Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2017., 20:01   #1
Nedostatak misticizma u kršćanstvu

Judaizam, Islam, hinudizam i budizam pored razrađene i strukturirane teologije imaju i iracionalnu i mističnu komponentu izraženu kroz magiju ili kroz transcedentalne tehnike.

Zašto kršćanstvo nema takvo lice svoje religije?
Jel to vražja rabota ili jednostavno pripadamo takvoj strani Svijeta?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 20:34   #2
Naravno da ima. Samo sto zivis u krscanskoj zemlji pa vidis realni odnos u kojemu je puno veci postotak pragmaticnih religijskih elemenata, a manje neke izolirane misticne samostanske i pusticnjacke duhovnosti. Kada pak gledas druge religije preko knjiga i inih izvoramozes birati djelove koji su inspirativniji.

Takodjer je dio u tome sto je zapad opcenito sekularniji, skolovaiji i razvijeniji pa ima manje sujevjerja, a igrom slucaja se poklopio sa krscanskom religijom (najvise protestantsko, zatim katolickom, najmanje pravoslavnom i isticnom - znam recimo neke koji su sa katolicanstva presli na pravoslavlje jer im je misticnije)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:04   #3
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da ima. Samo sto zivis u krscanskoj zemlji pa vidis realni odnos u kojemu je puno veci postotak pragmaticnih religijskih elemenata, a manje neke izolirane misticne samostanske i pusticnjacke duhovnosti. Kada pak gledas druge religije preko knjiga i inih izvoramozes birati djelove koji su inspirativniji.

Takodjer je dio u tome sto je zapad opcenito sekularniji, skolovaiji i razvijeniji pa ima manje sujevjerja, a igrom slucaja se poklopio sa krscanskom religijom (najvise protestantsko, zatim katolickom, najmanje pravoslavnom i isticnom - znam recimo neke koji su sa katolicanstva presli na pravoslavlje jer im je misticnije)
Nije uvijek zapad bio školovaniji i razvijeniji, nego nakon križarskih ratova, a najviše nakon otkrića amerika (kad je stigao kapital koji se mogao dalje umnožavati)

Rimljani su imali bakanalije, kelti su cijelu duhovnost bazirali na magijskoj praksi, gdje je to nestalo?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:11   #4
Pa i biili smo puni misticnog sujevjerja. Js do nedavno je egzistirao pun kufer predkrscanskih paganskih (ali aogurnutih krscanskim premazom) obicaja, prebacenih sa solsticija na bozic (i zadrzavsi isti datum), npr.

Samo krscanstvo je bilo puno mistike i sujevjerja, stovanja religivija, svetaca i cuda...

Pa cak i medju skolovanom inteligecijom predmodernog doba (renesansa pa sve do 19st) je bilo sve pno okultizma, magije, kabale i inog.. to im je bio jedan od glavnih hobija..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:20   #5
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa i biili smo puni misticnog sujevjerja. Js do nedavno je egzistirao pun kufer predkrscanskih paganskih (ali aogurnutih krscanskim premazom) obicaja, prebacenih sa solsticija na bozic (i zadrzavsi isti datum), npr.

Samo krscanstvo je bilo puno mistike i sujevjerja, stovanja religivija, svetaca i cuda...

Pa cak i medju skolovanom inteligecijom predmodernog doba (renesansa pa sve do 19st) je bilo sve pno okultizma, magije, kabale i inog.. to im je bio jedan od glavnih hobija..
Je, bilo je svega toga ali se službena Crkva od toga ograđuje i ne želi ritualno podupirati iste
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:28   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Je, bilo je svega toga ali se službena Crkva od toga ograđuje i ne želi ritualno podupirati iste
Ogradjuje se sada kada joj to odgovara. Sluzbena crkva je takodjer svojevremeno imala sluzbeni naputak inkorporiranja aganskih obicaja u svrhu lakseg sirenja, a najuspjesniji komercijalni proizvod su im bile carobne isusove peleice.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:24   #7
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Judaizam, Islam, hinudizam i budizam pored razrađene i strukturirane teologije imaju i iracionalnu i mističnu komponentu izraženu kroz magiju ili kroz transcedentalne tehnike.

Zašto kršćanstvo nema takvo lice svoje religije?
Jel to vražja rabota ili jednostavno pripadamo takvoj strani Svijeta?
Sta si ti ovdje nalupetao. I to kategoricki.

Najveci mislioci krscanstva su ujedno i mistici.
Sv Ivan Zlatousti, Augustin, Akvinac, Hrizostom...
Opatije po cijeloj Europi!

A tek glazba!
Mise oba velika krscanska pravca, korali, gregorijanci, neliturgijska pjevanja (imas jedan u mom potpisu), obredi tipa oni Velikog Petka. Mozarabe mjesavina arapske i krscanske rigidnosti u Spanjolskoj.
Jedan Časoslov je sam po sebi djelo mistike.

Jedno je ne znati, ali ne htjeti znati je nesto drugo.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 16:06   #8
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Najveci mislioci krscanstva su ujedno i mistici.
Sv Ivan Zlatousti, (cut) Hrizostom...
Nije li to jedan te isti? Jovan Hrizostom ("Zlatousti")

Ujedno i najveći židovomrzac u povijesti pisane religijske riječi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Adversus_Judaeos

Quote:
Jedno je ne znati, ali ne htjeti znati je nesto drugo.
Baš...

Zlatousti "svetac mistik" galami sa svoje crkvene propovjedaonice:

"Židovski narod bio je vođen pijanstvom i nadutošću od krajnjeg zla; opirali su se tvrdoglavo, omanuli su prihvatiti Kristov jaram, niti su se primili pluga Njegovog nauka. Drugi je prorok to nagovijestio kada je rekao: "Izrael je tvrdoglav kao tvrdoglava junica." ... Iako su takve zvijeri nesposobne za rad, prikladne su za ubijanje. I to je ono što se dogodilo Židovima: dok su se učinili neprikladnima za rad, oni su postali prikladni za klanje. Zato je Krist rekao: "A što se tiče ovih mojih neprijatelja, koji nisu htjeli da budem Kralj nad njima, dovedite ih ovdje i pobijte ih".
The Jewish people were driven by their drunkenness and plumpness to the ultimate evil; they kicked about, they failed to accept the yoke of Christ, nor did they pull the plow of his teaching. Another prophet hinted at this when he said: “Israel is as obstinate as a stubborn heifer.” … Although such beasts are unfit for work, they are fit for killing. And this is what happened to the Jews: while they were making themselves unfit for work, they grew fit for slaughter. This is why Christ said: “But as for these my enemies, who did not want me to be king over them, bring them here and slay them.”
Mistik... moš mislit.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.08.2017., 17:27   #9
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Sta si ti ovdje nalupetao. I to kategoricki.

Najveci mislioci krscanstva su ujedno i mistici.
Sv Ivan Zlatousti, Augustin, Akvinac, Hrizostom...
Opatije po cijeloj Europi!

A tek glazba!
Mise oba velika krscanska pravca, korali, gregorijanci, neliturgijska pjevanja (imas jedan u mom potpisu), obredi tipa oni Velikog Petka. Mozarabe mjesavina arapske i krscanske rigidnosti u Spanjolskoj.
Jedan Časoslov je sam po sebi djelo mistike.

Jedno je ne znati, ali ne htjeti znati je nesto drugo.
Aha, ako pjevaš onda si mistik.
I kad razmišljaš isto si mistik.

Jesi sigurna da sam ja taj koji lupteam?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)

Zadnje uređivanje Srebrni-medvjed : 25.08.2017. at 18:49.
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 17:37   #10
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nije li to jedan te isti? Jovan Hrizostom ("Zlatousti")

Ujedno i najveći židovomrzac u povijesti pisane religijske riječi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Adversus_Judaeos



Baš...

Zlatousti "svetac mistik" galami sa svoje crkvene propovjedaonice:

"Židovski narod bio je vođen pijanstvom i nadutošću od krajnjeg zla; opirali su se tvrdoglavo, omanuli su prihvatiti Kristov jaram, niti su se primili pluga Njegovog nauka. Drugi je prorok to nagovijestio kada je rekao: "Izrael je tvrdoglav kao tvrdoglava junica." ... Iako su takve zvijeri nesposobne za rad, prikladne su za ubijanje. I to je ono što se dogodilo Židovima: dok su se učinili neprikladnima za rad, oni su postali prikladni za klanje. Zato je Krist rekao: "A što se tiče ovih mojih neprijatelja, koji nisu htjeli da budem Kralj nad njima, dovedite ih ovdje i pobijte ih".
The Jewish people were driven by their drunkenness and plumpness to the ultimate evil; they kicked about, they failed to accept the yoke of Christ, nor did they pull the plow of his teaching. Another prophet hinted at this when he said: “Israel is as obstinate as a stubborn heifer.” … Although such beasts are unfit for work, they are fit for killing. And this is what happened to the Jews: while they were making themselves unfit for work, they grew fit for slaughter. This is why Christ said: “But as for these my enemies, who did not want me to be king over them, bring them here and slay them.”
Mistik... moš mislit.
S linka koji si postavio čitam kako su nacisti kopirali njegove spise kako bi pridobili njemačke i austrijske kršćane za svoje ideje. Užas.
Neupućeni bi pomislio da je dobio nadimak "zlatousti" jer dobro puši kurac.
A o Augustinu i Akvincu bi se štošta "lijepoga" dalo napisati.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.08.2017., 22:23   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Neupućeni bi pomislio da je dobio nadimak "zlatousti" jer dobro puši kurac.
A o Augustinu i Akvincu bi se štošta "lijepoga" dalo napisati.
A iz prilozenog i razine rezoniranja vidi se da relevantnost necega sto negdje negdje pise poprilicno varira, ovisno o sklopu koji pise.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 22:22   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Aha, ako pjevaš onda si mistik.
I kad razmišljaš isto si mistik.

Jesi sigurna da sam ja taj koji lupteam?
Pa naravno. Nisi ni procitao post s razumijevanjem.

Zanima me sad taj misticizam u islamu i judaizmu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 20:26   #13
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Zanima me sad taj misticizam u islamu i judaizmu.
Derviši i Kabala?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:59   #14
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Pa naravno. Nisi ni procitao post s razumijevanjem.

Zanima me sad taj misticizam u islamu i judaizmu.
pa nećemo ovdje o dervišluku?
možda da probaš na musafirhani...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 21:36   #15
Znam Vojnice ��
Pitanje je bilo samo zbog kriterija radi paralele.
I sretan ti bajram sa zakasnjenjem. Naslusala sam se taj dan ilahija i kasida.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:39   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Derviši i Kabala?
Neki derviši u BiH: https://www.youtube.com/watch?v=cs7V8r16Vw8
Kabalist objašnjava kako stvarati čudesa: https://www.youtube.com/watch?v=0Ve9v_siNG4
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:45   #17
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
... Sv Ivan Zlatousti, Augustin, Akvinac, Hrizostom...
...
Kršćanski mistik koji je utjecajan danas i van crkve je Meister Eckhart. Na primjer, utjecao je na Schopenhauera, teozofe, psihoanalitičara Ericha Fromma ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Meister_Eckhart
Tako da se već samo zbog njega ne može reći da kršćanstvu nedostaje misticizma.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:50   #18
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
... Naslusala sam se taj dan ilahija i kasida.
Zagrebčanke su tu najbolje:
https://www.youtube.com/watch?v=7CBuDgcW7Ic
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 02:08   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Judaizam, Islam, hinudizam i budizam pored razrađene i strukturirane teologije imaju i iracionalnu i mističnu komponentu izraženu kroz magiju ili kroz transcedentalne tehnike.

Zašto kršćanstvo nema takvo lice svoje religije?
Jel to vražja rabota ili jednostavno pripadamo takvoj strani Svijeta?
Mistično iskustvo je prije svega intimni doživljaj koji se manifestira u težnji pojedinca vjernika ka sjedinjenju s Bogom.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nije uvijek zapad bio školovaniji i razvijeniji, nego nakon križarskih ratova, a najviše nakon otkrića amerika (kad je stigao kapital koji se mogao dalje umnožavati)

Rimljani su imali bakanalije, kelti su cijelu duhovnost bazirali na magijskoj praksi, gdje je to nestalo?
Gdje su nestali Kelti i Rimljanji tu su i njihove prakse...

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post

A tek glazba!
Mise oba velika krscanska pravca, korali, gregorijanci, neliturgijska pjevanja (imas jedan u mom potpisu), obredi tipa oni Velikog Petka. Mozarabe mjesavina arapske i krscanske rigidnosti u Spanjolskoj.
Jedan Časoslov je sam po sebi djelo mistike.
Pogotovo glazba, ali i arhitektura! Jedna gotička katedrala je tisućama i tisućama nepismenih ljudi prenosila mistične poruke.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:44   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Judaizam, Islam, hinudizam i budizam pored razrađene i strukturirane teologije imaju i iracionalnu i mističnu komponentu izraženu kroz magiju ili kroz transcedentalne tehnike.

Zašto kršćanstvo nema takvo lice svoje religije?
Jel to vražja rabota ili jednostavno pripadamo takvoj strani Svijeta?
Imas i to kako.Ako se zelis ae upoznati sa nekim osnovama krscanske mistike imas prrvedene knjige od Evelyn Underhill.
U krscanstvu se misticni put najcesce ocituje kao trostruki put(put čišcenja,prosvjetljenja i sjedinjenja) koji se moze vidjeti i kod ostalih duhovnosti.Nikako nije nekakva mainstream duhovnost,vec duhovni put pojedinca,zbog toga je i Crkva uvijek bila oprezna s njom,sto je dobro i lose ovisi s kojeg aspekta gledas
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.