Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2010., 01:21   #1
"Pazi da te sekta ne uvuče..."

Ako se susretnete sa nekom ekipom koja ima neku duhovnost, a nije mainstream, čujete li često savjete tipa u naslovu: pazi se, bolje se kani toga...
Uzmimo da je Hare Krišna sekta. Ili npr. mormoni. Osim što me mogu tražiti da im dam pare, što mi još mogu, uzeti dušu?

Osobno sam bila u posjetu nekoliko ovakvih nazovi sekta i različitih religija. I zanimljivo mi je to bilo. Umjesto subotom na pivu, ja u posjet vjeronauku raznih ekipica...
Pa iz tog gledišta čini mi se da su ovi savjeti pazi se ravni savjetima pazi da ti netko ne ubaci drogu u piće...odnosno...kao i drogu, i vjeru biraš sam...

Zadnje uređivanje VeronikaN : 25.10.2010. at 23:41.
MonCamarade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 09:24   #2
Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
Ako se susretnete sa nekom ekipom koja ima neku duhovnost, a nije mainstream, čujete li često savjete tipa u naslovu: pazi se, bolje se kani toga...
Uzmimo da je Hare Krišna sekta. Ili npr. mormoni. Osim što me mogu tražiti da im dam pare, što mi još mogu, uzeti dušu?

Osobno sam bila u posjetu nekoliko ovakvih nazovi sekta i različitih religija. I zanimljivo mi je to bilo. Umjesto subotom na pivu, ja u posjet vjeronauku raznih ekipica...
Pa iz tog gledišta čini mi se da su ovi savjeti pazi se ravni savjetima pazi da ti netko ne ubaci drogu u piće...odnosno...kao i drogu, i vjeru biraš sam...
Tako sam i ja posjećivao svojevremeno. Htio da se uvjerim sam o njihovim aktivnostima koliko je moguće, a ne da slušam rekla-kazala ljudi koji su "nešto čuli". U biti pitao sam se zašto su ovi sekta, a oni mainstream? Pa dođeš do razloga koji nemaju veze sa vjerom, već su to prije svega, činjenica da su neke religije kroz povijest priznate od države kao službene, tj. dat im je praktično dominantan položaj i financiranje, pa imaš stvari kao različiti prijevodi Biblija ili drugih svetih knjiga koji su, kao i različita tumačenja istih stihova, uzrokovali da se određene grupe odvajaju od većinskog mišljenja, pa jednostavno starost ili mladost određenih učenja - neka su starija pa su davno zauzela dobre pozicije,izgradile infrastrukturu i dobile "klijente" čak po rođenju i sad nastoje spriječiti i otežati ulazak konkurenata na tržište duša (isto kao i u gospodarstvu - monopoloska i oligopolska struktura tržišta). Pa onda velike religije kažu, mi smo postali od naših osnivača/proroka koji su bili sveti ljudi kao Isus, Muhamed, Buda ali ima i onih koji porijeklo vuku od Boga samog. To je jedan argument koji koriste, dok za sekte se kaže da ih je osnovao neki obični čovjek, "otpadnik" od vjere ili neki maštar ili ludak itd. Pri tome nije bitno koliko se sekta poziva na izvorno učenje i propagira recimo temelje svake vjere - ljubav, moralnost, poštovanje među vjernicima i Bogu. Puno su bitnje razlike nego sličnosti, a te razlike su gotovo redovno u domenu cjepidlačenja tj. kakvi se rituali koriste, što je predstavljeno na ikonama i freskama, kako su svećenici obučeni, idu li od kuće do kuće itd mada neki tvrde da ima i ozbiljnijih. Poseban su slučaj kršćanske crkve koje se pozivaju na istu Bibliju, a same su dosta različite. Što je protestantska religija? Nekad bila sekta? Svaka sekta koja se omasovi teži postati priznata religija. Što opet govori da su razlozi za biti religija, a ne sekta više svjetovni, tj. količina utjecaja koji ista ima u društvu.

Definicija sekte je - grupa koja se odvojila od izvornog učenja. U slučaju kršćanstva koje je izvorno učenje? Koje kršćanske crkve? Naravno, naše. Koja je to "naša", ovisi gdje živimo i u što vjerujemo.

Sjećam se jedne radio emisije prije nekoliko godina koju sam slušao pred odlazak na posao gdje je tema bila sekte i što mislite o njima? Prvi slušatelj je osuo drvlje i kamenje tipično demagoškim argumentima. Slijedeća četiri su diskutirala da je sloboda vjeroispovjesti temeljno ustavno pravo i da svakog treba ostaviti da vjeruje u ono što misli i da su sekte uglavnom pozitivne jer bacaju svježe svjetlo na pitanje vjere bez obzira slagali se mi s njima ili ne. Pošto sam smatrao da je uredništvo i stavilo tu temu da pruži prigodu slušateljstvu da se ispuše tako što će iznapadati očiglednu "žrtvu", ostao sam frapiran tolerancijom i zrelosti slušatelja. Što je bilo dalje od tih pet prvih reakcija ne znam jer sam morao otići.

Ima toga još dosta puno, ali ostavljam forumašima da dodaju jer se ima što reći o ovoj temi.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 09:55   #3
Ja sam se uvijek pitao da li je Transcendentalna meditacija sekta? Ali po definiciji sekte, u čemu se ona izdvojila od nekog originalnog učenja? Da li je Scientologija sekta? Od kojeg se učenja ona izdvojile? Može biti sekta iako se od ničega nije izdvojila. Sekta može biti i neko "novokomponirano" učenje nekog gurua. Stvar je samo u tome da li je to učenje u nečemu opasno. Opasno što se tiče zahtjeva prema svojem sljedbeniku. Ako scientologija zahtijeva puste novce od sljedbenika, ona je onda opasna. Ali nije opasna sa Toma Cruisea koji ionako ima novca za bacanje. U principu je svaka sekta ili učenej opasno ako sljedbenik mnogo toga očekuje. A on očekuje da će mu ta sekta omogućiti da "uhvati Boga za bradu". Od toga hvatanje najčešće ne bude ništa. Onda se ljudi jako razočaraju.
A neki postanu vatreni sljedbenici nekog učenja, kao da će ono stvoriti idealni svijet. A oni ne shaćaju je sve to samo lijepa teorija. A praksa obično kaska za teorijom.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 10:29   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam se uvijek pitao da li je Transcendentalna meditacija sekta? Ali po definiciji sekte, u čemu se ona izdvojila od nekog originalnog učenja? Da li je Scientologija sekta? Od kojeg se učenja ona izdvojile? Može biti sekta iako se od ničega nije izdvojila. Sekta može biti i neko "novokomponirano" učenje nekog gurua. Stvar je samo u tome da li je to učenje u nečemu opasno. Opasno što se tiče zahtjeva prema svojem sljedbeniku. Ako scientologija zahtijeva puste novce od sljedbenika, ona je onda opasna. Ali nije opasna sa Toma Cruisea koji ionako ima novca za bacanje. U principu je svaka sekta ili učenej opasno ako sljedbenik mnogo toga očekuje. A on očekuje da će mu ta sekta omogućiti da "uhvati Boga za bradu". Od toga hvatanje najčešće ne bude ništa. Onda se ljudi jako razočaraju.
A neki postanu vatreni sljedbenici nekog učenja, kao da će ono stvoriti idealni svijet. A oni ne shaćaju je sve to samo lijepa teorija. A praksa obično kaska za teorijom.
Onda to nisu sekte, po mom mišljenju već originalna učenja. Ona koja nastanu od njih su "sekte".
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 14:51   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam se uvijek pitao da li je Transcendentalna meditacija sekta? Ali po definiciji sekte, u čemu se ona izdvojila od nekog originalnog učenja? Da li je Scientologija sekta? Od kojeg se učenja ona izdvojile? Može biti sekta iako se od ničega nije izdvojila. Sekta može biti i neko "novokomponirano" učenje nekog gurua. Stvar je samo u tome da li je to učenje u nečemu opasno. Opasno što se tiče zahtjeva prema svojem sljedbeniku. Ako scientologija zahtijeva puste novce od sljedbenika, ona je onda opasna. Ali nije opasna sa Toma Cruisea koji ionako ima novca za bacanje. U principu je svaka sekta ili učenej opasno ako sljedbenik mnogo toga očekuje. A on očekuje da će mu ta sekta omogućiti da "uhvati Boga za bradu". Od toga hvatanje najčešće ne bude ništa. Onda se ljudi jako razočaraju.
A neki postanu vatreni sljedbenici nekog učenja, kao da će ono stvoriti idealni svijet. A oni ne shaćaju je sve to samo lijepa teorija. A praksa obično kaska za teorijom.
Što se scientologije tiče,nije sekta.Učenje je novo.Osim ako se definicija samog značenja nije izmijenila.U sadašnjosti se sektom i sektašima proglavašava sve i svašta,od očitih nebuloza grupica nezadovoljnika ili euforičara, pa do političkih scena,a da rijetko imaju išta zajedničko s bilo kojom glavnom religijom ili religijom općenito.
U principu nije opasno učenje niti jedne sekte,ako se nudi stabilnim i samosvjesnim osobama,koje su intelektualno i emocionalno u stanju shvatiti i razlučiti pljevu od žita u ponuđenom.
Bilo kojoj i bilo kakvoj sekti cilj je manipulacija umom i dušom sljedbenika,bolje rečeno novčanikom,( vješto su sakrivene, pohlepa za moći i materijalnom koristi)po čemu se ne razlikuju ni od jedne organizirane religije,pa obično privuče i dominira mladim i neiskusnim osobama kao i odraslim,životom,religijom ili društvom razočaranim osobama.

Ovo upozorenje:Pazi da te sekta ne privuče....
liči na upozorenje iz mog djetinjstva:Čuvaj se stričeka koji nude bombone...!
A stričeka koji nude,više ne bonbone,već novovjekovne privlačne produkte,bilo je i biti će,kao grupa i grupacija zvanih: sekta.

I koga u stvari treba upozoravati na njih?
Nezrele odrasle ili neiskusnu djecu?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 17:27   #6
Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
Osim što me mogu tražiti da im dam pare, što mi još mogu, uzeti dušu?
Upravo je to najveća opasnost sekti. Oni mogu dovesti u opasnost tvoju dušu, tvoje spasenje.. a to je ono najvrednije što imaš. Kao što kaže Gospodin Isus: Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi? (Lk 9,25). Nikakvi novci, imanja ili materijalna bogatstva ne mogu se mjeriti sa vrijednošću ljudske duše - a upravo je ona u opasnosti kada čovjek ima posla sa sektama.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 17:36   #7
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Upravo je to najveća opasnost sekti. Oni mogu dovesti u opasnost tvoju dušu, tvoje spasenje.. a to je ono najvrednije što imaš. Kao što kaže Gospodin Isus: Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi? (Lk 9,25). Nikakvi novci, imanja ili materijalna bogatstva ne mogu se mjeriti sa vrijednošću ljudske duše - a upravo je ona u opasnosti kada čovjek ima posla sa sektama.
S tim da postoji mogućnost da je KC zapravo jedna velika sekta...
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 18:20   #8
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Tako sam i ja posjećivao svojevremeno. Htio da se uvjerim sam o njihovim aktivnostima koliko je moguće, a ne da slušam rekla-kazala ljudi koji su "nešto čuli". U biti pitao sam se zašto su ovi sekta, a oni mainstream? Pa dođeš do razloga koji nemaju veze sa vjerom, već su to prije svega, činjenica da su neke religije kroz povijest priznate od države kao službene, tj. dat im je praktično dominantan položaj i financiranje, pa imaš stvari kao različiti prijevodi Biblija ili drugih svetih knjiga koji su, kao i različita tumačenja istih stihova, uzrokovali da se određene grupe odvajaju od većinskog mišljenja, pa jednostavno starost ili mladost određenih učenja - neka su starija pa su davno zauzela dobre pozicije,izgradile infrastrukturu i dobile "klijente" čak po rođenju i sad nastoje spriječiti i otežati ulazak konkurenata na tržište duša (isto kao i u gospodarstvu - monopoloska i oligopolska struktura tržišta). Pa onda velike religije kažu, mi smo postali od naših osnivača/proroka koji su bili sveti ljudi kao Isus, Muhamed, Buda ali ima i onih koji porijeklo vuku od Boga samog. To je jedan argument koji koriste, dok za sekte se kaže da ih je osnovao neki obični čovjek, "otpadnik" od vjere ili neki maštar ili ludak itd. Pri tome nije bitno koliko se sekta poziva na izvorno učenje i propagira recimo temelje svake vjere - ljubav, moralnost, poštovanje među vjernicima i Bogu. Puno su bitnje razlike nego sličnosti, a te razlike su gotovo redovno u domenu cjepidlačenja tj. kakvi se rituali koriste, što je predstavljeno na ikonama i freskama, kako su svećenici obučeni, idu li od kuće do kuće itd mada neki tvrde da ima i ozbiljnijih. Poseban su slučaj kršćanske crkve koje se pozivaju na istu Bibliju, a same su dosta različite. Što je protestantska religija? Nekad bila sekta? Svaka sekta koja se omasovi teži postati priznata religija. Što opet govori da su razlozi za biti religija, a ne sekta više svjetovni, tj. količina utjecaja koji ista ima u društvu.

Definicija sekte je - grupa koja se odvojila od izvornog učenja. U slučaju kršćanstva koje je izvorno učenje? Koje kršćanske crkve? Naravno, naše. Koja je to "naša", ovisi gdje živimo i u što vjerujemo.

Sjećam se jedne radio emisije prije nekoliko godina koju sam slušao pred odlazak na posao gdje je tema bila sekte i što mislite o njima? Prvi slušatelj je osuo drvlje i kamenje tipično demagoškim argumentima. Slijedeća četiri su diskutirala da je sloboda vjeroispovjesti temeljno ustavno pravo i da svakog treba ostaviti da vjeruje u ono što misli i da su sekte uglavnom pozitivne jer bacaju svježe svjetlo na pitanje vjere bez obzira slagali se mi s njima ili ne. Pošto sam smatrao da je uredništvo i stavilo tu temu da pruži prigodu slušateljstvu da se ispuše tako što će iznapadati očiglednu "žrtvu", ostao sam frapiran tolerancijom i zrelosti slušatelja. Što je bilo dalje od tih pet prvih reakcija ne znam jer sam morao otići.

Ima toga još dosta puno, ali ostavljam forumašima da dodaju jer se ima što reći o ovoj temi.
Unatoč definiciji koju si sam naveo, pričaš o nečemu sasvim drugome.
Brkaš pojmove; protestantizam nije religija, nego denominacija kršćanstva; kršćanstvo je religija. Protestanti nisu sektaši, jer je srž vjere (dogma) ista kao svim kršćanima. Pazi što sam ti podebljao, to su vanjski znaci pripadnosti određenoj religiji, odnosno denominaciji. Sekta nastaje kada se netko odvoji od religije na osnovu različitog shvaćanja bitne istine vjere (u kršćanstvu se to kaže dogma). Npr. dogma je da je Isus druga božanska osoba i da je umro kao žrtva koja čisti grijehe čovječanstva.
Protestanti se odijeljuju od KC jer im smeta hijerarhija Crkve i zlouporabe iste; znači bune se zbog nečega što nema veze sa srži vjere, ergo nisu sekta.
Jehovini svjedoci jesu sekta jer niječu bit kršćanske vjere; Isusovo božanstvo.
Jogini ovih i onih kultova nisu sektaši u hinduizmu jer je srž vjere svima ista; Hare Krišna je sekta jer nema čvrsto definiranu srž vjere, već ju mijenja svako malo, plus sam Sri Prabhupada (osnivač Hare krišne) je rekao kako svjesnost Kršne i suvremeni hinduizam imaju samo zajednički povijesni korijen – starodrevnu indijsku vedsku kulturu.
Dakle, da ponovimo i rezimiramo; sekta je grupacija koja odbacuje srž vjere religije i od nje se odvaja. Kada se netko odvaja zbog administracije, hijerarhije ili drugačijeg tumačenja (ako to tumačenje ne mijenja srž vjere), tada nastaje druga denominacija.

Zadnje uređivanje cretino : 25.10.2010. at 18:28.
cretino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 23:57   #9
Sekte su također i sljedbe, koje mogu nastati kao rezultat nečje vizije religije/vjere koja ne mora imati korjen u niti jednoj velikoj religiji.
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 23:57   #10
Upoznala sam ekipu Rainbow family i meni su oni divni jer su pacifisti, žive u skladu s prirodom, smiju se, skidaju se goli, pjevaju, plešu i rade, uzgajaju biljke, vole životinje, blagi su i jednostavni, uživaju kao djeca... jednostavno su sretni, neznam kako da to opišem, ljepota, dobrota, sreća, sloboda...
Gotovo ne piju alkohol i rano idu spavati, bar ove koje sam ja upoznala, govore puno jezika, stalno uče i poučavaju...
A nisam ni znala kojoj "sekti" pripadaju, prvo sam se zaljubila, a onda su mi poslije kroz druženje rekli...
Nisu me prisiljavali niti uvjetovali da postanem dio njih (što su svi ostali pokušali) niti moram odbaciti vjeru koju imam, među njima ima i kršćana i Hare Krišna i agnostika...
neznam previše o njima, a svakako želim znati
MonCamarade is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 08:03   #11
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Upravo je to najveća opasnost sekti. Oni mogu dovesti u opasnost tvoju dušu, tvoje spasenje.. a to je ono najvrednije što imaš. Kao što kaže Gospodin Isus: Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi? (Lk 9,25). Nikakvi novci, imanja ili materijalna bogatstva ne mogu se mjeriti sa vrijednošću ljudske duše - a upravo je ona u opasnosti kada čovjek ima posla sa sektama.
Zbog toga ja svaki put kada idem mantrati po sistemu transcendentalne medicacije kažem da bi trebalo Maharishi Mahesh Yogija obrijati jer da liči na djeda mraza. Valjda i ti tako nešto kažeš i za svoga učitelja.
A prijatelju harekrišnijevcu sam rekao da bi njihov Prabhupada trebao staviti periku na glavu. Jer liči na pimpeka s ušima
Svi bi se vjernici bilo koje vrste trebali držati dake ove narodne poslovice:
Kada spomeneš ime Gothame Sidartha Buddhe - dobro operi usta
Ona spriječava da vas neko učenje ne pretvoru u BUDALU !!!
P.s.
Ne znam kako izgleda kada mi netko hoće oduzeti dušu? Valjda me hoće natjerati da slijepo vjerujem u sve gluposti koje ovaj tvtdi da su mjerodavne i jedino ispravne.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:08   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ne znam kako izgleda kada mi netko hoće oduzeti dušu? Valjda me hoće natjerati da slijepo vjerujem u sve gluposti koje ovaj tvtdi da su mjerodavne i jedino ispravne.
Sekta ti ne može uzeti dušu, to može samo Sotona. Sekte ti mogu dovesti dušu u opasnost, tj. učiniti ju lakim plijenom za Nečastivog. A to se radi poticanjem na krivovjerje, širenjem lažnog i neistinitog nauka, koji čovjeka udaljava od Boga, iskrivljava njegov osobni odnos sa Stvoriteljem, relativizira spasenjsku univerzalnost i jedincatost Isusa Krista ili uvjeravanjem čovjeka da je sam sebi dostatan, da mu ne treba niti Bog niti Crkva niti sakramenti.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:13   #13
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Sekta ti ne može uzeti dušu, to može samo Sotona. Sekte ti mogu dovesti dušu u opasnost, tj. učiniti ju lakim plijenom za Nečastivog. A to se radi poticanjem na krivovjerje, širenjem lažnog i neistinitog nauka, koji čovjeka udaljava od Boga, iskrivljava njegov osobni odnos sa Stvoriteljem, relativizira spasenjsku univerzalnost i jedincatost Isusa Krista ili uvjeravanjem čovjeka da je sam sebi dostatan, da mu ne treba niti Bog niti Crkva niti sakramenti.
Svaka sekta ima svoju spiku zašto su ostali opasni, a jedina sigurnost u njenom krilu.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:15   #14
Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
Ako se susretnete sa nekom ekipom koja ima neku duhovnost, a nije mainstream, čujete li često savjete tipa u naslovu: pazi se, bolje se kani toga...
Uzmimo da je Hare Krišna sekta. Ili npr. mormoni. Osim što me mogu tražiti da im dam pare, što mi još mogu, uzeti dušu?

Osobno sam bila u posjetu nekoliko ovakvih nazovi sekta i različitih religija. I zanimljivo mi je to bilo. Umjesto subotom na pivu, ja u posjet vjeronauku raznih ekipica...
Pa iz tog gledišta čini mi se da su ovi savjeti pazi se ravni savjetima pazi da ti netko ne ubaci drogu u piće...odnosno...kao i drogu, i vjeru biraš sam...
slažem se. idi vidi sve šta te zanima
"paziti se" bi značilo ne zanositi se njihovim učenjem. u početku može izgledati prekrasno, ali kasnije se neupitno otkriju i loše strane. tako je u svakom svjetonazoru.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:16   #15
Jedina opasnost sekti jest da ti uzmu zdrav razum i racionalno razmišljanje.
I jasno, gubitak pravih materijalnih vrijednosti za isprazne materijalne vrijednosti poput knjige i priče.

Ja bih rekao da su to najvažnije vrijednosti koje imamo, ali vjernici će mi proturječiti i reći da su iracionalnosti važnije. Za sad nema pravih dokaza tko je u pravu
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:18   #16
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Sekta ti ne može uzeti dušu, to može samo Sotona. Sekte ti mogu dovesti dušu u opasnost, tj. učiniti ju lakim plijenom za Nečastivog. A to se radi poticanjem na krivovjerje, širenjem lažnog i neistinitog nauka, koji čovjeka udaljava od Boga, iskrivljava njegov osobni odnos sa Stvoriteljem, relativizira spasenjsku univerzalnost i jedincatost Isusa Krista ili uvjeravanjem čovjeka da je sam sebi dostatan, da mu ne treba niti Bog niti Crkva niti sakramenti.
možemo to gledati i obrnuto. Crkva uvjerava čovjeka da nije sam sebi dostatan, da mu trebaju Bog i Crkva i sakramenti, a s druge strane - ljudi koji to nemaju također dobro žive.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:19   #17
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Jedina opasnost sekti jest da ti uzmu zdrav razum i racionalno razmišljanje.
I jasno, gubitak pravih materijalnih vrijednosti za isprazne materijalne vrijednosti poput knjige i priče.
a prave materijalne vrijednosti su kuća i auto?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:21   #18
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
možemo to gledati i obrnuto. Crkva uvjerava čovjeka da nije sam sebi dostatan, da mu trebaju Bog i Crkva i sakramenti, a s druge strane - ljudi koji to nemaju također dobro žive.
My point, exactly. Zato i rekoh da je moguće da je crkva zapravo jedna velika sekta...
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:23   #19
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
a prave materijalne vrijednosti su kuća i auto?
Jednom dok smo studirale, jednu je moju prijateljicu na ulici zaustavila Jehovina svjedokinja. A ta moja prijateljica teški ateist. I ova njoj počela s tim spikama i kaže 'Zar ti misliš da je novac vrijednost u životu?!' A ova njoj ni pet ni šest nego 'da, među ostalim'. Dobro joj je rekla. Isto vrijedi i ovdje. Kuća i auto jesu važne stvari u životu. Što dobro zna onaj kome nedostaju. Ne bih se možda složila da su najvažnije, ali da su važne, i to jako - jesu.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:24   #20
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
a prave materijalne vrijednosti su kuća i auto?
Tako je. Također i vrijeme potrošeno sa pravim prijateljima, a ne onima koji ti lažu cijele dana, vrijeme provedeno uz dobru knjigu ili obitelj.
Vrijeme, intelekt i emotivno povezivanje je također dio materijalnog svijeta.
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.