Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 21:37   #561
Fileki su vu Zagrebu vrhunski kulinarski užitak za gurmane, a kod nas na "periferiji" su gablec žderilo za bauštelce.
Daj me nemoj.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 23:33   #562
Ja nisam 10 godina vidio šljakera da jede fileke.
Kao prvo nema ih gdje pojesti, kao drugo nisu jeftini, kao treće mladi šljakeri ih ne bi pojeli ni mrtvi.
Zato ćeš uglavnom fileke u ZG naći u finim restoranima po 45 kuna, a nećeš ih naći u rupetini za šljakere
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 04:43   #563
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ne kužim usporedbe Varaždina i Zagreba.
Naravno da je normalno da bilo što košta više u Zagrebu.
hm, po toj logici bi hamburger u zagrebačkom Mcdonaldsu trebao biti skuplji nego u Varaždinu a nije.
Fileki spadaju u skupinu jednostavnih toplih obroka ( gableca) .
a na ovo veličanje Zagreba i logike da bi zato što se nešto nudi u Zagrebu trebalo biti automatski skuplje ne nasjedam , moj grad je bil ipak glavnio grad prije Zagreba. još da nije bilo onog derišta Srakara kaj se igral sa cigeretama....
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 09:07   #564
Bio u Dva goluba na janjećim tripicama. Odlične su bile. Dodatni plus je ujedno minus, čini mi se da osim fileka kuhaju i glavu u tom loncu, pa se naleti tu i tamo na male kosti unutra. Ali glava daje jelu dodatnu punoću okusa, stvarno svaka čast. I domaći kruh je isto odličan. Inače ne jedem previše kruha, ali ovog sam pojeo sve i još tražio repete.

Cijena za fileke 40 kn. Jedini minus je nedostatak točenog piva.

A interjer se tam valjda nije promijenio još od 70-tih godina, polako se prostor treba zaštiti kao spomenik jugoslavenske gastro - arhitekture..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 12:01   #565
Dobro da si uzeo janjeće jer su tamo standardne juneće prilično bezukusne.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 13:02   #566
jel ima fileka u pivnici Medvedgrad?
ovdje piše da ih ima a ja ih tamo nikad nisam vidio, a baš sam gledao da li ih ima
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 19:39   #567
Gospodo i drugovi, prilikom skitnje po bijelom svijetu sjetila sam se na vas

__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 17:52   #568
Privukao me naslov. Obozavam tripice. Nisam citala temu od pocetka, no znatizeljna sam u vezi slijedeceg. Naime, tripice, onako kako sam ih ja jela su bile prvo domace, drugo dimljene i to je bio i jos uvijek je vrhunski specijalitet.

Tripice ili kako ih zovu u okolici Zagreba fileki su uvijek bili friski i ponekad namoceni (ispravite me ako sam krivo skuzila) u kvasini, octu. ?
To mi nije bio toliki specijalitet iako ih mogu jesti i uzivam ih jesti.
Pitanje. Jeste li jeli dimljene tripice i ako jeste kad i gdje jer ja ih nisam vidjela u ugostiteljskoj ponudi.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 18:59   #569
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Pitanje. Jeste li jeli dimljene tripice i ako jeste kad i gdje jer ja ih nisam vidjela u ugostiteljskoj ponudi.
U Zagrebu, a vjerojatno ni u RH nećeš ih ni vidjeti. Ovdje je to nepoznato jelo.

To je savršenstvo pripreme tripica, fileka, škembića ili crevca kako tko već kaže.

Fileki se samo operu u zaoctenoj vodi da im se odstrani neugodni miris ako u klaonici nisu bili savršeno očišćeni. Ne znam što misliš pod namočeni. Fileki se odmah u klaonici po vađenju iz juneta mehanički čiste, ispiru i blanširaju kako bi ih se potpuno isčistilo od poluprobavljene hrane i odstranilo nejestive ovojnice i sluznica. Nakon toga ih se izbjeljuje, ispire i idu u mesnice. Najčešće ih se kuha s lovorom, zrnima papra a dobro je u vodu staviti cijeli nešpricani limun. Nakon toga ih se ocijedi, posuši, nareže i najčešće se rade špek fileki.

Evo izvoli moje iskustvo s tom delicijom i pripremam se ove godine tu divotu raditi od telećeg rajžleca. Prošli put, kad sam bio u Beogradu jeo sam i dimljene teleće na žaru. Bolje da prestanem, kopaš mi ranu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 20:41   #570
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
U Zagrebu, a vjerojatno ni u RH nećeš ih ni vidjeti. Ovdje je to nepoznato jelo.

To je savršenstvo pripreme tripica, fileka, škembića ili crevca kako tko već kaže.
Ja sam ih kao djete jela u Dalmaciji gdje sam odrasla, tako su ih pripremali u selu moje bake. Dugo vremena sam mislila da je to jedini nacin pripreme dok nisam otkrila u Zagrebu fileke i zacudila se nad pripremom. Naime, bez uvrede, nakon dimljenih tripica koje su delicija do tripica koje su imenovali filecima koje su vulgaris hrana nastalo je razocarenje.

Umjesto dima dodali su kvasinu ( opet uzmi ovo sa zrnom soli jer ja nisam sudjelovala u pripremi,nego sam shvatila iz razgovora) i dobili nesto... drugo.

Hvala ti na link-ovima, bila sam u Beogradu, i sto se tice njihove mesne gastro ponude to je raj. Hrana u restoranima - bar u onima u kojima sam ja bila - je to die for. Nisam nazalost probala tripice tamo, no sad kad znam da ih imaju u dimljenom obliku to ce slijedeci put biti narudzba broj jedan.

Anyway, ugodno si me iznenadio s poznavanjem i nadasve voljenjem ove delicije. Jedan si od rijetkih klasicara koji razumije sto znaci umijece hranjenja i sve sto proizlazi iz te klase. To cijenim i hvala ti na tome.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 01:20   #571
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Ja sam ih kao djete jela u Dalmaciji gdje sam odrasla, tako su ih pripremali u selu moje bake.

Nisam nazalost probala tripice tamo, no sad kad znam da ih imaju u dimljenom obliku to ce slijedeci put biti narudzba broj jedan.

Anyway, ugodno si me iznenadio s poznavanjem i nadasve voljenjem ove delicije. Jedan si od rijetkih klasicara koji razumije sto znaci umijece hranjenja i sve sto proizlazi iz te klase. To cijenim i hvala ti na tome.
Nema na čemu. Zato smo ovdje da si kopamo rane.

Ako možeš reci mi koje selo je u pitanju jer ja se malo bavim poviješću gastronomije šire regije i to bi mi puno značilo. Ja sam zagrebački Dalmatinac i kopao sam recepte po Dalmaciji, od Trogira do samostana u Zaostrogu ali za dimljenje tripica u Hrvatskoj nikada nisam čuo.

Kada odeš u Beograd probaj dimljena crevca na žaru potražiti u restoranu Lovac na Vračaru, Alekse Nenadovića. Ni kilometar od Nacionalne biblioteke Srbije.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 03:47   #572
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
za dimljenje tripica u Hrvatskoj nikada nisam čuo.
U Baranji su se tripice dimile kad sam bio klinac, tamo '70. - tih. To se nekako izgubilo, porastom standarda tripice su postale "sirotinjsko" jelo i sad tamo to nitko više ne radi.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 09:53   #573
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
U Baranji su se tripice dimile kad sam bio klinac, tamo '70. - tih. To se nekako izgubilo, porastom standarda tripice su postale "sirotinjsko" jelo i sad tamo to nitko više ne radi.
I u Lici se dime i tripice i crevca
Savršeno s ličkim kiselim kupusom
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 03:50   #574
Šta je s ovim gotovim filekima u konzervi iz Konzuma ? Valjaju li išta ?

Konzum klik
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 04:53   #575
ako će neki ljubitelj fileka biti blizu Varaždina Zlatne gorice trenutno imaju neku Let 3 ponudu ( ne znam od kud tako glupi naziv). uglavnom nude lignje i tripice : http://www.zlatne-gorice.eu/wp-conte...t3-353x500.jpg
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:33   #576
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Šta je s ovim gotovim filekima u konzervi iz Konzuma ? Valjaju li išta ?

Konzum klik
To si ja uvijek kupim, meni valjaju, stavim ih u mikrovalnu s još malo ljute paprike (volim ljuto) i bude mi dobro
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 13:18   #577
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
ako će neki ljubitelj fileka biti blizu Varaždina Zlatne gorice trenutno imaju neku Let 3 ponudu ( ne znam od kud tako glupi naziv). uglavnom nude lignje i tripice : http://www.zlatne-gorice.eu/wp-conte...t3-353x500.jpg
bio sam jednom tamo, istinizavolju nisam jeo fileke ali sve što sam probao je bilo prosječno u smislu da se tamo zbog toga ne isplati ići ni iz Varaždina a kamoli iz Zagreba
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 20:18   #578
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
bio sam jednom tamo, istinizavolju nisam jeo fileke ali sve što sam probao je bilo prosječno u smislu da se tamo zbog toga ne isplati ići ni iz Varaždina a kamoli iz Zagreba
slažem se. imali tamo feštu početkom 12 mjeseca i bili smo razočarani i kvalitetom i kvantitetom hrane. A cijena je bila , saznao sam u razgovoru s big bosom velika.
Zlatne gorice su bile dobre kad je isti vlasnik ( meni osobno ko osoba grozni i nepodnošljivi- napuhnuti u p. m) imao i Zlatne ruke i Zlatnu gusku u Varaždinu. onda je morao zatvoriti dva restorana a i kuhari su ga napustili......
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 15:44   #579
pa zašto onda uopće govoriš ljudima da idu tamo kad i sam znaš da nije dobro ?!?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:28   #580
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
pa zašto onda uopće govoriš ljudima da idu tamo kad i sam znaš da nije dobro ?!?
ne da nije bilo dobro, bilo je prosječno. znači nije odskakalo kvalitetom a od toga mjesta sam očekivao više. prije deset godina su Zlatni restorani (Guska , Ruke , Gorice i Katarina u Čk) bile pojam za kvalitetno pojesti . Gorice koje su jedine ostale sada su čisti prosjek
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.