Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2010., 12:50   #21
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Meni izgleda da je problem suprotan. Znamo što je svijest, ali ne znamo kako je reproducirati. Naime, to što iznosiš nije jak argument.
Ovo je stvar semantike - "znamo" što je svijest, ali je ne znamo reproducirati - slijedi da ne razumijemo što je svijest. Odnosno, naše znanje je ipak neznanje.

Quote:
Ovdje zanemaruješ da ne znamo složenost potrebnu za pohranjivanje i obrađivanje informacija. Mislim, možemo "umjetne" neurone spajati jedan po jedan i tako obrađivati informacije, ali to je ogroman posao.
Ne moramo ni znati tu složenost, jer ona služi da se postigne funkcionalnost koju znamo. Ako znamo pamtiti i obrađivati informacije pomoću hardvera i softvera, nema potrebe da ulazimo u komplicirane načine kako je priroda to postigla koristeći neurone i procese među njima umjesto hardvera i softvera.
Uostalom, spajanje umjetnih neurona jedan po jedan bi bio bezvezan posao, ko da pokušavaš nacrtati recimo portret crtajući atom po atom i strahujući kako će ti portret propast ako neki atom propustiš nacrtat.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 12:59   #22
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Inače, čitao sam nedavno da postoji matematički dokaz da slobodna volja zapravo ne postoji, tj. da ako ljudi imaju slobodnu volju, nužno je imaju i atomi ili čak kvanti.

I inače je često gledište da je slobodna volja tek iluzija, također kao emergentna posljedica kognitivnih procesa (mogao sam učiniti drugačije).
Zato Dennett (barem u onome što sam njegovoga čitao; nisam čitao ovo što navodiš) spominje nešto kao upotrebljivi koncept slobodne volje, što jest mali handwaving na tu problematiku, no omogućuje razmatranje problema slobodne volje usprkos određenoj determinističko-kaotičnoj podlozi.
Stvari koje ja radim kažu da je slobodna volja samo jedan od aspekata svijesti. Neću ulazit u filozofiju toga što je to volja i što je to sloboda i slobodna volja, ali ako imamo svijest, imamo i slobodnu volju. Otprilike kao da kažem, ako imamo vodu, imamo i vlažnost.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:01   #23
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ovo je stvar semantike - "znamo" što je svijest, ali je ne znamo reproducirati - slijedi da ne razumijemo što je svijest. Odnosno, naše znanje je ipak neznanje.
Pa mislim u smislu kao što znamo što je aparat za kavu. Znamo njegovu funkcionalnost, ali postoje različite realizacije. Analogno mislim da znamo što je svijest kroz funkcionalnost (refleksivnost, rezoniranje, želje drugog reda kao u Frankfurtovom članku, slobodna volja itd.), ali ne znamo realizirati takvo što kroz strojeve.

Quote:
Ne moramo ni znati tu složenost, jer ona služi da se postigne funkcionalnost koju znamo. Ako znamo pamtiti i obrađivati informacije pomoću hardvera i softvera, nema potrebe da ulazimo u komplicirane načine kako je priroda to postigla koristeći neurone i procese među njima umjesto hardvera i softvera.
Uostalom, spajanje umjetnih neurona jedan po jedan bi bio bezvezan posao, ko da pokušavaš nacrtati recimo portret crtajući atom po atom i strahujući kako će ti portret propast ako neki atom propustiš nacrtat.
Znam ja da je to bezvezan posao, ali pokušavam objasniti da nije očito da se cijeli problem ne svodi na takav bezvezan, ali ogroman posao.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:02   #24
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Svijest (kao subjektivni dozivljaj) se ne moze objasniti poznatim fizikalnim zakonima.

Preporucam procitati:
D. Chalmers, "The Conscious Mind" (1995).
Pročitao sam, na preskokce, 50-ak stranica i svi neuroni mi vrište da je tu nešto pogrešno.
Čak ne mogu reći što konkretno nije u redu. Sve mi je izokrenuto.
Potruditi ću se još malo, bar da lociram problem, ali čisto sumnjam da sam kompatibilan s knjigom (autorom).
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:25   #25
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Pročitao sam, na preskokce, 50-ak stranica i svi neuroni mi vrište da je tu nešto pogrešno.
Čak ne mogu reći što konkretno nije u redu. Sve mi je izokrenuto.
Potruditi ću se još malo, bar da lociram problem, ali čisto sumnjam da sam kompatibilan s knjigom (autorom).
Zanimljiv komentar! Osjecas da nesto nije u redu, ali ne mozes reci sto.

Za razliku od tebe, ja sam ocito vrlo kompatibilan sa autorom. Kao da je rekao sve ono sto sam i ja mislio, samo nisam uspio tako vjesto izraziti.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:33   #26
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
skeptik, svijest se može objasniti pomoću (već poznatih) zakona. Može se stvoriti pomoću alata koje već imamo i može se objasniti pomoću jednostavnih matematičkih (ili fizikalnih, kako hoćete) modela. To je nešto što ja znam jer radim na tome.
Inače, sve u prirodi se može objasniti fizikalnim zakonima, od kojih su nam neki zasad nepoznati. Međutim u nepoznate ne spadaju oni koji upravljaju funkcioniranjem svijesti.

Rado ću pročitat tu knjigu kad uhvatim vremena jer vjerujem tvojoj preporuci, ali ima li u toj knjizi i korisnih stvari, osim ove teze za koju znam da je netočna?
Iz ovog sto si napisao, pretpostavljam da pod rijeci "svijest" ne mislis isto sto i Chalmers.
Fizikalnim zakonima se moze objasniti svjesno PONASANJE, ali ne i svjesni DOZIVLJAJI (qualia). Chalmers govori o svijesti u ovom drugom smislu. Iz te knjige je danas opce prihvacen pojam "the hard problem" koji oznacava problem svijesti u tom drugom smislu.

Sto se tice korisnosti, to je filozofska knjiga (ne znam na kojem nivou se ti bavis tom problematikom, mozes li malo pojasniti?), tako da se tesko moze govoriti o korisnosti u uzem smislu.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 12.05.2010. at 13:47.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:39   #27
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Pa mislim u smislu kao što znamo što je aparat za kavu. Znamo njegovu funkcionalnost, ali postoje različite realizacije. Analogno mislim da znamo što je svijest kroz funkcionalnost (refleksivnost, rezoniranje, želje drugog reda kao u Frankfurtovom članku, slobodna volja itd.), ali ne znamo realizirati takvo što kroz strojeve.
Ovako - problem sa umjetnom svijesti nije u tome što ne znamo proizvest aparat za kavu, nego što ne znamo kako se i od čega kuha kava. Kad naučimo što je to što čini kavu, shvatit ćemo da već imamo metalurgiju, elektroniku, filtere, senzore, šta god hoćeš, od čega se lako može konstruirat aparat koji kuha kavu.

Quote:
Znam ja da je to bezvezan posao, ali pokušavam objasniti da nije očito da se cijeli problem ne svodi na takav bezvezan, ali ogroman posao.
Meni je očito da nije stvar u obimu posla, nego u načinu kako se posao napravi. Primjerice, stvoriti wikipediju je ogroman posao, ali je stvorena u kratkom roku i sadrži ogromnu količinu znanja. Ono što ne sadrži i neće nikad ni sadržavat ako ne promijene tehenologiju, je svijest. Wikipedija je tehnološki gledano samo gomila članaka i linkova.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:53   #28
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Zapravo, i to činimo, no nipošto ne bih rekao da je to primarni način na koji razumijemo jezik.
Ono što mi imamo, a današnja računala još uvijek nemaju, jest veza između znaka i značenja.
Da, i to činimo, ali kao što i sam primjećuješ, to nije primarni način kako razumijemo jezik. U tom smislu sam "odbacio" statistiku i heuristiku, da me ne bi netko shvatio doslovno.
veza između znaka i značenja ti je pun pogodak - ono što još nemamo je (dovoljno dobro) shvaćanje pojma "značenje". Zato ono nije dio informatičke tehnologije i ne uspijevamo stvoriti umjetnu svijest - koja se upravo temelji na značenju.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 12.05.2010. at 14:05.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:57   #29
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Wikipedija je tehnološki gledano samo gomila članaka i linkova.
Ali i svi roboti i kompjuteri koje smo napravili. Gomila programa i ništa više.
Po mom mišljenju mi nikada nećemo napraviti svjesno umjetno biće.
Uostalom mi, u krajnjem slučaju, ne znamo objasniti ni onaj trenutak kada mozak vidi nešto (znači kada svjetlost preko oka i očnog živca dođe u mozak), a kamo li svijest, ili preciznije samosvijest.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:16   #30
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Fizikalnim zakonima se moze objasniti svjesno PONASANJE, ali ne i svjesni DOZIVLJAJI (qualia). Chalmers govori o svijesti u ovom drugom smislu. Iz te knjige je danas opce prihvacen pojam "the hard problem" koji oznacava problem svijesti u tom drugom smislu.
Bio je jedan tip koji je na njuzima, kada se pričalo o ovim temama, uvijek spominjao "doživljaj crvene boje" kao nešto što dokazuje da se svijest ne može racionalno objasniti. Taj njegov stav je u biti samoodrživ - ako odbiješ definirati "doživljaj crvene boje", svaki put kada netko to pokuša racionalno objasniti možeš to objašnjenje odbaciti i nitko ne može dokazati da nisi u pravu, jer s jedne strani nisi ništa definirao, a s druge strane tvrdiš ono šta je istinito - da prihvatljiva definicija (prihvatljiva prema tvojim proizvoljnim kriterijima) ne postoji. Znači, tako dugo dok odbijaš prihvatiti neko racionalno objašnjenje si u pravu kada tvrdiš da prihvatljivo racionalno objašnjenje ne postoji.
ŠućMućPaProlij is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:27   #31
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Iz ovog sto si napisao, pretpostavljam da pod rijeci "svijest" ne mislis isto sto i Chalmers.
Fizikalnim zakonima se moze objasniti svjesno PONASANJE, ali ne i svjesni DOZIVLJAJI (qualia). Chalmers govori o svijesti u ovom drugom smislu. Iz te knjige je danas opce prihvacen pojam "the hard problem" koji oznacava problem svijesti u tom drugom smislu.

Sto se tice korisnosti, to je filozofska knjiga (ne znam na kojem nivou se ti bavis tom problematikom, mozes li malo pojasniti?), tako da se tesko moze govoriti o korisnosti u uzem smislu.
Bojim se da Chalmers mistificira pojam svjesnog "doživljaja". Oćenito, vjerojatno postoje razlike u shvaćanu pojmova "doživljaj" između mene i njega, teško mi je reći bez da pročitam knjigu. Što se mene tiče, doživljaj i ponašanje su samo različito kategorizirane aktivnosti uma, a u suštini i jedno i drugo su aktivnost uma i nije ih potrebno modelirati različitim modelima.
Ja se bavim već nekoliko godina problemom umjetne inteligencije - programer sam po struci i znam kako ideje iz psihologije i drugih područja pretočiti u softver. Siguran sam da sam na pravom putu jer neprestano provjeravam kako se moj model uma podudara s onim što znam i opažam o ljudskom umu - jednostavno ne uspijevam pronać aspekt ljudske svijesti koji nije podržan mojim modelom, iako se radi o u suštini nevjerojatno jednostavnom modelu.

Btw sorry, vidim da sam u ovom postu već nabacao pojmove inteligencija, svijest i um, a vjerojatno ću i još koji. U kontekstu u kojem pričamo mislim na jednu te istu stvar.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:28   #32
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali i svi roboti i kompjuteri koje smo napravili. Gomila programa i ništa više.
Po mom mišljenju mi nikada nećemo napraviti svjesno umjetno biće.
Uostalom mi, u krajnjem slučaju, ne znamo objasniti ni onaj trenutak kada mozak vidi nešto (znači kada svjetlost preko oka i očnog živca dođe u mozak), a kamo li svijest, ili preciznije samosvijest.
Pa jedini problem je da li je svijest nesto marerijalno(racunljivo), ili je svijest nesto drugo nematerijalno(duhovno ili sto vec).

Odnosno da li je mozak samo mozak skup neurona. Ili se ti neuroni prikjucuju na nesto drugo.

Po meni je mozak samo mozak. A tad u blizoj ili daljoj buducnosti ce se kad tad pronaci matematicki model mozga koji ce se moci izmodelirati, racunati, emulirati oces u softweru hardveru ili bilo gdje. Narvno ako brzina racunala nastavi ovom razinom rasti.

Lastanov problem prirodnog jezika nije problem jezika. Vec problem razumjevanja svijeta. Dijete nije naucilo govoriti jer je naucilo govoriti vec jer je naucilo spoznavati svijet oko sebe. A za to je protrebno punno stvari. Ne samo moc raspoznavanje rijeci nego i moc raspoznavanja konteksta koja se jedino moze steci iskustvom. A to je malo preslozeno za danasnju racunalnu tehnologiju. I stanje umjetne inteligencija koja se obicno trudi fiksirati na samo jedan problem, a ne cijelinu.
JozoFranderberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:42   #33
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Da, i to činimo, ali kao što i sam primjećuješ, to nije primarni način kako razumijemo jezik. U tom smislu sam "odbacio" statistiku i heuristiku, da me ne bi netko shvatio doslovno.
veza između znaka i značenja ti je pun pogodak - ono što još nemamo je (dovoljno dobro) shvaćanje pojma "značenje". Zato ono nije dio informatičke tehnologije i ne uspijevamo stvoriti umjetnu svijest - koja se upravo temelji na značenju.
Značenje kao termin nije potpuno definirano ni u semantici, semiologiji i lingvistici općenito.
Problem je u tome što je značenje, kao i svijest, emergentno i konstruira se uvijek iznova iz postojećih značenja i konteksta. Zato se ono ne može kvantificirati. Štoviše, teško mogu i zamisliti način na koji bi se isprogramiralo da se određeni aspekti značenja po kratkom postupku zanemare...

Na ovaj ili onaj način, umjetna će inteligencija također morati evoluirati.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:47   #34
Evolucija je jednostavan dokaz da se može napraviti svjesno biće.
U početku evolucije imamo jedostavne automate koji reagiraju na kemijske, mehaničke, ili elektromagnetske podražaje. Otprilike onakve kakvi su današnji roboti.
U sadašnjem trenutku imamo svjesna bića.
Između toga imamo niz procesa-poboljšanja.
Prema tome niz promjena-poboljšanja u konačnici dovodi do pojave svijesti.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:48   #35
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
[COLOR="navy"] Štoviše, teško mogu i zamisliti način na koji bi se isprogramiralo da se određeni aspekti značenja po kratkom postupku zanemare...
hahah, to je mozda zato jer da bi se nesto isprogramiralo specifikacije moraju biti logicki smislene.
nemozes npr isprogramirat:
ispisuje troznamenkasti broj koji ima 4 znamenke.
__________________
tejk it ot liv it
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:51   #36
Quote:
g4gfact0r kaže: Pogledaj post
hahah, to je mozda zato jer da bi se nesto isprogramiralo specifikacije moraju biti logicki smislene.
Ili možeš mirno pustiti evolucijske algoritme da rade što znaju i umiju, i da to rade dovoljno dugo. Nećeš razumjeti rezultat, ali će funkcionirati.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:56   #37
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ili možeš mirno pustiti evolucijske algoritme da rade što znaju i umiju, i da to rade dovoljno dugo. Nećeš razumjeti rezultat, ali će funkcionirati.
moze i tako ali da bi to docekao prije nego odapnes i ti evolucijski algoritmi moraju biti "pametni"
__________________
tejk it ot liv it
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:03   #38
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ja se bavim već nekoliko godina problemom umjetne inteligencije - programer sam po struci i znam kako ideje iz psihologije i drugih područja pretočiti u softver. Siguran sam da sam na pravom putu jer neprestano provjeravam kako se moj model uma podudara s onim što znam i opažam o ljudskom umu - jednostavno ne uspijevam pronać aspekt ljudske svijesti koji nije podržan mojim modelom, iako se radi o u suštini nevjerojatno jednostavnom modelu.
Kada nekom kolegi kažem da radim program koji rješava testove inteligencije dobijem odgovor "Ajde, baš lijepo. To je sigurno zanimljivo". Teško je naći nekoga s kime se može o tome pričati na nivou koji nije puko filozofiranje o osnovnim pojmovima.
ŠućMućPaProlij is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:09   #39
Quote:
g4gfact0r kaže: Pogledaj post
moze i tako ali da bi to docekao prije nego odapnes i ti evolucijski algoritmi moraju biti "pametni"
Ne. Moraju samo dovoljno brzo interagirati s okolinom.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:10   #40
Quote:
JozoFranderberg kaže: Pogledaj post
Pa jedini problem je da li je svijest nesto marerijalno(racunljivo), ili je svijest nesto drugo nematerijalno(duhovno ili sto vec).
Mislim da je jedino stvarno pitanje zašto je svijest (čovjekova svijest koja ima odmak od stvarnosti) samo jedna o cjelokupne složenosti različitih oblika života? Iz čega proizlazi takva posebnost jednosti?
Sposobnosti oponašanja i glume, sposobnosti uživljavanja u tuđe osjećaje i odluke, evolucijska slijepa ulica, možda bolest ili nešto sasvim drugo.
Tek kada to definiramo (ili shvatimo) možemo razmišljati o stvaranju umjetnog bića koje ima svijest. Jezik, značenje, smeatika, misao, ratio....su samo vanjske manifestacije takvog jedinstvenog sklopa svijesti.
Koji je to trenutak i na kakav način skup neurona stvara sliku u našem mozgu, a pogotovo misao? Da li je taj neuron u Wittegsteinovom stilu definiran sa svim ostalim neuronima koji se nalaze oko njega a on kao cjelina ne postoji, ili se on ponaša kao Leibnizova monada kao nezavisno zaokruženo samodovljno biće, čiji skup emergentski stvara stanje koje nazivamo svijest?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.