Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2009., 16:34   #81
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Opet ti kažem, nije mi jasno šta sad ti pričaš o nekim činjenicama, kada one ne postoje.Dakle, ne znaš kakve su im teksture, ali decidirano tvrdiš da to nije tako.Nema smisla.
To ti sad jako sliči solipsizmu. Računalno generirane životinje koje su izumrle nikako ne mogu biti identične, ma čak ni blizu, originalima. Koja je šansa da su pogodili? Upadaš u filozofiranje.


Quote:
Nego, ovima u raspravi o mamutu, pročitajte moju prethodnu poruku, napisao sam da bi to bilo moguće.
I opet ponavljam i slažem se sa enaxom, vrste koje su izumrle neovisno od čovjeka, NEMAJU se šta klonirati, jer postoji razlog zašto su izumrle.
Čovjek kao takav se ovdje isključuje iz one "samo najjači opstaju", jer je inteligentno biće i da hoće može uništiti vrsta koliko mu je volja i zato smatram da nije ništa neetično klonirati vrste koje je čovjek istrijebio.
Što se kloniranja tiče, npr. zašto ne dopustiti ovom živom biću da se poseksa - Encephalartos woodii ?
Tema nije puštanje kloniranih životinja koje su same izumrle u okoliš, već njihovo proučavanje u kontroliranim uvjetima. Tako ne mogu naštetiti, a mi bi iz toga samo mogli naučiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 17:01   #82
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
To ti sad jako sliči solipsizmu. Računalno generirane životinje koje su izumrle nikako ne mogu biti identične, ma čak ni blizu, originalima. Koja je šansa da su pogodili? Upadaš u filozofiranje.
Zašto ne? Pa nije da su sad uzeli par Disneyevih animatora i rekli im da nacrtaju dinosaure. A opet, ne bi bilo nemoguće da zbilja jesu.

Ja bih očekivao da su se malo pozabavili s kosturima i proračunavali koliko (gmazovskih) mišića teba da se te kostu pomaknu, kako su isti trebali biti raspoređeni, koliko bi moglo tu biti masnog tkiva, koliko je debela koža i tako to. O svemu tomu nemam naravno nikakvog pojma, ali da radim filmić na tu temu, bilo bi me sram samo crtati.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 17:35   #83
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Zašto ne? Pa nije da su sad uzeli par Disneyevih animatora i rekli im da nacrtaju dinosaure. A opet, ne bi bilo nemoguće da zbilja jesu.

Ja bih očekivao da su se malo pozabavili s kosturima i proračunavali koliko (gmazovskih) mišića teba da se te kostu pomaknu, kako su isti trebali biti raspoređeni, koliko bi moglo tu biti masnog tkiva, koliko je debela koža i tako to. O svemu tomu nemam naravno nikakvog pojma, ali da radim filmić na tu temu, bilo bi me sram samo crtati.
Pričali smo o boji i teksturi kože životinja, ne o pokretima. Pokreti se mogu relativno dobro prikazati, jer na kostima vidiš hvatišta mišića.

Koje je boje bio iguanodon, je li imao pruge, je li imao ispucanu kožu... to se ne može nikako znati. Ne znamo ni je li bilo više obojanih skupina, kao što imamo razno obojane ptice iste vrste, ili naposlijetku, ljude.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 19:53   #84
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pričali smo o boji i teksturi kože životinja, ne o pokretima. Pokreti se mogu relativno dobro prikazati, jer na kostima vidiš hvatišta mišića.
Zbunih se radi identičnosti. Odmah sam si umislio da to mora biti kompletan opis.

Quote:
Koje je boje bio iguanodon, je li imao pruge, je li imao ispucanu kožu... to se ne može nikako znati. Ne znamo ni je li bilo više obojanih skupina, kao što imamo razno obojane ptice iste vrste, ili naposlijetku, ljude.
To što ne znamo ne znači da je pogađanje posve nasumično. Za neke vrste se može računati da su imale kamuflirajuće boje. Problem su one šminkerske.
Makar, približavanjem kloniranom dinosauru prvo bi se postupno rekonstruirao genom, a usporedbom s genima danas živih ptica i gmazova možda bi se mogle rekonstruirati neke obojene molekule.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 20:00   #85
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
To ti sad jako sliči solipsizmu. Računalno generirane životinje koje su izumrle nikako ne mogu biti identične, ma čak ni blizu, originalima. Koja je šansa da su pogodili? Upadaš u filozofiranje.
Pokušavam ti reći da mi je smiješno decidirano tvrditi da oni nisu u pravu, a niti sam ne znaš, kao niti itko, kako su u biti izgledali.Nije bitno što su male šanse da su pogodili, nego to što tvrdiš da nije tako, razumiješ?Nije mi namjera filozofirati, nego eto samo sam napisao svoje mišljenje.

Quote:
Tema nije puštanje kloniranih životinja koje su same izumrle u okoliš, već njihovo proučavanje u kontroliranim uvjetima. Tako ne mogu naštetiti, a mi bi iz toga samo mogli naučiti.
Nije točno.Pročitaj prvu poruku.Čovjek je pitao, citiram:

Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Priča se da bi se mogao klonirati tasmanijski tigar, mamut, dodo i novozelandske moe. P me zanima dali bi ste bili zato da se kloniraju izumrle vrste i eventualno vrate u svoja staništa u kojima su izumrle. Ja sam za, a vi? Štoviše smatram ideju da se npr. u Americi obnovi megafauna sasvim ok, tj. da se u prirodu ponovno puste, mamuti, deve, gepardi, lavovi, špiljski medvjedi itd. Ukratko sve životinje koje su tamo izumrle prije 10000 godina. Isto bi vrijedilo i za Europu i Rusiju tj. Sibir.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 20:50   #86
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
U takvoj situaciji svaki radoznao čovjek postavi si sljedeće pitanje: Zašto ne?
ima i toga. samo da vidimo šta ima unutra i odma ćemo ga ubit

nisam nešto radoznao u tom smjeru, ali nemam ni ništa protiv. možda zbilja nađu nešta revolucionarno.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 23:12   #87
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Jesam, pod uvjetom da ih se stavi u zoološke vrtove...
evo ja cu citirat endija i dalje mi se ne da citat
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 08:16   #88
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
S ljudima koji ga hrane od rođenja, sabljasti tigar vjerojatno bi bio umiljata mačkica tj. mačketina.
Ovisi o dresuri. Janjevci iz Dubrave bi sigurno otkupili prvih 10 legla jer su pitbuli već lagano out.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 09:32   #89
Može li Mogli postati čovjek

Uzmimo da se klonira neadartalac.
Dobijemo fizičku (gensku) kopiju koja u potpunosti sliči toj tako tajanstvenoj čovjekolikoj vrsti.
Međutim što sve čini čovjeka?
Čuli ste za slučaj "divlje djece". Ili su ih othranili vukovi ili medvjedi. Činjenica da većina njih, premda ima puni potencijal čovjeka, nikada nije postala čovjek, ili se vrlo teško ukopila u ljudsku zajednicu. Znači da društvenost, odgoj, jezik, i sve ono ostalo što ljudsko dijete ima u svom odrastanju, od njega formira homo sapiensa.
Analogno. Kako bi izgledao taj Vaš klonirani neadartalac bez neadartalske sredine? Ili možda dinosaur bez svoj dinosaurske sredine?
To je ipak malo složenija stvar. Jer, što bi dobili? Čudovišta doktora Frankensteina.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 14:20   #90
Ma ne, neandertalac bi vjerovatno mogao "normalno" odrasti u nasoj sredini, pitanje je samo koliko mu se potencijali razlikuju od HS.
A za klonirane dinosaure, mogli bi proucavati njihovu biologiju ako nista drugo.
A uostalom, kod nas na balkanu ima vec puno "neandertalaca" hehe
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 17:22   #91
Ma ekipa bi se infiltrirala u Sabor, ne bi ih ni skužili. Samo im staviš odijelo i kravatu. Poželjno neke naočale, ali ne mora.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 18:17   #92
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ma ekipa bi se infiltrirala u Sabor, ne bi ih ni skužili. Samo im staviš odijelo i kravatu. Poželjno neke naočale, ali ne mora.
Je, i malo im prorijediš dlake. Pustiš eventualno obrve
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 18:32   #93
Eto zašto ne bi trebali uskrsnit izumrle vrste. Uopće nemamo respekta prema njima.
Jel nije dovoljno što su bili nesposobni preživit, napatili se za svog postojanja, a još ih nismo ni oživili i već im prijetimo odlaskom u Sabor!
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 22:28   #94
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Eto zašto ne bi trebali uskrsnit izumrle vrste. Uopće nemamo respekta prema njima.
Jel nije dovoljno što su bili nesposobni preživit, napatili se za svog postojanja, a još ih nismo ni oživili i već im prijetimo odlaskom u Sabor!
Mislim da ti fali .

Inače .
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 22:41   #95
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ma ekipa bi se infiltrirala u Sabor, ne bi ih ni skužili. Samo im staviš odijelo i kravatu. Poželjno neke naočale, ali ne mora.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 07:02   #96
Ovako:
1. Što se tiče kloniranja i puštanja u okoliš izumrlih vrst u njihova staništa. U Aziji i Sjevernoj Americi danas postoje vrste dugonogih antilopa koje su razvile brzinu jer su ih lovili brzi lovci tj. gepardi. Američki je bio veći od današnjeg Afričkog. Kad su gepardi izumrli te su se antilope prenamnožile, dakle prirodna ravnoteža je već narušena, a vrćanjem geparda ponovno bi bila uspostavljena. Što se tiče, deva, lavova, mamuta itd. oni bi samo upotpunili raznolikost biosfere na tim staništima.
2. Što se tiče opstanka najsposobnijih, najnovije teorije govore da je izumiranje sa kraja ledenog doba izazvano udarom kometa u Kanadi prije nekih 10000 godina.
3. Što se tiče kloniranja neandertalaca mislim da bibilo interesantno vidjeti kako bi se uklopili u moderno društvo, budući da im je mozak bio malo veći od ljudskog.

P.S. Dokazano je da je ljudska vrsta prošla kroz usko grlo, tj. da svi današnj ljudi potječu od svega 6 do 10 jedinki iz prošlosti. Zamislite što bi danas neandertalci govorili o nama da je tih recimo 10 ljudi izumrlo zbog recimo udara nekog, kometa, asteroida vulkanske erupcije ili neke druge prirodne katastrofe. Vijerojatno bi rekli da su ljudi izumrli zato jer su nesposobni, a možfa se upravo to i dogodilo neandertalcima, tj. izumrli su zato što su se nalazili kao i ljudi prije u stadiju uskog grla kad ih je zadesila neka prirodna katastrofa pa su zato svi izumrli, a ne zato što su nesposobni. Ukratko želim reći da i najveća sposobnost nemože pomoći ako po tebi pada kiša užarenog kamenja, što po meni i sam pojam "opstanak najsposobnijih" čini upitnim. Zato u krajnjoj liniji i jesam za kloniranje nekih vrsti jer činjenica da su izumrle neznači i da su bile nesposobne.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 15:08   #97
Ja sam za kloniranje svih najgorih zvijeri iz prošlosti ali pod jednim uvjetom. Da su 100 puta manji. Npr. želin držati 70 cm visokog t-rexa doma u dvorištu, vezanog, da mi čuva kuću, brontosaur od 15-ak cm bi mi šišao travnjak, a 2cm dugački ihtiosaur bi bija savršen ka ješka za ribe ili umisto peškafona za lignje.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 17:39   #98
ja nisam zato, osim ptica eventualno! sve su vrste (čast inznimkama) izumrli s razlogom! sjetite se kakve katastrofalne štete rade invazivne vrste!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 16:32   #99
totalno...iako čak i ptice..nikad ne znaš kako će utjecati na ekosustav ako ih se npr previše namnoži....

e da nedavno saznala da su našli fosil kože dinosaura tako da ono....ispada da ono što vidimo je prilično blizu istini...
Ines2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 17:21   #100
Ja sam za kloniranje, definitivno. I onda fino u rezervarte, kako je vec netko predlozio. Iako, ne mozemo biti sigurni kako ce te zivotinje reagirati na danasnje uvjete na zemlji, bakterije, viruse i sl... Sasvim je moguce da bi ih trebali jos dodatno modificirati da ne bi bili previse podlozni danasnjim zarazama i bolestima. Onda to opet ne bi bili "originali". I tako to ide u krug. Na kraju bi vjerovatno jedino fizicki izgled bio poveznica izmedju tih zivotinja i njihovih klonova.

Definitivno sam za kloniranje neandertalca. Ako bi bilo neandertalaca, onda bi ja odjedanput imao puno bolje sanse kod zenskoga roda. "Ne izgledas nesto posebno, al barem nisi neandertalac"
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.