Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2015., 20:32   #2081
Vremena se mijenjaju, nekad je bio običaj da žena sa sobom nosi miraz, hvala bogu da smo se odmakli od toga. Ima ljudi kojima su maškare, štrajenje i što već ne zabavni, ima ljudi kojima nisu. Te želje treba poštovati.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 00:25   #2082
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Meni je ovo najgroznije kod toga.
Mislila sam da su te maškare dogovorene, a ne da ti upadnu htio, ne htio.
Hoćeš li imati neku vrstu 'osiguranja' na ulazu, voditelja sale, konobara koji stoji na ulazu? Ja bih im izričito napomenula da ne puštaju nikakve maškare unutra, taman morali policiju zvati.
U pravilu i jesu dogovorena, a u njima sudjeluju samo gosti na svadbi, barem je tako na SZ RH...
Neman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 00:38   #2083
Na svadbi na koju idem ja (i jedna na kojoj sam bila) nije dogovoreno ništa, samo da ništa ne znaš, i ne dolaze uzvanici nego nepozvani.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 08:14   #2084
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Ja ih mogu razumjet dok god ne dolaze blizu onome tko ne želi njihov običaj
tako je ! u potpunosti se slažem s tobom i tvojim postom iznad ovog
to su oni koji se kakti "uvrijede" što ih nisi pozvao na svadbu a smatrali su se pozvanima..
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 10:57   #2085
ancica89, nemoj se previše sekirati oko toga. Vjeruj mi da će ti taj dan biti tako dobro da ti neće pokvarit nekoliko zamaskiranih budala. Samo napomeni bendu da nikome ni u kom slučaju (osim ako imate neki dogovoren govor sa kumom) ne daju mikrofon da nebi slučajno počeli sa "zabavnim" pričama. Pa nek slobodno ulete naprave krug po sali, povesele se i odu dalje. Ako se slučajno krenu zadržavat pozoveš nekog iz sale da ih zamoli da odu van i bok.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 12:20   #2086
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
ancica89, nemoj se previše sekirati oko toga. Vjeruj mi da će ti taj dan biti tako dobro da ti neće pokvarit nekoliko zamaskiranih budala. Samo napomeni bendu da nikome ni u kom slučaju (osim ako imate neki dogovoren govor sa kumom) ne daju mikrofon da nebi slučajno počeli sa "zabavnim" pričama. Pa nek slobodno ulete naprave krug po sali, povesele se i odu dalje. Ako se slučajno krenu zadržavat pozoveš nekog iz sale da ih zamoli da odu van i bok.

hvala na savjetu imaš u potpunosti pravo
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:17   #2087
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Maškare:

glupi narodni običaji zadržani ponegdje u sjeverozapadnoj 'rvackoj, posebno u Zagorju i okolici Zagreba.... maškare su kad ti oko ponoći na svadbu bane zamaskirana ekipa, poznanici koji nisu pozvani, ekipa s posla i slično, njih 15-20, malo otplešu, uhvate se mikrofona i počnu čitati neku depešu koju su smislili, obično u stihovima, koja opisuje bivši život tebe i bračnog druga, nisu pošteđeni ni roditelji ni kumovi i braća mladenaca... i onda se spominje sve lijepo i nelijepo što se do tada događalo u vašim životima... kako ste se upoznali na tulumu i da si ju odmah na sjeniku okrenuo, kako si se potukao u lokalnoj birtiji prije 8 godina zbog bivše, koja je već rastavljena drugi puta, kako ti se punica kurva po selu, kako ti otac štipa konobarice, kako ti je sestra dobila triper prilikom posljednjeg odlaska na posao čistačice u njemačku, kako je tvoja sadašnja prije hodala s tvojim kumom, ali da ti očito bolje jebeš, kako ti je otac okrenuo bratovu punicu, pa će i tvoju i slične pizdarije....

Tuljenje:

Dan poslije svadbe, obično nedjelja, navečer, oko 9 ti dodje ekipa, prijatelji i manje prijatelji sa tvoje i ženine strane, njih oko 50 s nekakvim priručnim sredstvima, fučkama, trubicama za utakmice, cijevima od usisavača, bocama bez dna, poklopcima od lonaca i počne trubiti i nabijati pod prozorom i to rade sve dok ih u kuću ne pozoveš i oda ti se naseru do jutra, loču i žderu.... taj je običaj nastao da se omete intima prve bračne noći... nečeš umakat prijane

Ne znan šta mi je gore. Možda ipak tuljenje.
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post

Ne mogu virovat da je to običaj!
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Na jesen je svadba na koju moram ić i bit će maškare.
I mene plaše sa točno ovakvim opisom kakav je ponudio tehno

Toalet papir sam doživila u Zelini prošle godine.
Meni je to bio horor.
Teški porod, beba i mama još izmučeni, tata isto, doma sto ljudi, živa muzika, papira po svuda
Ja bi ih poslala u pizdu materinu.

Ti zagorski običaji su stvoreni da ljudima zagorčaju život.
Uspila sam se iznervirat.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:22   #2088
ja sam iz međimurja
kod nas ima tih maškara. bilo ih je prije, pa se to nekako zaboravilo, sad zadnjih par godina se ponovo uvelo, ne znam zašto
uglavnom zamaskira se ekipica i dođu, pjevaju, plešu, ništa strašno
jedino je neugodno što navlače goste da i oni moraju plesati s njima
ovih govora nema

ovog šta spominjete kad se dijete rodi, toga nema kod nas
ali ima natepanja, ono kad su zaruke, pa se isti takav nered napravi pred kućom mladenca i mladenke. uglavnom očajan nered naprave, posipaju s vapnom, brašnom, perjem, navuku staru kramu, ali NE uništavaju ništa, ne pišu po fasadama i slično.

toga je isto bilo prije, pa se nekako zaboravilo, sad se zadnjih godinu dvije opet počelo s tim

vraćaju se stari običaji
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 17:07   #2089
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Hoćeš li imati neku vrstu 'osiguranja' na ulazu, voditelja sale, konobara koji stoji na ulazu? Ja bih im izričito napomenula da ne puštaju nikakve maškare unutra, taman morali policiju zvati.
Zamišljam nekog voditelja sale koji uopće niti ne sluti da takvi običaji postoje kako mu se govri: "Ni slučajno ne puštajte nikakve maškare unutra."
__________________
Najgore ništa.
velana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 17:13   #2090
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
to koliko ja znam kod nas i inače u mojoj okolini nikad nije dogovoreno, mislim maškare same po sebi oni kao grupica znaju i dogovore se ali to ne znaju mladenci ni ostali uzvanici..
jel mi vjeruješ da sam i ja o tome razmišljala
nemamo to, al sam mislila reć voditelju sale ako tko od konobara vidi čudne ljude čudno obućene da ih zaustave )
iako imamo i zaštitara koji čuva garažu tj. aute parkirane ali postoje 2 ulaza u salu, s jednog ulaza zaštitar vidi a s drugog ne može ništa vidjeti.. šmrc
Je i onda voditelj sale zaustavi pratetku Ravijojlu koja se malo zanijela u šminkanju i nikad nije imala smisla za modu
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 22:20   #2091
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ovog šta spominjete kad se dijete rodi, toga nema kod nas
ali ima natepanja, ono kad su zaruke, pa se isti takav nered napravi pred kućom mladenca i mladenke. uglavnom očajan nered naprave, posipaju s vapnom, brašnom, perjem, navuku staru kramu, ali NE uništavaju ništa, ne pišu po fasadama i slično.
Sve bolje od boljeg.

Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Je i onda voditelj sale zaustavi pratetku Ravijojlu koja se malo zanijela u šminkanju i nikad nije imala smisla za modu
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 22:36   #2092
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ovog šta spominjete kad se dijete rodi, toga nema kod nas
ali ima natepanja, ono kad su zaruke, pa se isti takav nered napravi pred kućom mladenca i mladenke. uglavnom očajan nered naprave, posipaju s vapnom, brašnom, perjem, navuku staru kramu, ali NE uništavaju ništa, ne pišu po fasadama i slično.

kao da papir nije dovoljno grozan, nego i brašno i perje i vapno
i sad zamisli brak između nekog iz Zagorja i Međimurja, pa se to paru radi i kod zaruka i rođenja djeteta
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 12:39   #2093
Negdje sam bila procitala/ cula da negdje u Medjimurju mladenci prvi ples plesu tek u ponoc, prije tog ne smiju. Zna netko nesto o tome? Ili je to rekla- kazala. To mi je ipak malo previse- sto onda rade? Piju hm
sanjica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 12:47   #2094
Prvo plešu drugi, treći i četvrti ples.
Pa onda prvi u ponoć
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 12:50   #2095
Quote:
sanjica123 kaže: Pogledaj post
Negdje sam bila procitala/ cula da negdje u Medjimurju mladenci prvi ples plesu tek u ponoc, prije tog ne smiju. Zna netko nesto o tome? Ili je to rekla- kazala. To mi je ipak malo previse- sto onda rade? Piju hm
Možda samo u nekom dijelu Međimurja. Ja sam bila tamo na svadbi i normalno su plesali od početka. Moj dragi je od tamo i njegovi nisu ništa spominjali takve običaje. Oni samo imaju onaj ples sa mladom koji ljudi plaćaju i generalno se svako malo vade novci Plaćaju se kitice, ples sa mladom... Znam da su nama neki njihovi ostavili i po 50-100 kn u košari za kitice. Ples sa mladom nismo imali pa ne znam koliko se tamo ostavlja.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 13:19   #2096
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Možda samo u nekom dijelu Međimurja. Ja sam bila tamo na svadbi i normalno su plesali od početka. Moj dragi je od tamo i njegovi nisu ništa spominjali takve običaje. Oni samo imaju onaj ples sa mladom koji ljudi plaćaju i generalno se svako malo vade novci Plaćaju se kitice, ples sa mladom... Znam da su nama neki njihovi ostavili i po 50-100 kn u košari za kitice. Ples sa mladom nismo imali pa ne znam koliko se tamo ostavlja.
Mozda je to i samo jedno selo tamo , a i moguce je da se odustalo od tog obicaja... Ja sam iz Zagorja i zadnjih 10 etak god nisam bila na svadbi gdje se ista moralo placat osim eventualno za narucivanje pjesama. A placanje plesa s mladom mi nikad nije bio jasan..

Sent from my HTC Desire 601 using Tapatalk
sanjica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 08:16   #2097
ja sam iz međimurja
ovo za prvi ples u ponoć prvi put čujem, a bila sam na puno svadbi uzduž i poprijeko

kod nas se recimo ne plaćaju te "kitice", ali se plaća ples sa mladenkom. i tu se bome na svadbi od cca 150 ljudi da zaraditi cca 10.000kn. jer ne daješ manje od 100kn, a običaj je ići par puta. a tko ima para može i 10.
kitice se ne plaćaju, a ako se plaćaju onda se smanjuje iznos za ples s mladenkom.
ono, zacrtaš si koliko para misliš dati pa to rasporediš.
u gornjem međimurju se recimo za kitice daje po 200kn

no, lako za to. mene živcira ono pozivanje i darovanje. prvo mladenci tebe doma dođu pozivati na svadbu, to je ok, mala posjetica.
ali, onda ti njima par mjeseci prije svadbe doma nosiš poklon. ja mislim da su svi koji se žene ludi od gostiju koji im dolaze svakodnevno. da su do svadbe umorni ko psi od svega.
lijepo bi uvela kao što imaju svi, darivanje na svadbi, ne mora biti javno, u jednom trenutku se ustaneš od stola i odneseš im

a najgore su mi svadbe od 2 dana
u subotu moraš doći cca 10 ujutro u salu, pa je dočekivanje, pa jelo, pa neki običaju, pa vjenčanje, pa ostalo. do 6 ujutro ti ne smije pasti na pamet ići kući. crknuti svi
drugi dan, nedjelja, u cca 12 sati još jednom svi "da se pojede šta je ostalo", i opet do jutra nema kući. na jedvite jade se uspiješ izvući ako veliš da u ponedjeljak stvarno moraš na posao, i moraš se bar malo naspavati.

mrzim svadbe, to mi je takav stres, umjesto da bude uživanje.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 08:52   #2098
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
a najgore su mi svadbe od 2 dana
u subotu moraš doći cca 10 ujutro u salu, pa je dočekivanje, pa jelo, pa neki običaju, pa vjenčanje, pa ostalo. do 6 ujutro ti ne smije pasti na pamet ići kući. crknuti svi
drugi dan, nedjelja, u cca 12 sati još jednom svi "da se pojede šta je ostalo", i opet do jutra nema kući. na jedvite jade se uspiješ izvući ako veliš da u ponedjeljak stvarno moraš na posao, i moraš se bar malo naspavati.

mrzim svadbe, to mi je takav stres, umjesto da bude uživanje.
Joj, mene isto živcira uvijek to inzistiranje na dugim feštama. Pa zašto već idete doma, ostanite još, i onda te dovode do toga da moraš izmišljat razloge zašto već ideš. Kao da se ljudi na silu moraju veseliti s tobom i lumpat cijeli dan zato kaj se ženiš. Ja i dragi obično sa svadba hoćemo otići oko dva-pol 3, jer nam nekako to bude dosta fešte i redovito moramo slušati kak smo mi mladi i da bi mi trebali moć tulumarit do jutra
Zato sam ja na našoj svadbi kad su prvi ljudi krenuli doma oko 2 im lijepo zahvalila što su došli i pozdravila ih i bok. Ne vidim zašto bi se vrijeđala zato što nekome nije zabavno (bože moj, nije to njegov tip zabave, došo je tu radi nas na 6-7 sati šta mora bit 12 sati), ili je umoram i hoće ić doma.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 10:59   #2099
Mi smo za svoje vjencanje odlucili da nece biti tipcno za moj kraj (Zagorje) i da nece biti ni obicaja i ceremonija. I iskreno malo smo se pribojavali reakcije gostiju, jer su kod nas sva ali bas sva vjencanja ista ( iste sale., isti meni, isti bendovi, iste procedure). Ali gosti su bili stvarno odusevljeni, izgleda da su promjene pozeljne

Sent from my HTC Desire 601 using Tapatalk
sanjica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 23:01   #2100
Quote:
sanjica123 kaže: Pogledaj post
Mi smo za svoje vjencanje odlucili da nece biti tipcno za moj kraj (Zagorje) i da nece biti ni obicaja i ceremonija. I iskreno malo smo se pribojavali reakcije gostiju, jer su kod nas sva ali bas sva vjencanja ista ( iste sale., isti meni, isti bendovi, iste procedure). Ali gosti su bili stvarno odusevljeni, izgleda da su promjene pozeljne

Sent from my HTC Desire 601 using Tapatalk
kaj ste napravili, kak je izgledalo?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.