Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2010., 22:34   #1
Bog i prirodni/gramatički rod

U hrvatskom jeziku postoji podjela imenica po rodovima.
Rod imenica može biti prirodni ili gramatički.

Prirodni rod se dijeli na muški i ženski - dakle, to je spolna odrednica.

Gramatički rod se dijeli na muški, ženski i srednji, s time što se prirodni rod ne mora poklapati s gramatičkim (kuća, primjera radi, nije živo biće te nema spol, a gramatički je ženskoga roda; dok je dijete srednjeg roda, a prirodno je ili muško ili žensko)

Bog je gramatički muškog roda, oko toga nema dvojbe.

No, mnogi su uvjereni da je Bog prirodno muškoga spola.
Zanima me odakle takvo uvjerenje?
istarski pršut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 22:40   #2
U doba kada su ljudi izmislili religiju zene se nisu smatrale nesto posebno bitne i pametne .. mislilo se da je muskarac pametan i jak a da zena sluzi sam da rađa djecu i sluzi muzu ... najednostavnije .. mislilo se da su zene inferiornije od muskaraca
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 00:29   #3
Quote:
istarski pršut kaže: Pogledaj post
U hrvatskom jeziku postoji podjela imenica po rodovima.
Rod imenica može biti prirodni ili gramatički.

Prirodni rod se dijeli na muški i ženski - dakle, to je spolna odrednica.

Gramatički rod se dijeli na muški, ženski i srednji, s time što se prirodni rod ne mora poklapati s gramatičkim (kuća, primjera radi, nije živo biće te nema spol, a gramatički je ženskoga roda; dok je dijete srednjeg roda, a prirodno je ili muško ili žensko)

Bog je gramatički muškog roda, oko toga nema dvojbe.

No, mnogi su uvjereni da je Bog prirodno muškoga spola.
Zanima me odakle takvo uvjerenje?
Tko god vjeruje u to da je Bog muškog ili ženskog roda debelo griješi. Bog je duh i nema spola. On je više biće i ne sputavaju ga vrijeme, jezik, tjelesnost itd.
Stoga, krivo je uopće pomisliti da Bog ima spol.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 00:38   #4
U jeziku funkciju ima tek gramatički rod, prirodni rod je vanjezična činjenica.

No, koja je uopće definicija roda za nematerijalna bića?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 10:22   #5
Kaže "Ja sam gospodin Bog tvoj..."

a ne gospođa. Eto jednostavno.
carwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 13:21   #6
Quote:
carwin kaže: Pogledaj post
Kaže "Ja sam gospodin Bog tvoj..."

a ne gospođa. Eto jednostavno.
To je zbog jezika. Na hebrejskom je Bog i muškog i ženskog roda, ali mi naravno tako ne možemo prevoditi jer toga kod nas nema (koliko ja znam) pa prevodimo u muškom rodu, ali to ne znači da je Bog muško.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 13:26   #7
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
To je zbog jezika. Na hebrejskom je Bog i muškog i ženskog roda, ali mi naravno tako ne možemo prevoditi jer toga kod nas nema (koliko ja znam) pa prevodimo u muškom rodu, ali to ne znači da je Bog muško.
ah onda nek bude srednjeg roda
carwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:20   #8
I ja sam jednom otvorio baš to pitanje na forumu.

Pa normalno da je muškarčina! Mislim kako bi žena mogla nešto napraviti.
Dali bi 'Isus' bio 'Isus' da je žensko? Dali bi ju slijedili?
Koliko je uopće u povijesti bilo malo božica spram bogovima...

..Kod Allaha je to još više izraženo nego kod Jahvea, ali obojica su hard core...i nemojte ih sad feminizirati, oni su jako osjetljivi na to.. i ne trpe homiće!!!!! ..a evo nam i milostivog Isuseka androgeniziranog

__________________
Après moi le déluge
Space Bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:36   #9
Mislim da ni kod muslimana bog nije muško.
istarski pršut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:44   #10
Kad smo već kod toga zašto se Bog piše velikim slovima kad je u pitanju božanstvo monoteističkkih religija a kad je je u pitanju grčki Zeus, piše se bog Zeus...zašto nije Bog Neptun a ne bog Neptun....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:03   #11
#5Ovo je povijest Adamova roda. Kad je Bog stvorio čovjeka, napravio ga je na priliku svoju;
Prvi izvještaj daje detalje. Ovo "stvori čovjeka", može se zamijeniti s muškarca, jer je prvo stvorio Adama - muškarca.
(2) stvorio je muško i žensko.
To se dodaje da je i ženu stvorio. No žena nije slika i prilika Božija. On je samo da služi i pomaže muškarcu, koji je slika i prilika* Božija.

* Riječ prilika, u drugom kontekstu "pod prilikom kruha i vina". Kažu teolozi da je hostija tijelo Kristovo dok god je pod prilikom tijesta. Dakle "na priliku" znači da Bog zaista izvanjski liči na Adama - muškarca.
A kad ih je stvorio, blagoslovi ih i nazva - čovjek. (3) Kad je Adamu bilo sto i trideset godina, rodi mu se sin njemu sličan, na njegovu sliku; nadjenu mu ime Šet. (4) Po rođenju Šetovu Adam je živio osam stotina godina te mu se rodilo još sinova i kćeri. (5) Adam poživje u svemu devet stotina i trideset godina. Potom umrije. (6) Kad je Šetu bilo sto i pet godina, rodi mu se Enoš. (7) Po rođenju Enoševu Šet je živio osam stotina i sedam godina te mu se rodilo još sinova i kćeri. (8) Šet poživje u svemu devet stotina i dvanaest godina. Potom umrije. (9) Kad je Enošu bilo devedeset godina, rodi mu se Kenan.
Vidimo da se rađaju sinovi na sliku i priliku svojih otaca, kao i sliku Božiju, jer muškarac je slika i prilika Njegova. Rođenje žena poimence se skoro nikad ne spominje u Bibliji (samo 2 puta), jer je to bila sramota. Samo sinovljeva imena se spominju, a kćeri samo u frazi "a rodi mu se još sinova i kćeri".

Ako nije tako kako sam rekao, onda je Bog dvospolac. A to je na granici blasfemije reći.

Ako Bog nema spola, kako je stvori Adama na svoju sliku i priliku. Nije valjda Adam bio bespolac. Čime je onda "poznao" svoju ženu Evu.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:14   #12
I stvori Bog čovjeka po obličju svom, po obličju Božijem stvori ga; muško i žensko stvori ih.

"čovjek" ovde nema pol. adam je postao "muškarac" tek kad je postala žena.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 22:26   #13
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
I stvori Bog čovjeka po obličju svom, po obličju Božijem stvori ga;
Koga je stvorio po svom obličju - NJEGA - GA - muškarca.

Quote:
muško i žensko stvori ih.
Tko je sve stvoren (ne precizira se obličje).

Stvoreni su muškarac i žena. Muškarac je stvoren na Božje obličje i sliku i priliku, a žena je samo stvorena, kao i što je muškarac stvoren, ali ne na Božje obličje. Tako su rezonirali primitivni pisci tog "kreacionističkog izvještaja".

Quote:
"čovjek" ovde nema pol. adam je postao "muškarac" tek kad je postala žena.
He he. Prvi put čujem to.
Zar nije prvo Muškarac tražio partnericu među svim životinjskim ženkama, pa je nije uspio naći, ili ju je našao, ali mu nekako nije baš odgovarala... Bio je muškarac.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 01:27   #14
Dakle, budući da je čovjek od krvi i mesa, i da je ograničen - to bi začilo da je i bog koji ga je stvorio prije nego ga je stvorio bio od krvi i mesa, ograničeni bog?

Uzmimo da je to "na sliku i priliku" i "obličje" metafora, kao i većina stvari u bibliji.
Na što bi se onda moglo odnositi?

(inače, prijevod je "na sliku i priliku". Kako doslovce glasi original?)
istarski pršut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 01:28   #15
Da li je adam, kad je bio stvoren, imao pupak i bradavice?

Hoću reći - njegovi sinovi i sinovi njegovih sinova su ih sigurno imali, i onda ih je morao imati on, ako su bukvalno stvoreni po njegovom obličju.
A ako je on bukvalno stvoren po božjem obličju, onda je i bog imao pupak i bradavice.

Što će to bogu, pobogu?

Zadnje uređivanje istarski pršut : 10.10.2010. at 01:34.
istarski pršut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:31   #16
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Koga je stvorio po svom obličju - NJEGA - GA - muškarca.
njega - ga - čovjeka.
ostalo ću komentarisati kasnije.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:45   #17
šta ste zaboravili ono "bog otac" i "uime oca, sina i duha svetoga amen"?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:15   #18
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
njega - ga - čovjeka.
A čovjek kojeg je Bog osobno kreirao iz blata, na Svoju sliku i priliku (dakle sličnost između muškarca i Boga je frapantna), zvao se Adam - muškarac, sa svim muškim atributima koji čine muškarca, za razliku od žene.

Žena nije kreirana izravno, nego je uzet DIO MUŠKARCA pa je Bog uradio čudo da iz tog MUŠKOG dijela, izraste muškarcu pomoć - žena.

To je odražavalo tadašnje poglede, gdje je žena vrijedila mnogo niže od muškarca. Muškarac je prvi do Boga - Božiji Prvorođenac, a žena tek kasnije (poslije kreiranja svih životinja) je izrasla iz muškarčeva komadića rebra, da mu se nađe za pomoć i rađanje sinova (kćeri se nisu spominjale jer je muški ponos sin, a ne nekakve žene/kćerke).

Iz svega toga proizlazi, da su pisci tih spisa svakako držali Boga za muškarca, s muškim atributima, ako baš ne tjelesnim, a ono nekakvim "otačko-muško-duhovnim" (znam da je to sve besmislica, ali moramo znati kako su oni tada razmišljali.)
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:26   #19
Kada kažemo da su ljudi stvoreni na sliku Božju ne mislimo time izgledom, već to da ljudi imaju dušu i razum što ih razlikuje od ostalih živih bića.
Upravo duša je to - stvoreni na sliku Božju.

I muško i žensko su stvoreni na sliku Božju (imaju dušu) jer da žensko nema dušu ne bi imala ni razum i bila bi poput ostalih životinja, a znamo da to nije slučaj.

Hvala!
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:14   #20
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Kada kažemo da su ljudi stvoreni na sliku Božju ne mislimo time izgledom, već to da ljudi imaju dušu i razum što ih razlikuje od ostalih živih bića.
Upravo duša je to - stvoreni na sliku Božju.

I muško i žensko su stvoreni na sliku Božju (imaju dušu) jer da žensko nema dušu ne bi imala ni razum i bila bi poput ostalih životinja, a znamo da to nije slučaj.

Hvala!

Još kad se uzme u obzir da već tisućama godina vlada patrijarhat, da su sve "svete" tekstove pisali muškarci, sasvim je logična predrasuda da je Bog muškog roda.
Bog je univerzalna ljubav, dobrota i nema spola.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.