Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2016., 14:00   #1001
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ma naravno, to je tako i tako mora biti u slučajevima gdje se može postići dogovor i gdje okolnosti to dopuštaju.
Ja se u svim svojim upisima očitujem na situacije kada to nije moguće, kada se treba odlučiti kod kojega će roditelja dijete biti na većinskoj, ili, nedajbože cjelovitoj skrbi. Kada se ta viđanja svode doslovno na dva puta mjesečno ili jednom godišnje - šta kada roditelji žive u dvije države, na dva kontinenta.....
Pa nismo idioti da djetetu uskraćujemo roditelja, a niti čovjeku sa kojim se više ne živi njegovo dijete koje on isto tako bezuslovno voli, pogotovo kada i sam istakne svoju potrebu da brine o njemu i odgaja ga. Ali ja kao majka neću bez borbe - ne mislim na fizičko ili psihičko nasilje - dopustiti da dijete ode od mene taman da mu mogu priuštiti samo najosnovnije životne potrebe, radije bih hodala gola i bosa i na leđima ga nosila na razne edukativne aktivnosti nego da ostanem bez njega. Sebično? Možda da.

Gledala sam svoju unuku u dobi od nekih dvije i pol, tri godine. Njen otac, moj sin, je cjelo vrijeme od rođenja bo uz nju, radno mjesto mu je bilo u stanu determinirano - u svakom trenutku je mogao dići prste sa tastature i posvetiti se njoj. Kupao ju je, presvlačio, noću se dizao, nosio na rukama kao bebu kada je plakala, povlačio joj pelene i hlače kada se rastegelila, dizao kada je pala, čuvao je, doslovno ravnomjerno, čak i više nego mama. No, kada se god našla u nekakvoj situaciji da je osjetila potrebu za zaštiitom, a oba su roditelja bila prisutna, uvijek se stisnula mami u krilo. Te su mi slike jasne pred očima i sada, nakon osam - devet godina, a primjećujem to isto i kod ove male, dvogodišnje. To govori nešto samo za sebe.

Bio mi je netko postavio pitanje ranije šta bih savjetovala sinu da se razvede - da uzme dijecu na skrb ili ih prepusti majci.
Evo, u toj dobi u svakom slučaju majci, bespogovorno, no, obzirom da uvijek govorim iskreno ono šta mislim, za kasniju dob, kada djeca već imaju mentalnih i emotivnih sposobnosti donositi samostalne odluke, mislim da bih bila uz njega da se odluči za većinsku skrb. Da li je tu sada u igri moja roditeljska ljubav pa sam pristrana, ili bih i u tuđem slučaju rekla da je i tu bolje da je dijete kod oca - ne znam. Da su moja dijeca u pitaju, vjerojatno, zapravo sigurno bih mislila da je bolje da su samnom - za tuđi slučaj bih možda razmišljala na drugačiji način.
Općenito smo mi svi generali kada se ne radi o nama, no čim nas život pljusne situaciju gledamo iz drugačije perspektive.
To da se u svim svojim postovima očituješ na situacije gdje nije moguč dogovor oko skrbništva več gdje se ide na sud nije istina.
Ono glavno što si naglašavala u svojim postovima jest superiornost majčinstva u odnosu na očinstvo koje si doslovce svodila samo na donatorstvo sperme.Pri tim tvrdnajma evolucija ti je bila glavni argument.
Međutim totalno pogrešno jer evolucija nigdje nije izdvojila majku kao superiorno biće u odnosu na oca.
Štoviše tolko si uvjerena u svoju teoriju da potpuno bessramno spominješ da bi se u eventualnoj "borbi" za skrbništvo koristila nedozvoljenim sredstvima.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 06.06.2016., 14:48   #1002
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ovo je definitivno smješno,bilo je ovdje riječ o svačemu a naravno da riječ to jest pojam majka priroda nije istoznačnica sa evolucijom i normalno da se zasebno može o tome govoriti.
Što se tiče napredka nemoj mi imputirati nikakvu moju kvalifikaciju,sve što sam rekao stoji a tome o čemu je bila riječ možeš sada svašta izmišljati.Pažljivo pročitaj šta sam o tome rekao i nečeš nigdje nači da sam negdje govorio o napredku ili nenapredku čovječantva,govorio sam samo o tome šta riječ napredak implicira a šta ne.

ajde sad ti opet
Ukazano je precizno na stvari koje su pogrešno prikazane.

Samo npr za boldano evo, da se za ostalo ne ponavljam:

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Gledano čisto biološki evolucija nas je spustila sa drveta itd itd.Čovjek i društvo napredovalo je protokom vremena.Šta će dalje evolucija činiti u biloškom smislu vidjet ćemo.Ne mi nego neke nove generacije.Što se tiče evolucije u sociološkom smislu,dakle razvoj i napredak društva kao cjeline to je očito.To se vidi,to ne trebam spominjati.
.
samting is offline  
Old 06.06.2016., 15:10   #1003
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ukazano je precizno na stvari koje su pogrešno prikazane.

Samo npr za boldano evo, da se za ostalo ne ponavljam:
Je,vidim da sam spomenuo napredak čovječanstva ali samo kao parabola razvitka društva u odnosu na prirodnu evoluciju.Priznajem da sam zaboravo na taj moj post ali šta on dokazuje to jest šta ti hočeš dokazati to je i dalje nepoznanica.
Pretpostavljam da ti se nije svidjelo kad sam rekao da je svaki napredak dobar.I dalje stojim iza tih riječi jer je jasno šta je napredak u odnosu na nazadak,dakle nešto bolje dok je ovo drugio lošije.
Govorio sam o samoj riječi a ne o tome u koji kontekst ćemo strpati tu riječ,dakle nisam govorio o naoružavanju niti o karcinomima.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours

Zadnje uređivanje dugii : 06.06.2016. at 15:27.
dugii is offline  
Old 06.06.2016., 16:57   #1004
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
To da se u svim svojim postovima očituješ na situacije gdje nije moguč dogovor oko skrbništva več gdje se ide na sud nije istina.
Ono glavno što si naglašavala u svojim postovima jest superiornost majčinstva u odnosu na očinstvo koje si doslovce svodila samo na donatorstvo sperme.Pri tim tvrdnajma evolucija ti je bila glavni argument.
Međutim totalno pogrešno jer evolucija nigdje nije izdvojila majku kao superiorno biće u odnosu na oca.
Štoviše tolko si uvjerena u svoju teoriju da potpuno bessramno spominješ da bi se u eventualnoj "borbi" za skrbništvo koristila nedozvoljenim sredstvima.

Da, i dalje sam kod toga - nikada nisam rekla niti ću reći da mislim drugčije ili da ću pod bilo kojim uvjetima reći drugačije. Jer tako mislim, moje je pravo tako misliti.
To nema veze sa određivanjem kome će pripasti na skrb dijete odraslije dobi, ali ima za malu djecu staru nekoliko godina. Šta nije tu jasno?

Ne radi se o superiornosti majke nad ocem nego o biološkoj predodređenosti Da je Evolucija htjela da otac i majka budu izjednačeni po tom pitanju bila bi dala i muškarcu "maternicu" (tobolac) i omgučila mu rađanje. Kao morskom konjicu recimo.
Iako, ispada sada po tome da je žena po pitanju roditeljstva ipak superiornija od muškarca - nisam do sada tako o tome razmišljala, ali sada ću razmisliti.

Donatorstvo sperme?
Da, otac čak i ne mora biti prisutan, ne mora čak biti niti spolnoga čina, i život će se začeti. Ali ako nema maternice - neće preživjeti.
Muška + ženska spolna stanica + maternica = život
Muška + ženska spolna stanica bez maternice = smrt.

Činjenica je da otac može kao partner začeti život i nakon toga nestati, otići, umrijeti, njegovo će se potomstvo roditi i uz majku preživjeti. Ali bez majke potomstva nema. To su fakti, nepobitni. Tako da na lijestvici važnosti, oba su faktora bitna, i muški i ženski, i jedan bez drugoga ne mogu funkcionirati, ali jedan od njih ima veći obim dužnosti i stoga je važniji, a taj veći obim dužnosti osigurava i veća prava.
Pa i u savkodnevnom životu ljudi slijede te prirodne zakone - direktor zbog veće odgovornosti i obimnosti posla uvijek ima veću plaću nego običan radnik. (ajme, šta opet rekoh.....)

Besramno, zašto besramno?
Besramno je vrijeđati nekoga javno zato što se ne slažeš sa njim,besramno je promovirati osobne stavove u teoriji, a kada se sam nađeš u situaciji da moraš te teoretske kriterije primijeniti na sebi odrekneš ih se i posegneš za onima kojih se teoretski groziš, besramno je lagati, implicirati i manipulirati nečijim upisima u cilju degradacije,omalovažavanja i ismjavanja, kojih kada prođeš postove nekih forumaša ovdje ima toliko da se spotičeš o njih u svakom njihvom upisu i spotaknuti ćeš se o njihovu besramnost na obje noge u svakom njihovom upisu. Još je veća besramnost implicirnje besramnosti takvih drugima.
JOHABI is offline  
Old 06.06.2016., 17:18   #1005
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Da, i dalje sam kod toga - nikada nisam rekla niti ću reći da mislim drugčije ili da ću pod bilo kojim uvjetima reći drugačije. Jer tako mislim, moje je pravo tako misliti.
To nema veze sa određivanjem kome će pripasti na skrb dijete odraslije dobi, ali ima za malu djecu staru nekoliko godina. Šta nije tu jasno?

Ne radi se o superiornosti majke nad ocem nego o biološkoj predodređenosti Da je Evolucija htjela da otac i majka budu izjednačeni po tom pitanju bila bi dala i muškarcu "maternicu" (tobolac) i omgučila mu rađanje. Kao morskom konjicu recimo.
Iako, ispada sada po tome da je žena po pitanju roditeljstva ipak superiornija od muškarca - nisam do sada tako o tome razmišljala, ali sada ću razmisliti.


Donatorstvo sperme?
Da, otac čak i ne mora biti prisutan, ne mora čak biti niti spolnoga čina, i život će se začeti. Ali ako nema maternice - neće preživjeti.
Muška + ženska spolna stanica + maternica = život
Muška + ženska spolna stanica bez maternice = smrt.

Činjenica je da otac može kao partner začeti život i nakon toga nestati, otići, umrijeti, njegovo će se potomstvo roditi i uz majku preživjeti. Ali bez majke potomstva nema. To su fakti, nepobitni. Tako da na lijestvici važnosti, oba su faktora bitna, i muški i ženski, i jedan bez drugoga ne mogu funkcionirati, ali jedan od njih ima veći obim dužnosti i stoga je važniji, a taj veći obim dužnosti osigurava i veća prava.
Pa i u savkodnevnom životu ljudi slijede te prirodne zakone - direktor zbog veće odgovornosti i obimnosti posla uvijek ima veću plaću nego običan radnik. (ajme, šta opet rekoh.....)

Besramno, zašto besramno?
Besramno je vrijeđati nekoga javno zato što se ne slažeš sa njim,besramno je promovirati osobne stavove u teoriji, a kada se sam nađeš u situaciji da moraš te teoretske kriterije primijeniti na sebi odrekneš ih se i posegneš za onima kojih se teoretski groziš, besramno je lagati, implicirati i manipulirati nečijim upisima u cilju degradacije,omalovažavanja i ismjavanja, kojih kada prođeš postove nekih forumaša ovdje ima toliko da se spotičeš o njih u svakom njihvom upisu i spotaknuti ćeš se o njihovu besramnost na obje noge u svakom njihovom upisu. Još je veća besramnost implicirnje besramnosti takvih drugima.
Ti si rasist! Na takvim stvarima temeljiti superiornost jednog spola nad drugim je strašno. Po čemu to žena ima veća prava na dijete od muškarca, zato što je boravilo 9 mjeseci u maternici dok se u isto vrijeme otac skrbio za nju i obitelj? Prije 50,100 godina muškarci su smatrali obvezu da se skrbe o obitelji, ženi, djeci dok su žene stale kući i nisu se bavili direktnim egzistencijalnim pitanja. Što da današnji muškarci koji rade u građevini, industriji, proizvodnji, energetici lijepo ugase prekidače pa se ti frćkaj što ćeš kao mlada majka jesti, piti, kako ćeš podgrijati mlijeko, gdje ćeš sa djetetom spavati, stanovati, tko će ti pružiti potrebnu pomoć i slično. Činjenica jest da je muškarac za djete podjednako važan kao i žena i ima pravo podjednako ga podizati kao i žena, i upravo ovo što se događa posljednjih desetljeća je čista diskriminacija od strane žena prema muškarcima, jer imamo spregu majki koje kao i ti tvrde da imaju veće pravo na dijete u odnosu na oca, te isto pravo im bude dodjeljeno u preko 90% slučajeva od osoba koje sude i odlučuju o tim pravima, što su također žene sutkinje i socijalne radnice koje prirodno teže zastititi vlastiti spol-žene, dok su muškarci prisiljeni plaćati alimentaciju, vidjeti djete onda kada majka odluči, nemaju utjecaja na njegov odgoj niti namjensko trošenje uplaćenih sredstava, vode pravne bitke za skrbništvo koje po definiciji jako mnogo koštaju i imaju jako malen učinak.
Žalosno je da žena, koja živi i uživa benificije pod parolom jednakosti među spolovima, može imati ovako besramne rasističke poglede na muški spol. Srami se!
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 06.06.2016., 17:21   #1006
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Da, i dalje sam kod toga - nikada nisam rekla niti ću reći da mislim drugčije ili da ću pod bilo kojim uvjetima reći drugačije. Jer tako mislim, moje je pravo tako misliti.
To nema veze sa određivanjem kome će pripasti na skrb dijete odraslije dobi, ali ima za malu djecu staru nekoliko godina. Šta nije tu jasno?

Ne radi se o superiornosti majke nad ocem nego o biološkoj predodređenosti Da je Evolucija htjela da otac i majka budu izjednačeni po tom pitanju bila bi dala i muškarcu "maternicu" (tobolac) i omgučila mu rađanje. Kao morskom konjicu recimo.
Iako, ispada sada po tome da je žena po pitanju roditeljstva ipak superiornija od muškarca - nisam do sada tako o tome razmišljala, ali sada ću razmisliti.

Donatorstvo sperme?
Da, otac čak i ne mora biti prisutan, ne mora čak biti niti spolnoga čina, i život će se začeti. Ali ako nema maternice - neće preživjeti.
Muška + ženska spolna stanica + maternica = život
Muška + ženska spolna stanica bez maternice = smrt.

Činjenica je da otac može kao partner začeti život i nakon toga nestati, otići, umrijeti, njegovo će se potomstvo roditi i uz majku preživjeti. Ali bez majke potomstva nema. To su fakti, nepobitni. Tako da na lijestvici važnosti, oba su faktora bitna, i muški i ženski, i jedan bez drugoga ne mogu funkcionirati, ali jedan od njih ima veći obim dužnosti i stoga je važniji, a taj veći obim dužnosti osigurava i veća prava.
Pa i u savkodnevnom životu ljudi slijede te prirodne zakone - direktor zbog veće odgovornosti i obimnosti posla uvijek ima veću plaću nego običan radnik. (ajme, šta opet rekoh.....)

Besramno, zašto besramno?
Besramno je vrijeđati nekoga javno zato što se ne slažeš sa njim,besramno je promovirati osobne stavove u teoriji, a kada se sam nađeš u situaciji da moraš te teoretske kriterije primijeniti na sebi odrekneš ih se i posegneš za onima kojih se teoretski groziš, besramno je lagati, implicirati i manipulirati nečijim upisima u cilju degradacije,omalovažavanja i ismjavanja, kojih kada prođeš postove nekih forumaša ovdje ima toliko da se spotičeš o njih u svakom njihvom upisu i spotaknuti ćeš se o njihovu besramnost na obje noge u svakom njihovom upisu. Još je veća besramnost implicirnje besramnosti takvih drugima.
Naravno da je tvoje pravo da tako misliš al isto tako je i moje pravo da drugačije mislim.Međutim pošto nemaš puno onih koji te podržavaju ovdje u tvojim teorijama onda je puno vjerovatnije da nisi u pravu,više je onih koji drugačije misle.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 06.06.2016., 17:45   #1007
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Obzirom da je inteligentnim i razumnim ljudima u cilju da dijete odrasta uz oba roditelja jer ljudi sa psihološkog stajališta razmiju da dijete treba imati i oca i majku uz sebe, ne vidim razloga zašto majka u preko 90% dobije skrbništvo nad djetetom? Isto tako ne razumijem zašto dijete nakon završenih prvih nekoliko godina života ne bi bilo dodjeljeno ocu..naročito muško dijete koje bi oca trebalo imati za uzor. Poznam mnogo majki koje su odgajali sinove koji imaju velikih problema i sa Edipom, i pretjeranom ovisnošću o majci, i prevelikom osjetljivošću i slično. Nisam baš siguran da majka sama ima mogućnost odgojiti sina da bude muškarac u punom smislu te riječi...to je oduvijek bio zadatak očeva..
Kategorija u kojoj djete zbog smrtnog ishoda roditelja ili oba,jednog bolesnog ili oba koji ne mogu ili ne smiju vise skrbiti,slučajevi gdje roditelj ugrožava život i zdravlje djeteta..?
Oni su valjda u onih 10%..
Njihove priče su strasne more i cesto upravo odraz nesretnih okolnosti roditelja bila to bračna/izvanbračna ili druga otežavajuća zajednica..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Old 06.06.2016., 17:46   #1008
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Naravno da je tvoje pravo da tako misliš al isto tako je i moje pravo da drugačije mislim.Međutim pošto nemaš puno onih koji te podržavaju ovdje u tvojim teorijama onda je puno vjerovatnije da nisi u pravu,više je onih koji drugačije misle.
Ok, to je tvoje gledište.
To što se ti sa mom ne slažeš ili većina ovdje, ili oni koji se očituju, meni je nebitno. Meni to nije razlog da bespogovorno, bez razmišljanja uvažim nečije mišljenje - tvoje, ino.......razmišljam o vašim stavovima i ne vidim bitnijih razloga da mijenjam svoja. Ono što ja vidim je da se u većini slažemo iako to nekima kako vidim nije jasno, no u najbitnijem - važnosti majke i njenog prava na prvenstvo u skrbi maloga djeteta - ne.
No, to što se ja sa vama, koji se sa mnom ne slažete, ne slažem, mene ne može navesti da na neprimjeren, grubi način to neslaganje iskazujem - najmanje uvredama. Na taj način reagiram samo kada procijenim da se zbilja zašlo u sivu zonu bezobzirnosti koje se nakupilo previše, a istini za volju, ponekad se vodim i trenutnim raspoloženjem. Kao jutros.

Mislim da smo rekli sve o ovoj temi, stajališta su jasna, a mi se vrtimo u krug.
JOHABI is offline  
Old 06.06.2016., 17:49   #1009
Ne vidim,cak i kad se jako potrudim,zasto bi bilo tko imao pravo na drugo zivo bice zato jer ga je rodio...? Kakva je to logika? Po tome dijete pripada majci zato jer ga je ona nosila u trbuhu?
Koliko ja znam,cim se rodi,dijete je svoje...dobije OIB,ime i prezime,i postaje odoba,licnost,bez ikakva "pripadanja" majci ili ocu
Roditelji se brinu za dijete jer ono samo to jos ne moze,ali je najveca greska ovakvih kao johabi,tvrdnja da neka osoba pripada nekoj.
Takve ideje su opasne
Vode u nesto lose
Vec je nekoliko ljudi upozorili johabi na apsurdnost njenih upisa,ali ona je samo sve bezobzirnija u svojim nastojanjima da se suprostavim svima ostalima
Mozda da joj pocnemo povladjivati,pa da se opet suprostavi svima?

Da,da johabi
Majka je ipak majka
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Old 06.06.2016., 17:57   #1010
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
Kategorija u kojoj djete zbog smrtnog ishoda roditelja ili oba,jednog bolesnog ili oba koji ne mogu ili ne smiju vise skrbiti,slučajevi gdje roditelj ugrožava život i zdravlje djeteta..?
Oni su valjda u onih 10%..
Njihove priče su strasne more i cesto upravo odraz nesretnih okolnosti roditelja bila to bračna/izvanbračna ili druga otežavajuća zajednica..
Situacija je porazna za muškarce, a ovdje u tekstu imamo mišljenje institucaija koje daju prijedlog o skrbništvu da je bolje dati djete MAJCI koja je alkoholičar jer se tako povećavaju šanse za njeno ozdravljenje....
http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...krbnistvo.html

Interesantan je i podatak centra koji kaže da se djete dodjeljuje majci u velikom broju sporazuma između bivših supružnika, no što da muškarac kaže nego da dijete prepusti supruzi kada zna da nema nikakve šanse iako odluči da želi skrbništvo...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 06.06.2016., 17:58   #1011
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ok, to je tvoje gledište.
To što se ti sa mom ne slažeš ili većina ovdje, ili oni koji se očituju, meni je nebitno. Meni to nije razlog da bespogovorno, bez razmišljanja uvažim nečije mišljenje - tvoje, ino.......razmišljam o vašim stavovima i ne vidim bitnijih razloga da mijenjam svoja. Ono što ja vidim je da se u većini slažemo iako to nekima kako vidim nije jasno, no u najbitnijem - važnosti majke i njenog prava na prvenstvo u skrbi maloga djeteta - ne.
No, to što se ja sa vama, koji se sa mnom ne slažete, ne slažem, mene ne može navesti da na neprimjeren, grubi način to neslaganje iskazujem - najmanje uvredama. Na taj način reagiram samo kada procijenim da se zbilja zašlo u sivu zonu bezobzirnosti koje se nakupilo previše, a istini za volju, ponekad se vodim i trenutnim raspoloženjem. Kao jutros.

Mislim da smo rekli sve o ovoj temi, stajališta su jasna, a mi se vrtimo u krug.
Vidiš ovaj tvoj post potpuno je nepotreban,niti sam ja tražio da ti mjenjaš mišljenje,niti sam bio uvredljiv jedino ako smatraš uvredljivo ono što sam rekao da je tvoje priznanje da biš postupila nepošteno u borbi za skrb djeteta besramno.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 06.06.2016., 18:13   #1012
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Ne vidim,cak i kad se jako potrudim,zasto bi bilo tko imao pravo na drugo zivo bice zato jer ga je rodio...? Kakva je to logika? Po tome dijete pripada majci zato jer ga je ona nosila u trbuhu?
Koliko ja znam,cim se rodi,dijete je svoje...dobije OIB,ime i prezime,i postaje odoba,licnost,bez ikakva "pripadanja" majci ili ocu
Roditelji se brinu za dijete jer ono samo to jos ne moze,ali je najveca greska ovakvih kao johabi,tvrdnja da neka osoba pripada nekoj.
Takve ideje su opasne
Vode u nesto lose
Vec je nekoliko ljudi upozorili johabi na apsurdnost njenih upisa,ali ona je samo sve bezobzirnija u svojim nastojanjima da se suprostavim svima ostalima
Mozda da joj pocnemo povladjivati,pa da se opet suprostavi svima?

Da,da johabi
Majka je ipak majka

Je, je, majka je ipak majka. Ili u tvom slučaju - otac je ipak otac.
I da, dijete pripada meni, ne može doći susjeda i reći, sada ću si ga ja uzeti na godinu dvije, pa ću ga onda ako mi se digne frknut ili tebi ili nekome drugome. Pripada meni na skrb i na brigu jer su moji geni, moje pokoljenje i zakon kaže - moja briga. I tek ako ja o njemu ne vodim adekvatnu brigu, zakon će mi ga oduzeti, ali ne zato što on to može samo tako, što je on dobio svoj broj i osobnost, nego zato što ga kao nemoćno biće štiti od životne ugroze ako ja kao skrbnik u tome zakažem.

Ti si to malo krivo polovio nešto, ne znam gdje si isčitao da ja kažem da imam pravo na djetetov život i osobnost. Ali imam pravo dovesti ga do početka sposobnosti samostalnog života. To pravo nema niti susjeda niti država ako ja to svoje pravo - zapravo obavezu - teško ne ugrozim neadekvatnim postupanjem.
Da to ide tako ko što si ti zamislio onda bismo fino išli u rađaonu rađati, a oni koji žele djecu išli bi uzeti si ih na skrb.
No, ne ide - ja sam vlasnik djeteta, kao što sam i vlasnik svojih jedanaest hektara zemlje - četredeset centimetara u dubinu je moje, ostalo, nakon tih četerdeset do centra Zemlje, sredine, u dubinu, je državno.
Tako je i dijete moje do svoje punoljetnosti, a nakon toga je svoj čovjek koji svojom voljom i postupcima dalje odlučuje o svome životu i načinu kako će ga provesti. A do toga - punoljetonosti sam mu ja "gazda" - ako kažem - ne, nećeš danas u disko, onda i neće. Jer mu ja iz određenih razloga ne dozvoljavam. I imam puno roditeljsko pravo na to - i po roditeljstvu i po ljudskome zakonu. A i prirodnom.
Tako je ljudski zakon posložen, ne u cilju da nekoga tlači i da ga porobljava, nego da ga zaštiti od ugroze koju zbog neiskustva može sam sebi nanjeti.
JOHABI is offline  
Old 06.06.2016., 18:21   #1013
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Vidiš ovaj tvoj post potpuno je nepotreban,niti sam ja tražio da ti mjenjaš mišljenje,niti sam bio uvredljiv jedino ako smatraš uvredljivo ono što sam rekao da je tvoje priznanje da biš postupila nepošteno u borbi za skrb djeteta besramno.
Iskreno.
Ja se iskrenosti nikada ne sramim.
I ta je moja tvrdna bila hipotetska - što ne mora značiti da tako bih, ali niti da ne bih.Ti, insistirajuči na njoj, i ponavlajuči je već nekoliko puta van konteksta u kojem sam ja jasno naznačila da je to moje hipotetsko mišljenje o mome postupanju, manipuliraš sa njom - sada, je li svijesno ili nesvijesno, to ti sam najbolje znaš, ali svatko pametan može primjetiti manipulaciju i shvatiti je kao sredstvo namjerne degradacije.
Eto, to je jedan vid besramnosti o kojoj smo govorili. Koliko si je svijestan, ili ne, za sada ne mogu prosuditi.
JOHABI is offline  
Old 06.06.2016., 18:24   #1014
Ropstvo je ukinuto, ima vec 200 godina. Od tada jedan covjek ne moze vise biti vlasnik drugoga covjeka.

Edit: sto reci na tvrdnju da je roditelj vlasnik djeteta na isti nacin kao sto je i vlasnik komada zemlje
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Old 06.06.2016., 18:31   #1015
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Situacija je porazna za muškarce, a ovdje u tekstu imamo mišljenje institucaija koje daju prijedlog o skrbništvu da je bolje dati djete MAJCI koja je alkoholičar jer se tako povećavaju šanse za njeno ozdravljenje....
http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...krbnistvo.html

Interesantan je i podatak centra koji kaže da se djete dodjeljuje majci u velikom broju sporazuma između bivših supružnika, no što da muškarac kaže nego da dijete prepusti supruzi kada zna da nema nikakve šanse iako odluči da želi skrbništvo...

E, to je suludo, čak u tolikoj mjeri da ne mogu vjerovati da je tekst istinit.
Ne kažem da nije, ali me navodi na razmišljanje da je neki novinar namjerno iskonstruirao vijest u cilju naklade lista - obzirom kakvo nam je noovinarstvo postalo zadnjih desetljeća, ništa me više ne može niti začuditi niti iznenaditi.


A vidiš, baš smo danas na tržnici raspravljali o ovome - želji očeva za skrbništvom nad djetetom, zapravo sam pričala o ovoj debati tu na forumu pa smo raspreli priču, i veli jedan tridesetpetogodišnjak - on bi prepustio skrb svojoj ženi.
Ne mogu točno ocijeniti koliko je bio ozbiljan, ili bi nakon temeljitog promišljanja, ili da se nađe u toj situaciji mislio isto tako, ali njegova prva reakcija je bila takva.

A šta napraviti sa očevima koji ne žele prihvatiti sudjelovanje u skrbi?
Takvih je slučajeva daleko više nego sa majčine strane.
JOHABI is offline  
Old 06.06.2016., 18:32   #1016
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ropstvo je ukinuto, ima vec 200 godina. Od tada jedan covjek ne moze vise biti vlasnik drugoga covjeka.
Ropstvo na papiru ne postoji, ali postoji ekonomsko ropstvo...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 06.06.2016., 18:37   #1017
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Iskreno.
Ja se iskrenosti nikada ne sramim.
I ta je moja tvrdna bila hipotetska - što ne mora značiti da tako bih, ali niti da ne bih.Ti, insistirajuči na njoj, i ponavlajuči je već nekoliko puta van konteksta u kojem sam ja jasno naznačila da je to moje hipotetsko mišljenje o mome postupanju, manipuliraš sa njom - sada, je li svijesno ili nesvijesno, to ti sam najbolje znaš, ali svatko pametan može primjetiti manipulaciju i shvatiti je kao sredstvo namjerne degradacije.
Eto, to je jedan vid besramnosti o kojoj smo govorili. Koliko si je svijestan, ili ne, za sada ne mogu prosuditi.
To obično znači da biš,ne vjerujem da ne biš.
Ne inzistiram na njoj,na toj tvojoj izjavi ali ako si već to rekla onda je bespredmetno bilo kakvo daljnje raspravljanje sa tobom o toj temi,svoj stav jasno si naglasila i svoj način pristupa temi(varanje ako ne može pošteno a sve zbog višeg cilja koji se zove majčinstvo po tebi a sebičnost po meni).Ovo sad što pričaš samo je tvoj način ublažavanja izrečenog i naravno prebacivanja nekakve zločestoće na mene(besramnosti)
Ako ćemo o temi koje smo se dotakli ja sam za potpunu ravnopravnost spolova u vezi roditeljstva.Ti nisi.I to je to,ja mislim da ne treba dalje raspravljati.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 06.06.2016., 18:46   #1018
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
.... Da je Evolucija htjela da otac i majka budu izjednačeni po tom pitanju bila bi dala i muškarcu "maternicu" (tobolac) i omgučila mu rađanje.
.....
Da, otac čak i ne mora biti prisutan, ne mora čak biti niti spolnoga čina, i život će se začeti. Ali ako nema maternice - neće preživjeti.
Muška + ženska spolna stanica + maternica = život
Muška + ženska spolna stanica bez maternice = smrt.
.....
Činjenica je da otac može kao partner začeti život i nakon toga nestati, otići, umrijeti, njegovo će se potomstvo roditi i uz majku preživjeti. Ali bez majke potomstva nema. To su fakti, nepobitni. Tako da na lijestvici važnosti, oba su faktora bitna, i muški i ženski, i jedan bez drugoga ne mogu funkcionirati, ali jedan od njih ima veći obim dužnosti i stoga je važniji, a taj veći obim dužnosti osigurava i veća prava.

Nepobitni fakti su da bi svaka trudnica i majka koja doji dijete dovoljno puta kroz povijest bila ubijena, oteta, pretučena ili bi se grebala za preživjeti i pitanje bi bilo bi li u preživljavanju sebe i djeteta uspjela - da nije bilo muškarca da je brani, čuva. To što se dijete nije razvilo u njegovoj utrobi i to što on ne doji dojenče ne umanjuje važnost njegove biološke, prirodne uloge (kad se već na biologiju pozivaš), i iz toga proizišle dužnosti. Ipak nismo divlje životinje.
Ja sam svom ocu trčala kad mi je bilo nešto, ne majci, jer je bio i ostao nemjerljivo toplija i empatičnija osoba od nje. I vrlo daleko sam od iznimke, ma što nas učila katoličko-tradicionalna propaganda.

Mislim da je u našem zakonodavstvu sve naklonjenije majkama kod dodjele djece više zbog tradicije nego zbog nekog stvarnog smisla. Ta tradicija možda ima korijene u tome što ti govoriš, ali otprilike tu po meni priča i staje, jer je sve od toga nadalje individualno, i pokušavati time iti načelno određivati tko će imati veća prava pri dodjeli djece kod razvoda je užasno banaliziranje. S tim da naravno da nitko dojenče neće uzeti majci osim ako nije u pitanju neko zanemarivanje ili zlostavljanje.



Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
...
No, ne ide - ja sam vlasnik djeteta, kao što sam i vlasnik svojih jedanaest hektara zemlje - četredeset centimetara u dubinu je moje, ostalo, nakon tih četerdeset do centra Zemlje, sredine, u dubinu, je državno.
Nije dijete kućni ljubimac ili nekretnina, ova tvrdnja i usporedba nikakvog smisla nemaju. Usudit ću se reći, ne samo meni. Isto kao što dijete nije državno ako ti ga uzme socijalna skrb iz nekog razloga.

Quote:
Tako je i dijete moje do svoje punoljetnosti, a nakon toga je svoj čovjek koji svojom voljom i postupcima dalje odlučuje o svome životu i načinu kako će ga provesti. A do toga - punoljetonosti sam mu ja "gazda" - ako kažem - ne, nećeš danas u disko, onda i neće. Jer mu ja iz određenih razloga ne dozvoljavam. I imam puno roditeljsko pravo na to - i po roditeljstvu i po ljudskome zakonu. A i prirodnom.
Tako je ljudski zakon posložen, ne u cilju da nekoga tlači i da ga porobljava, nego da ga zaštiti od ugroze koju zbog neiskustva može sam sebi nanjeti.
Ti brkaš roditeljske obaveze (čak ne znam u kojem bi ih točno smislu nazvala pravom), i vlasništvo. Nije dijete tvoje, nikad nije bilo i nikad neće biti - u onom smislu u kojem se za primjer toga što govoriš služiš usporedbom sa zemljištem. Totalno promašena analogija.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Old 06.06.2016., 18:54   #1019
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ropstvo je ukinuto, ima vec 200 godina. Od tada jedan covjek ne moze vise biti vlasnik drugoga covjeka.
Potpisujem!
Sloboda izbora za sve ljude..
Uvjek sam i uvjek cu to podržavati i biti tog stava!

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Situacija je porazna za muškarce, a ovdje u tekstu imamo mišljenje institucaija koje daju prijedlog o skrbništvu da je bolje dati djete MAJCI koja je alkoholičar jer se tako povećavaju šanse za njeno ozdravljenje....
http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...krbnistvo.html

Interesantan je i podatak centra koji kaže da se djete dodjeljuje majci u velikom broju sporazuma između bivših supružnika, no što da muškarac kaže nego da dijete prepusti supruzi kada zna da nema nikakve šanse iako odluči da želi skrbništvo...
S obzirom da sam bila u sustavu CZSR,osjetila sam itekako na kozi ovu situaciju koju navodis.
Centar u općini moje majke je npr zakazao i "zazmurio" na ozbiljne situacije koje meni kao maloljetnoj osobi štete i zdravlju i životu.
Skrbništvo je tražila moja baka,kojoj nisu dozvolili jer je imala 65god,te su dvoje bliskih srodnika potpisali nesto kao garanciju i pomoc u skrbi te je baki tek centar skrbi u mom gradu dao puno skrbništvo a majci -trajno- oduzeo..

Drugi primjer:moja stanarka,za koju nisam znala da ima prijave za nasilje u obitelji(nožem ubola izvanbračnog partnera),imala je "klijentelu", intervenirala je policija,tj.viši inspektorat, a da mene ko najmodavca nisu ni obavijestili sto se događaja.
Susjedi su mene obavijestili da djecu izbacuje iz stana i čekaju u hodniku,na stepenicama ili pred zgradom(tada dječak od 8g,djevojčica 4g)..

Obratila sam se matičnom centru s informacijama s kojim raspolažem.
Mrtvohladno su rekli" Znamo slučaj,rješavamo "
Nista nije poduzeto,djeca su s majkom ..

Znam i treci slučaj moje prijateljice..
U mom gradu,općenito,zaista djeca nisu zaštićena..
Poznanica iz kvarta,kaže mi da je u određenoj ulici i kuc.broj stariji covjek počinio oblik spolnog zlostavljanja nad njenom kćeri i školskoj prijateljici.
Kci je pokazala gdje se dogodilo,prijavili du mup-u i sve je ostalo na tome..

Ta osoba nije ni privedena na obavijesni razgovor i vjerovatno svoje bolesne potrebe i dalje čini..

Nasilje, neprimjereno ponašanje,zlostavljanje-ispada da se podržava, ako se ne kažnjava i ne nadziru takve osobe?

Iskreno, moje osobno mišljenje je da cjeli sustav odavno grijesi i grinesit ce te da je naklonjen "majkama".
Zaista,očevi koji bi u svim segmentima bili adekvatni i bolji roditelj/skrbnik,ne dobiju šanse zbog sustava,birokracije,papirologije i pitaj boga cega ne..

Žalosno i strasno,pogubno za djecu koja trebaju najbolje a nemaju jer netko zaobilazi sve moguce,pa i zakone,dobrobit djeteta..

To više onda i nije realno i objektivno,nego odluka pojedinca-socijalne radnice/ka koji na temelju svoje prosudbe(a tko njih testira dal su adekvatni za te odluke??) odluče u vecini slucajeva za " dodjeljuje se majci.."
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Old 06.06.2016., 19:22   #1020
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
No, ne ide - ja sam vlasnik djeteta, kao što sam i vlasnik svojih jedanaest hektara zemlje
Već su reagirali, i znam da ćeš možda potezati svoju neutemeljenu teoriju o krdu koje dolazi skupa, ali na ovo čovjek ne može ne reagirati. Svaki čovjek ponaosob. Ovo što si napisala je grozno.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.