Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 12:44   #1
HRT 5 - HRT International

Pokrećem novu temu, za novi televizijski kanal - HTV 5!

Prije koji tjedan, jedan od forumaša objavio je vijest kako je planiran početak novog kanala, no eto sada i svi portalu špekuliraju o pokretanju novog televizijskog kanala koji kreće s emitiranjem u siječnju 2018. godine, a bit će namijenjen Hrvatima izvan Republike Hrvatske te međunarodnoj javnosti. Trebao bi biti emitiran na satelitskoj i internetskoj platformi.

U nastavku prenosim članak s portala Jutarnji.hr o novom 24-satnom kanalu HTV-a

Quote:
Hrvatska radiotelevizija (HRT) u siječnju 2018. pokrenut će televizijski program namijenjen Hrvatima izvan Hrvatske te međunarodnoj javnosti, potvrđeno je Hini s javne radiotelevizije.

Na HRT-u ističu da je "pokretanje Petoga programa Hrvatske televizije (HRT - HTV 5), koji je namijenjen Hrvatima izvan Republike Hrvatske te međunarodnoj javnosti, u skladu s odredbama Ugovora između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske", predviđeno u siječnju 2018.

"U ovome trenutku ne možemo iznositi više tehničkih pojedinosti, no ističemo kako je Hrvatskoj radioteleviziji, kao javnome medijskom servisu, veoma važno što kvalitetnije informiranje Hrvata izvan Republike Hrvatske'', stoji u odgovoru Hini.

Novi televizijski program trebao bi biti emitiran na satelitskoj i internetskoj platformi, a u opisu programa ističu se emisije i vijesti vlastite produkcije iz drugih televizijskih programskih kanala.

Planirana je i posebna emisija za Hrvate izvan Hrvatske koja će, kako se navodi, ''obrađivati toj ciljanoj publici posebno zanimljive teme iz njihova života te vijesti na stranim jezicima (engleski, španjolski, njemački)".

Ovisno o mogućnostima HRT-a, u posebnim terminima trebale bi se ''emitirati i promotivno-dokumentarne emisije na stranim jezicima radi promicanja hrvatskih kulturnih i turističkih vrijednosti za međunarodnu javnost''.

Prema planiranom, udio HRT-ove produkcije u tom programu bit će 70 posto, a HRT-HTV5 emitirat će 24 sata dnevno. U sadržaju televizijskog kanala za dijasporu predviđeno je minimalno 25 posto informativnog programa, po deset posto igranog, obrazovno i znanstvenog, glazbenog i programa znanosti i kulture. Predviđen je i minimalni udjel od 7 posto zabavnog programa, religijski program sveden je na 0,5 posto, a udjeli sportskog, promotivnog i ostalih sadržaja još nisu definirani.

HRT-HTV5 pokreće se, kako ističu na javnoj radioteleviziji, na temelju Ugovora HRT-a i Vlade RH potpisanog krajem rujna i kojim se utvrđuju javna misija i programske obveze javnoga medijskog servisa te iznos i izvor sredstava za njihovo financiranje i koji će vrijediti od 1. siječnja 2018. do kraja 2022.

''Međunarodni televizijski programski kanal strukturiran je šire od zakonske obaveze informiranja pripadnika hrvatskog naroda izvan Republike Hrvatske te, osim informativnih, obuhvaća obrazovne, kulturne i zabavne sadržaje'', ističe se u ugovoru.
Ima li smisla pokretati televizijski kanal za ljude koji ne financiraju Hrvatsku radio-televiziju TV pristojbom? Trebali nam i peti kanal, kad imamo Četvrti kanal koji je ne kodirani TV kanal? Trebali nam HTV 5, a nemamo niti jedan stalni HD kanal? To su samo neka od pitanja koji su odlični za raspravu o novom TV kanalu.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 12:50   #2
Slažem se sa nedostatkom HD kanala jer ga imaju skoro svi javni servisi u Europi osim Hrvatske i Crne Gore. S druge strane, opet skoro svi europski javni servisi imaju FTA kanal namijenjen isključivo ljudima koji žive van matične države, što je opet normalna stvar. Takav kanal ne predstavlja neki trošak jer uglavnom prikazuje emisije domaće produkcije, odnosno ono što već ide na "glavnim" kanalima.
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 14:37   #3
Po meni nema problema i na to gledam ovako, s obzirom na to koliki se broj ljudi iseljava, a vjerojatno njihova uža obitelj i dalje plaća pristojbu, a možda djeca/braća, sestre/unuci šalju novac u hrvatsku, zašto ne bi gledali hrvatski kanal preko satelita.
I ovako sumnjam da će puštat strane serije i filmove. A i njihova djeca bi barem imala doticaj sa jezikom, ako ga već nemaju izvan kuće ili samo u komunikaciji s roditeljima
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 12:04   #4
Krenuo test stignal HTV 5 na satelitu 16E:

Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 14:23   #5
Baš me zanima hoće li im logo biti klasični HRT5 (kao što imaju sadašnji kanali), ili će i satelitsku ugurati u njega, lol.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 21:43   #6
HTV 5

Quote:
soundvision kaže: Pogledaj post
Baš me zanima hoće li im logo biti klasični HRT5 (kao što imaju sadašnji kanali), ili će i satelitsku ugurati u njega, lol.

Samo da ne naprave fail kao s onim logom za Cetvorku, a i Trojku. Vjerujem da ce samo 5 staviti uz standardni logo, barem bi bilo najbolje tako.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 22:29   #7
Najbolja verzija bi bio onaj sasvim sivi logo koji je jedno vrijeme bio na HTV 1 i 2 pa je vraćen onaj stari
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 23:06   #8
Nije mi taj sivi logo nikada sjeo. Ako dvije male crvene "kockice" (koje ipak nisu tu tek toliko radi dizajna već su povezane sa nacionalnim identitetom/obilježjima pa imaju daleko veće značenje) nekome toliko mogu odvlačiti pažnju, onda stvarno.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 23:25   #9
Ne smetaju nego generalno svi bitniji TV kanali (uključujući i javne servise) u svijetu imaju sivi (proziran) logo. BBC, ARD, ZDF, TVP, TVE, RTS, BHT i da ne nabrajam dalje, nemaju nikakve nacionalne simbole u logotipu TV kanala. Osim HRT znam da imaju RTRS i RTCG.
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 23:55   #10
Mislim da rijetko tko kao mi ima tako jednostavne, moderne (iako je staro) i dobro iskoristive nacionalne simbole, nije isto staviti orla u logo ili dvije male "kockice" koje dizajnerski se mogu fenomenalno uklopiti u svaki logo imao on veze sa HR ili ne. Šteta što to na HRT-u bolje ne mogu iskoristiti ali generalno gledano ni ovo nije strašno. Ne bi to trebalo izbacivati pošto-poto jer drugi to nemaju pa kao ne smijemo niti mi, ako se nađe neko drugo puno bolje dizajnersko rješenje - da, ali ukoliko se ikako mogu zadržati "kockice" i uklopiti u dobar logo - to je samo plus ako na nacionalnom kanalu ostane i taj nacionalni štih. Ne treba od toga bježati zbog pomodarstva i zato jer to drugi čine.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 00:03   #11
Oko logotipa, trebali su staviti prozirni logotip na prijašnjem HRT-u 3 na svim kanalima, taj je bio najbolji. Makar, rado bih htio da stil broja zamijene sa kockastom verzijom iz 90-ih uz prozirnost kao na HRT 3 logotipu. Ako bude trebalo, mogu napraviti mali primjer ako se nije razumjelo.

Ali sa druge strane, zar ne postoji već satelitski kanal od HRT-a? Prije je bio HRT SAT ( https://www.youtube.com/watch?v=sr_b2s1E5mk ), uz to znam da je bio i HRT Plus koji je ukinut, I što nakon toga, Slika Hrvatske ( https://www.youtube.com/watch?v=zMFcaFoDR9w )? Malo sam se pogubio u tome, makar osobno nemam satelitsku, samo me zanima općenito.
Tom.K is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 00:39   #12
Quote:
soundvision kaže: Pogledaj post
Šteta što to na HRT-u bolje ne mogu iskoristiti ali generalno gledano ni ovo nije strašno.
Upravo to, moglo bi se bar bolje iskoristiti jer je zaista vrijeme da ovaj logo doživi redizajn i modernizaciju. Ne mora nešto drastično i sasvim novo ali da bude koliko toliko 'modernije'.

Što se tiče sat kanala, HRT sad nema ni jedan. HRT Plus je ugašen, odnosno zamijenio ga je HRT 3. Opet, malo mi je glupo da se kanal za dijasporu zove HTV 5, a uz to nije nacionalni kanal. Mogli su 'oživjeti' naziv HRT Plus ili HRT Sat. Ali neka prvo krene pa ćemo onda sa pohvalama i kritikama. Navodno kreće 1.1.2018.
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 06:39   #13
Kao što kaže @Daky585, ne bi me čudilo da stvarno 1.1.2018. krene, ili 2.1.2018 kao prvog radnog dana. Kako su to brzo sve izorganizirali, a kad treba nesto korisno pokrenuti i napraviti, sve kaska i ide sporo kao da zelimo brda i doline, a ne jedan stalni HD kanal.
HRT5 dodan i na HRTi s test slikom.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 21:57   #14
Izašao TV raspored za 1.1.2018. ali samo od 01:00 do 08:50. Nije valjda da će samo noću emitirati program?

http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&m...tum=2018-01-01
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 22:06   #15
Slika Hrvatske je također imala tako raspored 8h dnevno i onda se ponavlja dalje isti program 3x dnevno, po ovom rasporedu bi rekao da će i tu biti tako.

soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 00:08   #16
To je već logično.

Mislio sam da će ubaciti i neku seriju iz svoje produkcije, to bi bilo odlično. Moguće je da će sad u potpunosti kodirati HRT 1 na satelitu jer sve ove emisije na HRT 5 već idu FTA na HRT 1 pa nema logike da oba kanala sa istim programom budu FTA. Ali s njima se nikad ne zna
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 00:38   #17
Krenuo eksperimentalni program HRT-a 5. I da, kreće 1.1.2017.
Logo ostaje standardni HRT i brojka 5 sastrane.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 16:30   #18


Pored Eutelsata, HRT 5 je danas krenuo na satelitu Hotbird 13E.
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 20:28   #19
Hrvatska radiotelevizija (HRT) u ponedjeljak 1. siječnja pokreće Peti program Hrvatske televizije (HRT – HTV 5) namijenjen Hrvatima izvan Republike Hrvatske te međunarodnoj javnosti. Pristup satelitskomu signalu bit će moguć u Europi, Sjevernoj Americi, Australiji i na Novome Zelandu, a emitirat će specijalizirane sadržaje namijenjene hrvatskim iseljenicima i međunarodnoj javnosti, odabir sadržaja četiriju HRT-ovih nacionalnih televizijskih programa te izbor iz arhivskoga materijala Hrvatske radiotelevizije

ostatak: http://hrtprikazuje.hrt.hr/422771/hr...ske-televizije

jel bude kodiran ili ne?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 20:40   #20
Ne, FTA. Izgleda da na ovom HRT 5 neće biti i domaćih serija iz HRT-ove produkcije kao na bivšem HRT plusu.
Daky585 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.