Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2008., 02:05   #21
darovni ugovor

Hvala vam puno što ste se angažirali da mi pomognte

Ja isto znam da su sudovi raskidali takve ugovore ali samo u slučaju kada su vjerovnici tužili i tražili raskid ugovora i naplatu potraživanja iz imovine
Za ovakav slučaj poput mojeg još nisam čula.Nikada još nisam čula da se
darovatelj sam tražir raskid ugovora jer je oštetio vjerovnike.(proradila mu je savjest ili što!!!)

Njega vjerovnici nisu tužili.Dakle niko od vjerovnika nije poduzeo ništa u pobijanju tog ugovora.
Moj otac kaže"ja sam imao dugove i iz straha da mi vjerovnici to ne uzmu ja sam ti to darovao".
Nije mi poznato iznosi tih dugova.

Čak i u tužbi nije predložio kao dolaz niti jedan račun koji ga tereti.


Meni pada na pamet često da je on to sve izmislio samo da raskine ugovor jer
je našo neku ženu koja izgleda vrši pritisak
A opet s druge strane ne mogu vjerovati da bi podneo tužbu i pozivao se na vjerovnike tek tako.

Ali defininitivno sam sigurna da niti jedan vjerovnik(ako ih uopšte ima)
nije podneo tužbu, niti je meni poznato
da se po tom pitanju nešto radilo.

Situacija je takva da meni preostaje samo da vjerujem u ono što on kaže.
I da sačekam ročište gdje će se vidjeti što on ima kao dokaz .

I možda sam u predhodnom postu napravila grešku

Darovano mi je 2002. god. a 2005 on je tužio.
Stalno odugovlči postupak, ne dolazi na ročište, zadnje tražio mirovanje postupka , očekujem negdje u 11 mjesecu da će biti sljedeće roćište

Moram priznati da za mene je situacija vrlo zbunjujuća.
Stvari nisu logične .Tužitelj odugovlači postupak.
Ni za to još nisam čula,
Ne znam prosto što da mislim

radi se ovrijednosti nnekretnine cca 200.000 eur
iznos dugova nije mi poznat
tekst is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 04:18   #22
Da on ima čvrste dokaze o postojanju dugova i vjerovnika već bi na prvoj parnici mahao s njima. Ovdje mi se sve čini kako si rekla da je neka ženska u pozadini. Mislim da je iz njegovog ponašanja sasvim jasno da je u banani i da se vrti u krug, a sva ta odugovlačenja idu samo tebi u prilog.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 11:26   #23
I meni se čini da je tako

U svakom slučaju hvala puno
tekst is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 19:44   #24
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?
kayla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 16:14   #25
Quote:
kayla kaže: Pogledaj post
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?
ovisi od suda do suda
na pulskom sudu mora
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 17:11   #26
Pitanje glasi, Otac je sinu darovao stan u kojem živi s svojom ženom te dotičnim sinom i njegovom ženom, ja sam se odselioi odjavio iz tog stana 1995. godine. Tada moj brat nije radio, zajedno sa svojom suprugom pomagao sam novčano roditelje, nakon 3 godine nam se rodilo dijete i nismo više mogli pomagati roditelje i brata što su
nam oni zamjerili. Godine su prolazile i što god bih ja učinio za roditelje nije bilo dovoljno a brat ih je samo iskorištavao, prestao sam im pomagati i brat se zaposlio nakon toga i oženio. Nakon 4. godine bratovog braka u kojem je bilo svega i svačega otac koji je još prije mog odlaska iz stana imao posljedice moždanog udara, prepisuje stan na brata, nakon toga doživljva dva srčana udara jedan za drugim. Ponovno uskačem u pomoč ne znajući što se sve događalo u obitelji jer su me iz nje udaljili. Napominjem da je majka oduvijek više voljela brata nego mene i imala veliki utjecaj na
njega ai i na oca. Slučajno saznajem za taj darovni ugovor, ocu je malo nerazumljivo kada ga pitam bilo što a majka de izvlači da sma ih zapostavio. Što mi je činiti da dobijem svoj nužni dio na koji nadam se imam pravo.
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 17:46   #27
Otac ti je još živ, dakle nemaš pravo na nikakav nužni dio...
uostalom, darovnim ugovorom (kada?) ti je otac prenio vlasništvo stana na brata...

To što si roditelje pomagao, i sada ih pomažeš, ti spada u tvoju zakonsku obvezu, tako da ništa od toga, ne možeš se na to pozivati...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:05   #28
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Otac ti je još živ, dakle nemaš pravo na nikakav nužni dio...
uostalom, darovnim ugovorom (kada?) ti je otac prenio vlasništvo stana na brata...

To što si roditelje pomagao, i sada ih pomažeš, ti spada u tvoju zakonsku obvezu, tako da ništa od toga, ne možeš se na to pozivati...
Izvrstan odgovor, znači moram čekati da mi otac umre, zakonska obaveza je uzdržaviti roditelje i brata neradnika?????
Otac ima mirovinu od 4.000,00 kn a majka 2,500,00kn a supruga i ja zajedno 8.000,00 i dijete u 5. razredu osnovne , te njenu bolesnu majku s mirovinom od 800,00kn i 400.00kn pomoći od grada Zagreba

Zadnje uređivanje deni007 : 30.05.2009. at 18:09. Reason: zaboravih napisati
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 20:24   #29
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Otac ti je još živ, dakle nemaš pravo na nikakav nužni dio...
uostalom, darovnim ugovorom (kada?) ti je otac prenio vlasništvo stana na brata...

To što si roditelje pomagao, i sada ih pomažeš, ti spada u tvoju zakonsku obvezu, tako da ništa od toga, ne možeš se na to pozivati...
Quote:
deni007 kaže: Pogledaj post
Izvrstan odgovor, znači moram čekati da mi otac umre, zakonska obaveza je uzdržaviti roditelje i brata neradnika?????
Otac ima mirovinu od 4.000,00 kn a majka 2,500,00kn a supruga i ja zajedno 8.000,00 i dijete u 5. razredu osnovne , te njenu bolesnu majku s mirovinom od 800,00kn i 400.00kn pomoći od grada Zagreba

Za sada nema pravo na nužni dio (i da, moraš čekati smrt oca, zvuči malo morbidno, ali ne možeš tražiti nečiju imovinu dok je taj živ)...ali imati će pravo tražiti uračunavanje darova ako se radi o darovnom ugovoru oca i brata, a ne doživotnom uzdržavanju, sve pod uvjetoom da ti otac ne ostavi nužni dio putem neke druge imovine.
Jedino ne kužim ovo kada u postu od file30, zašto bi bilo bitno.

Uzdržavanje roditelja jeste zakonska obveza punoljetnog djeteta, ali samo ako ovaj nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.
A čini mi se da je 6.500,00 kn za dvoje umirovljenika i više nego pristojna mirovina, dapače.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 00:26   #30
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Jedino ne kužim ovo kada u postu od file30, zašto bi bilo bitno.
Tipfeler... mislio sam "kako" -
-..jer sam pomislio, kao i ti, da nije možda u pitanju ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju...a da je autor samo napisao "darovao"...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 22:16   #31
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Za sada nema pravo na nužni dio (i da, moraš čekati smrt oca, zvuči malo morbidno, ali ne možeš tražiti nečiju imovinu dok je taj živ)...ali imati će pravo tražiti uračunavanje darova ako se radi o darovnom ugovoru oca i brata, a ne doživotnom uzdržavanju, sve pod uvjetoom da ti otac ne ostavi nužni dio putem neke druge imovine.
Jedino ne kužim ovo kada u postu od file30, zašto bi bilo bitno.

Uzdržavanje roditelja jeste zakonska obveza punoljetnog djeteta, ali samo ako ovaj nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.
A čini mi se da je 6.500,00 kn za dvoje umirovljenika i više nego pristojna mirovina, dapače.
Hvala na savjetu, ovdje se radi o darovnom ugovoru jer ugovor o uzdržavanju ne dolazi u obzir obzirom na njihova primanja, te se iz toga vidi da su oni uzdržavali brata dok nije radio isto kao i ja a ne on njih, no nema veze nek im bude kako su si napravili samo meni ih je već dosta. Hvala još jednom na savjetu.
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 14:34   #32
Otac bi mi poklonio staru kuću !

Ovako, moj otac je vlasnik 1/1 stare kuće na selu ! Ja sada planiram ulagati u obnovu te kuće (krovište itd.) kako bih je kroz par godina osposobio za stanovanje, te mi otac namjerava prepisati vlasništvo !

E sad ! Zanima me na koji način to izvesti da troškovi budu što manji ?

Navodno ako sam sastavim darovni ugovor i zatim ga odnesem bilježniku prolazim znatno jeftinije, nego ako mi ga sastavlja javni bilježnik ?

Zanima me kakav je točno postupak i ukoliko netko zna gdje mogu pronaći primjerke darovnog ugovora kako bih ga mogao sam sasatviti ?


Unaprijed se zahvaljujem !
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 15:08   #33
...

Odi u narodne novine i traži ugovor o darovanju nekretnina, dobit ćeš obrazac, popuni ga, i samo odnesi javnom bilježniku na ovjeru potpisa, to ti je nekih 50-ak kuna... Nakon toga u zemljišne knjige, predaj zahtjev za uknjižbu i kroz mjesec-dva, ovisno o agilnosti službenika si vlasnik..
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 23:06   #34
Evo kupio sam ovaj ugovor o darovanju nekretnina ! Sad me samo zanima trebam li ja išta upisivati na ove dvije prazne stranice ugovora (da sam mu sin zbog neplaćanja poreza) ili ja samo popunim ovo što me pitaju u obrascu ?
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 23:42   #35
Te zadnje dvije prazne stranice obično služe za ovjeru, tako tamo ne treba ništa pisati...

Samo popuni rubrike, i pazi kako navodiš podatke o nekretnini, odnosnu u ugovoru podaci o nekretnini moraju biti 100% identični kao u zk izvatku...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 22:30   #36
U koliko primjeraka treba napisati taj ugovor o darovanju nekretnina ?

I da li ova stavka o tržišnoj vrijednosti nekretnina koju ovdje treba ispuniti utječe na kasnije troškove javnog bilježnika i troškove upisa u zemljišne knjige ?
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 00:27   #37
Dva primjerka.


Stavka o tržišnoj vrijednosti ti ne utječe na trošak javnog bilježnika ; jer oboje radite samo ovjeru potpisa na ugovoru, a na to se naplaćuje paušalan iznos bilježniku ; koji ne ide po vrijednosti.

Također pristojba za uknjižbu ugovora ti je 250,-- kn i to je paušalan iznos - bez obzira na vrijednost nekretnine.

To bi ti jedino utjecalo na porez na promet nekretnina, ali kako mi se ćini ; ti ga kao sin ; nećeš trebati platiti.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 16:58   #38
Evo da iskoristim mužev nick...

Porez se ne plaća samo ako se radi darovni ugovor majka - kćer? Pretpostavljam da se onda plaćaju davanja ako ide ugovor moja ujna - ja?

Ili najbolje da sestra moje mame (ujna) svoj dio daruje njoj, a onda moja mama sve skupa meni?

Jel mene itko kuži o čemu ja?
bedomedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 19:56   #39
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
U koliko primjeraka treba napisati taj ugovor o darovanju nekretnina ?

I da li ova stavka o tržišnoj vrijednosti nekretnina koju ovdje treba ispuniti utječe na kasnije troškove javnog bilježnika i troškove upisa u zemljišne knjige ?
treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...Ti možeš napisati tržišnu vrijednost kakvu hoćeš, porezna ima svoje tabele prema kojima ti određuje vrijednost
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 19:57   #40
Quote:
bedomedo kaže: Pogledaj post
Evo da iskoristim mužev nick...

Porez se ne plaća samo ako se radi darovni ugovor majka - kćer? Pretpostavljam da se onda plaćaju davanja ako ide ugovor moja ujna - ja?

Ili najbolje da sestra moje mame (ujna) svoj dio daruje njoj, a onda moja mama sve skupa meni?

Jel mene itko kuži o čemu ja?
Ne plaća se u tom slučaju, tako svi rade....ne bi bilo loše da tako napravite
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.