Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 19:07   #801
Iz sveg ovog zakljucujem da je Patrijarh kod pravoslavaca nesto kao Reis-ul-ulema kod muslimana?
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:10   #802
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Iz sveg ovog zakljucujem da je Patrijarh kod pravoslavaca nesto kao Reis-ul-ulema kod muslimana?
Uf, pa ne znam kakvu ulogu ima reis ul ulema. Uglavnom, Patrijarh, ukoliko bi želeo služiti Liturgiju na teritoriji nekoga episkopa, mora tražiti episkopovo odobrenje i ovaj ima puno pravo da mu ga ne da. Ima mnogo primjera da jedan Patrijerh (čak VAseljenski, sveopći) nije čitavog života služio Liturgiju na crkvenoj teritoriji čije episkope predstavlja!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:15   #803
Ejj, pa kakav je to vodja ako nije glavni, tj. ako ne moze narediti episkopima?
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:20   #804
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Ejj, pa kakav je to vodja ako nije glavni, tj. ako ne moze narediti episkopima?
PA i nije nikkav vodja, nije glava Crkve. Glava Crkve jeste Hristos, koji na nevidljiv način vodi Crkvu.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:22   #805
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Pod 1. dragi brate, Patrijarh nije otac drugim Episkopima, oni su ravne časti.
naravno. No poznato je da njegovo mišljenje nije posljednje

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
On ima simbolične funkcije, npr kao što su učešće, pored još dvojice episkopa, u rukopolaganju tj posvjećenju drugih episkopa, sazivanje Sabora mjesne Crkve, kao što sam rekao i iznošenje odluka Sabora u javnost. Ostale funkcije koje ima Patrijarh on dijeli sa svim drugim episkopima, a na jedinstvo Crkve on može utjecati samo svojim autoritetom, ali ne i vlašću, jer mu takva vlast nigdje nije ni data.
naravno da se o autoritetu radi. Sabor crkveni radi sa Ljubavlju i Svetim Duhom, a ta bratska ljubav im ne može dozvoliti da odgurnu patrijarha do simbolike.

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
2. Snagu molitve koju si osjetio ne treba tražiti ni u kakvoj tituli onoga ko ju proiznosi, to je krajnje pogrešno reći. Pod utjecajem si ruskog sholasticiziranog bogoslovlja. Imaju oni mnogo toga boljeg.
Dragi Brate, oprosti, nećeš me razuvjeriti. Nisam pod utjecajem (sholasticiziranog? kako?) ruskog bogoslovlja, već ti kažem kako jest.
Prijatelj mi kaže da kada se pričešćivao kod Aleksija 2, točno je osjetio ljubav patrijarha lično prema njemu, odnosno lično prema svakom pričesniku.
Nije bez veze što mi dragi prijatelj jerej Mihajlo iz Zagrebačke mitropolije stalno premotava intronizaciju Ćirila i točno mi je pokazao momenat gdje se vidi unutarnje "probraženje" Ćirila iz mitropolita u patrijarha. A pogledaj kakav je otisak ostavio Pavle! Ta njega su i ruski vjernici jako šovali i voljeli. Jer je dobar Pastir!
Nismo papisti, ali stičem dojam da prinižavaš ulogu patrijarha, a žao je jer je to arhi-odgovornost i težak križ.
Gospod da te čuva.
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:31   #806
i usput, neću se s tobom prepirati jer znam da brineš da patrijarh sobom ne "zakloni" Krista.
Dobar patrijarh neće.
A loš vjernik hoće. Lošem vjerniku i malo popularniji u narodu jerej može sobom Krista zasloniti....
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 19:59   #807
[QUOTE=Besramni;24686445]
Quote:
naravno. No poznato je da njegovo mišljenje nije posljednje
Čije?


Quote:
naravno da se o autoritetu radi. Sabor crkveni radi sa Ljubavlju i Svetim Duhom, a ta bratska ljubav im ne može dozvoliti da odgurnu patrijarha do simbolike.
Patrijarha do simbolike gura Predanje Crkve, a ne Sabor ili Duh Sveti, ti lijepo provjeri.
Quote:
Dragi Brate, oprosti, nećeš me razuvjeriti. Nisam pod utjecajem (sholasticiziranog? kako?) ruskog bogoslovlja, već ti kažem kako jest.
Prijatelj mi kaže da kada se pričešćivao kod Aleksija 2, točno je osjetio ljubav patrijarha lično prema njemu, odnosno lično prema svakom pričesniku.
Ovim samo potvrđuješ ono što sam ti u prethodnom postu rekao. Ti si osjetio ljubav čovjeka po imenu Aleksij, a ne ljubav patrijaršiske titule (na njemu).
Quote:
Nije bez veze što mi dragi prijatelj jerej Mihajlo iz Zagrebačke mitropolije stalno premotava intronizaciju Ćirila i točno mi je pokazao momenat gdje se vidi unutarnje "probraženje" Ćirila iz mitropolita u patrijarha.
To nije nikakvo preoraženje njega ''iz mitropolita u patrijarha'' već njegov lični preobražaj u Kristu, kakav imaju mnogi podvižnici, ne vezano od toga da li su ili nisu episkopi ili što slično! Ovaj preobražaj što si naveo je potpuni promašaj od argumenta.
Quote:
A pogledaj kakav je otisak ostavio Pavle! Ta njega su i ruski vjernici jako šovali i voljeli. Jer je dobar Pastir!
To nema veze sa time da li je on patrijarh već ima veze sa njegovom ličnošću.
Quote:
Nismo papisti, ali stičem dojam da prinižavaš ulogu patrijarha, a žao je jer je to arhi-odgovornost i težak križ.
Gospod da te čuva.
Ničime ne ponižavam, samo iznosim istinu a ne neprovjerene podatke. Ukoliko bih i ponižavao patrijarha, odgovornost bi mi bila ista kao kada bih ponižavao bilo kojeg drugog episkopa.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 20:25   #808
[QUOTE=Rade Kumitkata;24687242]
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Čije?
zaključak sam napisao u postu 656
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 15:32   #809
Veliki Post

Svim pravoslavnim kršćanima čestitam praznik uvođenja Gospdnja u Hram a također sutrašnji početak Velikog Posta koji će trajati do Uskrsa.

Danas je protojerej hrama u koji ja idem, poslije čitanja Jevanđelja naglasio:

"Praštajte svima svo zlo. Ukoliko budete praštali, i Gospod će vam oprostiti. Nepraštajućima, ni Gospod neće oprostiti.

Ne budite mrki i ozbiljni za vrijeme posta, licemjerno naglašavajući svoj post. Budite vedri i radosni.

Ne jedite skuplja jela, zamjenjujući meso na svakojake egzotične morske plodove i skupe salate. Post je askeza, vanjska i unutarnja. Svedite svoju prehranu na što skromniju hranu, a višak novca koji će vam ostati kao razlika od onog što bi uobičajeno potrošili na objed, dajte beskućnicima, prosjacima i nemoćnima.

Ne zaboravite pomagati drugima, po mjeri mogućnosti."

Idealno, stanje Velikog Posta kršćanin treba proživljavati svaki dan, no mi smo preslabi, a Post je vrijeme kad se radi Gospoda bar malo možemo napregnuti i narušiti "mir" svojih bezbrižnih i lagodnih života.

Također, danas je u PC čin oprosta, kada ne samo vjernici mole oprost bližnjih, no i svećenstvo i patrijarsi na koljenima mole oprost vjernika.
Tom prilikom, molim da mi oproste svi forumaši i moderatori koje sam namjerno ili slučajno osobno uvrijedio.
Hvala.
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 17:11   #810
Pravoslavno kršćanstvo

Ima li možda netko na forumu tko dobro poznaje pravoslavno kršćanstvo?
Nekako imam osjećaj da se najviše govori o katolicima i protestantima a najmanje o pravoslavcima. Po mom mišljenju to je velika šteta,zato jer pravoslavlje ima bogatu tradiciju i nije baš toliko različito o katoličantva. Uvijek su me fascinirale njihove ikone i njihovi manastiri. Također imaju jako zanimljivu duhovnost i bogatu struju misticizma.

Našao sam ovu stranicu na kojoj se mogu saznati neke osnovne stvari o pravoslavlju:

http://stsavanyc.org/srpski/s02/pravoslavlje.html

Manastir Visoki Dečani: http://www.kosovo.net/edecani.html

Katolički pogleda na pravoslavlje: http://www.katolici.org/nauk.php?action=c_vidi&id=1441

Ovaj dio mi je posebno zanimljiv: Pravoslavlje u vjeri ne priznaje da Duh Sveti prizlazi iz Oca i Sina, te ne priznaju dogme o Mariji. U crkvenoj vlasti ne priznaju papino prvenstvo i nepogrešivost , te ne prihvaćaju koncile održane nakon 1054. Što se crkvene discipline tiče ne prihvaćaju celibat svećenika, zabranjuju štovanje kipova....

Pa ako ima neki pravoslavac ovdje može napisati neke stvari o svojoj vjeri.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 13:05   #811
sakramenti

Koliko ja znam, barem što se tiče katoličke crkve, ona potpuno priznaje pravoslavne sakramente. Ako si kršten u pravoslavnoj crkvi (a time i primio krizmu), možeš čak primiti sakrament prve pričesti u katoličkoj crkvi i postati punopravni član katoličke zajednice. Problem je jedino što u katoličkoj crkvi svaki svećenik ima svoja pravila (ne prema pravoslavcima nego i prema svojim župljanima) - pri tome mislim na situacije kao što su svećenici koji ne žele krstiti djecu samohranih roditelja i slično. Tako da vjerujem da nije svugdje tako, barem ne kod svakog svećenika. Što se vjenčanja tiče, ima svećenika koji će bez problema vjenčati pravoslavca i katolkinju (ili obrnuto), neki će tražiti od pravoslavca da potpiše da će djecu odgajati u katoličkoj vjeri (kao moju prijateljicu), a neki će odbiti. Sve zavisi o svećeniku. A, koliko sam čula, kum može biti bilo koje vjere, čak i musliman, ateist itd, jer to nije pravo kumstvo već si doslovno svjedok vjenčanja, tako da nije bitno koje je vjere.
mrvicamouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 13:18   #812
Talking

Čitala sam na nekom forumu o razlikama pravoslavne i katoličke crkve, gdje su pisali i neki teolozi (recimo da ljudi znaju o tome ) Kažu da su jedine 2 bitne razlike između te 2 crkve te što pravoslavna ne priznaje papu kao apostola i što je nauk katoličke crkve da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina (koji proizlazi od Oca i Sina i koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi...) a pravoslavna crkva stoji iza stajališta da Duh Sveti proizlazi samo od Oca (jer nema smisla da proizlazi iz 2 osobe). Dakle, to nisu neke nepomirljive činjenice. S time da se katolička crkva mijenjala na puno načina od crkvenog raskola, dok pravoslavna crkva vjeruje u to da se vjera ne može mijenjati, tako da je većina obreda ostala identična onima prije raskola (što nas dovodi do toga da je pravoslavna crkva ono što je katolička nekad također bila). Mislim da je to razlog zašto se crkve međusobno priznaju u svakom pogledu. Čula sam da ima mjesta u BiH gdje su se vjernici povezali na takav način da se jedne nedjelje misa održava u katoličkoj, a druge u pravoslavnoj crkvi - i tako naizmjence.
mrvicamouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 21:33   #813
Quote:
mrvicamouse kaže: Pogledaj post
Čitala sam na nekom forumu o razlikama pravoslavne i katoličke crkve, gdje su pisali i neki teolozi (recimo da ljudi znaju o tome ) Kažu da su jedine 2 bitne razlike između te 2 crkve te što pravoslavna ne priznaje papu kao apostola i što je nauk katoličke crkve da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina (koji proizlazi od Oca i Sina i koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi...) a pravoslavna crkva stoji iza stajališta da Duh Sveti proizlazi samo od Oca (jer nema smisla da proizlazi iz 2 osobe). Dakle, to nisu neke nepomirljive činjenice. S time da se katolička crkva mijenjala na puno načina od crkvenog raskola, dok pravoslavna crkva vjeruje u to da se vjera ne može mijenjati, tako da je većina obreda ostala identična onima prije raskola (što nas dovodi do toga da je pravoslavna crkva ono što je katolička nekad također bila). Mislim da je to razlog zašto se crkve međusobno priznaju u svakom pogledu. Čula sam da ima mjesta u BiH gdje su se vjernici povezali na takav način da se jedne nedjelje misa održava u katoličkoj, a druge u pravoslavnoj crkvi - i tako naizmjence.
Ja mislim da ima neke istine u tome da se Pravoslavna crkva manje mijenjala zadnjih par hiljada godina od katoličke. Imali su negativan stav prema pisanju novih teoloških spisa (teologija 7 sabora je dovoljna), nisu imali renesansu ni devotio moderna, protureformaciju, promjene u liturgiji (osim što su uveli struju u crkve). Meni se inače sviđa dosta njihov obred, posebno vjenčanja.

Znam slučaj gdje je jedna katolkinja sa svim sakramentima bila krsna pa vjenčana kuma svojoj prijatljici u pravosl. crkvi. to je doduše bilo tu u zagrebu, pa su možda bili malo tolerantniji nego bi bilo drugdje.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 12:50   #814
Razgovori o Pravoslavlju

Dakle, prvi put pisem na pdf Religija. Ne znam da li je ranije bila ovakva tema.
Neznam da li ima pravoslavnih teologa koji posjecuju pdf.

U slucaju da je odgovor na zadnje pitanje potvrdan, voljela bi, kroz razgovor, saznati nesto vise o Pravoslavlju, kroz rijeci teologa ali i laika.
O Pravoslavlju neznam previse. Ono sto znam nije sistematizirano, stoga bi voljela da, ako razgovori zazive i krenu - da krenemo od samog pocetka.

Naravno, da ne zaboravim spomenuti da bi voljela da se uljuce i teolozi ostalih konfesija. Ja bi se prikljucila razgovoru u obliku postavljanja pitanja o onome sto me zbunjuje i onome sto me zanima. Nemam nista protiv ni da mi netko tko je upucen drzi predavanje, postavlja linkove i radove iz kojih se moze uciti.

Ako ste zainteresirani, imate volje, mozemo poceti.

Kako nastaje Pravoslavlje, gdje i zasto?
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.