Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2015., 12:12   #281
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
poz imam jedno pitanje, radnik je radio u ugovoru piše od 18.11.do 18.12. pa me zanima da li se mora odjaviti na HZZO i HZMO ili je to automatski ?
mora se odjaviti...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:50   #282
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
mora se odjaviti...
Da, ali s mirovinskog. Sa zdravstvenog ide automatski.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 12:27   #283
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Rok je 24 sata, npr. ako se želiš odjaviti s današnjim danom, to možeš učiniti i sutra u toku dana...Da, može te knjigovođa odjaviti umjesto direktora, pod uvjetom da ju je isti za to ovlastio. Ovdje je najvažnija izjava o otkazu koju spominješ, pravovaljana jer je ovjerena i time direktor daje suglasnost za takav nalog.
Puno hvala!
Evo, čak je sve prošlo dosta bezbolno, u rokovima (što je za bivšu firmu čudo neviđeno).
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:48   #284
Imam firmu i sada se rade poslovi koji će biti plaćeni tek kroz koji mjesec. Zanima me, da si održim likvidnost firme, mogu li si dati otkaz (ja sam dirketor i uz mene su zaposlena još dva suvlasnika koji nisu direktori) pa se onda opet zaposliti kada firma bude imala novaca? Dakle, mogu li si samo tako davati otkaze i zapošljavat se?

Također me zanima može li se svaki mjesec mijenjati plaća - tipa, ovaj mjesec si mogu isplatit neto plaću od 3000 kn, sljedeći od 10000 kn, onaj iza od 6000kn... svaki mjesec već vidjeti kako mi odgovara i tako stalno mijenjati? Ovo nemam namjeru raditi nego me samo zanima jel se to smije, ono, ako to radim jel kršim nešto ili je moja stvar što ću raditi s plaćama? Hvala!
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 23:00   #285
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Imam firmu i sada se rade poslovi koji će biti plaćeni tek kroz koji mjesec. Zanima me, da si održim likvidnost firme, mogu li si dati otkaz (ja sam dirketor i uz mene su zaposlena još dva suvlasnika koji nisu direktori) pa se onda opet zaposliti kada firma bude imala novaca? Dakle, mogu li si samo tako davati otkaze i zapošljavat se?

Također me zanima može li se svaki mjesec mijenjati plaća - tipa, ovaj mjesec si mogu isplatit neto plaću od 3000 kn, sljedeći od 10000 kn, onaj iza od 6000kn... svaki mjesec već vidjeti kako mi odgovara i tako stalno mijenjati? Ovo nemam namjeru raditi nego me samo zanima jel se to smije, ono, ako to radim jel kršim nešto ili je moja stvar što ću raditi s plaćama? Hvala!
Možeš, da. Preduvjet su razlozi otkaza koji moraju biti navedeni uz vrstu otkaza...

Možeš i to, plaću možeš mijenjati kako želiš, ali za rad u punom radnom vremenu ona ne smije biti niža od minimalno propisane zakonom u jednom mjesecu. To moraš regulirati aneksom ugovora o radu.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 09:09   #286
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Imam firmu i sada se rade poslovi koji će biti plaćeni tek kroz koji mjesec. Zanima me, da si održim likvidnost firme, mogu li si dati otkaz (ja sam dirketor i uz mene su zaposlena još dva suvlasnika koji nisu direktori) pa se onda opet zaposliti kada firma bude imala novaca? Dakle, mogu li si samo tako davati otkaze i zapošljavat se?

...
da, možeš si dati otkaz ali bi onda trebao kao fizička osoba plaćati doprinose za vrijeme nezaposlenosti, a tu je osnovica oko 8.000,00kn, to ti se uopće ne isplati......moj prijedlog nemoj to raditi
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:11   #287
Hvala na odgovorima!

Zašto bih si trebala plaćati doprinose? Do sad kad bih dobila otkaz bi otišla na burzu (to sad ne bih radila jer ne tražim aktivno posao), napravila prijavu na zdravstveno i to bi bilo to. Koja je sada razlika? Zato što sam vlasnik nečega moram plaćati doprinose radila ili ne, jel u tome stvar? Ili zato što sam dirketor? Drugi radnik je isto vlasnik, ali nije direktor, i isto bi kao dobio otkaz - jel za njega išta drugačije? (ako je razlika možda samo u 'direktorstvu')

I može samo info koja je minimalna neto HR plaća za puno radno vrijeme? Znam da se to sada mijenjalo, a google mi daje samo neke stare podatke.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:39   #288
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
da, možeš si dati otkaz ali bi onda trebao kao fizička osoba plaćati doprinose za vrijeme nezaposlenosti, a tu je osnovica oko 8.000,00kn, to ti se uopće ne isplati......moj prijedlog nemoj to raditi
Vjerojatno bi već netko od suvlasnika bio direktor, pa neće morati.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 17:05   #289
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post

I može samo info koja je minimalna neto HR plaća za puno radno vrijeme? Znam da se to sada mijenjalo, a google mi daje samo neke stare podatke.
Google daje i nove podatke

https://www.google.hr/webhp?sourceid...%C4%87a%202015
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:58   #290
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
...

Zašto bih si trebala plaćati doprinose? Do sad kad bih dobila otkaz bi otišla na burzu (to sad ne bih radila jer ne tražim aktivno posao), napravila prijavu na zdravstveno i to bi bilo to. Koja je sada razlika? Zato što sam vlasnik nečega moram plaćati doprinose radila ili ne, jel u tome stvar? Ili zato što sam dirketor? Drugi radnik je isto vlasnik, ali nije direktor, i isto bi kao dobio otkaz - jel za njega išta drugačije? (ako je razlika možda samo u 'direktorstvu')

I može samo info koja je minimalna neto HR plaća za puno radno vrijeme? Znam da se to sada mijenjalo, a google mi daje samo neke stare podatke.
da, upravo u ovome boldanome.....i pitanje za tebe pišeš da si i prije kad bi dobila otkaz, otišla na burzu i sve bilo ok, e sad te ja pitam jesi u to vijeme imala kakav nadzor i oni utvrdili da je to Ok....ako nisi, zašto si sigurna da je to uredu?

evo ti pišem primjer iz prakse, majka i sin su direktori u jednom d.o.o. i kad su imali nadzor prvo što je traženo ugovori o radu za njih....sin je prijavljen u svom obrtu i tamo plaća doprinose, a majka je na HZZ i dobila je kaznu, eto...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 13:45   #291
zna li netko, može li si obrtnik prijevoznik uplaćivati beneficirani radni staž. znam da se nije prije moglo, jel se što promijenilo?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 20:50   #292
12.07.2014 sklopljen je ugovor o radu na neodređeno vrijeme u bruto iznosu 3.017,61 kn. Da li moramo praviti novi ugovor s obzirom na iznos min. plaće za 2015 ( 3.029,55 )?
rezl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 09:51   #293
Quote:
rezl kaže: Pogledaj post
12.07.2014 sklopljen je ugovor o radu na neodređeno vrijeme u bruto iznosu 3.017,61 kn. Da li moramo praviti novi ugovor s obzirom na iznos min. plaće za 2015 ( 3.029,55 )?
Ja neću, za veću plaću od ugovorene nikad nitko, koliko znam, nije pravio probleme
Osim javnoga sektora, ali to je drugi svijet
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 22:35   #294
Tražim odgovore na par pitanja po forumima i po portalima, ali ili čitam zbunjujuće ili zastarjele informacije, a znam da su se neke stvari i mijenjale, ili su barem bili aktualni prijedlozi za promjene do kojih ne znam je li na kraju i došlo..

Ukratko, u radnom sam odnosu na puno radno vrijeme u jednoj tvrtki, a želio bih otvoriti svoju d.o.o. tvrtku (ne j.d.o.o.).
Moja tvrtka bi obavljala usluge koje se nimalo ne bi ticale posla koji obavljam sada u ovoj, tako da si ne bi bili konkurencija.
Ja bih bio vlasnik i direktor u mojoj.

1.) Moram li imati jednog zaposlenog? S obzirom da ja već sada radim puno radno vrijeme u drugoj tvrtki, pretpostavljam da zbog toga ja onda ne bih mogao biti taj jedan zaposleni u mojoj tvrtki? Ako ne mogu, kako je najbolje doskočiti tome a da ne otvaram tvrtku u inozemstvu? (Radije bih to izbjegao ako je moguće, ali ako ne ide drugačije......)
2.) Što bi bilo s davanjima državi po pitanju mene kao vlasnika/direktora u tom slučaju?
3.) Vidjeti ću kako će posao ići, ali ukoliko stvari ne budu išle kako sam zamislio - koliko se sve skupa plaća zatvaranje firme?
4.) Koliko su u prosjeku kod nas mjesečni odnosno godišnji troškovi knjigovođe?
nedamise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 23:24   #295
Ako je radnik prijavljen na određeno vrijeme i u međuvremenu ode na bolovanje. Dana kada istječe mu ugovor, smije li mu se isti otkazati odnosno smije li ga se odjaviti radi isteka ugovora bez obzira što je on na bolovanju?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 23:29   #296
Quote:
nedamise kaže: Pogledaj post
Tražim odgovore na par pitanja po forumima i po portalima, ali ili čitam zbunjujuće ili zastarjele informacije, a znam da su se neke stvari i mijenjale, ili su barem bili aktualni prijedlozi za promjene do kojih ne znam je li na kraju i došlo..

Ukratko, u radnom sam odnosu na puno radno vrijeme u jednoj tvrtki, a želio bih otvoriti svoju d.o.o. tvrtku (ne j.d.o.o.).
Moja tvrtka bi obavljala usluge koje se nimalo ne bi ticale posla koji obavljam sada u ovoj, tako da si ne bi bili konkurencija.
Ja bih bio vlasnik i direktor u mojoj.

1.) Moram li imati jednog zaposlenog? S obzirom da ja već sada radim puno radno vrijeme u drugoj tvrtki, pretpostavljam da zbog toga ja onda ne bih mogao biti taj jedan zaposleni u mojoj tvrtki? Ako ne mogu, kako je najbolje doskočiti tome a da ne otvaram tvrtku u inozemstvu? (Radije bih to izbjegao ako je moguće, ali ako ne ide drugačije......)
2.) Što bi bilo s davanjima državi po pitanju mene kao vlasnika/direktora u tom slučaju?
3.) Vidjeti ću kako će posao ići, ali ukoliko stvari ne budu išle kako sam zamislio - koliko se sve skupa plaća zatvaranje firme?
4.) Koliko su u prosjeku kod nas mjesečni odnosno godišnji troškovi knjigovođe?
1) Ne moraš imati zaposlenog.
2) Nema davanja dok god si zaposlen drugdje.
3) Cca 10 tisuća kn, traje minimalno 8 mjeseci likvidacija.
4) Ovisno o opsegu dokumentacije i djelatnosti, od 500 kn na više.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 23:51   #297
Hvala lijepo na odgovorima!

Znači onaj Marasov prijedlog na kraju ipak nije prošao?
nedamise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 19:32   #298
Imam pitanje pa ako bi netko mogao pomoci i uputiti kolege i mene u ovoj situaciji.

U ugovoru o radu pise

7.11. Radnik će za poslove iz članka 2. ovoga ugovora primati mjesečnu plaću koja se sastoji od osnovne plaće i varijabilnog dijela.
7.12. Osnovna plaća utvrđuje se u iznosu od (sad cu bzvz napisati cifru 4,500 kn bruto. U navedeni iznos osnovne plaće nije uključen trošak prijevoza.
7.13 Način utvrđivanja i isplate varijabilnog dijela utvrđen je Pravilnikom o radu poslodavca
..........

kad smo potpisivali ugovor 2012. godine rečeno je ta plača od 4500kn sa varijabilnim djelom. ukoliko bi bilo nekih grešaka u poslu onda bi se taj varijabilni dio mogao maknuti i on je 25%. Pravilnik o radu nismo dobili jer je rečeno da se od piše i nismo ga jos nikada vidjeli sve do neki dan. znači došlo je do izmjene u pravilniku i sada se taj varijabilni dio nemora isplačivati a mi ništa novo nismo potpisali nit smo dobili nove ugovore. Zanima me jel tu sve po zakonu? ima nas u firmi preko 30 i nismo u nikakvom sindikatu i nismo napravili radničko vijeće

Pomoć
dinovu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 20:18   #299
Meni se čini sve ok, ovako na osnovu ovoga.
Naime, piše u ugovoru da varijabilni dio regulira pravilnik. Ako pravilnik kaže da tog dijela nema - onda nema.
Ovih mjeseci većina je poslodavaca mijenjala pravilnike o radu iz razloga što se mijenjao ZOR i on je dao rok za promjenu pravilnika.

Novi ugovor o radu bi vam poslodavac trebao dati sam onda kad dira osnovnu plaću (dakle onaj ugovoreni bruto iznos), a ako vam je to ostalo isto, mislim da je ovo ok.

Za nešto više, zaista bi trebalo vidjeti konkretno ugovor o radu, te stari i novi pravilnik o radu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 20:34   #300
Quote:
rezl kaže: Pogledaj post
12.07.2014 sklopljen je ugovor o radu na neodređeno vrijeme u bruto iznosu 3.017,61 kn. Da li moramo praviti novi ugovor s obzirom na iznos min. plaće za 2015 ( 3.029,55 )?

ZOR propisuje da se samo Pravilnik o radu mora uskladiti sa novim Zakonom, al ne i ugovori o radu. U svakom slucaju za radnika se uvijek primjenjuje najpovoljnije pravo tako da kad je u pitanju minimalna placa moras ju obracunat po zakonski odredjenoj placi bez obzira sto u ugovoru stoji stara minimalna placa. I pri tom nisi u prekrsaju
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.