Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2010., 19:04   #61
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Isusova poruka je u suštini apokaliptična. Kraj vremena je blizu, dolazi sudnji dan. Treba posvetiti sve pripremama za to, a imovina, obitelj itd su sekundarni.
To je Ivana Krstitelja poruka ali u usta su "ISUSA" ubacili da bi i Ivanove slijedbenike privukli u novi pokret univrzalne religije kršćanstva(Sve po malo odasvud u jedno)

Quote:
To je i poruka koju je širio Pavao
.
Reguliranje proturjećja na minimum,usklađivanje s evanđeljima.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 23:33   #62
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
To je problem katolika. A ja nisam katolik,tako da me se to ne tiče. Svakako ne bi trebali nikoga zvati "Oče" osim Boga.
tako je,kako pise,nikog osim Boga. sve sto je protiv reci je anti rec ili antihrist.
ispravka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 09:00   #63
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Ne zovete li je bogorodica?
Ima li ljudi koji je nazivaju tako?
Klecite li pred njenim kipom,klecali biste pred njom? ajde, ajde....

treba napisati istinu:
Zna se da je Kur'an od prvog do zadnjeg slova Bozja Objava i da je nepromjenjiv.
A onda treba dodati:
Nad Kur'anom bdije Allah, i ma koliko se ko trudio,nece mu moci nauditi! i jos:
Kur'an bdije nad predhodnim objavama!
Pomocu Kur'ana mozes sasvim jasno razumjeti sve predhodne objave, pa i Bibliju. OK?

Men' se cini da samo tako mislis?

Kao što je "istina",po tvojoj tvrdnji da žene jesu manje vrijedna bića u usporedbi s muškarcima,a onda ta manje vrijedna bića rađaju više vrijedne muškarce????Ili pak kako si objasnio da samo u razmožavanju jesu jednako vrijedne,valjda da bi se prikrila ova gornja nelogičnost.
Čudno da taj isti princip nisu u stanju primijeniti u ovom vrlo jasnom slučaju Bogorodice?
Sam ti naziv kaže,da je ta žena rodila Božjeg sina,tj Boga,ali sama nije bog.
Klečanje pred Djevicom Marijom tj način molitve istoj,izbor je svakog vjernika.
Prisila nikako!
Ti ovdje svjesno ili nesvjesno uspoređuješ klanjanje Allahu(padanje ničice,što jeste za svakog muslimana obaveza)s molitvom istoj i klečanjem pred njenim kipom,što opet niti je obaveza a još manje prisila za kršćane.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 25.09.2010. at 09:06.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 13:40   #64
Quote:
Kao što je "istina",po tvojoj tvrdnji da žene jesu manje vrijedna bića u usporedbi s muškarcima,a onda ta manje vrijedna bića rađaju više vrijedne muškarce????I
Cudno veonika da ne razumijes da covejk ne izmislja znanje, nego ga koristi.
ja kazem sto pise u Kur'anu, i to kako pise bez obzira na nas sud o tom. Ja mogu neku zenu kada sam zaljubljen staviti na najvise mjesto, ali je pitanje da li joj to mjesto zaista pripada? Iskustvo kaze da to bude zabluda, jer "princeza" ima sasvim ljudsko lice. Dusa je nesto drugo, i ona ne trazi da bude iznad mjesta koje joj je Bog odredio. Te su rijetkost.

Quote:
Čudno da taj isti princip nisu u stanju primijeniti u ovom vrlo jasnom slučaju Bogorodice?
Sam ti naziv kaže,da je ta žena rodila Božjeg sina,tj Boga,ali sama nije bog.
Cudno je da niko nema te recenice od Marije ili Isusa! To je meni zaista jako cudno! Pokusavam da se neko nadje ovdje i pkaze mi stavak u Bibliji u kojem isusa za sebe akze da je bog, a da mu je majka bogorodica! Eto sta mi je cudno!
Cudom se nacuditi ne mogu, vejruj mi!

Quote:
Klečanje pred Djevicom Marijom tj način molitve istoj,izbor je svakog vjernika.
Apsoolutno! Klecanje pred bilo kojim stvornjenem ili kipom ili pred cime god hoce, je slobodan izbor svakog covjeka. ja tomu nemam pritvljenja. Samo purtam one koji vjeruju u bibliju, da li se to smrtno kosi sa jednom od Deset Bozjih zapovijedi? To pitam! kao i to da li ih je na to uoputio Isus ili njegiva majka Marija? Nema odgovora? Pred cim ce i dlaje klecati, zaista je najmanje moj osobni problem.

Quote:
Ti ovdje svjesno ili nesvjesno uspoređuješ klanjanje Allahu(padanje ničice,što jeste za svakog muslimana obaveza)
Ne moze se uporedjivati ni svesno ni nesvjesno. Ja samo mogu naomenuti da je na jednak nacin kao muslimani danas kanjao Abraham, Mojsije, svi posanici redom ukljucujuci i Isusa! Da!
O tome pise u bibliji, o klanjanju ne pise u Kur'anu nego je rpenesneo usmenom i prakticnom predajom.
Krscana ima raznih, ima ih koji ne klece mni pred cim,ima ih koji kece po slobodnom izboru, po nametnutom izboru, kako god hoce - to je njihov izbor i njighova opsoban sloboda.
Ja s tim doista nemam nista.
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:05   #65
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Cudno veonika da ne razumijes da covejk ne izmislja znanje, nego ga koristi.
ja kazem sto pise u Kur'anu, i to kako pise bez obzira na nas sud o tom. Ja mogu neku zenu kada sam zaljubljen staviti na najvise mjesto, ali je pitanje da li joj to mjesto zaista pripada? Iskustvo kaze da to bude zabluda, jer "princeza" ima sasvim ljudsko lice. Dusa je nesto drugo, i ona ne trazi da bude iznad mjesta koje joj je Bog odredio. Te su rijetkost.


Cudno je da niko nema te recenice od Marije ili Isusa! To je meni zaista jako cudno! Pokusavam da se neko nadje ovdje i pkaze mi stavak u Bibliji u kojem isusa za sebe akze da je bog, a da mu je majka bogorodica! Eto sta mi je cudno!
Cudom se nacuditi ne mogu, vejruj mi!

Apsoolutno! Klecanje pred bilo kojim stvornjenem ili kipom ili pred cime god hoce, je slobodan izbor svakog covjeka. ja tomu nemam pritvljenja. Samo purtam one koji vjeruju u bibliju, da li se to smrtno kosi sa jednom od Deset Bozjih zapovijedi? To pitam! kao i to da li ih je na to uoputio Isus ili njegiva majka Marija? Nema odgovora? Pred cim ce i dlaje klecati, zaista je najmanje moj osobni problem.

Ne moze se uporedjivati ni svesno ni nesvjesno. Ja samo mogu naomenuti da je na jednak nacin kao muslimani danas kanjao Abraham, Mojsije, svi posanici redom ukljucujuci i Isusa! Da!
O tome pise u bibliji, o klanjanju ne pise u Kur'anu nego je rpenesneo usmenom i prakticnom predajom.
Krscana ima raznih, ima ih koji ne klece mni pred cim,ima ih koji kece po slobodnom izboru, po nametnutom izboru, kako god hoce - to je njihov izbor i njighova opsoban sloboda.
Ja s tim doista nemam nista.
Zar ne kaže Kuran da nitko nije izuzet od vlasti đavla osim Marije i njenog sina. "Nema ni jednog novorođenčeta koje se rodi a da ga šejtan ne dodirne prilikom rođenja, pa ono zaplače od tog dodira. Osim Merjeme i njenog sina."

"Merjema, Allah je tebe, zaista, odabrao i čistom učinio! On te je odabrao nad ženama svjetova! Merjema, budi skrušena i Gospodaru svome sedždu čini, i Njemu se klanjaj zajedno sa onima koji Mu se klanjaju."

Dakle niti Muhamed niti njegova majka to nisu, a Marija/Merjema jest, kao i njezin sin.

Gore sam ti u postu naveo citate iz Ivanovog evanđelja, u kojima Isus sebe naziva Bogom. Isus za sebe kaže:
1. 8, 24 "Ako ne budete vjerovali da Ja Jesam, umrijet ćete u svojim grijesima."
2. 8,58 "Zaista kažem vam, prije nego Abraham bijaše, Ja Jesam."
3. 10,30 "Ja i Otac jedno smo."
4. 14,8 "Filip mu reče: Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je. Toliko sam vremena s vama - odgovori mu Isus, i ti me Filipe još nisi upoznao. Tko je vidio mene, vidio je i Oca."
5. 20,27 "Zatim reče Toni: Pruži prst svoj ovamo: evo mojih ruku! Pruži ruku svoju i stavi je u moj bok te ne budi više nevjernik, već vjernik! Gospodin moj i Bog moj! - reče Toma. Isus mu reče: jer me vidiš vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati, a da nisu vidjeli!"
6. 17,10 Govoreći Ocu: "Sve moje pripada tebi; sve tvoje pripada meni!"
7. Početak 1,18 "Boga nitko nikad nije vidio: Jedinorođenac - Bog, koji je u krilu Očevu, On ga je objavio."

U Markovom evanđelju prikazan je:
1. onaj koji krsti Duhom Svetim; u Starom zavj. Duh Sveti = Ruah Jahve, isto što i Jahve, Bog;
2. onaj koji naučava kao netko tko ima vlast; za razliku od pismoznanaca;
3. netko tkoje gospodar subote - dana gospodnjeg;
4. nazvan je "Sin Čovječji" kao ispunjenje proročanstva iz knjige Danijelove 7,13, gdje je rečeno za "Sina Čovječjeg": Njemu bi predana vlast, čast i kraljevstvo, da mu služe svi narodi, plemena i jezici. Vlast njegova vlast je vječna i nikada neće proći. Kraljevstvo njegovo neće propasti.
5. Netko tko će doći u slavi svoga Oca, tj. u slavi Božjoj; on se obraća Židovima, koji vjeruju u samo jednog jedinog Boga - u čijoj slavi ne može biti nitko osim njega samog.
6. neko u kog treba vjerovati: „Ako tko navede na grijeh ove malene koji u mene vjeruju, bilo bi mu bolje da mu objese o vrat mlinski kamen...“; a vjeruje se samo u Boga;
7. neko tko će na kraju svijeta "poslati anđele i skupiti svoje izabranike od četiti vjetra, od kraja zemlje do kraja neba.“
8. njegova je krv "krv Saveza, koja se prolijeva za sve.“, on je neko tko je došao da "dade život svoj kao otkup mjesto svih!“ - zar može život bilo kojeg stvorenja, ma i najvišeg anđela, biti vredniji od života svih ostalih stvorenja, i to u očima Židova, koji vjeruju samo u jednog Boga stvoritelja, osim kojeg nema nikog.

Još samo i citat iz nekanonskog teksta zvanog evanđelje po Tomi, 77 izreka: "Isus reče: a sam svjetlost nad svime. Ja sam sve - sve je iz mene izašlo, i sve se u mene vraća."; 61. izreka: "Saloma je rekla: Tko si čovječe, čiji si sin. ... Isus joj reče: "Ja sam onaj koji dolazi od onoga koji je Isti..."
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 18:47   #66
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kad moram slovkat, slovkat ću... kršćansko trojstvo je otac, sin i duh sveti, a ne otac, sin i majka... očito je proroku i njegovom anđelu bilo preteško za shvatit... u tom shvaćanju ili neshvaćanju leži pouzdanost i istinitost... ili ne...
Ili ipak ti baš ne razumiješ Kur'an.

U tom se ajetu ne radi uopće o komentiranju Trojstva, nego naprosto činjenici da se kršćani mole i Bogu i Isusu i Mariji. Prema njima, Isus nije Bog, pa je takav stav razumljiv. No on namjerno ne ističe Duha Svetog, a to znamo po tome što se u Kur'anu spominje kako je Isus "duhom svetim potpomognut" (stavit ću točan ajet kad ga nađem), dakle duh sveti je ok iako ga ne smatraju zasebnim entitetom nego naprosto Božjim duhom.

Ako znamo s koliko je kršćana u životu Muhamed kontaktirao, onda znamo da je šansa da on ne zna za duha svetoga (tj. Trojstvo) ravna nuli.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 23:21   #67
ZoroBabel je u nekoliko postova prije naveo sljedeci stih kako dokaz da u Bibliji pise da je Isus Bog.
Taj stih glasi:
7. Početak 1,18 "Boga nitko nikad nije vidio: Jedinorođenac - Bog, koji je u krilu Očevu, On ga je objavio."

Mislim da je ovaj stih upravo dokaz da Isus nije Bog.
Pogledajmo samo početak ovog stiha: "Boga nitko nikad nije vidio" (Isusa su ljudi vidjeli)

Ovdje je ocito da je "covjek" svojevoljno ubacio ove rijeci "Jedinorođenac - Bog, koji je u krilu Očevu". Jer ako ovo nije naknadno ubačeno onda je u velikoj kontradiktornosti sa samim početkom stiha: "Boga nitko nikad nije vidio".

Hajmo izbaciti ovaj dio stiha (koji je u krilu Očevu) cisto iz razloga da vidimo hoce li taj stih imati logike. Stih bi glasio ovako:
"Boga nitko nikad nije vidio: Jedinorođenac, On ga je objavio."

Ako uzmemo da je Jedinorođenac sin jedini sin Marije (Isus), onda ovaj stih ima savršenog smisla.
No, ako uzmemo da je Dedinorođenac Bog ovaj stih gubi smisao i u kontradikciji je sa samim sobom jer (ponavljam) "Boga nitko nikad nije vidio" Jedinorođenac (koji je Bog) ga je objavio.

Nije li u ovom stihu ocita greska?
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 23:41   #68
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
ZoroBabel je u nekoliko postova prije naveo sljedeci stih kako dokaz da u Bibliji pise da je Isus Bog.
Taj stih glasi:
7. Početak 1,18 "Boga nitko nikad nije vidio: Jedinorođenac - Bog, koji je u krilu Očevu, On ga je objavio."

Mislim da je ovaj stih upravo dokaz da Isus nije Bog.
Pogledajmo samo početak ovog stiha: "Boga nitko nikad nije vidio" (Isusa su ljudi vidjeli)

Ovdje je ocito da je "covjek" svojevoljno ubacio ove rijeci "Jedinorođenac - Bog, koji je u krilu Očevu". Jer ako ovo nije naknadno ubačeno onda je u velikoj kontradiktornosti sa samim početkom stiha: "Boga nitko nikad nije vidio".

Hajmo izbaciti ovaj dio stiha (koji je u krilu Očevu) cisto iz razloga da vidimo hoce li taj stih imati logike. Stih bi glasio ovako:
"Boga nitko nikad nije vidio: Jedinorođenac, On ga je objavio."

Ako uzmemo da je Jedinorođenac sin jedini sin Marije (Isus), onda ovaj stih ima savršenog smisla.
No, ako uzmemo da je Dedinorođenac Bog ovaj stih gubi smisao i u kontradikciji je sa samim sobom jer (ponavljam) "Boga nitko nikad nije vidio" Jedinorođenac (koji je Bog) ga je objavio.

Nije li u ovom stihu ocita greska?
"Tko je vidio mene, vidio je i Oca." Dakle Boga niko nikad nije vidio, dok ga Jedinorođeni nije objavio.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 06:50   #69
Quote:
zorobabel kaže: Pogledaj post
"Tko je vidio mene, vidio je i Oca." Dakle Boga niko nikad nije vidio, dok ga Jedinorođeni nije objavio.
Posto ste me ti, i ostali forumasi krscani naucili da se u Bibliji netrebaju doslovno tumaciti neke stvari, analogno tome:

"Tko je vidio mene, vidio je i Oca" - Dakle (metaforicki) ko je vidio Isusa (upoznao Isusovo učenje, ponašanje itd.), vidio je i Oca (tj, Isus je ljudima opisao Boga odnosno Njegove osobine), dakle, ko je vidio Isusa vidio je i Oca (upoznao se s Božijim osobinama).

"Ja i Otac jedno smo" (metaforicki gledajuci). Ono što ja propovjedam ljudima je isto ono što moj Otac traži od mene.

A Otac (metaforicki Bog), jer je Isti taj Otac zvao sinovima i druge poslanike, pa cak i obicne ljude. A treba uzeti u obzir i stih "moj Otac, tvoj Otac, moj Bog, tvoj Bog".

Ne shvatajte doslovno bibliju i vidjecete logiku. Vi to znate bolje od mene
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 08:21   #70
Quote:
zorobabel Zar ne kaže Kuran da nitko nije izuzet od vlasti đavla
Ima vlast nad djavlom! samo je djavlu dao mogucnost da zavodi do Sudnjeg dana one koji ne vjeurju!
Quote:
"Nema ni jednog novorođenčeta koje se rodi a da ga šejtan ne dodirne prilikom rođenja, pa ono zaplače od tog dodira. Osim Merjeme i njenog sina."
Vidis da je jednostavno vjerovati u Kur'an.
Quote:
"Merjema, Allah je tebe, zaista, odabrao i čistom učinio! On te je odabrao nad ženama svjetova! Merjema, budi skrušena i Gospodaru svome sedždu čini, i Njemu se klanjaj zajedno sa onima koji Mu se klanjaju."
Vidis kako je jdostavno vjerovati u Kur'an.
zasto se onda Bog nije objavio u SZ tako kao sto mislis? Kao trojica, ili,kao Isusa koji ce nekada kasnije doci ili?
Ukoliko postoji ensuglasica sa SZ onda nesto nije u redu. Kur'an kaze da su Marija i Isus ipravni, da se ispravno mole Bogu. Sta onda nije u redu? Mozda je potrebna neka visa metematika?

"Stvori covjeka na svoju sliku"! Hocemi li se sad cuditi sto kaze: ko je vidio mene vidio je i Oca. Mozemo i metaforu: "ko ne vjeruje ono sto mu ja govorim, nevjeruje ni u Oca".
E sad sto napiosu Marko i Janko.... eh. toga ima koiko hoces.
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 09:35   #71
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Posto ste me ti, i ostali forumasi krscani naucili da se u Bibliji netrebaju doslovno tumaciti neke stvari, analogno tome:

"Tko je vidio mene, vidio je i Oca" - Dakle (metaforicki) ko je vidio Isusa (upoznao Isusovo učenje, ponašanje itd.), vidio je i Oca (tj, Isus je ljudima opisao Boga odnosno Njegove osobine), dakle, ko je vidio Isusa vidio je i Oca (upoznao se s Božijim osobinama).

"Ja i Otac jedno smo" (metaforicki gledajuci). Ono što ja propovjedam ljudima je isto ono što moj Otac traži od mene.

A Otac (metaforicki Bog), jer je Isti taj Otac zvao sinovima i druge poslanike, pa cak i obicne ljude. A treba uzeti u obzir i stih "moj Otac, tvoj Otac, moj Bog, tvoj Bog".

Ne shvatajte doslovno bibliju i vidjecete logiku. Vi to znate bolje od mene
Jasno piše da je Isus govorio ljudima u prispodobama (metaforama) dok je učenicima nasamo objašnjavao; tako da nije sve metafora, pa je tvoja analogija proizvoljna.

Nisam primjetio da je kršćanima vaša vjera toliko važna, koliko je musliimanima važno kršćanstvo. Dajete dojam da vaša vjera ovisi o onome što ćete misliti o kršćanstvu. Iz onoga što ti i forumaši muslimani pišete, zaključujem da je vama važnije ono što piše u Bibliji nego ono u Kuranu. Tako se događa ono što je sam Isus najavio, svi se, na ovaj ili onaj način, okupljaju oko njega, a s vremenom pustinjski prorok i njegova knjiga bit će zaboravljeni. Samo nastavi tako i Bog će ti platiti.

Zadnje uređivanje zorobabel : 27.09.2010. at 10:06.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 09:43   #72
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Ima vlast nad djavlom! samo je djavlu dao mogucnost da zavodi do Sudnjeg dana one koji ne vjeurju!
Vidis da je jednostavno vjerovati u Kur'an.
Vidis kako je jdostavno vjerovati u Kur'an.
zasto se onda Bog nije objavio u SZ tako kao sto mislis? Kao trojica, ili,kao Isusa koji ce nekada kasnije doci ili?
Ukoliko postoji ensuglasica sa SZ onda nesto nije u redu. Kur'an kaze da su Marija i Isus ipravni, da se ispravno mole Bogu. Sta onda nije u redu? Mozda je potrebna neka visa metematika?

"Stvori covjeka na svoju sliku"! Hocemi li se sad cuditi sto kaze: ko je vidio mene vidio je i Oca. Mozemo i metaforu: "ko ne vjeruje ono sto mu ja govorim, nevjeruje ni u Oca".
E sad sto napiosu Marko i Janko.... eh. toga ima koiko hoces.
Kuran kaže i to da đavao dotiče sve, bez obzira na vjeru ili nevjeru, dakle i Muhameda, a izuzeti su jedino Isus i njegova majka. Dakle, čak i Isusova majka je nedotaknuta od đavla, za razliku od Muhameda. To kaže Kuran. Dakle i Muhamed je dotaknut đavlom, kao i ja i ti i svi ostali. A ako smo dotaknuti đavlom mi, onda je posredno ili neposredno đavlom dotaknuto i ono što pišemo, ti, ja, Muhamed itd. Dakle, ni Kuran nije netaknut od đavla. A đavlu je jednostavno vjerovati, zato i jest zavodnik.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 13:13   #73
Quote:
Kuran kaže i to da đavao dotiče sve, bez obzira na vjeru ili nevjeru, dakle i Muhameda, a izuzeti su jedino Isus i njegova majka. Dakle, čak i Isusova majka je nedotaknuta od đavla, za razliku od Muhameda. T
Vidis li kako je jednostavno vjerovati u Kur'an?
Znas li da s eKur'an razlikuje od svih knjiga, pa i od hadisa? jer je cisti Bozji Govor!
Isus nije dodtaknut djavlom, ali nije zapisao Evandjelje! ne postoji pisano Evandjelje, osim fragmenta u Kur'anu i Bibliji.
Mozda, kada naucimo da evandjelje po Moarku ili bil kome nije Evandjelje, onda cemo mozda razmisljati logicnije i ispravnije...
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:29   #74
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Vidis li kako je jednostavno vjerovati u Kur'an?
Znas li da s eKur'an razlikuje od svih knjiga, pa i od hadisa? jer je cisti Bozji Govor!
Isus nije dodtaknut djavlom, ali nije zapisao Evandjelje! ne postoji pisano Evandjelje, osim fragmenta u Kur'anu i Bibliji.
Mozda, kada naucimo da evandjelje po Moarku ili bil kome nije Evandjelje, onda cemo mozda razmisljati logicnije i ispravnije...
Eto polazne točke gdje se razlikujemo. Evanđelje je nadahnuo Bog (tako ja vjerujem, da kažem pristojno), a Kuran Muhamed.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 16:48   #75
Quote:
zorobabel: Eto polazne točke gdje se razlikujemo. Evanđelje je nadahnuo Bog (tako ja vjerujem, da kažem pristojno), a Kuran Muhamed.
Da to je zaista tocka gdje se razlikujemo. Ja vjerujem da je Evandjelje Bozja Rijec i da je jedno, i vjêrujem da je Kur'an Bozja Rijec koju je ljudima prenio Muhammed a.s. isto kao sto je Isus prenio ljudima Evandjelje, a oni ga zapisali. ne postoji vise Evandljelja, samo jedno!

Bilo kojeg vjkernika kada bi pitao, on bi mogao sto-sta reci o nadahnucu. Po Solomonu, svi smo jednako nadahnuti, jer korakom nismo svojim sposbni upraviti.

Ali ja ne puitam o nadahnucu i duhu, ja pitam o Pismu! Mene zanima zasto jedni krscani vjeruju da je Isus bog, dok drugi to nijecu, nego kazu sin. Oni to kazu na osnovi istog Pisma!
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:54   #76
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Da to je zaista tocka gdje se razlikujemo. Ja vjerujem da je Evandjelje Bozja Rijec i da je jedno, i vjêrujem da je Kur'an Bozja Rijec koju je ljudima prenio Muhammed a.s. isto kao sto je Isus prenio ljudima Evandjelje, a oni ga zapisali. ne postoji vise Evandljelja, samo jedno!

Bilo kojeg vjkernika kada bi pitao, on bi mogao sto-sta reci o nadahnucu. Po Solomonu, svi smo jednako nadahnuti, jer korakom nismo svojim sposbni upraviti.

Ali ja ne puitam o nadahnucu i duhu, ja pitam o Pismu! Mene zanima zasto jedni krscani vjeruju da je Isus bog, dok drugi to nijecu, nego kazu sin. Oni to kazu na osnovi istog Pisma!
Zato jer oni koji vjeruju da je samo sin ne uzimaju čitavo pismo (redovito odbacuju Ivanovo evanđelje, a i popriličan dio tekstova ostalih triju), pa se ne radi o istom Pismu. Od tih su jedino Jehovi svjedoci izuzetak. Kako oni objašnjavaju izreke tipa: prije nego Abraham bijaše, Ja Jesam; reče Toma: Gospodin moj i Bog moj; Jedinorođenac-Bog koji je u krilu Očevu, ako ne budete vjerovali da Ja Jesam, umrijet ćete u svojim grijesima - izdvajaju ih iz njihovog konteksta, iz ostatka rečenica, pa onda dopunjavaju riječi koje su izuzeli kod objašnjavanja izmišljenim tekstom (što se ne može nazvati metaforičkim objašnjenjem). A to više nije sveto Pismo, nego Kula stražara. Znači, u praksi, oni koji priznaju Novi Zavjet kao takav, vjeruju da je Isus Bog.

Mene zanima zašto Kuran kaže da je Muhamed prenio Objavu ljudima, iako, za razliku od Isusa, nije nedotaknut od Đavla. Po Kuranu ispada da je Isus savršeniji prorok od Muhameda, pa bi onda on bio vaš glavni prorok. Pa čak je i Merjema savršenija od Muhameda. Zašto je Bog poslao najsavršenije biće a da nije njemu predao završnu objavu. Ako su ljudi iskvarili objavu najsavršenijeg stvorenja, jedinog kojeg đavao nije mogao dotaknuti (uz onu koja ga je rodila), ako su tu objavu ljudi iskvarili, kolika je vjerojatnost da neće iskvariti objavu danu po nekom manje savršenom?

Po treći put: Jišmael je imao 15-16 godina kad ga je Hagara uzela na leđa s čuturicom vode i kruhom i otišla u pustinju.

Zadnje uređivanje zorobabel : 28.09.2010. at 12:18.
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:17   #77
Hvala na objasnjenju zorobabel.
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 16:14   #78
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
To je Ivana Krstitelja poruka ali u usta su "ISUSA" ubacili da bi i Ivanove slijedbenike privukli u novi pokret univrzalne religije kršćanstva(Sve po malo odasvud u jedno)

.
Reguliranje proturjećja na minimum,usklađivanje s evanđeljima.
Mislim da ne, da su Isus i Ivan blisko povezani, dva mistika u vrlo sličnoj situaciji i s vrlo sličnom porukom. Budući da se Rimljani i domaći izdajnici ne mogu pobijediti vojnim metodama, umješat će se Bog i... No Rimljani su prvo sredili Ivana, a potom Isusa.

Isus stalno naglašava da je kraj blizu, a i Pavao (koji nije upoznao nikad Isusa osobno) to naglašava.

Naravno, Isus ne govori samo to. Ali sve poprima značenje u kontekstu skorog suđenja i odvajanja dobrih od loših. Same izjave mogu biti i djelomično proturječne, ipak su se one prenosile usmenom predajom.

Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Da to je zaista tocka gdje se razlikujemo. Ja vjerujem da je Evandjelje Bozja Rijec i da je jedno, i vjêrujem da je Kur'an Bozja Rijec koju je ljudima prenio Muhammed a.s. isto kao sto je Isus prenio ljudima Evandjelje, a oni ga zapisali. ne postoji vise Evandljelja, samo jedno!
Pa evanđelje je tek komad papira na kojem je napisana priča o Isusu. Nitko nije nikad tvrdio da je evanđelje riječ Božja ili tako nešto. Nakon evanđelja u Bibliji slijede doslovno pisma koja su Pavao i još neki slali crkvama ili svojim prijateljima.

Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Bilo kojeg vjkernika kada bi pitao, on bi mogao sto-sta reci o nadahnucu. Po Solomonu, svi smo jednako nadahnuti, jer korakom nismo svojim sposbni upraviti.
Pa ne znam kako je Solomon mjerilo jednom kršćaninu ili muslimanu. Jer po Bibliji je riječ o idolopokloniku, koji je podigao oltare raznoraznim bogovima, koji su stajali stoljećima dok ih nisu konačno skršili.

Quote:
5 Salomon je išao za Aštartom, boginjom Sidonaca, i Milkomom, sramotom Amonaca. 6 Činio je ono što ne bijaše pravo u očima Jahvinim i nije se sasvim pokoravao Jahvi kao što se pokoravao njegov otac David. 7 Tako sagradi Salomon uzvišicu Kemošu, sramoti Moaba, na gori istočno od Jeruzalema, i Milkomu, sramoti Amonaca.
1 Kraljevi 11

Quote:
13 Uzvišice koje su bile sučelice Jeruzalemu, na južnom dijelu Maslinske gore, i koje je izraelski kralj Salomon bio sagradio Aštarti, sramoti sidonskoj, Kemošu, sramoti moapskoj, i Milkomu, nakazi amonskoj - sve ih je kralj oskvrnio.
2 Kraljevi 23
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 29.09.2010. at 16:25.
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 16:56   #79
Quote:
Jer po Bibliji je riječ o idolopokloniku, koji je podigao oltare raznoraznim bogovima, koji su stajali stoljećima dok ih nisu konačno skršili.
Ovo priv put cujem da je Solomon antikrist!
Po Kur'anu on je jedan od bozjih poslanika, muslimanima ravnopravan ostalima pa i Muhammedu a.s. i Isusu (Isa a.s.)

Kur'an dodaje sjajno, logicko objasnjenje: svim su poslanicima nevaljalci bili neprijatelji!

ovo je zacijelo istina, jer poslanik je uvijek dolazio u duhovno negativno podrucje gdje su ga cuvari hramova i pisama smatrali skoro necastivim! Isus nije prosao bolje, Muhammed a.s. takodje.
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 07:50   #80
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
ovo je zacijelo istina, jer poslanik je uvijek dolazio u duhovno negativno podrucje gdje su ga cuvari hramova i pisama smatrali skoro necastivim! Isus nije prosao bolje, Muhammed a.s. takodje.
Cijela poanta Objave i (svih) poslanika i jest da "probija" dotadašnji nivo shvaćanja i uzdigne ga na viši nivo...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:24.