjenčanju kojem sam prisustvovala. Mladenci nisu vjernici i vjenčanje je bilo samo kod matičara. A matičarka sa dekolteom i OGROMNIM križem oko vrata. Meni totalno neprimjereno.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:17   #4
Nije mi jasno, s križem ili bez križa to je spomenik poglavaru katoličke crkve, dakle nije sekularan. Kako skidanje križa može to promjeniti?

Inače prilično ružan spomenik
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:28   #5
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sud naredio: Uklonite križ sa spomenika papi Ivanu Pavlu II
https://www.vecernji.hr/vijesti/sud-...vlu-ii-1203401
Križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu.
Državno vijeće je donijelo odluku da kip poljskog pape podignutog 2006. u gradu Ploermelu ostaje na mjestu, no da se križ koji stoji na luku iznad spomenika treba ukloniti zbog strogog francuskog zakona o sekularizmu. Sam luk nije religijski simbol i također može ostati, odlučio je sud.


Kad će kod nas nešto ovakvo?
Ja mislim da mi idemo u potpuno suprotnom pravcu.

Zapravo, jeste li uopće za sekularizam ili niste?
Jer ne možete biti pola-pola, ili jeste ili niste.

E pošlo je sve u kurac. Ovo su ekstremi. Nikome normalnome to ne smeta. Šta onda i papu nisu digli? Jel' to nekome smeta?
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:44   #6
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
E pošlo je sve u kurac. Ovo su ekstremi. Nikome normalnome to ne smeta. Šta onda i papu nisu digli? Jel' to nekome smeta?
Možda nekome i smeta, otkud ti to znaš i odakle ti pravo takve nazivati nenormalnim? Samo zato jer si se ti naviknuo ne znači da je normalno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 18:40   #7
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Možda nekome i smeta, otkud ti to znaš i odakle ti pravo takve nazivati nenormalnim? Samo zato jer si se ti naviknuo ne znači da je normalno.
Kome smeta križ, a ne smeta papa? Kome smeta Davidova zvijezda, polumjesec, kome smetaju sklupture grčkih i rimskih bogova? Dakle nikome normalnom to ne smeta. Što ćemo sada zatirati cijelu jednu povijest,jer smo se malo uhvatili sekularizma? Samo zato što je to vjerski objekt, ne znači da ga treba ukloniti. Francuska umjesto da postaje sve slobodnija, jasno se pokazuje poruka i odnos državnog vrha prema povijesti, religiji i kulturi. Ako dignu križ zašto i crkvu ne dignu? Zašto i papu ne dignu? Kakva je to poruka katolicima, kakva je to poruka islamu, kakva je to poruka svima koji drže do drugih i drugačijih. Kakvoj prosječnoj osobi to smeta? Nikakvoj. Zna se kome to smeta. Ovo je jasna poruka da država ulazi u sve sfere društva, i da svim tim građanskim slobodama i zakonima ljudi uistinu postaju neslobodniji.

Dakle osoba može stajati, ali njegovo mišljenje ne. Sramota za jednu Francusku.

Samo zato što ti to ne želiš, ne znači da to drugi ne žele. Samo zato što ti to ne želiš, ne znači da to nije kulturno-povijesni spomenik. Ako je tebi normalno da su digli križ, a ne i papu, jasno je.
Nego, što je s preostalim križevima u Francuskoj? Ne bi li se nakon ovoga i oni trebali dizati. Najbolje ljudska mišljenja i uvjerenja u svoja 4 zida. To je ono kao sa homoseksualcima.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 18:55   #8
oprosti. ali ne mogu oni bit izvan zakona.
po zakonu, u krivu su.

druga je stvar što ni ta udruga nije puno bolja.
ima drugih, hitnijih stvari protiv kojih se treba borit. a ne protiv nekakvog kipa i spomenika u gradu od 10,000 ljudi.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 19:04   #9
Mi u Dubrovniku bismo očito trebali dignut' onog svetog Vlaha, ipak je on svetac. Iz muzeja sve one umjetnine koje imaju poveznice s krsćanstvom. Tko je to vidio u 21. stoljeću? Koga briga za povijest, umjetnost i kulturu kada više nismo na razini kamenog doba da vjerujemo u te budalaštine. A tek onih debila kojima je križ na zastavi? Božić- blagdan, tko je ovdje lud? Zar netko u to još vjeruje? Crkve? Srušit' sve- to nas podsjeća na inkvizitore. Križevi na grobovima? Jeste vi normalni to je na javnom mjestu. Kakve molitve na javnom mjestu? Netko će to vidjet! Gospi zabranit' prikazivanje u Međugorju! Izbacit' sve religijske tekstove iz knjižnica,one su javne! Spalit ih! Oduzet ljudima pravo na mišljenje i uvjerenje, oni mogu biti roboti bez srca, nade, osjećaja! Kakva ljubav, neće oni vjerovati u to, nju ne možemo vidjeti i opipati,!Sprječit'ih da razmišljaju o nečem višem, o nečem nematerijalnom. Kakvi kritičari?! Samo roboti. Ma šta uopće ovdje radimo, ionako ćemo umrijeti. Iako to nakon što umremo nećemo moći opisati. Da- tako ćem nestati. A vjernici će se razočarati. Ček', kako će se razočarat kad će umrijet'! Mah' vidjet će oni!

I tako u nedogled, ne?
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 09:19   #10
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Mi u Dubrovniku bismo očito trebali dignut' onog svetog Vlaha, ipak je on svetac. Iz muzeja sve one umjetnine koje imaju poveznice s krsćanstvom. Tko je to vidio u 21. stoljeću? Koga briga za povijest, umjetnost i kulturu kada više nismo na razini kamenog doba da vjerujemo u te budalaštine. A tek onih debila kojima je križ na zastavi? Božić- blagdan, tko je ovdje lud? Zar netko u to još vjeruje? Crkve? Srušit' sve- to nas podsjeća na inkvizitore. Križevi na grobovima? Jeste vi normalni to je na javnom mjestu. Kakve molitve na javnom mjestu? Netko će to vidjet! Gospi zabranit' prikazivanje u Međugorju! Izbacit' sve religijske tekstove iz knjižnica,one su javne! Spalit ih! Oduzet ljudima pravo na mišljenje i uvjerenje, oni mogu biti roboti bez srca, nade, osjećaja! Kakva ljubav, neće oni vjerovati u to, nju ne možemo vidjeti i opipati,!Sprječit'ih da razmišljaju o nečem višem, o nečem nematerijalnom. Kakvi kritičari?! Samo roboti. Ma šta uopće ovdje radimo, ionako ćemo umrijeti. Iako to nakon što umremo nećemo moći opisati. Da- tako ćem nestati. A vjernici će se razočarati. Ček', kako će se razočarat kad će umrijet'! Mah' vidjet će oni!

I tako u nedogled, ne?
Naravno da ne, opet nisi shvatio. Postoje mjesta za vjerske simbole a to nisu sva mjesta.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 12:30   #11
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Možda nekome i smeta, otkud ti to znaš i odakle ti pravo takve nazivati nenormalnim? Samo zato jer si se ti naviknuo ne znači da je normalno.
Mudro sročeno kolega.

Samo, tko je taj tko određuje što je normalno a što nije? Ili je sve normalno?
Izgleda da je u ovom plačipičkastom društvu sve normalno, samo križevi i zvona nisu.
Možda bi najbolje bilo zabraniti korištenje izraza "normalno" i "nenormalno".

Mada, jebeš takvu demokraciju u kojoj iz dana u dan ima sve više zabrana.
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 13:45   #12
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Mudro sročeno kolega.

Samo, tko je taj tko određuje što je normalno a što nije? Ili je sve normalno?
Izgleda da je u ovom plačipičkastom društvu sve normalno, samo križevi i zvona nisu.Možda bi najbolje bilo zabraniti korištenje izraza "normalno" i "nenormalno".

Mada, jebeš takvu demokraciju u kojoj iz dana u dan ima sve više zabrana.
O Francuskoj je riječ.... A ovdje (mislim na Balkanu) je normalno i dozvoljeno, jelte, da neko zgazi brodom dvoje ljudi na smrt i da za to ne odgovara....itd. itd..... Još i da tuži zgažene što su mu oštetili brod dok je on bio u sinkopi.

Ko zna ko određuje šta je gdje normalno ili nenormalno?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 15:01   #13
Problem je u tome što veliki dio protivnika Crkve uopće ne razumije razliku između sekularnosti i sekularizma, a uvjeren sam, gledajući njihovo ponašanje, da niti ne žele.
Ima tu i jedna duhovna dimenzija, tzv. 'sablazan križa'. Koga zanima neka pročita članak: http://hu-benedikt.hr/?p=86594
Ukoliko netko uopće ne može niti u jednom kontekstu smisliti raspelo, e onda bi trebalo potražiti svećenika jer je to jedan od znakova da se treba izvršiti egzorcizam.
Imbrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 15:03   #14
Dobra kontra kipovima Pape, Stepinca, svetaca, mitskog lika Isusa, Blažene Djevice, je postavljanje sotonističkih kipova, što monumentalnijih.

Ako netko predloži i dobije dozvolu (što ne bi?), odmah im uplaćujem na račun.

Na koncu to može završiti i uklanjanjem svetca crkvenog ideologa, da se ne bi postavio do njega lik Sotone (vidi kako je završila kamenita ploča sa 10 naredaba Božjih u SAD).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:30   #15
Ja nisam za uklanjanje križeva sa spomenika, u ovakvom slučaju je to sastavni dio priče. Tom logikom možemo ić i do toga da crkve moraju maknut križeve, jer, eto, sekularna država.

Isto tako nisam za zabrane pojedincima, tipa da učiteljica ne smije nosit križić na lančiću. To je njeno osobno pravo.

Za uklanjanje sam vjerskih simbola iz javnih ustanova, od škola na dalje. Ali ne na pojedincu tipa da mali Jacques ili mali Đuro ne smije imat križić na lančiću, nego po zidovima i slično. To je jedina stvar koja u suštini narušava sekularnost - nema što u npr. učionici visiti križ na zidu.

Ali sve ovo ostalo su nekakvi ekstremni pogledi koji mi se nimalo ne sviđaju.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:40   #16
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ja nisam za uklanjanje križeva sa spomenika, u ovakvom slučaju je to sastavni dio priče. Tom logikom možemo ić i do toga da crkve moraju maknut križeve, jer, eto, sekularna država. ....
Nije ispravna logika, crkva je odvojena od države ali to ne znači da nije dozvoljena u državi. Dakle na crkvenim objektima, u privatnim prostorima, na osobama da....van njih ne. Ako i jesu na osobama kao lančići, privjesci etc prema mojem mišljenju ne bi se trebali vidjeti ako se radi u javnoj službi i to za vrijeme službe. Pa u pošti u španskom su njih dvije tri napravile svetište na radnom mjestu krcato svetih sličica i križeva. Provjeri ako ne vjeruješ. Kakve veze ima kaj je sastavni dio neke priče? Uostalom nek mu naprave spomenik unutar gabarita neke crkve pa nek ima križ.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:46   #17
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ali sve ovo ostalo su nekakvi ekstremni pogledi koji mi se nimalo ne sviđaju.
Francuska je uvijek bila iznimka u katoličkom dijelu Europe i ovo nije ništa neobično.

Možete li zamisliti da u Španjolskoj ili Poljskoj donesu ovakav zakon?

Češka ima više deklariranih ateista nego Francuska, ali mislim da kod njih država nije branila ovakve stvari, barem ne od uspostave demokracije.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:47   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Francuska je uvijek bila iznimka u katoličkom dijelu Europe i ovo nije ništa neobično.

Možete li zamisliti da u Španjolskoj ili Poljskoj donesu ovakav zakon?
Ili Hrvatskoj.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:47   #19
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ili Hrvatskoj.....
Naravno.

Zemlje sa jakom katoličkom tradicijom imaju masu tih spomenika maltene u svakom selu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:39   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Francuska je uvijek bila iznimka u katoličkom dijelu Europe i ovo nije ništa neobično.

Možete li zamisliti da u Španjolskoj ili Poljskoj donesu ovakav zakon?
Kako nije neobično?
Francuska je bila simbol dvorskog apsolutizma gdje su kardinali imali veći de facto utjecaj od kraljeva.

Zato je kod njih revolucija bila antiklerikalna jer je kler imao preveliku moć
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.