Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2018., 10:35   #2241
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Znači trebaš deložirati ovu ekipu koja je unutra, to je poseban postupak koji traje i košta (živaca i novaca) pa su ti stanovi/kuća često (dosta) ispod cijene.

Dosta toga prodaje HETA što bi valjda bila firma koja "spašava" loše kredite koje je Hypo banka svojevremeno davala ljudima.
hvala
nemam namjeru kupovat takav stan
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 02:31   #2242
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ja kupujem
Pitam zato što si prije dvadesetak dana napisala post u kojem navodiš da želiš prodati jedan naslijeđeni stan, koji se vodi kao suterenski, iako je zapravo stan u prizemlju.

E sad, ne znam kakva je tvoja situacija, tj. ne znam zbog čega prodaješ taj stan, kad ti je stan očito potreban (jer da nije, ne bi s druge strane tražila stan za kupnju).

Mislim, razlog sigurno postoji, ali radi se o tome da se u tim transferima tipa prodaja/kupnja može popušiti jako puno novaca, i to čak i onda kada se jako potrudiš.

Samo porez na promjenu vlasništva će u tom transferu otkinuti 4% vrijednosti jednog i drugog stana. 4% poreza koje će morati platiti kupac tvojeg stana, i još 4% kojeg ćeš ti morati platiti za drugi stan kojeg namjeravaš kupiti.

A da ne spominjem onu drugu nezgodnu situaciju u kojoj ćeš se naći, a ta nezgodna situacija će izgledati ovako - cijenu tvog stana će pritiskati prema dolje, a cijene stanova koje budeš željela kupiti će gurati prema gore. I onda treba uložiti ogromnu količinu vremena i energije da nađeš balans između toga dvoje. Tj. da nađeš dovoljno dobrog kupca, i dovoljno razumnog prodavatelja.

Zato u principu treba izbjegavati trgovinu u kojoj se jedan stan "zamjenjuje" drugim, osim u slučajevima kad je to baš neophodno.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 09:56   #2243
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Pitam zato što si prije dvadesetak dana napisala post u kojem navodiš da želiš prodati jedan naslijeđeni stan, koji se vodi kao suterenski, iako je zapravo stan u prizemlju.

E sad, ne znam kakva je tvoja situacija, tj. ne znam zbog čega prodaješ taj stan, kad ti je stan očito potreban (jer da nije, ne bi s druge strane tražila stan za kupnju).

Mislim, razlog sigurno postoji, ali radi se o tome da se u tim transferima tipa prodaja/kupnja može popušiti jako puno novaca, i to čak i onda kada se jako potrudiš.

Samo porez na promjenu vlasništva će u tom transferu otkinuti 4% vrijednosti jednog i drugog stana. 4% poreza koje će morati platiti kupac tvojeg stana, i još 4% kojeg ćeš ti morati platiti za drugi stan kojeg namjeravaš kupiti.

A da ne spominjem onu drugu nezgodnu situaciju u kojoj ćeš se naći, a ta nezgodna situacija će izgledati ovako - cijenu tvog stana će pritiskati prema dolje, a cijene stanova koje budeš željela kupiti će gurati prema gore. I onda treba uložiti ogromnu količinu vremena i energije da nađeš balans između toga dvoje. Tj. da nađeš dovoljno dobrog kupca, i dovoljno razumnog prodavatelja.

Zato u principu treba izbjegavati trgovinu u kojoj se jedan stan "zamjenjuje" drugim, osim u slučajevima kad je to baš neophodno.
hvala na komentaru
da, prodajem stan u kojem sad živim i kupujem veći
ovaj stan u kojem sam sada mi je mali, a i susjedstvo se promijenilo na lošije
htjela bi nešto veći stan, sa balkonom ili terasom
svjesna sam da to nije lako izvedivo. imam i nešto gotovine jer sam prodala vikendicu pa se nadam da ću sve uspjet izvesti bez kredita ili uz mali kredit.
nikud mi se ne žuri, ali svakako želim otići iz ovog gdje sam sad i ne želim ostat u njemu do kraja života

kad sam krajem ljeta odlučila prodat vikendicu (u Podravini) svi su mi govorili da ju nitko neće kupiti, ili da ću ju godinama prodavati, a prodala sam ju za 3 mjeseca i po cijeni koju sam htjela
čuda su moguća
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:08   #2244
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
hvala na komentaru
da, prodajem stan u kojem sad živim i kupujem veći
ovaj stan u kojem sam sada mi je mali, a i susjedstvo se promijenilo na lošije
htjela bi nešto veći stan, sa balkonom ili terasom
svjesna sam da to nije lako izvedivo. imam i nešto gotovine jer sam prodala vikendicu pa se nadam da ću sve uspjet izvesti bez kredita ili uz mali kredit.
nikud mi se ne žuri, ali svakako želim otići iz ovog gdje sam sad i ne želim ostat u njemu do kraja života

kad sam krajem ljeta odlučila prodat vikendicu (u Podravini) svi su mi govorili da ju nitko neće kupiti, ili da ću ju godinama prodavati, a prodala sam ju za 3 mjeseca i po cijeni koju sam htjela
čuda su moguća
Htjela bi manji stan zamijeniti za veći? Znači, udala si se i planirate klince.

Trenutno su cijene nekretnina u porastu, što je s jedne strane dobro, jer je lakše naći kupce.

Naravno, s druge strane, kad kupuješ je teže, jer su cijene više nego što su bile, recimo, 2014., kad su bile na dnu.

Vikendica u Podravini je vjerojatno ipak bila na nekoj malo atraktinijoj lokaciji za podravske prilike, pretpostavljam.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:21   #2245
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Htjela bi manji stan zamijeniti za veći? Znači, udala si se i planirate klince.

Trenutno su cijene nekretnina u porastu, što je s jedne strane dobro, jer je lakše naći kupce.

Naravno, s druge strane, kad kupuješ je teže, jer su cijene više nego što su bile, recimo, 2014., kad su bile na dnu.

Vikendica u Podravini je vjerojatno ipak bila na nekoj malo atraktinijoj lokaciji za podravske prilike, pretpostavljam.
to što cijene rastu u ovom slučaju nije bitno jer ću prodat stan po većoj cijeni nego prije ali i kupiti po većoj cijeni nego prije. razlika ostaje tu negdje... ali zachatali smo temu
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:23   #2246
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ali zachatali smo temu
A da, malo smo je zachatali.......
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:07   #2247
Thumbs up

Pozdrav,ak nisam na pravoj stranici uputite me dalje...


Da li po imenu i prezimenu i adresi mogu ikako naći gruntovni izvadak...nemam br. čestice..ni bilo koji drugi podatak

Građevina je na otoku .


hvala

lp
tridvajedan321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 16:00   #2248
Teoretski možeš potražiti na geoportalu po adresi, dobiješ broj čestice i onda vidiš jel postoji z.k. izvadak za tu česticu na uredjenazemlja.hr

Ako želiš, možeš poslati adresu na PM (privatna poruka), ime i prezime ne treba jer po njemu mogu pretraživati samo referenti u zemljišnoj knjizi i to nije usluga koja je dostupna građanima.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 23:09   #2249
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
pa kako onda uopće ide prodavati? svašta....
hvala
Ti ćeš mu reći što da radi sa svojim vlasništvom? Ako je stan njegov, onda ga bome može i prodati!
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 23:11   #2250
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Znači trebaš deložirati ovu ekipu koja je unutra, to je poseban postupak koji traje i košta (živaca i novaca) pa su ti stanovi/kuća često (dosta) ispod cijene.

Dosta toga prodaje HETA što bi valjda bila firma koja "spašava" loše kredite koje je Hypo banka svojevremeno davala ljudima.
I zaboravio si valjda najčešći slučaj - zaštićeni najmoprimac. Dakle, na deložaciju može zaboraviti.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 21:17   #2251
Zanima me koji je zadnji korak u postupku stjecanja vlasništva nad naslijeđenom nekretninom? Radi se o zgradi koju nasljednici nisu ranije razdjelili, i svatko sad salje odvojene zahtjeve za svoj dio. Održano je ročište, dobio sam uvezane knjižice u kojima je prikazano stanje građevine i tlocrti za moj dio, i sad me zanima što dalje slijedi?

Sestrična koja ima nekretninu do mene i tako je podnjela zahtjev je čekala da sudac (?) dođe napraviti uvid na teren nakon što su joj došle te uvezane knjižice.

S obzirom na to da su meni te knjižice došle još prije desetak mjeseci, a nitko od nadležnih nije zvao da će izaći na teren i pogledati nekretninu, zanima me dal se to općenito tako dugo čeka?

Ono što me još zanima je je li proces napokon gotov nakon što netko sa suda napravi uvid na terenu, ili iza toga ide još neka procedura?

Hvala unaprijed.
Kunta Sphincte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 00:52   #2252
Pozdrav svima i molim nekog dobrog i upućenog da mi pomogne.

Kupujemo stan gotovinom, bez predugovora, prodavatelj ne živi u mjestu prodaje i želi sve obaviti odjednom, dakle potpisujemo odmah kupoprodajni ugovor i isplaćujemo iznos u cijelini. Kako u tom slučaju obaviti predbilježbu u gruntovnici i koji je najbolji način za zaštititi se ?
didier-er is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 01:24   #2253
Pa u ugovoru vam da tabularku i upisete se u zk.

Voila
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 01:33   #2254
A što ako poslije nas prodaju nekom trećem? On ima ugovor novijeg datuma? Ispričavam se ako su pitanja glupa ali prilično sam paranoičan oko takvih stvari.
didier-er is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 01:47   #2255
Bitno je tko prvi preda ugovor na provedbu.
Znači čim potpišete u zk predat ugovor (koji sadrzi tabularku) i bit će sve ok.

S pravom si paranoican, sve ok, ne kupujes dvije jabuke
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 02:58   #2256
Quote:
didier-er kaže: Pogledaj post
A što ako poslije nas prodaju nekom trećem? On ima ugovor novijeg datuma? Ispričavam se ako su pitanja glupa ali prilično sam paranoičan oko takvih stvari.
Plati javnom bilježniku neka sve obavi za tebe.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 01:23   #2257
Pitanje

Pozdrav

Imam pitanje u vezi podjele vlasništva nad zemljom ako je netko upućen. Nudi mi se za kupnju dio građevinske parcele velike oko 1500 kvadrata, a ja bih kupio oko trećinu. Papiri su čisti i vlasništvo je sada 1/1. Trenutno nemam sredstava za građevinsku dozvolu i ostale dađbine na osnovu kojih bi mogao parcelirati zemlju. Pa me zanima kako bi se drugačije mogao steći vlasništvo, a da budem osiguran da mojim dijelom nitko osim mene ne može raspolagati.

Hvala!
LukaBengalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 11:23   #2258
Možeš angažirati geodeta da ti napravi skicu konkretno dijela koji kupuješ, u ugovoru navedete da kupuješ suvlasnički dio od toliko i toliko (1/3), a koji predstavlja površinu prikazanu u skici toj i toj, omeđenu točkama A-B-C, kako je već navedeno u skici.

Nek ti prodavatelj za buduću parcelaciju da suglasnost već u ugovoru i nek ti se obveže sklopiti ugovor o diobi nakon parcelacije.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 12:53   #2259
Quote:
Kunta Sphincte kaže: Pogledaj post
Zanima me koji je zadnji korak...
Zna možda netko?

I ima li smisla ovo da netko sa suda dolazi raditi uvid na teren?
Kunta Sphincte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 10:00   #2260
Kakvo je stanje sa knjigom položenih ugovora, da li se radi na povezivanju sa zemljišnom knjigom? Što se događa ako se u zgradi uopće ne pokreće taj postupak, ili predstavnik stanara ili stanari nemaju želje niti interesa?
afra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.