Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2010., 13:25   #1
predestinacija

naišao sam na ovo u Bibliji,
Poslanica Rimljanima 9, 10-14:

"Ali se to ne očituje samo tu već i u slučaju Rebeke,
koja je imala djecu samo s jednim mužem, s našim ocem Izakom.
Dok (blizanci) još ne bijahu ni rođeni niti učinili kakvo dobro ili zlo,
njoj bi rečeno-da ostane Božja odluka koja je učinjena po slobodnom izboru,koja ne ovisi o djelu, već o onom koji poziva: "Stariji će služiti mlađemu,
kao što stoji pisano: "Jakova sam ljubio, a Ezava nisam ljubio."



dvije stvari mi ovdje "smrde":
1. ovaj odlomak definitivno upučuje na mogućnost
postojanja predestinacije
2. "Ezava nisam ljubio"- da li je Bog zaista milosrdni otac pun ljubavi prema svakom stvorenju?

vaše mišljenje?
resurrection is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:50   #2
Quote:
resurrection kaže: Pogledaj post

vaše mišljenje?
O odlomku ili predestinaciji, sudbini?
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:55   #3
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
O odlomku ili predestinaciji, sudbini?
brate moš ti i o jednom i drugom, ko ti brani
resurrection is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:03   #4
Quote:
resurrection kaže: Pogledaj post
brate moš ti i o jednom i drugom, ko ti brani
Budućnost postoji više kao vjerovatni ishod naših sadašnjih djelovanja i pravaca, znači kao neki pretežni okvir koji nije cementiran (ali koji može imati visoku vjerovatnoću, npr 80-90%). Ako bi promijenili naš pravac ili djelovanje mijenja se i ta "okvirna budućnost". Da sad kažem, svega mi je dosta, idem u Indiju, moja budućnost će se ponovo crtati. Naš pretežni pravac djelovanja se ne mijenja često pod utjecajem naših stavova i načina života kao i (ponekad) tvrdoglavosti da idemo nekim putem tako da se u velikom broju slučajeva najvjerovatnija buducnost i obistini. Kad je Isus predvidio pobunu Židova i uništenje Jeruzalema, to nije bilo sudbinski, ali je pretežni pravac bio takav da je upućivao da će se to dogoditi ako SInedrion i zeloti nastave tim putem. U isto vrijeme Židovi nisu prihvaćali nikakve proroke koji bi im govorili o neophodnosti promjene.

S druge strane postoje malobrojni događaji koji će bez obzira na naš pravac ili aktivnost dovesti do realizacije nečega u budućnosti. I te događaje zovemo sudbina, nešto što se nije dalo izbjeći. Njihova vjerovatnost događanja je 100% bez obzira što poduzeli. Zašto je nešto sudbinsko, ne znam.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:12   #5
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Budućnost postoji više kao vjerovatni ishod naših sadašnjih djelovanja i pravaca, znači kao neki pretežni okvir koji nije cementiran (ali koji može imati visoku vjerovatnoću, npr 80-90%). Ako bi promijenili naš pravac ili djelovanje mijenja se i ta "okvirna budućnost". Da sad kažem, svega mi je dosta, idem u Indiju, moja budućnost će se ponovo crtati. Naš pretežni pravac djelovanja se ne mijenja često pod utjecajem naših stavova i načina života kao i (ponekad) tvrdoglavosti da idemo nekim putem tako da se u velikom broju slučajeva najvjerovatnija buducnost i obistini. Kad je Isus predvidio pobunu Židova i uništenje Jeruzalema, to nije bilo sudbinski, ali je pretežni pravac bio takav da je upućivao da će se to dogoditi ako SInedrion i zeloti nastave tim putem. U isto vrijeme Židovi nisu prihvaćali nikakve proroke koji bi im govorili o neophodnosti promjene.

S druge strane postoje malobrojni događaji koji će bez obzira na naš pravac ili aktivnost dovesti do realizacije nečega u budućnosti. I te događaje zovemo sudbina, nešto što se nije dalo izbjeći. Njihova vjerovatnost događanja je 100% bez obzira što poduzeli. Zašto je nešto sudbinsko, ne znam.
mogo bi se složit gotovo sa svim što si napisao.

u drugom dijelu svog teksta govoriš o događajima koji su 100% određeni.
što ako je nekome ta sudbina, taj određeni dio apsolutno negativan?

postoje mnogi ljudi koji naprave 1000 gluposti u životu pa im se sve sretno završi, a nekima jedna greška završi sa tragičnim posljedicama.
resurrection is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:52   #6
Quote:
resurrection kaže: Pogledaj post

u drugom dijelu svog teksta govoriš o događajima koji su 100% određeni.
što ako je nekome ta sudbina, taj određeni dio apsolutno negativan?
A ništa se ne može poduzeti. Možeš i sam predvidjeti da ako netko recimo istrajava s narkomanijom kako će završiti. To nije sudbina, postoji mogućnost promjene, ali ne ide. Što bi rekli Indijci "bad karma, sahib". Ipak život nije samo ovo tijelo ni samo ovaj život pa nije baš toliko tragično iako iz naše žablje perspektive tako izgleda.
Ipak vjerujem da su 100% događaji rijetkost i mogu se odnositi i na druge događaje, manje bitne od života i smrti.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.