Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 12:35   #61
u krivu ste obadvojica...
moj glas sa 105 kvadrata stana, vrijedi kao i susjedu koji ima 32 kvadrata.... jer se traži večina suvlasnika a ne kvadrata!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 12:42   #62
teoretski, moja je zgrada mjenjala krovište...
digli smo kredu, i otplaćivali kredit.
Dvije nelogičnosti.
pričuva je porasla sa 2,5 kuna po metru, na 7,5 kuna po metru stana.
Ajd imam veći stan, i to može proći.
No upravitelj zgrade je automastki srazmjerno povećao i njihove prihode, a u kreditu nije učestvovao ni malo...
i naravno naknada za izgubljeno vrijeme predstavniku zgrade, porasla je srazmjerno plaćanju pričuve...... e to nije u redu!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 12:56   #63
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
u krivu ste obadvojica...
moj glas sa 105 kvadrata stana, vrijedi kao i susjedu koji ima 32 kvadrata.... jer se traži večina suvlasnika a ne kvadrata!
Ne, nismo u krivu, provjeri kod svog upravitelja.. Većina suvlasnika znači da su suglasni oni koji posjeduju 51% nekretnine. Kad sam ja postao predstavnik zbrajali su kvadrate onih koji su za i dijelili sa ukupnom kvadraturom stanova. Ova praksa kod tebe je očito zaostala još iz socijalizma.

Puno detalja možeš naći ovdje

http://www.udruga-stanara.hr/

Dalje, ne znam kakav vi imate ugovor sa upraviteljem, mi našeg plaćamo fiksno 35 lipa po m2 zgrade, to nema veze sa iznosom koji izdvajamo za pričuvu. A predstavnika plaćate onoliko koliko se međusobno dogovorite.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:03   #64
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
A predstavnika plaćate onoliko koliko se međusobno dogovorite.
ma gle, nekažem ja da si ti loš predstvanik, niti kažem da Vojky govori gluposti.
Sve to stoji kaj vas dva govorite.
No nažalost stoji i ovo kaj ja govorim.
Kod nas u zgradi je čudna mješavina stanara.
Stan je u osnovi socijalistička ostavština, velike soc realističke građevinske firme, u kojoj su smještani šefovi, i njihovi bauštelci.
Problem je kaj se nemreš dogovoriti ni za popraviti antenski sustav.
problem je kaj je predstavnik bog i batina kaj se tiče dodjele love.
Bivšeg predstavnika, koji je ispraznio žiro račun, za svoje potrebe, dali smo na sud, ali bez neke koristi posebne, jer je bez imovine.
Zato sam poslušao savjet Vojkya i prije nego mi ga je dao , i davno otišao od tamo, u privatnu kuću...
A tamo čuče podstanari.
Hoću reči zakoni su jedno, a stvarno stanje je drugo.
A Vojky se nažalost ponaša kao noj, i to ne prvi put.
Zakoni su izglasani i po njemu je to rješen problem.
E to me osobito smeta kod njega!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:30   #65
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Za veće investicije se i dogovarate (vlasnici stanova).
kako se definiraju "vece investicije"?
koieime is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 14:10   #66
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Problem je kaj se nemreš dogovoriti ni za popraviti antenski sustav.
problem je kaj je predstavnik bog i batina kaj se tiče dodjele love.
A Vojky se nažalost ponaša kao noj, i to ne prvi put.
Zakoni su izglasani i po njemu je to rješen problem.
Sve se da riješit kad imaš većinu, i maknut boga i batinu i podić pričuvu i popravit sve što treba. Ali mi smo skloni ne mrdnut prstom i sitno srać*at sa strane (ne mislim na tebe ). Ja sam srećom kupio novi auto prije no što sam postao predstavnik, jer da nisam, ispalo bi da sam ga kupio njihovim novcima, naravno. Tako se priča za bivšeg predstavnika, te maznuo ovo te napravio ono. Pa je*o ga ti, daj pokaži na izvodu od banke gdje su ti odljevi s računa (u to doba je pričuva bila minimalna i trošilo se samo na žarulje, upravitelja i osiguranje). A na sastanak dođe svaki treći, u najboljem slučaju.

Meni osobno je bilo vrlo ružno kako je na Zapadu totalna segregacija, bogati žive ovdje, siromašni tu, srednja klasa ovdje, ali sad vidim da ustvari drugačije ni ne može.

A Voyki ima pravo, zakoni su tu i nisu tako loši, ali neće ništa samo, neće zakon maknut lošeg predstavnika ili upravitelja... Ako misliš da će se netko solidno brinut za tvoju imovinu koja vrijedi milijune, a ti ćeš za to izdvajat siću, ljuto se varaš, to nema nigdje..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:11   #67
Tko placa pričuvu?

Ako ja iznajmim stan od nekog, i tko je obvezan placati pricuvu, vlasnik stana ili ja ako ga iznajmim? to mi nije jasno ?
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:22   #68
U pravilu onaj tko je stan iznajmio (vlasnik), ali to može biti i stvar dogovora.
Kad sam imala prošlog podstanara, ja sam plaćala pričuvu.
Sada ju plaćaju novi podstanari, ali sam im u tom iznosu umanjila stanarinu.
Malo je nezgodno i nepraktično da oni plaćaju sve račune, a moraš dolaziti samo po račun od pričuve i plaćati ga sam.
Tako da,mi smo se tako dogovorili iz čisto praktičnih razloga.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:24   #69
Vlasnik, ima gamadi kaj ce te probati izraditi, ali ne daj se
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:35   #70
Koliko uopće iznosi ta pričuva?
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:38   #71
Ma, u pravilu ti dođe na isto.
Ako on pristane plaćati pričuvu, budi siguran da će ti stanarina biti toliko viša, tako da, iskreno, ne znam koliko ti se isplati natezati oko toga.

Evo, ja iznajmljujem stan - cijena je određena, znači koliko točno ja imam zarade od najamnine je "zacrtano".
I ta cijena je fer (ne znam za druge najmodavce, znam da ima đubradi) - sada moji podstanari plaćaju pričuvu, ali sam ja, u odnosu na bivšeg podstanara (kada sam ju ja plaćala) spustila stanarinu.

Isto tako, mojim podstanarima se ne sviđa boja zidova, zidovi su malo "grbavi" - pa smo se dogovorili da će oni to urediti kako im odgovara, a ja ću preko najamnine kompenzirati trošak materijala.

Sve se da dogovoriti, ali ako imaš šljam od najmodavca (a znam da ih je većina takvih), tu si ne možeš puno pomoći.
Ako ćeš se previše buniti, izbacit će te iz stana i uzeti nekoga tko će šutjeti i plaćati - nažalost, takva je realnost kod nas.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:55   #72
Ovisno o definiciji u Ugovoru, čisti dogovor između dviju strana.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 16:02   #73
a nemam pojma ocu potpisivat kakag ugovor, a cijena je 91 kunu, ne znam jel to dosta? jel se to gleda po kvadraturi?
al ja mislim da bi to trebao placati vlasnik stana..
al ne vjerujem da ce popustit
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 16:10   #74
Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
a nemam pojma ocu potpisivat kakag ugovor, a cijena je 91 kunu, ne znam jel to dosta? jel se to gleda po kvadraturi?
al ja mislim da bi to trebao placati vlasnik stana..
al ne vjerujem da ce popustit
Pričuva ti se plaća ovisno o troškovima održavanja zgrade (fasade, zajedničkih prostorija, itd,) i o dogovoru stanara.
91 kn ti uopće nije puno.
Za stan koji iznajmljujem (50 kvadrata) iznosi 15o kn, a tu gdje trenutno živim 180 kn.

Tako da mislim da ti 91 kn nije uopće puno.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 17:04   #75
Pričuvu bi po meni trebao plaćati onaj tko živi u stanu. On ima koristi od toga ako se poprave ulazna vrata, oboja hodnik, popravi lift. Stanar svojim življenjem "troši" zgradu, a gazda je tamo negdje daleko, plaća pričuvu za stan u kojem on živi.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 17:10   #76
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Evo kako to kod nas u zgradi izgleda: nova fasada košta pola milijuna kuna, ...
Koliko ja to zgrada kada fasada toliko košta?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 17:18   #77
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Pričuvu bi po meni trebao plaćati onaj tko živi u stanu. On ima koristi od toga ako se poprave ulazna vrata, oboja hodnik, popravi lift. Stanar svojim življenjem "troši" zgradu, a gazda je tamo negdje daleko, plaća pričuvu za stan u kojem on živi.
a slazem se ja da je ok da se pricuva placa ako zgrada napreduje, ali ako je placam za nista pricuvu, ono, sto vjerovatno je tako, dajemo pare, a na zgradi se nista ne popravlja, o tom ja pricam, a ak nisam prijavljen to kuda i ne zivim u zgradi zakonski sta ne,, al brijem da cu se prijavit, treba mi radi posla, dal ak se prijavis se sta placa ili samo odes u mup
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 17:27   #78
Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
a slazem se ja da je ok da se pricuva placa ako zgrada napreduje, ali ako je placam za nista pricuvu, ono, sto vjerovatno je tako, dajemo pare, a na zgradi se nista ne popravlja, o tom ja pricam, a ak nisam prijavljen to kuda i ne zivim u zgradi zakonski sta ne,, al brijem da cu se prijavit, treba mi radi posla, dal ak se prijavis se sta placa ili samo odes u mup
Pričuva i svrha njezinog plaćanja je česta tema razgovora o tome za što se tu zapravo daje novac.
Bez obzira živiš li u tuđem ili svojem stanu, ne ovisi samo o tebi koliko će se i što popravljati.
A slučajevi da u nekoj zgradi godinama ne rade portafoni, ruši se ograda na subištu i sl. ne znam da li uopće i postoje.
Koliko ja imam iskustva, zgrade se većinom sasvim u redu održavaju i ti troškovi se pokrivaju iz pričuve.

A pričuvu bi trebao plaćati vlasnik zato što je on suvlasnik zajedničkih prostorija koje se tom pričuvom održavaju, vlasnik je tog portafona kojeg ugrade novog ako stari rikne, a ne ti kao podstanar.
Ti ćeš jednoga dana odseliti, a sve popravljeno iz pričuve ostaje njemu.

To je isto kao da ti vlasnik kaže: "pobrusi mi parkete u stanu o svojem trošku, zato što ti u njemu živiš".

Pričuvu bi definitivno trebao plaćati vlasnik stana, ali vrlo često to ipak plaćaju podstanari.
Ti samo imaš sreće što ta pričuva stvarno ne iznosi puno.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:44   #79
Quote:
Ako ja iznajmim stan od nekog, i tko je obvezan placati pricuvu, vlasnik stana ili ja ako ga iznajmim? to mi nije jasno?
Jedini ispravni odgovor je - po dogovoru. Ovo što ti tu pišu "bi trebao vlasnikk ovaj onaj..." tralala možeš objesiti mačku o rep. Vrijedi samo ono što se dogovorite. Takve stvari riješi prije ulaska u stan da ne bi poslije bilo natezanja.

Ja sam najmodavac i kad smo se pogađali za cijenu, rečeno je cijena je ta-i-ta plus režije što uključuje SVE račune za taj stan. Ako ti se sviđa - super. Ako ti se ne sviđa - doviđorno. Ako će ti biti lakše, mantraj si da ti je za tih par desetaka kuna viša stanarina.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:09   #80
meni je recimo, kada sam bila podstanar, pricuva bila ukljucena u racun na kojem su bile gradske komunalije, voda, plin i sl.... tako da, i da sam htjela, nisam mogla platiti samo dio racuna

inace, kad smo kod visine pricuve, kod mene u zgradi se dogodilo ovo: godinama je predstavnik stanara bio "boli me briga" tip i nista se nije radilo, stanarima se nije ni objasnilo zbog cega je taj novac i pricuva je stalno drzana na zakonskom minimumu tek toliko da pokrije najjeftinije osiguranje i odrzavanje lifta. od kad su se polako poceli mjenjati stanari u zgradi i doseljavati novi (medju njima i ja) konacno je odabran predstavnik koji se trudi i radi, ali je sad frka je je lift po novom zakonu tehnicki neispravan i treba ga promjeniti ako zelimo da radi. novaca rezervnih od pricuve nema, jer se nisu od cega imali gomilati i saldo zgrade je uvijek bio vise-manje na nuli.... i sad, ako hocemo lift (a hocemo, jer zgrada ima 8 katova) moramo podignuti pricuvu u nebesa da to otplatimo 380 kn mjesecno...

zato... vlasnici stanova, nemojte se buniti "gdje ti novci idu" i "zasto mi to uopce toliko placamo"... da je u mojoj zgradi bilo barem nekoga tko je razmisljao, fino bi se lova skupljala na racunu malo po malo i sada nam sigurno ne bi bila toliko visoka pricuva
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.