Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2016., 10:14   #1061
Danas opet Španjolci izlaze na birališta.

Ne očekuje se promjena snaga u parlamentu.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 19:47   #1062
Slaba izlaznost se bliži na prijevremenim izborima u Španjolskoj.

To očekujem i za hrvatske izbore u rujnu.

RTVE 1 uživo


http://www.rtve.es/directo/la-1/
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 19:59   #1063
Exit poll:

PP (španjolski HDZ) - 117-121 28,5%
Podemos (španjolski Živi zid) - 91-95 25,6%
PSOE (španjolski SDP) - 81-85
22,0%

Ciudadanos (španjolski MOST) - 26-30 11,8%
-------

Ljevica vodi.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 22:20   #1064
82%

PP (španjolski HDZ) - 136
PSOE (španjolski SDP) - 88
Podemos (španjolski Živi zid) - 71
Ciudadanos (španjolski MOST) - 30

------

Anketari su se prevarili. Pučani su jači nego što se očekivalo, a Podemos je podbacio.

Nitko nema aps. većinu od 176 zastupnika.

Ništa se nije promijenilo.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 23:29   #1065
Podemos definitivno nije španjolski Živi zid. Ogromna razlika je da je Podemos socijalno liberalan (Živi zid se ne želi izjasniti, a bilo je svakavkih izjava npr. po pitanju gay brakova i slično), te da je Podemos za EU.
Također, Podemos ima puno razrađeniji program, slagali se ili ne s njime.

Ovi izbori su prošli iznad svih očekivanja za PP, ali opet nedovoljno da formiraju vlast (uz hipotetsku potporu Ciudadanosa). Izgleda jako komplicirano sve skupa, ovaj put možda nije nezamisliv neki oblik velike koalicije ili suradnje PP-a i PSOE-a da se izbjegnu 3. izbori.
kaLU is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 00:14   #1066
Tak bu i kod nas, ništa novo.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 09:40   #1067
Uspjeh pučana i neuspjeh Podemosa na izborima u Španjolskom : je li Brexit utjecao?

Jučerašnji izvanredni parlamentarni izbori u Španjolskoj, održani zato jer se nakon redovnih izbora u prosincu 2015. nije uspjelo formirati vladajuću većinu, donijeli su veselje pučanima (PP; stranka desnog centra, kojoj je na čelu Mariano Rajoy, također na čelu tehničke vlade, na osnovu izborne pobjede 2011.). Povećali su postotak glasova sa 28,7% na 33,0% (+4,3%) i mandata sa 124 na 137 (od 350 u Congreso de los Diputados).

Veći dio birača je, kako izgleda, sada prihvatio njihove poruke da su ekonomski pokazatelji uglavnom dobri i da se situacija poboljšava, usprkos velikoj nezaposlenosti i socijalnim problemima koje donose austerity mjere.

Veliko razočaranje doživjela je lijeva koalicija "Unidos Podemos". Osvojili su, suprotno rezultatima predizbornih anketa, samo 21,1% glasova, što je manje nego što su "Podemos" (španjolska inačica Sirize) i "Ujedinjena ljevica", nastupajući odvojeno, osvojili u prosincu (24,4%, dakle sada -3,3%). To im je donijelo 71 mandat, točno isto kao u prosincu (relativno poboljšanje zbog zajedničke liste). Tako su potonule nade da će biti na drugom mjestu, ispred socijalista.

Posljednje predizborne ankete najavljivale su oko 24 do 26% glasova, a čak i izlazne ankete najavljivale su oko 25%. Također je glasovanje nakon TV debata davalo pobjedu njihovom lideru Pablu Inglesiasu.

S druge stranek, kako u predizbornim anketama, tako i u izlaznim anketama, PP je dobivala oko 29-30% glasova.

Nemali utjecaj na rezultate mogao je imati i strah od raspada Španjolske, jer Podemos zastupa legalnost referenduma o otcjepljenju; osvojili su relativnu većinu glasova u nekim izbornim okruzima u Kataloniji i Baskiji. Brexit je možda imao veliki utjecaj, povećavajući taj strah od raspa i od nestabilnosti generalno.. PP je u petak poruku da zemlja treba stabilnost suočena s "radikalizmom" i "populizmom".

Socijalistička stranka (PSOE) osvojila je 22,7% glasova (+0,7%) i 85 mandata (pet mandata manje, što je učinak D'Hondovog sustava da najjače liste dobiju relativno više, što je išlo u korist PP).

Opala je i stranka "Ciudadanos" (Građani), koja je nova snaga kao i Podemos, ali orijentirana liberalno, te za cjelovitu Španjolsku (protiv referenduma u Kataloniji). Osvojili su 13,1% što je 0,8% manje nego u prosincu, te 32 mandata, osam manje nego u prosincu.

Porast daje znatnu moralnu prednost PP, ali brojke su upitne kao i prije pola godine. Prvi mogući kalicijski partner su Ciudadanos, ali zajedno imaju 169 mandata, sedam manje od apsolutne većine. A preostale mandata u donjem domu parlamenta drže regionalističke stranke (dvije katalonske stranke 17 mandata, dvije bankijske 7, te jedan mandat stranka s Kanarskih otoka. Teško zamislivo da bi među njima mogli naći partnere.

Ostaje ponoviti pokušaj, sada s pozicije veće snage, da se uvjeri socijaliste da uđu u vladu, ili podrže manjinsku vladu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spanis...election,_2016
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 09:46   #1068
Podemos, kako su gore već upozorili, nije sličan Živom zidu. Nastali su iz masovnog prosvjednog pokreta, ne iz gerilskih akcija. Imaju dobro razrađen i zanstveno utemeljen ekonomski program, čak i ako se s njim ne slažete mislim da to treba priznati - mnogo najbolji ekonomista kritziria austerity politike. ŽZ pak ima par demagoških fraza o promjeni monetarne politike i neodrživu ideju o emisiji novca bez duga.

Jednako je neprimjereno uspoređivati Ciudadanos s Mostom - ovi su "građani", socijalno liberalni, jako različiti od Mosta. il ibar njegove jezgre.

Podemos i C zajedno pokrivaju onaj politički prostor koji u Hrvatskoj pokrivaju Most i ŽZ, plsu ORaH, Pametno idr., ali su po političkim koncepcijama, načinima organiziranja i djelovanja različiti.

Nešto bliža analogija (iako svakako još nategnuta) bi bila Unidos Podemos <=> ORaH + Radnička fronta i razne lijeve grupice, Ciudadanos <=> Pametno
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 15:03   #1069
Znači tri stranke iza PP-a su neka varijacija lijevo liberalnog smjera politike? Meni naprosto nikako nije jasno da je toliki broj Španjolaca okrenut lijevo liberalnoj politici.

Hoće li Rajoy sklopiti dogovor s Cuidadanos te još nekom mini strankom i osigurati većinu?
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 21:39   #1070
Ciudadanos jesu socijalno liberalni, ali nisu ni svi u PP-u socijalno konzervativni. Mlađe genracije Španjolaca su mahom socijalno liberalne i neke konzervativne stranke u tom smislu više nemaju šanse tamo. Ono što jako povezuje Ciudadanos i PP su uglavnom neoliberalna rješenja po pitanju ekonomije, znači oni su za fleksibilnije tržište rada i slično. Tako da velik dio glasača dijele, praktički za Ciudadanos dobrim dijelom glasuju bivši glasači PP-a kojima se ta stranka ogadila zbog velike korupcije. Sad je malo pao broj glasova za Ciudadanos, a porastao za PP, dakle određen broj ih se vratio nazad strahujući od daljnje nestabilnosti i jačanja Podemosa.

Dakle, glas za PP je bio glas za kakvu takvu stabilnost, nasuprot "nesigurnosti" koju donose Podemos.
kaLU is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 10:48   #1071
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Znači tri stranke iza PP-a su neka varijacija lijevo liberalnog smjera politike?
mislim da ima smisla strpati "lijevo" i "!liberalno" pod jedan smijer, koji bi onda imao razne "varijacije". Slažu se u socijalnim, odnosno kulturološkim, van-ekonomskim i van-hm, "držatotvornim" pitanjima.

Razlika je u ekonomskoj politici, kako kaLU piše: "neoliberalno" vs. "anti-austerity". Tu je Podemoj čvrst, a socijalisti kompromisni. S time, da trebaimati u vidu, da zapravo ni Podemos ni Siriza nisu stvarno radikalno lijevi, ne traže ukidanje kapitalizma isl...

Druga razlika je u odnosu prema zahtjevima za katalonsku nezavisnost.

PSOE i Podemos su duboko posvađani.

PP + C, kako rekoh gore, imaju problme jer sve manje stranke koje su ušle u parlament su regionalističke - sad, možda bi mogli neke umjerenije privući u koaliciju ili davanje potpore vladi u zamjenu za neke ustupke.

Nikad ne reci nikad u politici naravno, ali meni se nekako najbliže čini dogovor PP + PSOE.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 14:43   #1072
Da, Podemos i Siriza nisu onoliko radikalni koliko se ih se u mainstream medijima predstavlja takvima. Zapravo su oni za povratak nekoj izvornoj socijaldemokraciji, dok su socijaldemokratske stranke praktički postale stranke centra, a čisto ekonomski gledano Ciudadanos su prije stranka desnog centra, mada se vole predstavljati centrom.

Zapravo mi je termin lijevo-liberalno poprilično klimav. Jer ipak je ekonomska i socijalna politika najvažnija za život građana, a tu se liberalne stranke puno bolje slažu s konzervativnim. Npr. Ciudadanos i Podemos se ne mogu vidjeti i gotovo nezamisliva je njihova suradnja. Ljevičari u Španjolskoj gledaju na Ciudadanos kao na projekt elite, koja se boji da bi gubitkom izbora od strane PP-a i usponom Podemosa, došlo do prevelikih promjena, pa je Ciudadanos poslužio kao stranka za koja privlači desničare razočarane PP-om.
kaLU is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 23:20   #1073
Siriza možda i ne,ali Podemos je radikalan do neba i nazad.I to toliko da je to odvratno i degutantno.

Ana Pastor Julian iz Partido Popular danas izglasana kao predsjednica Kongresa.

https://www.youtube.com/watch?v=WlvcljJhNA0
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 19:55   #1074
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Znači tri stranke iza PP-a su neka varijacija lijevo liberalnog smjera politike? Meni naprosto nikako nije jasno da je toliki broj Španjolaca okrenut lijevo liberalnoj politici.
Kompleks frankizma

Nije Ciudadanos lijevi,oni su čisti centar.A naginju na desno.Čak bi rekao da razočarani PP-ovci glasaju za njih.

Rajoy danas prihvatio poziv kralja da pokuša uspostaviti vladu.
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 20:59   #1075
30. kolovoza predsjednik PP i tehniče vlade Rajoy tražit će potporu u Kortesu za svoju novu vladu. Ciudadanos su postavili uvjete za neke mjere borbe protiv korupcije (velika afera u samom PP - bivši glavni tajni stranke optužen da je vodio crne fondove, Rajoy tvrdi da pojma o tome nije imao - zvuči poznato?). Rajoy će im valjda izaći u susret, ali opet nema šanse za dobivanje mandata: PSOE najavljuje da neće dati pasivnu podršku u drugom krugu, a ostale ne treba ni spominjati.

Kako, s druge strane, PSO ne želi suradnju s regionalistima (17 zastupnika katalonskih i 7 zastupnika baskijskih stranaka, te jedna s Kanara), blokada je potpuna. Na vidiku su novi izvanredni izbori, krajem godine.

Koliko shvaćam situaciju, PP se može nadati da još malo popravi rezultat, kako im je uspjelo u lipnju u odnosu na prosinac 2015., pa da tako sa C dođu do apsolutne većine. S druge strane, Podemos i PSOE se mogu nadati da je pad u lipnju, u odnosu na predizborne ankete, bio uvjetovan šokom zbog Brexita, pa da će na novim izborima poboljšati rezultat.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 21:10   #1076
Izbori 25.prosinca ako se ne sastavi vlada

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 22:38   #1077
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
mislim da ima smisla strpati "lijevo" i "!liberalno" pod jedan smijer, koji bi onda imao razne "varijacije".
Uh, ovdje je trebalo pisati "Mislim da NEMA smisla (...)". Moj lapsus.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 22:52   #1078
Quote:
ZbornajaKomanda kaže: Pogledaj post
Izbori 25.prosinca ako se ne sastavi vlada

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
Hahaha. Ovo mi se čini kao da gledam hrvatsku unutarnju politiku.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:17   #1079
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Hahaha. Ovo mi se čini kao da gledam hrvatsku unutarnju politiku.
Pa nije baš. Tamo postoji sukob oko stvarnih strateških političkih problema, a paraliza je zato jer postoje dva raskola:

1. mjere austerity politike (koje provodi i dalje aktualna vlada PP)
2. odnos prema zahtjevu Katalonije za održavanje referenduma o samostalnosti.

Dodatno
3. Korupcijske afere u PP (PSOE se prilično dobro oprala od onih koje su bile u vrijeme njene vlade do 2011., pa ih više ne prozivaju za to).

Ad 3, C pritišće PP.
Ad 1, s jedne strane su PP i C, s druge Podemos i PSOE. Regionalisti bi valjda dali podršku jednima ili drugima pa bi se skupila neka većina da nema točke 2.
Ad 2, jedino Podemos prihvaća zahtjev Katalonaca. Da PSOE popusti oko točaka 1 i 3, mogli bi napraviti "veliku koaliciju", ali ne popuštaju.

Kod nas, uopće nema ozbiljih političkih raskola niti diskusija o bilo čemu suvislom.

Mislim da se Španjolci više ne svađaju tko je bio gori u građanskom ratu, ili barem to ne utječe na politiku. Za razliku od nas, gdje nemreš pobjeć od te šorke, ovak:
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 18:30   #1080
Zavaravas se. Spanj.gradjanski rat je jos uvijek tabu tema, a kad hoces s njima pricati o tome (kao stranac), sute, totalno tabu tema. Nisu oni to jos rascistili, sve to tinja ispod povrsine.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.