Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2011., 23:53   #21
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
čekaj, na onom srpskom pandanu hrčka sam redovito nalazio njegove radove i većina 'vizantoloških izdanja' je bila (prevedena ?) na latinicu
moram priznati da ne kužim na što točno ciljaš, molim te pojasni
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 00:12   #22
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
nažalost, "vizantijski izvori" nisu dostupni na latinici. hrvatska historiografija općenito ima ogroman manjak što se tiče grčkih izvora prevedenih na hrvatski. takva situcija posljedica je:
a) prešutnog dogovora iz vremena jugoslavije da "mi" izdajemo izvore sa "zapadnokršćanskog" prostora, a "oni" sa "istočnokršćanskog".
b) činjenice da većina profesionalnih povjesničara koji se bave srednjim vijekom zna ćirilicu jer su je ili učili u školi (stariji) ili su bili primorani naučiti je zbog starije literature (mlađi).

to su dva glavna razloga zbog kojih je izdavanje grčkih vrela u hrvatskom prijevodu zamrlo. što je svakako šteta. no, kao što se vidi i iz opisa ovog projekta, situacija se neće vrlo brzo promijeniti.
Tnx..

Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
često smo ovdje spominjali tibora živkovića i njegova viđenja DAI-a, pa evo vam prilika da ga vidite i čujete.
Yep, vidio sam ovo već. Zanimljivo da je izjavio da "Srbi NE naseljavaju Bosnu". Je li to zbog grčkog izvornika gdje se spominje da se Katera i Desnik nalaze PREMA Bosni, a ne u Bosni? Mislim da je Živković Desnik upravo i tražio negdje kod Mostara?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 08:17   #23
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Yep, vidio sam ovo već. Zanimljivo da je izjavio da "Srbi NE naseljavaju Bosnu". Je li to zbog grčkog izvornika gdje se spominje da se Katera i Desnik nalaze PREMA Bosni, a ne u Bosni? Mislim da je Živković Desnik upravo i tražio negdje kod Mostara?
Mislim da je to prije zbog toga što Živković vjeruje kako su Srbi bili jedno od slavenskih plemena čije je prvobitno područje naseljavanja bilo daleko manje od srednjevjekovne Srbije. Tek kasnije kako se širi vlast tog plemena i njihove države širi se i srpsko ime.

Uzmemo li analogiju za Hrvatskom tad i kod nas možemo pronaći Guduscane iza Velebita, Glomake u Završju, u Panoniji žive raznorazni Slaveni gdje možda ima i onih koji se nazivaju Hrvati. Sama hrvatska jezgra je bitno manja. U 10.-11. st. je hrvatsko je ime južno od Kupe i Save sve druge preslojilo, a tim mi je zanimljiv sluča Glamočana (13. prase) koji su izgleda uključeni kao zasebno pleme u Hrvate.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 12:38   #24
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Mislim da je to prije zbog toga što Živković vjeruje kako su Srbi bili jedno od slavenskih plemena čije je prvobitno područje naseljavanja bilo daleko manje od srednjevjekovne Srbije. Tek kasnije kako se širi vlast tog plemena i njihove države širi se i srpsko ime.

Uzmemo li analogiju za Hrvatskom tad i kod nas možemo pronaći Guduscane iza Velebita, Glomake u Završju, u Panoniji žive raznorazni Slaveni gdje možda ima i onih koji se nazivaju Hrvati. Sama hrvatska jezgra je bitno manja. U 10.-11. st. je hrvatsko je ime južno od Kupe i Save sve druge preslojilo, a tim mi je zanimljiv sluča Glamočana (13. prase) koji su izgleda uključeni kao zasebno pleme u Hrvate.
Da, ali u ovom klipu što ga je DF pokazao, Živković govori samo o DAI-u.. Pa i navodi što Konstantin kaže: Srbi naseljavaju Zahumlje, Paganiju, Travuniju, Srbija.... "ne pominje Duklju i ne pominje Bosnu". (oko 4:00)
No, iz dosadašnjih tumačenja- Srbi su naselili Bosnu jer se Bosna spominje kao sastavni dio Srbije. No, onda čitam malo dalje po internetu, pa Bošnjaci skaču na sve 4 jer "u izvorniku ne stoji da je Bosna sastavni dio Srbije, već da su Katera i Desnik PREMA, a ne U Bosni). Ako su ta dva grada prema Bosni, onda znači da Bosna nije u Srbiji. Je li na tragu toga i Živković?!


Također, kategorički tvrdi da "nikakvih Avara u Dalmaciji nije bilo". Znači li to da pada u vodu teza Nade Klaić o avarskom porijeklu titule "ban" u Hrvatskoj i Bosni?

Zadnje uređivanje balkanski pastuh : 23.03.2011. at 12:58.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 23:23   #25
u nedostatku konkretnih srednjovjekovnih aktivnosti, malo razbibrige! da vidite kako je studentima povijesti koji moraju učiti srednji vijek - kliknite ovdje. ne sumnjam da bi neki forumaši-amateri ostvarili puno bolji rezultat
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 09:18   #26
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
u nedostatku konkretnih srednjovjekovnih aktivnosti, malo razbibrige! da vidite kako je studentima povijesti koji moraju učiti srednji vijek - kliknite ovdje. ne sumnjam da bi neki forumaši-amateri ostvarili puno bolji rezultat


Ovo je zbilja loše !
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 10:48   #27
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
u nedostatku konkretnih srednjovjekovnih aktivnosti, malo razbibrige! da vidite kako je studentima povijesti koji moraju učiti srednji vijek - kliknite ovdje. ne sumnjam da bi neki forumaši-amateri ostvarili puno bolji rezultat
Ah, kako se superiorni asistenti naslađuju.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:39   #28
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
u nedostatku konkretnih srednjovjekovnih aktivnosti, malo razbibrige! da vidite kako je studentima povijesti koji moraju učiti srednji vijek - kliknite ovdje. ne sumnjam da bi neki forumaši-amateri ostvarili puno bolji rezultat
Ili su studenti loši, ili je literatura loša, ili su predavanja loša, ili sve zajedno pomalo...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:57   #29
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ili su studenti loši, ili je literatura loša, ili su predavanja loša, ili sve zajedno pomalo...
... ili je ono što je, a to je, kako sam čuo, da je Srednji vijek daleko najteži i najzahtijevniji predmet na povijesnim i arheološkim katedrama kod nas, strah i trepet, ogroman materijal i boli glava puno podataka, tko to položi je smršavija 10 kila, napola posidija, zaradija dioptriju i ispalija na živce i nikad više neće biti normalan, ali može se nadati da će i diplomirati na kraju. Taj ispit pripremaju minimalno po pola godine, na njemu najviše studenata otpada i često neki izlaze na neke rokove samo da ponjuše što ih čeka. Jadna djeca...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 08:56   #30
postavljena je web stranica društva za proučavanje srednjovjekovne bosanske historije – stanak.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 09:51   #31
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
postavljena je web stranica društva za proučavanje srednjovjekovne bosanske historije – stanak.
bolje da ne kometiram...

pogotovo taj Filipović
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 10:23   #32
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
bolje da ne kometiram...

pogotovo taj Filipović
što ti smeta?
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 14:51   #33
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
što ti smeta?
to je ona djedica sa lažima da su svi stanivnici Bosne prije Turaka bili Bošnjaci i Bogumili i onda su svi miroljubljivo prešli na Islam?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 14:57   #34
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
to je ona djedica sa lažima da su svi stanivnici Bosne prije Turaka bili Bošnjaci i Bogumili i onda su svi miroljubljivo prešli na Islam?


Quote:
mr. Emir O. Filipović – Rođen 30. aprila 1984. godine u Ključu. Osnovnu i srednju školu završio u rodnom gradu. Na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta diplomirao je 2006. godine. Decembra 2009. godine odbranio je magistarski rad na temu “Viteštvo u srednjovjekovnoj Bosni”. Trenutno na matičnom Odsjeku radi kao viši asistent na oblasti historija srednjeg vijeka. Područje interesovanja je historija Bosne u razvijenom srednjem vijeku, s posebnim osvrtom na heraldiku i dvorsku kulturu.
link
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 15:04   #35
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
ajme, ja promašio ceo fudbal!
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 19:44   #36
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
... ili je ono što je, a to je, kako sam čuo, da je Srednji vijek daleko najteži i najzahtijevniji predmet na povijesnim i arheološkim katedrama kod nas
Pa i nije baš sad kad pogledam u natrag, nije bio neki poseban problem. Ok šta je je treba par mjeseci da se svlada Brandta, ali mislim da on sad više nije u literaturi.
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 16:34   #37
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
ajme, ja promašio ceo fudbal!
Jesi baja
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 09:07   #38
evo knjige koja će definitvno razveseliti tulija, ali i ostale kojima je ta tema zanimljiva:

hrvoje gračanin, južna panonija u kasnoj antici i ranom srednjovjekovlju (od konca 4. do konca 11. stoljeća)

Quote:
Knjiga je prvi sintetski prikaz povijesnoga razvoja savsko-dravsko-dunavskoga međurječja u prijelomnom i formativnom kasnoantičkom i ranosrednjovjekovnom razdoblju (od 4. do 11. stoljeća) u hrvatskoj historiografiji. Autor analizira vojnopolitičke prilike u Međurječju i etničke promjene od romaniziranog stanovništva do slavenskih plemena. Analiza otkriva kontinuitet panonskog prostora na upravnopolitičkoj razini, kao i na kulturno-tradicijskoj te na razini naseljavanja od rimskih provincija do feudalnih kneževina. Time autor odbacuje tezu o jasnoj granici koja je razdvojila antiku od srednjeg vijeka. Knjiga je posebno zanimljiva jer donosi neke nove spoznaje o doseljavanju Hrvata i “Panonskoj Hrvatskoj”.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 11:26   #39
za sve koji se žele okušati u čitanju srednjovjekovnih rukopisa.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:28   #40
Zanimljiva stranica
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.