Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2016., 22:14   #81
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Jeste dobili Vojvodinu (od 1690 Srbi su gotovo uvijek bili vecina u Vojvodini).
Dobili Vojvodinu, dve autonomne pokrajine, izgubili Makedoniju, Baranju, Crnu Goru.
Da svjestansam da smo bili pasaluk, ali prije tog pasaluka zemlja Srbija je izlazila na tri mora
otvori temu o ovim fantazijama, da tu ne zagađujemo
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 22:18   #82
Nesto mi se zeznulo pa nisam uspio odgovoriti na prve dve stavke.

1. Hrvatska nikad nije imala Bosnu u AU. Bosna je od okupacije 1878 pa sve do 1918 polagala racun samo Becu. Bila je kondominijum. Stvarno ne znam odakle si ti istoriju ucio.

2. Da Hrvatska bi bila rasparcana od sviju po malo. Najvise bi Italija uzela. Valjda znas da je bio problem sa Italijom i Dalmacijom, cak i nakon sto je Jugoslavija stvorena. Jer Dalmacija je njima bila namjenjena, doduse ne cijela.
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 22:27   #83
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Nesto mi se zeznulo pa nisam uspio odgovoriti na prve dve stavke.

1. Hrvatska nikad nije imala Bosnu u AU. Bosna je od okupacije 1878 pa sve do 1918 polagala racun samo Becu. Bila je kondominijum. Stvarno ne znam odakle si ti istoriju ucio.
AU je imala BiH, a Hrvatska je mogla tako mogla vršiti određeni utjecaj na BiH. Čak se i povećavao pomalo broj Hrvata u BiH u tom razdoblju

Quote:
2. Da Hrvatska bi bila rasparcana od sviju po malo. Najvise bi Italija uzela. Valjda znas da je bio problem sa Italijom i Dalmacijom, cak i nakon sto je Jugoslavija stvorena. Jer Dalmacija je njima bila namjenjena, doduse ne cijela.
kao što smo se riješili vaših okova riješili bi smo se i talijanskih, Talijani su još gori ratnici od vas
a sad ajmo se baviti samo Hrvatskom u AU
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 22:38   #84
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
AU je imala BiH, a Hrvatska je mogla tako mogla vršiti određeni utjecaj na BiH. Čak se i povećavao pomalo broj Hrvata u BiH u tom razdoblju


kao što smo se riješili vaših okova riješili bi smo se i talijanskih, Talijani su još gori ratnici od vas
a sad ajmo se baviti samo Hrvatskom u AU
Madjarska je mogla vrsiti uticaj na BiH, jer su Hrvatske zemlje bile pod Madjarskom pa tek onda Austro-Ugarskom. Vidim da nisi upoznat bas dobro sa bivsom drzavom.
Ja se izvinjavam ratnice silni
I zasto je prva Jugoslavija problem pa da se o njoj ne moze pricati ? Bitna je koliko i AU i SFRJ.
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 22:54   #85
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Madjarska je mogla vrsiti uticaj na BiH, jer su Hrvatske zemlje bile pod Madjarskom pa tek onda Austro-Ugarskom. Vidim da nisi upoznat bas dobro sa bivsom drzavom.
Hrvatska je imala određeni stupanj samostalnosti, hrv-ugarskom nagodbom se isti i povećava, a kako je Trojedina susjedna BiH time je utjecaj Hrvatske bivao još veći. čak se zamišljao preustroj monarhije u trijalističku federaciju di bi jedan dio bile Slovenija, Hrvatska i BiH

Quote:
Ja se izvinjavam ratnice silni
ma ja se ispričavam što smo vas razbili.


Quote:
I zasto je prva Jugoslavija problem pa da se o njoj ne moze pricati ? Bitna je koliko i AU i SFRJ.
pa nije problem ali je tako moderatorica rekla. otvori temu pa možemo tamo
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:09   #86
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Hrvatska je imala određeni stupanj samostalnosti, hrv-ugarskom nagodbom se isti i povećava, a kako je Trojedina susjedna BiH time je utjecaj Hrvatske bivao još veći. čak se zamišljao preustroj monarhije u trijalističku federaciju di bi jedan dio bile Slovenija, Hrvatska i BiH
Ja ne znam koju je to samostalnost imala, kad je Dalmacija bila pod direktnom kontrolom Beca, a ostalo pod direktnom kontrolom Budima i Peste. Madjarska vam svela teritoriju na minimum, a kasnije zajedno sa Becom podijelila na tri dijela. No niste mi se nesto bunili, Srbi su vama bili problem. Da poznata mi je ta zamisao o trijalistickoj federaciji. Da se to desilo, sad bi mogao govoriti o odredjenoj Hrvatskoj samostalnosti, a ovako mi je stvarno zao.

I ja se izvinjavam sto smo Zagrebom i Rijekom zamarsirali

Zadnje uređivanje Irineius : 19.05.2016. at 23:10. Reason: dopuna
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:14   #87
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Ja ne znam koju je to samostalnost imala, kad je Dalmacija bila pod direktnom kontrolom Beca, a ostalo pod direktnom kontrolom Budima i Peste. Madjarska vam svela teritoriju na minimum, a kasnije zajedno sa Becom podijelila na tri dijela. No niste mi se nesto bunili, Srbi su vama bili problem. Da poznata mi je ta zamisao o trijalistickoj federaciji. Da se to desilo, sad bi mogao govoriti o odredjenoj Hrvatskoj samostalnosti, a ovako mi je stvarno zao.

I ja se izvinjavam sto smo Zagrebom i Rijekom zamarsirali
Bunili smo se itekako, no sa Srbima smo imali problema jer se nisu smatrali manjinom.
Dok Mađara i Austrijanaca baš i nije puno živjelo ovdje.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:40   #88
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Ja ne znam koju je to samostalnost imala, kad je Dalmacija bila pod direktnom kontrolom Beca, a ostalo pod direktnom kontrolom Budima i Peste. Madjarska vam svela teritoriju na minimum, a kasnije zajedno sa Becom podijelila na tri dijela. No niste mi se nesto bunili, Srbi su vama bili problem. Da poznata mi je ta zamisao o trijalistickoj federaciji. Da se to desilo, sad bi mogao govoriti o odredjenoj Hrvatskoj samostalnosti, a ovako mi je stvarno zao.

I ja se izvinjavam sto smo Zagrebom i Rijekom zamarsirali
rekoh odrđeni stupanj samostalnosti. više nego što ste vi imali pod Turcima. što se tiče pobune pitaj Mađare za godinu 1848. za paljenje mađarske zastave, rakovičku bunu....
što se tiče samostalnosti sve hrvatske zemlje u obje polovice monarhije imale su svoje sabore i odatle slali svoje delegate. usput pročitaj malo hrv.ugarsku nagodbu
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:45   #89
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
rekoh odrđeni stupanj samostalnosti. više nego što ste vi imali pod Turcima. što se tiče pobune pitaj Mađare za godinu 1848. za paljenje mađarske zastave, rakovičku bunu....
što se tiče samostalnosti sve hrvatske zemlje u obje polovice monarhije imale su svoje sabore i odatle slali svoje delegate. usput pročitaj malo hrv.ugarsku nagodbu
Vec sam spomenuo tu bunu. Tu smo se zajedno borili protiv Madjara, ali ne radi samostalnosti. Nego radi zadrzavanja Madjarske u monarhiji. Na strani Beca.
Kao sto rekoh ja ne znam ni za jednu bunu. Ali mozda grijesim, mozda ima neka.
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:56   #90
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Vec sam spomenuo tu bunu. Tu smo se zajedno borili protiv Madjara, ali ne radi samostalnosti. Nego radi zadrzavanja Madjarske u monarhiji. Na strani Beca.
Kao sto rekoh ja ne znam ni za jednu bunu. Ali mozda grijesim, mozda ima neka.
Rakovička buna, ustanak za odcjepljenje Hrvatske od Austro-Ugarske Monarhije, što su ga 8–11. X. 1871. izveli Eugen Kvaternik i njegovi suradnici oko Rakovice kraj Slunja, na području Vojne krajine. Uvidjevši da neće dobiti pomoć iz inozemstva za pripremanje zajedničkoga talijansko-madžarsko-hrvatskog ustanka, za koji je vodio pregovore 1863–65., E. Kvaternik odlučio se na ustanak pučanstva uz pomoć nezadovoljnih krajišnika. Dana 7. X. u Broćancu je bila osnovana Privremena vlada, u kojoj je Kvaternik bio imenovan regentom, Ante Rakijaš ministrom rata, Petar Vrdoljak ministrom unutrašnjih poslova, Vjekoslav Bach ministrom financija, a Rade Čuić glavnim vojnim zapovjednikom. Idućega dana (8. X) u Rakovici je bio objavljen Proglas narodne hrvatske vlade u kojem su kao glavni ciljevi navedeni oslobođenje hrvatskog naroda od madžarsko-njemačkog ropstva, uvođenje slobodnih županija umjesto krajiškog uređenja, uvođenje slobode vjeroispovijesti te jednakosti pred zakonom. Uz bunu je pristalo nekoliko stotina krajišnika kojima su se pridružili stanovnici sela Broćanac, Rakovica, Mašvina, Plavča Draga i Močvila. Istoga dana vojska je opkolila Slunj i spriječila širenje bune prema sjeveru, a pokušaj Rakijaša i Čuića da pridobiju selo Drežnik nije uspio. Ustanički pohod na Plaški 9–10. X. propao je, 10. X. proglašen je prijeki sud, a austrijska vojska opkolila je ustaničko područje. Vođe ustanka poginuli su 11. X. pri pokušaju proboja u Bosnu, osim R. Čuića koji se spasio bijegom u Srbiju. Iako vodstvo Stranke prava nije sudjelovalo u ustanku niti je o njem bilo obaviješteno, A. Starčević i ostali čelnici stranke bili su uhićeni, stranačko glasilo Hervatska prestalo je izlaziti, a stranka je bila isključena iz političkog života Hrvatske sve do 1878.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 00:22   #91
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Hrvatska je imala određeni stupanj samostalnosti, hrv-ugarskom nagodbom se isti i povećava, a kako je Trojedina susjedna BiH time je utjecaj Hrvatske bivao još veći. čak se zamišljao preustroj monarhije u trijalističku federaciju di bi jedan dio bile Slovenija, Hrvatska
Mislim da si tu potpuno u pravu. Administracija, vojska i policija su prakticki bile hrvatske. Bilo bi samo pitanje vremana kad bi se pocelo govoriti o spajanju Bosne sa drugim dijelovima Kraljevine Hrvatske. A to je uzasavalo nase istocne komsije.

Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Rakovička buna, ustanak za odcjepljenje Hrvatske od Austro-Ugarske Monarhije, što su ga 8–11. X. 1871. izveli Eugen Kvaternik i njegovi suradnici oko Rakovice kraj Slunja, na području Vojne krajine. Uvidjevši da neće dobiti pomoć iz inozemstva za pripremanje zajedničkoga talijansko-madžarsko-hrvatskog ustanka, za koji je vodio pregovore 1863–65., E. Kvaternik odlučio se na ustanak pučanstva uz pomoć nezadovoljnih krajišnika. Dana 7. X. u Broćancu je bila osnovana Privremena vlada, u kojoj je Kvaternik bio imenovan regentom, Ante Rakijaš ministrom rata, Petar Vrdoljak ministrom unutrašnjih poslova, Vjekoslav Bach ministrom financija, a Rade Čuić glavnim vojnim zapovjednikom. Idućega dana (8. X) u Rakovici je bio objavljen Proglas narodne hrvatske vlade u kojem su kao glavni ciljevi navedeni oslobođenje hrvatskog naroda od madžarsko-njemačkog ropstva, uvođenje slobodnih županija umjesto krajiškog uređenja, uvođenje slobode vjeroispovijesti te jednakosti pred zakonom. Uz bunu je pristalo nekoliko stotina krajišnika kojima su se pridružili stanovnici sela Broćanac, Rakovica, Mašvina, Plavča Draga i Močvila. Istoga dana vojska je opkolila Slunj i spriječila širenje bune prema sjeveru, a pokušaj Rakijaša i Čuića da pridobiju selo Drežnik nije uspio. Ustanički pohod na Plaški 9–10. X. propao je, 10. X. proglašen je prijeki sud, a austrijska vojska opkolila je ustaničko područje. Vođe ustanka poginuli su 11. X. pri pokušaju proboja u Bosnu, osim R. Čuića koji se spasio bijegom u Srbiju. Iako vodstvo Stranke prava nije sudjelovalo u ustanku niti je o njem bilo obaviješteno, A. Starčević i ostali čelnici stranke bili su uhićeni, stranačko glasilo Hervatska prestalo je izlaziti, a stranka je bila isključena iz političkog života Hrvatske sve do 1878.
Meni je Rakovacka buna nesto vrlo cudno i nejasno. Sluzbena povjesna verzija o svemu tome mi uopce ne izgleda jasno i logicno.
Da li postoje negdje opsirniji izvori i rasprave o toj buni i ljudima koji su ucestvovali? Kakva je rodbinska veza izmedju Eugena Kvaternika i "naseg" Dide?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 18:35   #92
Popis zemalja po visini BDP-a ($) po glavi stanovnika:


14. Austria 43,724
...
36. Slovenia 20,732
41. Czech Rep. 17,257
44. Slovakia 15,992
56. Hungary 12,240
58. Croatia 11,573
...
78. Bulgaria 6,832
94. Serbia 5,120

--------
Izvor: MMF 2015.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 19:32   #93
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Popis zemalja po visini BDP-a ($) po glavi stanovnika:
...
Ako sam dobro shvatio, bolje je biti u zajednici s Austrijom nego Srbijom jer je prva bogatija od ove druge?

Glupi li su onda Indijci koji se odcjepljuju od bogatih Britanaca, a imbecilne Alžirce koji bježe od bogatih Francuza da ne spominjemo
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 04:00   #94
Iako s današnje pozicije AU izgleda kao neki romantizam, to je bila duboko trula i pri kraju nefunkcionalna država. Austrija se od velike europske sile pretvorila u iskompleksiranu carevinu na čelu s Franjom Josipom koji je bio čovjek 15. stoljeća, daleko van zbivanja i shvaćanja tadašnjeg svijeta. AU kakva je nastala 1867. je samo posljedica katastrofalnog poraza od Pruske. Da bi spriječile novu revoluciju u Mađarskoj, morali su dati ustupak dualizma, iako su njemačke elite samo čekale pogodan da bi to ukinule. Ne, AU onakva nije mogla opstati, o razlozima bi se trebale napisati 2-3 knjige. AU je bila država srednjeg vijeka, s teškim feudalizmom i neshvaćanjem etničke karte same imperije koja je imala 15 nacionalnosti u sebi. Ako dodamo i mađarske hegemonizam i kretenizam, sve je to recept za jednu propast.

Ono što Srbi ne shvaćaju, oni koji pokušavaju ''shvatiti'' hrvatsku povijest je to da Hrvati nisu uzeli Habsburgovce iz ljubavi, već iz potrebe fizičkog opstanka. Govorimo o dobu kada je Ugarska izbrisana s karte, Srbija nestaje, Rusijom vlada Horda, Turci ratuju sa Španjolcima i s Poljacima u današnjoj Ukrajini, a Turci ulaze u srednju Europu i prave savez sa Francuskom. Koji smo kurac tada mogli napraviti? Završiti kao nekakva begovina ili sandžak, gdje je ostalom završilo i 90% Hrvatske. Osmanlije su nas osakatile demografski, teritorijalno i kulturno.

Kada govorimo o AU, moramo govoriti i o samoj dinastiji Habsburg. Da, napravili su nam teške štete koje se provlače stoljećima. Vlaški statut, i poslije vojna krajina, pa nedopuštanje Trojednici da se ujedini.

Ono što je AU sve krivo napravila, dvije Jugoslavije su napravile na n-tu potenciju. Uz sva sranja koje su nam napravili, AU nas nije trpala po jamama, negirala nam postojanje, jezik, kulturu i barbarski razarala gradove i sela.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 04:17   #95
Quote:
Irineius kaže: Pogledaj post
Branite ih vi, nemam nista protiv. Vasi su uostalom. Samo mi je zanimljivo kako ste kontradiktorni. Sve u vezi ustasa je komunisticka laz, ali sve o Drazi i cetnicima npr. nije komunisticka laz. Lik je odlikovan od strane Trumana posthumno sa Legion of Merit, vjerovatno zato sto je bio zvijer.
Drugi problem je taj sto ustase nisu krile mrznju prema Srbima. Sva svoja zlodjela su dokumentovali, fotografisali i hvalili se. Zanimljivo je kako preskacete da odgovorite na onu recenicu Milovana Zanica o ciscenju Srba, a ima ih takvih na stotine.
I kao trece, sta ste vi ocekivali od prve Jugoslavije ? Pa tu ste usli da se, koliko toliko, spasite poslije prvog svjetskog rata. Naravno da ce Srbi, u toj prvoj Jugi, biti glavni faktor. A Srbi naivni kao i obicno. Da niste usli u Jugoslaviju bili bi rasparcani. Eto recimo da je mit da bi Srbija uzela neke dijelove Hrvatske da nije bilo Juge, ali nije mit da bi ostale zemlje prisvojile teritorije tadasnje Hrvatske.
Mađarska je tada bila u revoluciji, u Austriji izbila glad, Srbija izgubila pola muškog stanovništva, a u Italiji fašisti na vlasti koje su porazili Eritrejci s kopljima.

Vama i dalje nije jasno da 1918. i da ste stvorili Veliku Srbiju da bi se ona raspala. Prvo nestala vam je carska Rusija, a u čisto srpskoj državi bi imali Hrvate, muslimane, Makedonce, crnogorske nacionaliste, Albance, Bugare Nijemce i Mađare. Vrlo pametno.

Quote:
Menara kaže: Pogledaj post
V hrvaškoj in tudi bosni vse do 1943, večino so bli partizani srbi. Iza 43. se to menja in vse je več hrvata pristopalo partizanom. Hrvati so spočetka podržavali večinoma NDH.
Hrvati su pretežito bili u partizanima i domobranima. Zaboravlja se da su velikim dijelom bosanski muslimani bili u ustaškoj vojnici i Crnoj legiji.

Nitko ne spori srpske partizane, ali u Dalmaciji i Istri su Hrvati većina. U Bosni i Hercegovini ima svih frakcija, a u Sjevernoj Hrvatskoj i Slavoniji su dominantni domobrani.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 11:53   #96
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mislim da si tu potpuno u pravu. Administracija, vojska i policija su prakticki bile hrvatske. Bilo bi samo pitanje vremana kad bi se pocelo govoriti o spajanju Bosne sa drugim dijelovima Kraljevine Hrvatske. A to je uzasavalo nase istocne komsije.


Meni je Rakovacka buna nesto vrlo cudno i nejasno. Sluzbena povjesna verzija o svemu tome mi uopce ne izgleda jasno i logicno.
Da li postoje negdje opsirniji izvori i rasprave o toj buni i ljudima koji su ucestvovali? Kakva je rodbinska veza izmedju Eugena Kvaternika i "naseg" Dide?
Postoji Kulundziceva (Zvonimir) knjiga o Rakovickoj buni. Preko 500 str.


U hrv jeziku je ispravno pisati "sudjelovati", a ne " ucestvovati".



Napomena: ocistila sam temu, molim da se i dalje drzite samo AU, bez Yu itd.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 21.05.2016. at 21:38.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 15:54   #97
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Mađarska je tada bila u revoluciji, u Austriji izbila glad, Srbija izgubila pola muškog stanovništva, a u Italiji fašisti na vlasti koje su porazili Eritrejci s kopljima.

Vama i dalje nije jasno da 1918. i da ste stvorili Veliku Srbiju da bi se ona raspala. Prvo nestala vam je carska Rusija, a u čisto srpskoj državi bi imali Hrvate, muslimane, Makedonce, crnogorske nacionaliste, Albance, Bugare Nijemce i Mađare. Vrlo pametno.



Hrvati su pretežito bili u partizanima i domobranima. Zaboravlja se da su velikim dijelom bosanski muslimani bili u ustaškoj vojnici i Crnoj legiji.

Nitko ne spori srpske partizane, ali u Dalmaciji i Istri su Hrvati većina. U Bosni i Hercegovini ima svih frakcija, a u Sjevernoj Hrvatskoj i Slavoniji su dominantni domobrani.
Da su kojim slučajem Srbi i Talijani i uspjeli raskomadati tadašnje hrvatske etničke prostore oni bi bili slični današnoj Siriji i Libiji, a kako bi Srbi i Talijani uspješno držali krajeve sa 80 % Hrvata, tu bi imali revoluciju za revolucijom. Što se A-U tiče, puklo bi čak da i nije došlo do prvog svjetskog rata, jer su se zahtjevi slavenskih naroda gomilali, a Mađari i Austrijanci su željeli zadržati stanje koje objektivno više nisu mogli, a Mađari su još idiotski ustrajali sa mađarizacijom i hegemonijom, to bi nakon smrti Franje Josipa puknulo gore nego nakon Tita u Jugoslaviji, monarhija bi bez reformi jednostavno eksplodirala. Kad je o domobranima riječ, treba napomenuti da su oni bili regularna unovačena vojska, a često su koketirali sa partizanima i prelazili njima, nerijetko i cijele brigade.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 11:37   #98
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Napomena: ocistila sam temu, molim da se i dalje drzite samo AU, bez Yu itd.
Slobodno uspoređujte položaj Hrvatske unutar AU i YU, samo pazite na kontekst.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 01:48   #99
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mislim da si tu potpuno u pravu. Administracija, vojska i policija su prakticki bile hrvatske. Bilo bi samo pitanje vremana kad bi se pocelo govoriti o spajanju Bosne sa drugim dijelovima Kraljevine Hrvatske. A to je uzasavalo nase istocne komsije.
Pa i nisi u pravu. Nje upravni aparat AU u BiH bio većinski hrvatski, jer su Beč i Pešta znali težnje hrvatskih političara. Nacionalne manjine u BiH (pripadnici Čeha, Italijana, Jevreja, Mađara, Nijemaca,Poljaka, Rumuna, Rusina, Slovaka,
Slovenaca i Ukrajinaca) su dobrim djelom posljedica AU administracije, vojske i policije.
A ovakav položaj BiH u AU je i posljedica odbijanja bilo kakvih spajanja Bosne sa Hrvatskom. To Mađari ne bi nikada dali.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 11:03   #100
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Pa i nisi u pravu. Nje upravni aparat AU u BiH bio većinski hrvatski, jer su Beč i Pešta znali težnje hrvatskih političara. Nacionalne manjine u BiH (pripadnici Čeha, Italijana, Jevreja, Mađara, Nijemaca,Poljaka, Rumuna, Rusina, Slovaka,
Slovenaca i Ukrajinaca) su dobrim djelom posljedica AU administracije, vojske i policije.
A ovakav položaj BiH u AU je i posljedica odbijanja bilo kakvih spajanja Bosne sa Hrvatskom. To Mađari ne bi nikada dali.
Čovjek je u potpunosti u pravu.
Nisi pažljivo čitala.
Rekao je da bi se počelo govoriti o pripajanju BiH.
Isto kao što se u AU i govorilo o objedinjavanju zemalja Trojedinice.
Govorilo se mnogo, ujutro, popodne i navečer, govorilo se u kafanama i po saborskim govornicama, govorilo se od Bachovog apsolutizma pa sve do sloma Monarhije, a bome i stotinu godina poslije po forumima.

S obzirom da Beč i Pešta nisu dopustili ujedinjavanje hr regija u koherentnu administrativnu cjelinu, još je veća iluzija očekivati da bi dopustili i pripajanje Bosne, ali govoriti o tome se moglo.

Spajanje administrativno-politički razjedinjenih regija u cjelinu sa autonomijom i elementima državnosti morat će pričekati na mrsku SFRJ, no tada i tamo će se također rasplinuti mokri snovi o hr BiH.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.