Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2010., 12:06   #81
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ne samo Svetu Geru nego ste i Metliku i Črnomelj prepustili Slovencima.

Uz Žumberak su u 12. stoljeću i Črnomelj i Metlika politički pripadali Hrvatskoj, tj. Slavonskoj banovini, a crkveno su bili dio zagrebačke biskupije.

Za vladanja kralja Andrije II. (13. st.) pod utjecajem njegove prve žene Njemice Gertrude ti su se krajevi počeli odvajati od Hrvatske i pripajati Kranjskoj. Črnomelj i Metlika i danas su u Sloveniji, dok se Žumberak vratio Hrvatskoj u doba Vojne krajine (kao 11. i 12. satnija slunjske regimente).
Sto je to sad? Jesu li Crnomelj i Metlika pripadali Hrvatskoj ili Slavoniji? I je li to jedno te isto ili pak nije u ono 12. stoljece?
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 14:46   #82
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Sto je to sad? Jesu li Crnomelj i Metlika pripadali Hrvatskoj ili Slavoniji? I je li to jedno te isto ili pak nije u ono 12. stoljece?
Črnomelj i Metlika su u 12. stoljeću pripadali Hrvatskoj( nisam siguran ali mislim da je za vrijeme Hrvatskih narodnih vladara i sjeverni dio Žumberka, koji se danas zove Gorjanci,i koji se prostirao sve do krke bio dio hrvatske).

Črnomelj i Metlika nisu jedno te isto. Črnomelj je centar Bele Krajine i nikad nije bio dio hrvatske a metlika je je Sj-istočno od njega i bila je dio Hrvatske zajedno sa okolnim područjem. Selo Drage koje je bilo zapadna uskočka straža je tek 1950 i neke predana SR Sloveniji kao znak dobre volje.

Ima toga još ali mi se fakat ne da pisati post od 1000 riječi
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 15:36   #83
@ TIGR
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Oni sebe u svom jeziku nazivaju Vlasi ili Lasi (...). Ovaj narod govori vlaški, koji se ponešto razlikuje od hrvatskoga, a pogotovo od kranjskoga." Ovu je jezičnu razliku Valvasor naveo zato što je hrvatskim jezikom vjerojatno smatrao samo kajkavski, a uskoci su govorili štokavski (a jedan dio i čakavski).
Napisao sam 'vjerojatno' jer pokušavam odgonetnuti što za Valvasora znači riječ vlaški, a što riječ hrvatski. Ako su Vlasi u Žumberku bili štokavci (i čakavci), pretpostavljam da su Hrvati za njega zagorski i drugi susjedni kajkavci.

Ako sam pogriješio, možeš objasniti što Valvasor podazumijeva pod pojmom vlaški, a što pod pojmom hrvatski.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 18:32   #84
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
Selo Drage koje je bilo zapadna uskočka straža je tek 1950 i neke predana SR Sloveniji kao znak dobre volje.
Drage su nakon razvojacenja Vojne Krajine pripadale Kranjskoj. A Skemljevec(potpuno uskocki) i Jugorje(pola-pola) su zapadnije od Drage
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 08:46   #85
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
Črnomelj i Metlika su u 12. stoljeću pripadali Hrvatskoj( nisam siguran ali mislim da je za vrijeme Hrvatskih narodnih vladara i sjeverni dio Žumberka, koji se danas zove Gorjanci,i koji se prostirao sve do krke bio dio hrvatske).

Črnomelj i Metlika nisu jedno te isto. Črnomelj je centar Bele Krajine i nikad nije bio dio hrvatske a metlika je je Sj-istočno od njega i bila je dio Hrvatske zajedno sa okolnim područjem. Selo Drage koje je bilo zapadna uskočka straža je tek 1950 i neke predana SR Sloveniji kao znak dobre volje.

Ima toga još ali mi se fakat ne da pisati post od 1000 riječi
Nisam bas siguran. Slavonija se u to vrijeme protezala i juzno od Save. Sem toga treba uzeti u obzir ugarsku kraljevsku povelju Emerika iz 1202-1204 (inace falsifikat ali napravljen na temelju originala) koji kaze da je "njegov otac Bela III imao u Slavoniji za susjeda plemica iz Teuthonia Alberta od Mehova/Maichau, kojeg zemlja se nalazila na granici Slavonije uz Podgorsku i Gorisku zupaniju. Ta je cesto napadao pogranicne teritorije, ubijao, palio i unistavao." Ocigledno se pak radi o Albertu iz Visnje Gore/Weichelsburg.

Slovenski povjesnicari koji su proucavali pitanje Bele Krajine slazu se u jednom - i Metliku i Crnomelj osvojili su od 12-13. (razlicita stajalista) prije svega Visnjegorski. Prije toga to je podrucje u Slavoniji.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 22:44   #86
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Sto je to sad? Jesu li Črnomelj i Metlika pripadali Hrvatskoj ili Slavoniji? I je li to jedno te isto, ili pak nije u ono 12. stoljece?
Ti si u pravu. To je bila mala šala. Znam da ti znaš (a i ja znam) da tadašnji identiteti nisu jednaki današnjima, a i nije važno što je kome pripadalo prije 800 godina. I ne mogu se na osnovi tadašnjih feudalnih posjeda izvlačiti zaključci o "nacionalnom prostoru" i "povijesnom pravu".

Možda nećeš vjerovati, ali formulaciju koju sam iznio napisao je povjesničar Josip Modestin 1929. g.: "pod utjecajem Gertrude, grofice od Andechsa ti su se krajevi počeli od Hrvatske trgati i pripajati Kranjskoj."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 03:51   #87
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Uskoci su se proširili i po Sloveniji. Ne samo po Bijeloj krajini, nego i po drugim dijelovima. Janez Valvasor (17. st.) naziva ih Uskoci ili Vlasi.

Valvasor piše da su "uskoci ili Vlasi dobili ime po riječi skok (...) jer su gotovo prije 146 godina sa svojim ženama i djecom iskočili iz Turske i došli u Kranj (...). Oni sebe u svom jeziku nazivaju Vlasi ili Lasi (...). Ovaj narod govori vlaški, koji se ponešto razlikuje od hrvatskoga, a pogotovo od kranjskoga."

Ovu je jezičnu razliku Valvasor naveo zato što je hrvatskim jezikom vjerojatno smatrao samo kajkavski, a uskoci su govorili štokavski (a jedan dio i čakavski).
jesu li senjski Uskoci bili čakavci?možda bi to moglo značiti da su došli s čakavskih područja, pročitao sam u više navrata da su ti Uskoci podjednako dolazili i s krajeva pod mletačkom vlašću, ali za čakavicu se pretpostavlja da se prije govorila i u zaleđu, gdje su Turci vladali.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 17:49   #88
Quote:
Uskoci su se proširili i po Sloveniji. Ne samo po Bijeloj krajini, nego i po drugim dijelovima. (...) uskoci su govorili štokavski (a jedan dio i čakavski).
Žumberački čakavci žive u Jurkovu Selu, Kaljama i selu Žumberku. Ima ih i u Sloveniji u selima Starod, Tribuče, nekim selima kod Kostanjevice i dr. Među gradišćanskim Hrvatima najviše je čakavaca. Sve su to uskoci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 18:52   #89
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Žumberački čakavci žive u Jurkovu Selu, Kaljama i selu Žumberku. Ima ih i u Sloveniji u selima Starod, Tribuče, nekim selima kod Kostanjevice i dr. Među gradišćanskim Hrvatima najviše je čakavaca. Sve su to uskoci.
Imam 3 stvari za reći.

1- Čakavci u Žumberku žive i u selima Gornja Vas (Gorinja, rekli bi Žumberčani) i Višći Vrh ali čakavski kao i u svim drugim selima govore samo oni najstariji.

2- Dativ od sela Kalje je Kalju a ne kaljama, znam da je ovo podforum o povijesti ali morao sam ovo napisati

3- Za Gradiščanske Hrv. ne bi rekao da su Uskoci jer su Uskoci iz Žumberka kao i ostali stalno upadali na Turski teritorij i čuvali granicu za razliku od ovih Gr. U. koji su ratovali samo u najnužnijim slučajevima.
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 01:05   #90
Koja su najćešća prezimena tih uskoka koji žive danas u Hrvatskoj i koliko pripadnika broje ?
 
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 18:03   #91
Quote:
Reeqwertz kaže: Pogledaj post
Koja su najćešća prezimena tih uskoka koji žive danas u Hrvatskoj i koliko pripadnika broje ?
Neka od prezimena(sa Zumberka):

Latkovic

Milakovic

Stanic

Pavkovic

Petkovic

Vranesic

Delisimunovic

Gvozdanovic

Peras

Nosetic

Sobatovic

Kordic

Popovic

Bastasic

Sajatovic

Delivuk...
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 07:34   #92
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
- Čakavci u Žumberku žive i u selima Gornja Vas i Višći Vrh.
- Dativ od sela Kalje je Kalju, a ne Kaljama.
- Za gradišćanske Hrvate ne bih rekao da su uskoci.
- Žumberački čakavci žive i u selima Pribić, Čunkova Draga i Goljak.

- U Kalju je lokativ (kao u polju, u moru).

- I gradišćanski su Hrvati izbjeglice, a riječ "uskoci" upravo znači "izbjeglice", "bjegunci", "prebjezi", "pibjegari". - Tek poslije "uskok" postaje naziv za neredovnog vojnika (protiv Turaka, Mlečana), katkada i za hajduka i odmetnika.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 10:55   #93
Thumbs up

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
- Žumberački čakavci žive i u selima Pribić, Čunkova Draga i Goljak.

- U Kalju je lokativ (kao u polju, u moru).

- I gradišćanski su Hrvati izbjeglice, a riječ "uskoci" upravo znači "izbjeglice", "bjegunci", "prebjezi", "pibjegari". - Tek poslije "uskok" postaje naziv za neredovnog vojnika (protiv Turaka, Mlečana), katkada i za hajduka i odmetnika.
O tome je li Pribić u Žumberku bi se moglo raspravljat, moje mišljenje je da je ali ima puno onih koji kažu da nije.

Ovo sa dativom je mali zajeb, zadnje vrijeme sam sav u latinskom pa sam lokativ već zaboravio

Dobro si rekao ovo sve o riječi ''uskok'',ali rekao si da se danas najčešće misli na ratnika, ja sam sa Žumberka pa kad kažeš Uskok odmah pomislim na ratnike.
Inače ima nekih teorija da riječ uskok potječe od njihovog uskakanja na turski teritorij, ali to je malo vjerojatno
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 19:40   #94
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
- Žumberački čakavci žive i u selima Pribić, Čunkova Draga i Goljak.

- U Kalju je lokativ (kao u polju, u moru).

- I gradišćanski su Hrvati izbjeglice, a riječ "uskoci" upravo znači "izbjeglice", "bjegunci", "prebjezi", "pibjegari". - Tek poslije "uskok" postaje naziv za neredovnog vojnika (protiv Turaka, Mlečana), katkada i za hajduka i odmetnika.
tako je, Uskoci su u principu svi koji 'uskakali' na određeni teritorij, najčešće u bijegu.Mogao je biti Uskok kako iz sjeverne Albanije, tako i iz Bihaća.
Inače, zanimljivo mi je da su neki Uskoci bili čakavci, a znam da su se Uskoci naseljvali u okolici Karlovca, pa je li moguće da su Uskoci tamo donijeli čakavicu?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 05:15   #95
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
Neka od prezimena(sa Zumberka):

Latkovic

Milakovic

Stanic

Pavkovic

Petkovic

Vranesic

Delisimunovic

Gvozdanovic

Peras

Nosetic

Sobatovic

Kordic

Popovic

Bastasic

Sajatovic

Delivuk...
Peris
Karlović
Hranilović
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 17:51   #96
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Inače, zanimljivo mi je da su neki uskoci bili čakavci, a znam da su se uskoci naseljavali u okolici Karlovca, pa je li moguće da su uskoci tamo donijeli čakavicu?
Čakavci su u srednjem vijeku živjeli na cijelom Kordunu, Baniji i u Cazinskoj krajini. Današnji su se ijekavci (štokavci) na ta područja naselili bježeći zajedno s čakavcima pred Turcima. Možda su neki od čakavaca oko Karlovca još iz vremena prije Turaka.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 18:08   #97
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Čakavci su u srednjem vijeku živjeli na cijelom Kordunu, Baniji i u Cazinskoj krajini. Današnji su se ijekavci (štokavci) na ta područja naselili bježeći zajedno s čakavcima pred Turcima. Možda su neki od čakavaca oko Karlovca još iz vremena prije Turaka.
pa to bi bilo logično...karlovački kraj ne nekako pola čakavski-pola štokavski
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 06:42   #98
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post

Peris, Karlović, Hranilović.
Jovan Hranilović je napisao "Žumberačke elegije", ali nije rođen u Žumberku, nego u Dalmaciji.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 07:12   #99
A i Karlovići su tu, hrvatski plemići...oni su u katoličkom dijelu Žumberka, pretpostavljam?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 09:26   #100
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
A i Karlovići su tu, hrvatski plemići...oni su u katoličkom dijelu Žumberka, pretpostavljam?
A koji to dio Žumberka nije katolički, ili je Grko.... ili je Rimo....., trećeg nema
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.