Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 17:06   #81
Zanima me što biste Vi odabrali kao naziv jugoistoka Evrope, umjesto Balkana ?
Ili biste ostavilli turcizam Balkan i dalje ?
Ali, pokušajmo rezimirati stvari.

Možemo spomenuti izvorni naziv Haemus ili Helm..Pa, ovime otvaram anketu.

Za neslužbeni kolokvijalni naziv jugoistoka Evrope odabirem naziv ?

a) Haemus

b) Helm

c) Balkan
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:57   #82
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Zanima me što biste Vi odabrali kao naziv jugoistoka Evrope, umjesto Balkana ?
Ili biste ostavilli turcizam Balkan i dalje ?
Ali, pokušajmo rezimirati stvari.

Možemo spomenuti izvorni naziv Haemus ili Helm..Pa, ovime otvaram anketu.

Za neslužbeni kolokvijalni naziv jugoistoka Evrope odabirem naziv ?

a) Haemus

b) Helm

c) Balkan
Ako podijelimo Europu na zapad i istok, Hrvatska bi vjerojatno bila na zapadu.
Mi smo otprilike u sredistu Europe. Ili jug sredisnje Europe. Tesko istok, tj. jugoistok.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 18:37   #83
Nema nikakvog poluotoka Balkana, to što se naziva Balkanom nema svojstva poluotoka(nije svako kopno koje ima more s tri strane poluotok), pa tako nema ni određene granice. Radi se o nazivu za južni dio Evrope koji je nastao u 19.st. za evropski dio Turske.
Na poluotoku Balkanu nije nitko jer ga nema, a što bi spadalo pod regiju koju se tako popularno naziva to je za raspravu.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 23:12   #84
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Ako podijelimo Europu na zapad i istok, Hrvatska bi vjerojatno bila na zapadu.
Mi smo otprilike u sredistu Europe. Ili jug sredisnje Europe. Tesko istok, tj. jugoistok.
Primjetio sam da si ti bas opsjednut tim stvarima.

Geografski Hrvatska nit je ni otprilike u sredisti Evrope, nit jug sredisnje Evrope.
Hrvatska je u citavim svojim granicama geografski jugo-istok Evrope.
Sto se tice centralne Evrope, kulturno u nju ulaze Slavonija i Zagorije sa citavim Zagrebom.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 23:44   #85
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da si ti bas opsjednut tim stvarima.

Geografski Hrvatska nit je ni otprilike u sredisti Evrope, nit jug sredisnje Evrope.
Hrvatska je u citavim svojim granicama geografski jugo-istok Evrope.
Sto se tice centralne Evrope, kulturno u nju ulaze Slavonija i Zagorije sa citavim Zagrebom.
Bolje i time nego vragom.

Nije Hrvatska nikakav istok Europe, kontinent je do Urala. Dakle, mi smo čak na zapadnom dijelu. Samim time, ne možemo biti nikakav jugoistok. Jug srednje Europe bi baš i bio pravi izraz.

Zadnje uređivanje Sadokann : 13.06.2017. at 00:15.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 00:42   #86
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Bolje i time nego vragom.

Nije Hrvatska nikakav istok Europe, kontinent je do Urala. Dakle, mi smo čak na zapadnom dijelu. Samim time, ne možemo biti nikakav jugoistok. Jug srednje Europe bi baš i bio pravi izraz.
E jbg brate, kako ti kazes.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 21:41   #87
Šta ste vi svi tako protiv 'Regije' pa kad se RH u bilo čemu želi oko nečega pohvalit, ako se već neće izravno reć na (zapadnom) Balkanu ili JI Europi, onda će se koristiti eufemizam 'u ovom dijelu Europe' misleći uvijek na Balkan podsvjesno se očito svi smatraju dijelom 'regijona/ovog dijela Europe'
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 06:56   #88
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post
Šta ste vi svi tako protiv 'Regije' pa kad se RH u bilo čemu želi oko nečega pohvalit, ako se već neće izravno reć na (zapadnom) Balkanu ili JI Europi, onda će se koristiti eufemizam 'u ovom dijelu Europe' misleći uvijek na Balkan podsvjesno se očito svi smatraju dijelom 'regijona/ovog dijela Europe'
OFFTOPIC

Čekaj malo frende, pa ne promičeš li ti najviše na poDforumu "neraskidivu povezanost" Hrvatske i Ugarske.
A Mađari i Austro-ugarska su sinonimi za Srednju Europu.

Kako onda možemo biti Balkan, kada i sam znaš da je to samo naziv za dio Europe pod vlašću Osmanlija?
Dakle termin koji su skovali Englezi za taj egzotični dio svijeta, a koji je opet tako blizu.

ps
Termin "Regija" je srećim nestao iz medija i posve iz javnog života.
Što je zbilja dobra vijest jer neko vrijeme nisi mogao čuti termin "Hrvatska" a da ga nije pratio i termin "i Regija".
Nakon par godina članstva u EU, srećom to je posve nestalo.

Hrvatska još ponegdje sudjeluje na skupovima "Jugoistočne Europe", nažalost ponegdje čak i kontroverznog naziva "Zapadnog Balkana", srećom samo kao vanjski promatrač.
A i to danas sve manje ima smisla sada kada se EU prestala širi u dogledno vrijeme.

Nadam se i dalje da možemo uhvatiti vlak za Višegradsku skupinu, ali teško, previše je vremena izgubljeno.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 09:45   #89
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post
Šta ste vi svi tako protiv 'Regije' : D pa kad se RH u bilo čemu želi oko nečega pohvalit, ako se već neće izravno reć na (zapadnom) Balkanu ili JI Europi, onda će se koristiti eufemizam 'u ovom dijelu Europe' : D misleći uvijek na Balkan :kav a: podsvjesno se očito svi smatraju dijelom 'regijona/ovog dijela Europe' : D
Korumpirani mediji i političari
No one more
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Bilo bi lajanja i cviljenja, Kosor bi uvjerila svoje da to tako mora biti, Pusićka bi spomenula mirovine, a Milanovića ne bi znao ni što se događa oko njega.
Kosorica, ona koju je Mesić odlikovao i koja je s njim razmišljala raditi novu stranku
Došao bi netko Karamarkove retorike i to jako brzo. Bilo bi nekaj sigurno.
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Kada smo već kod svih mogućih alternativa...
Tuđman prihvaća mađarsku ponudu za pristupanjem Višegradskoj grupi. Poslije rata je Bog odlučio prosvijetliti hrvatsku političku scenu, napravljene su reforme i ulazimo u EU 2004. sa 10 ostalih članica. To je doba najvećih izdvajanja fondova.
Procvat.
Imamo Pelješki most već 10 godina
AC se financira iz EU fondova.
Imaš i AC između Rijeke i Senja (Žuta Lokva), imaš i AC do Dvora (dalje za BL i Sarajevo se planira, a s donje strane na Bihać, to je onaj krak za Sisak, koji se nije napravio) i s druge strane do Lapca, pa na Knin i Split.
Ima AC do Baranje (onaj dio preko mosta kod Osijeka, Mađari su svoje manje-više napravili).
Istarski ipsilon je davno gotov.
Možda ima i onaj Podravski, ili obnova magistrale gore.
Kalmeta je velika faca
Krediti, krediti i još kredita
4 godine jaaaako debelih krava.

A nema ni toliko sranja s Haagom u godinama prije.
Možda nema ni izolacije krajem 20.st-a.
U tom slučaju, nemamo ni Mesića, ni SDP kao drugu stranku...
Sanader na vlasti, razdoblje trećesjećanske koalicije preskočeno?

U BiH postoji hrvatsko-muslimanska federacija, a ne "federacija kantona" kao danas.
Imamo više Hrvata dole.

Možda čak i brzu prugu do Rijeke?
Tunel kroz Učku?
Gomila ogromnih projekata...
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Bi li se držali V5 grupe ili ne? Bi li činjenica da smo ušli 9 godina ranije išta promijenila? Ne bi bilo slovenske ucjene, i sada bi već bili u Šengenu, to je ovako iz glave.
Ako se Račan ne bi slizao s Britima 2000. (pitanje je bi li uopće došao na vlast), onda mislim da bi se držali.
Jako svjetli scenario u svakom slučaju.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 11:53   #90
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čekaj malo frende, pa ne promičeš li ti najviše na poDforumu "neraskidivu povezanost" Hrvatske i Ugarske.
A Mađari i Austro-ugarska su sinonimi za Srednju Europu.
Shiletain ima pravo za ovu frazu "ovaj dio Europe". I meni ide na živce. U velikoj većini, misli se na Balkan ili nešto šire Jugoistočnu Europu.

Evo, malo guglam, i hop, jučer objavljeno, naslov u "Globusu": U ovom dijelu Europe sloboda je bila doista rijetko blago. Kao da je nismo u stanju konzumirati, kao da je lakše osloniti se na autoritarnog vođu. Evo, ne da mi se ni čitat, ali vjerojatno se ne misli na usporedbu s autoritarnim vođama koji su u 20. stoljeću vladali u Austriji, Mađarskoj, Njemačkoj.

Direktno.hr prenosi izjavu prvog pendreka Hrvatske za Hinu: Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ocijenio je u razgovoru za Hinu da Hrvatska zbog najboljeg rada policije u ovom dijelu Europe (…)

Ima još, evo samo naslovi:
  • "Zagreb ima najbolju zimsku službu u ovom dijelu Europe"
  • "Peti vodeći proizvođač mobitela u svijetu otvara prvi shop u ovom dijelu Europe"
  • "Zadar postaje značajan umjetnički plesni centar u ovom dijelu Europe"
  • "Glasnović: Najveći problem u ovom dijelu Europe bio je velikosrpski šovinizam"
Ja bi' zabranio tu kovanicu.

Quote:
Kako onda možemo biti Balkan, kada i sam znaš da je to samo naziv za dio Europe pod vlašću Osmanlija?
Naravno da možemo biti, i jesmo, i Srednja Europa i Balkan i Mediteran. Kao što i zemljopisno imamo tri regije: panonsku, planinsku i priobalnu.

Velik dio današnje hrvatske teritorije i jest bio pod vlašću Osmanlija dugo vremena, a na ostatak je vjekovna borba protiv Osmanlija još dulje bitno utjecala. I da, bili smo zadugo i u 20. stoljeće egzotični ne samo Englezima, nego recimo i Nijemcima i Talijanima.

No, za mene je "Balkan", od osnovne škole prije 50 godina, značilo "Balkanski poluotok"; a da to zemljopisno jest poluotok, nedvojbeno je. Nesigurno je gdje točno staviti granicu, na zapadu do Kupe ili možda do Krke, na sjeveru je najjednostavnije smatrati granicom Savu i Dunav.

Važna je geografska osobina da je poluotok većinom brdovit što otežava komunikaciju, dok su oko njega zapadno, istočno i južno mora kojima prometuju brodovi, a prema sjeveru velika ravnica, kojom također puno lakše idu promet i migracije.

To onda ima veze i s antropološkim razlikovanjem "dinarida" i "panonida", koje ima puno osnova. (Mada, Slovenci bi bili "Alpinidi", ono, Srednja Europa, bliži meni kao Zagrepčaninu. Uostalom, i Beograđani, barem onaj građanski krug s kojim sam se družio 1980-ih, bili su mi bliži po mentalitetu nego recimo Splićani, iako mi je djed rođen u Splitu; a Novi Sad - kao da sam u predgrađu Zagreba. A da ne govorimo kad se iz Pokupskog, odakle je moj drugi djed, ode preko rijeke i zađe u ona brda. Tu mi je počinjao drugi svijet - možemo ga sasvim mirno nazvati Balkanom.)

Kad recimo diskutiramo o migracijama prvih poljoprivrednika iz jugoistočne Azije u Europu, kažemo da su one išle iz Anadolije preko… pa, Balkana, kako bismo drugačije mogli reći?

Sjećam se kako smo tamo negdje 1970-ih, kad sam išao u gimnaziju, a Novi Zagreb još bio sasvim mlado naselje i širilo se, govorili da smo mi u Srednjoj Europi, a Novi Zagreb na Balkanu.

Jesmo (mi Hrvati) Balkanci velikim dijelom, i zemljopisno i kulturološki. I nema ništa loše u tome. Kao što smo i Srednja Europa i Mediteran. Naš je problem kao nacije što smo na granici, zapravo na više granica (Habsburzi/Osmanlije, katoličanstvo/pravoslavlje, Srednja Europa/Mediteran), i zato nemamo čvrst osjećaj identiteta.

Meni osobno je to baš super, ali ja sam mala manjina. (Hm. Razmišljam o toj svojoj izjavi. Možda ipak ne. Rekoh da mi je s one strane Kupe, pa i u Dalmaciji, već drugi svijet. Tako sam ga doživljavao. Da je povijest tekla drugačije, da su Slavonija i Dalmacija ostale izvan Hrvatske, da je Zagreb najveći grad jedne pretežno kajkavske nacije s granicama na zapadnim obroncima Slavonskog gorja, s Gorskim Kotarom, Rijekom, Istrom i Slovenijom - ja bih se tu vjerojatno osjećao sasvim ugodno. U Dalmaciji bih bio strani turist pa bi bili ljubazniji prma meni. - Što, naravno, nema političko značenje. Ne možemo birati rođake, koje smo zadobili automatski rođenjem.)

Quote:
Termin "Regija" je srećim nestao iz medija i posve iz javnog života.
To je manje-više "zapadni Balkan".

Quote:
Hrvatska još ponegdje sudjeluje na skupovima "Jugoistočne Europe", nažalost ponegdje čak i kontroverznog naziva "Zapadnog Balkana", srećom samo kao vanjski promatrač.
Hjah, biti periferija Srednje Europe i Italije ne mislim da je bitno bolje nego biti u tom društvu, gdje su zemlje koje nas spokojno pretječu u posljednjih 20 godina. Da smo ozbiljno to shvatili od početka, učeći od naprednijih nacija u čemu su dobri i to primjenjujući umjesto da ostanemo Balkanci u duši a cmizdrimo da nismo… Hjah, da je baba muško…

"Jugoistočna Europa" je opet sasvim normalan geografski pojam. Širi od samog Balkana. Evo nedavno sam postavio novi topic, izdvojen iz onoga o prezimenima, jer se stvarno potegla vrlo zanimljiva rasprava o području gdje su bile promjenljive granice carstava (Habsburzi, Osmanlije, ranije Bugarsko i Bizantsko), migracije i miješanje stanovništva, crkvenih jurisdikcija i jezika, miješanih (proto)nacionalnih identiteta. Razmišljao sam da u naslov stavim "područje Balkana, Panonije i Karpata", što geografski odgovara, ali sam radi kratkoće stavio "Jugoistočna Europa".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 12:41   #91
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Velik dio današnje hrvatske teritorije i jest bio pod vlašću Osmanlija dugo vremena, a na ostatak je vjekovna borba protiv Osmanlija još dulje bitno utjecala. I da, bili smo zadugo i u 20. stoljeće egzotični ne samo Englezima, nego recimo i Nijemcima i Talijanima.
Ali nakon 1699. nije ostalo puno od Osmanskgo naslijeđa.
Nažalost arhitektura je uništena u planskom kulturocidu, a stanovnici koji nsiu bili katolici li pravoslavci su protjerani.

1900. selenda u kontinentalnoj Hrvatskoj je izgledala identično kao selendra u Slovačkoj ili Mađarskoj, ne kao ona u Makedoniji.
O gradovima i gradićima da ne spominjemo.

Naravno da smo mi kao zaostaliji granični dio bio zanimljiviji.

Quote:
Jesmo (mi Hrvati) Balkanci velikim dijelom, i zemljopisno i kulturološki. I nema ništa loše u tome. Kao što smo i Srednja Europa i Mediteran. Naš je problem kao nacije što smo na granici, zapravo na više granica (Habsburzi/Osmanlije, katoličanstvo/pravoslavlje, Srednja Europa/Mediteran), i zato nemamo čvrst osjećaj identiteta.
Ali ja i dalje ne kužim po čemu kulturološki?

Mi smo katolici (što je do 1900. bilo itekako bitno i za svakodnevni život), proveli smo stoljeća pod Habsburzima, i arhitektura i način života se opet nije razlikovao od onoga u današnjoj Mađarskoj, južnoj Poljskoj, zapadnoj Ukrajini itd...

Kakva bi to kultura bila baš "balkanska"?

Dakle da nešto postoji i u Varaždinu i u Bitoli, Prizrenu i Vranju, a da ne postoji u Košicama, Krakowu ili Zalaegerszegu?

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Shiletain ima pravo za ovu frazu "ovaj dio Europe". I meni ide na živce. U velikoj većini, misli se na Balkan ili nešto šire Jugoistočnu Europu.
Barem manje "para uši" od "Regija" ili pogotovo "Zapadni Balkan", a kako se sve više budemo adaptirali u EU, možda se i prestanemo vucarati po raznim konferencijama sa nečlanicama, pa se uopće i prestane pričati o tome.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 13:10   #92
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
1. Srbi bi dobili odštete i dobili bi monstruoznu propagandnu bitku o ''istjerivanju pola milijuna nejači''. Vjerojatno bi se naše kmetove prisililo da ih vrate svim sredstvima natrag.

2. Brexit nema veze sa nama, imigrantima, Bruxellesom ili bilo čime, već je stvarni razlog njemački pokušaj objedinjavanja londonske i frankfurske burze čime bi DAX postao treća burza u svijetu po kapitalizaciji i čime bi britansku ekonomiju ovisnu o financijskim i bankarskim uslugama sveli na status kolonije. Njemačka im ovako i onako drži automobilsku industriju. I ovo nisam ja izmislio, već sam čuo od samih Britanaca.

Propast Lisabonskog sporazuma bi odgodio masu stvari. Šengen bi vjerojatno propao, eurozona bi kolabirala puno jače, ono što je najvažnije je da bi ne bi imao danas komisiju kakvu imaš i pravila glasanja bi ostala na principu jednoglasnosti.

I bez njega, VB praktički ne bi mogla izaći van što bi vjerojatno dovelo do usijanja poslije škotskog referenduma.

3. Tadić bi morao riješiti Kosovo da bi ostao na vlasti, a imajući u obziru da je bio manje kooperativan od Vučića po tom pitanju, pitanje je koliko bi ga EU trpjela.
Možda se varam ali to bi samo bio pokušaj kupovanja vremena, stvari bi prije ili kasnije puknule, taj novi regiYUn bi završio kao i svi ostali eksperimenti zajedničke državne tvorevine južnih Slavena. Bez Lisabonskog ugovora EU bi bila blokirana da dulje vrijeme i prije ili kasnije bi nešto iskemijali ili bi EU propala kao projekt onda opet imaš cirkus u Europi.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 13:22   #93
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Shiletain ima pravo za ovu frazu "ovaj dio Europe". I meni ide na živce. U velikoj većini, misli se na Balkan ili nešto šire Jugoistočnu Europu.

Evo, malo guglam, i hop, jučer objavljeno, naslov u "Globusu": U ovom dijelu Europe sloboda je bila doista rijetko blago. Kao da je nismo u stanju konzumirati, kao da je lakše osloniti se na autoritarnog vođu. Evo, ne da mi se ni čitat, ali vjerojatno se ne misli na usporedbu s autoritarnim vođama koji su u 20. stoljeću vladali u Austriji, Mađarskoj, Njemačkoj.

Direktno.hr prenosi izjavu prvog pendreka Hrvatske za Hinu: Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ocijenio je u razgovoru za Hinu da Hrvatska zbog najboljeg rada policije u ovom dijelu Europe (…)

Ima još, evo samo naslovi:
  • "Zagreb ima najbolju zimsku službu u ovom dijelu Europe"
  • "Peti vodeći proizvođač mobitela u svijetu otvara prvi shop u ovom dijelu Europe"
  • "Zadar postaje značajan umjetnički plesni centar u ovom dijelu Europe"
  • "Glasnović: Najveći problem u ovom dijelu Europe bio je velikosrpski šovinizam"
Ja bi' zabranio tu kovanicu.



Naravno da možemo biti, i jesmo, i Srednja Europa i Balkan i Mediteran. Kao što i zemljopisno imamo tri regije: panonsku, planinsku i priobalnu.

Velik dio današnje hrvatske teritorije i jest bio pod vlašću Osmanlija dugo vremena, a na ostatak je vjekovna borba protiv Osmanlija još dulje bitno utjecala. I da, bili smo zadugo i u 20. stoljeće egzotični ne samo Englezima, nego recimo i Nijemcima i Talijanima.

No, za mene je "Balkan", od osnovne škole prije 50 godina, značilo "Balkanski poluotok"; a da to zemljopisno jest poluotok, nedvojbeno je. Nesigurno je gdje točno staviti granicu, na zapadu do Kupe ili možda do Krke, na sjeveru je najjednostavnije smatrati granicom Savu i Dunav.

Važna je geografska osobina da je poluotok većinom brdovit što otežava komunikaciju, dok su oko njega zapadno, istočno i južno mora kojima prometuju brodovi, a prema sjeveru velika ravnica, kojom također puno lakše idu promet i migracije.

To onda ima veze i s antropološkim razlikovanjem "dinarida" i "panonida", koje ima puno osnova. (Mada, Slovenci bi bili "Alpinidi", ono, Srednja Europa, bliži meni kao Zagrepčaninu. Uostalom, i Beograđani, barem onaj građanski krug s kojim sam se družio 1980-ih, bili su mi bliži po mentalitetu nego recimo Splićani, iako mi je djed rođen u Splitu; a Novi Sad - kao da sam u predgrađu Zagreba. A da ne govorimo kad se iz Pokupskog, odakle je moj drugi djed, ode preko rijeke i zađe u ona brda. Tu mi je počinjao drugi svijet - možemo ga sasvim mirno nazvati Balkanom.)

Kad recimo diskutiramo o migracijama prvih poljoprivrednika iz jugoistočne Azije u Europu, kažemo da su one išle iz Anadolije preko… pa, Balkana, kako bismo drugačije mogli reći?

Sjećam se kako smo tamo negdje 1970-ih, kad sam išao u gimnaziju, a Novi Zagreb još bio sasvim mlado naselje i širilo se, govorili da smo mi u Srednjoj Europi, a Novi Zagreb na Balkanu.

Jesmo (mi Hrvati) Balkanci velikim dijelom, i zemljopisno i kulturološki. I nema ništa loše u tome. Kao što smo i Srednja Europa i Mediteran. Naš je problem kao nacije što smo na granici, zapravo na više granica (Habsburzi/Osmanlije, katoličanstvo/pravoslavlje, Srednja Europa/Mediteran), i zato nemamo čvrst osjećaj identiteta.

Meni osobno je to baš super, ali ja sam mala manjina. (Hm. Razmišljam o toj svojoj izjavi. Možda ipak ne. Rekoh da mi je s one strane Kupe, pa i u Dalmaciji, već drugi svijet. Tako sam ga doživljavao. Da je povijest tekla drugačije, da su Slavonija i Dalmacija ostale izvan Hrvatske, da je Zagreb najveći grad jedne pretežno kajkavske nacije s granicama na zapadnim obroncima Slavonskog gorja, s Gorskim Kotarom, Rijekom, Istrom i Slovenijom - ja bih se tu vjerojatno osjećao sasvim ugodno. U Dalmaciji bih bio strani turist pa bi bili ljubazniji prma meni. - Što, naravno, nema političko značenje. Ne možemo birati rođake, koje smo zadobili automatski rođenjem.)


To je manje-više "zapadni Balkan".


Hjah, biti periferija Srednje Europe i Italije ne mislim da je bitno bolje nego biti u tom društvu, gdje su zemlje koje nas spokojno pretječu u posljednjih 20 godina. Da smo ozbiljno to shvatili od početka, učeći od naprednijih nacija u čemu su dobri i to primjenjujući umjesto da ostanemo Balkanci u duši a cmizdrimo da nismo… Hjah, da je baba muško…

"Jugoistočna Europa" je opet sasvim normalan geografski pojam. Širi od samog Balkana. Evo nedavno sam postavio novi topic, izdvojen iz onoga o prezimenima, jer se stvarno potegla vrlo zanimljiva rasprava o području gdje su bile promjenljive granice carstava (Habsburzi, Osmanlije, ranije Bugarsko i Bizantsko), migracije i miješanje stanovništva, crkvenih jurisdikcija i jezika, miješanih (proto)nacionalnih identiteta. Razmišljao sam da u naslov stavim "područje Balkana, Panonije i Karpata", što geografski odgovara, ali sam radi kratkoće stavio "Jugoistočna Europa".
Meni stvarno nije jasno po čemu smo mi Hrvati kulturološki balkan ? Eventualno se može govoriti o rubnim utjecajima balkana.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 13:40   #94
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Meni stvarno nije jasno po čemu smo mi Hrvati kulturološki balkan ? Eventualno se može govoriti o rubnim utjecajima balkana.
Prije se koristio pojam "Balkan i Prednja Azija" ...Balkan ostaje Balkan ma gdje bio raspjevani-kamiondzija-u-los-angelesu-razvaljuje-pjesme-halida-beslica

johnny-stulic-se-ukazao-na-youtubeu-i-svim-fanovima-azre-popravio-dan
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 13:43   #95
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Opet mi nije jasno kakve to veze ima sa Hrvatskom ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 13:59   #96
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Opet mi nije jasno kakve to veze ima sa Hrvatskom ?
Hrvatska je mjesto gdje se sudaraju ciklone, i meteorološke i kulturološke, Mediterana, Srednje Europe, Balkana.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 21:26   #97
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Meni stvarno nije jasno po čemu smo mi Hrvati kulturološki balkan ? Eventualno se može govoriti o rubnim utjecajima balkana.
Pitanje je šta tačno znači u ovom kontekstu "kulturološki", ali i tu ima mali milion klasičnih balkanskih odlika kod Hrvata: Temperament, u usporedbi sa Evropom mnogo manja osjetljivost na nasilje, puno veci (opet u usporedbi sa Evropom) značaj porodičnih veza i uopce veca blizkost medju rodjacima i širom porodicom, muzika koja se sluša, filmovi i serije koje se gledaju, specifični crni humor itd.

To su samo kulturološke stvari, da ne pominjem politiku i društvo, što su aspekti u kojima je Hrvatska teeeški Balkan.

PS: Dali u Hrvate ubrajaš i Hrvate iz BiH? Čini mi se, da na njih mnogi Hrvati zaboravljaju, kada govore o karakteru, kulturi i tradicijama hrvatskog naroda.
Omen Nomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 06:54   #98
Quote:
Omen Nomen kaže: Pogledaj post

To su samo kulturološke stvari, da ne pominjem politiku i društvo, što su aspekti u kojima je Hrvatska teeeški Balkan.
Opet pitam - koje kulturne aspekte?

Ovo nabrojano postoji u svim dijelovima svijeta...

Glazba iz bivse drzave je ocito jedino sto nas veze sa. tzv. "Balkanom".

Da postoji neki drugi primjer, vec bi ga netko naveo...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 14:43   #99
@Michael, iskreno, ovo durenje "ma nema kod nas Hrvata balskanske kulture!" mi izgleda kao nešto van vremena i prostora, tako da mi se ne da ući u nekakvo objašnjavanje da je mlijeko bijelo. Bez ljutnje, nadam se!

(Usput, mislim da "balkanska kultura" - ako možemo staviti u singular - ima, kao i svaka druga, dobre i loše strane. Spomenuh ono s "panonidima" i "dinaridima", isto tako, prikazivana je ta podjela kod raznih autora sa suprotnim vrednovanjima.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 14:51   #100
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Opet pitam - koje kulturne aspekte?

Ovo nabrojano postoji u svim dijelovima svijeta...

Glazba iz bivse drzave je ocito jedino sto nas veze sa. tzv. "Balkanom".

Da postoji neki drugi primjer, vec bi ga netko naveo...
Pa vec sam ti ih naveo. Ovo nabrojano ne postoji u svim dijelovima svijeta, barem ne u istom omjeru. Pristup društva prema nasilju ili shvatanje uloge porodice su sigurno bitne stvari za nacionalnu kulturu. A tu su Hrvati bliže Grcima i Turcima, nego što su Njemcima ili Austrijancima.

Hajde malo konkretnije da razgovaramo. Koji su tačno "kulturni aspekta Balkana" (rekao bih regije, ali to ti para uši )? I koji od tih kulturnih aspekta su prošireni medju Srbima ili Makedoncima, a da nisu i medju Hrvatima?
Omen Nomen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.