Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2016., 14:43   #1
Ostati ili otići iz Hrvatske

Tema je bilo,i ja sam sam ako se dobro sjećam nešto pokretao,ali tema je opet stalno aktualna i zanimljiva.

Ako ne valja,smatrate da je možda za politiku...

Neću pričati svoju priču,barem ne odmah,ali dajte svoja razmišljanja,iskustva za ostanak ovdje.

Pritome: 1.)Mislim prije svega na gospodarske uvjete,ne da ova zemlja ima
lijepo more,zrak i sl.
2.)Iz perspektive ljudi koji nemaju (političke) veze,stan,kuću od
roditelja i sl.

Eto jedan tekst,zašto ostati (linkam sve) pa ne izbacujem ovu nostalgiju.

http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=2630

Ostati ili otići, dvojba je mnogih koji u Hrvatskoj ne mogu pronaći posao ili su općenito nezadovoljni situacijom. Mi smo pokušali situaciju pogledati s pozitivne strane i potražili pet razloga zašto u 2015. ostati u Hrvatskoj.

Ostati ili otići, dvojba je mnogih koji u Hrvatskoj ne mogu pronaći posao ili su općenito nezadovoljni situacijom. Mi smo pokušali situaciju pogledati s pozitivne strane i potražili pet razloga zašto u 2015. ostati u Hrvatskoj.

Hrvatska je sigurna zemlja. Hrvatski iseljenik u Njemačkoj nedavno se na društvenim mrežama požalio da su ga u mračnoj ulici sačekala tri imigranta i pod prijetnjom hladnim oružjem oteli novčanik i mobitel. Hrvatska je još uvijek sigurna zemlja. Potvrdila nam je to i Mariana Campera, Hrvatica koja je iz rodne Argentine došla u Hrvatsku.

Kapitalisti su kapitalisti – bilo u Hrvatskoj, bilo u inozemstvu. Hrvatica koja je otišla u Njemačku nedavno nam se požalila da je ondje radila samo dva mjeseca. Dogovorila je plaću od 800 eura za šest sati rada dnevno. Na kraju je radila 16 sati dnevno. Kad je stigao dan isplate plaće, plaća joj je bila dvostruko manja od dogovorene. Okrutni kapitalizam zapanjio je i Davora Anića, mladića koji je 'zapalio' za New York. '

Depresija i nostalgija okrutni su suputnici. 'Živim i radim u Njemačkoj već šest mjeseci. Tu sam došao sam bez ikakve pomoći prijatelja, obitelji i slično. Posao sam si našao preko net-a i radim kao IT. U ovih šest mjeseci što sam tu stekao sam par prijatelja uglavnom naših Hrvata i par Nijemaca.

BDP će (valjda) rasti. Da, The Economist nas je nedavno svrstao među 15 najsporije rastućih ekonomija na svijetu u 2015. godini. No, ipak – rastućih. Predviđaju nam rast BDP-a od pola posto. I to će biti ugodno iznenađenje nakon konstantnog padanja BDP-a.

Hrvati su željni promjena.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 14:59   #2
Ne znam da li treba otici, samo znam da sam ja presjekla i odustala od vracanja.

Zbog nedostatka ekonomske perspektive/vizije na prvom mjestu.
Zbog mentaliteta u koji vise ne spadam (jer godine vani ipak ostave traga). Najvise me smeta inertnost i nedostatak promisljanja, planiranja, samokritike, opcenito selfreflectinga. No kada bi sve napisala ispao bi poduzi niz.
Zbog korupcije, nepotizma itd ostalih epiteta i -izama koji nam onemogucuju normalno funkcioniranje, kako na drzavnom tako i na osobnom nivou.
Zbog nedovoljne sekularnosti Drzave od crkve. Crkva se mijesa u sve. U skolstvu ne dajemo svojoj djeci blagodat satova osobnih financija i brige za sadasnji zivot. ali se zato u obliku vjeronauka uvucenog u sve pore skolstva itekako brinemo za zagrobni zivot.
Nacionalizam, fasizam, ksenofobija.

Trenutacna kriza vlasti je samo jedna od metastaza drustva koje pociva na krivim osnovama. i nakoje vise ne zelim trositi ni zivce ni novac.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 05.06.2016. at 15:16.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:08   #3
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Ne znam da li treba otici, samo znam da sam ja presjekla i odustala od vracanja.
Kada si prošla,koji su razlozi za ostanak i koji je povod bio za otići?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:12   #4
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
...2.)Iz perspektive ljudi koji nemaju (političke) veze,stan,kuću od roditelja i sl...
Mislim da se sve vrti oko toga. Ako ti roditelji nisu (još) ostavili imaš više šanse da ti ostave (ne samo roditelji nego i djed, baba...) ako si ovdje. Uostalom bolje živjeti sa njima nego hrpom nepoznatih ljudi u inozemstvu. btw. ako ćeš u inozemstvu morati putovati 50-100 km na posao u tom radijusu bi i kod nas mogao naći nekretninu za povoljnu cijenu.

Što se tiče veza ne moraju nužno biti političke, bolje kod nas imati bilo kakvu vezu nego biti u inozemstvu bez veze
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:26   #5
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Mislim da se sve vrti oko toga. Ako ti roditelji nisu (još) ostavili imaš više šanse da ti ostave (ne samo roditelji nego i djed, baba...) ako si ovdje. Uostalom bolje živjeti sa njima nego hrpom nepoznatih ljudi u inozemstvu. btw. ako ćeš u inozemstvu morati putovati 50-100 km na posao u tom radijusu bi i kod nas mogao naći nekretninu za povoljnu cijenu.

Što se tiče veza ne moraju nužno biti političke, bolje kod nas imati bilo kakvu vezu nego biti u inozemstvu bez veze
NIsu,niti će,tako da na to ne računam

Veze su,na ovim prostorima su one isključivo povezane politikom,svuda jako bitne,radi se neka elita koja međusobno gradi poznanstva,poslovno surađuje i okreće lovu.A začarani je krug u koji teško upasti.

Pričao sam o putovanju,kad je cijena vozila i goriva ista u zapadnoj europi i hrvatskoj,ond aje tamo lakše potrošiti 200-250 eura nego ovdje?

Znači,ti ipak vjeruješ-svoj na svome?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:40   #6
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
btw. ako ćeš u inozemstvu morati putovati 50-100 km na posao u tom radijusu bi i kod nas mogao naći nekretninu za povoljnu cijenu.
Isto tako, iz primjera meni bliskih osoba koje su otišle van, znam da kažu da im je vani puno bolje, ali je i istina da tamo rade poslove za koje su ovdje bili preponosni.

Ja sam prije 3 godine otišao van jer nisam vidio nikakvu budućnost za moje klince ovdje. Nažalost, u zadnje tri godine situacije se u Hrvatskoj još pogoršala.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:43   #7
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post

Depresija i nostalgija okrutni su suputnici. 'Živim i radim u Njemačkoj već šest mjeseci. Tu sam došao sam bez ikakve pomoći prijatelja, obitelji i slično. Posao sam si našao preko net-a i radim kao IT. U ovih šest mjeseci što sam tu stekao sam par prijatelja uglavnom naših Hrvata i par Nijemaca.
[/B]
Ovo ovisi kakav si tip osobe. Ja kad sam otišao 3 mjeseca doslovno nisam otvorio nikakvu hrvatsku stranicu da pročitam vijesti i u ta 3 mjeseca sam se mentalno preporodio.

No, ako nisi tip osobe kojoj izoliranost odgovara, pretpostavljam da to može biti problem.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:48   #8
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
NIsu,niti će,tako da na to ne računam
Ne radi se samo o nasljedstvu, kao što sam napisao lakše je i samo živjeti zajedno sa roditeljima, frendovima nego nepoznatim ljudima sa kojima možda ne dijeliš ni isti jezik ni kulturu.
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Veze su,na ovim prostorima su one isključivo povezane politikom,svuda jako bitne,radi se neka elita koja međusobno gradi poznanstva,poslovno surađuje i okreće lovu.A začarani je krug u koji teško upasti.
Mislio sam da govorimo o običnim stvarima i zapošljavanju ne o "okretanju love". Ne treba ti baš za zaposliti se politička veza sa elitom.
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Pričao sam o putovanju,kad je cijena vozila i goriva ista u zapadnoj europi i hrvatskoj,ond aje tamo lakše potrošiti 200-250 eura nego ovdje?
A ja sam pričao o kupnji relativno jeftine nekretnine u dometu dnevnog putovanja.
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Znači,ti ipak vjeruješ-svoj na svome?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:50   #9
Zasto bi itko napustao rvatistan...kad je kgk rekla do kraja mandata postajemo nova švica
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:58   #10
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Ne znam da li treba otici, samo znam da sam ja presjekla i odustala od vracanja.

Zbog nedostatka ekonomske perspektive/vizije na prvom mjestu.
Zbog mentaliteta u koji vise ne spadam (jer godine vani ipak ostave traga). Najvise me smeta inertnost i nedostatak promisljanja, planiranja, samokritike, opcenito selfreflectinga. No kada bi sve napisala ispao bi poduzi niz.
Zbog korupcije, nepotizma itd ostalih epiteta i -izama koji nam onemogucuju normalno funkcioniranje, kako na drzavnom tako i na osobnom nivou.
Zbog nedovoljne sekularnosti Drzave od crkve. Crkva se mijesa u sve. U skolstvu ne dajemo svojoj djeci blagodat satova osobnih financija i brige za sadasnji zivot. ali se zato u obliku vjeronauka uvucenog u sve pore skolstva itekako brinemo za zagrobni zivot.
Nacionalizam, fasizam, ksenofobija.

Trenutacna kriza vlasti je samo jedna od metastaza drustva koje pociva na krivim osnovama. i nakoje vise ne zelim trositi ni zivce ni novac.
Sta reci vise na ovo, sazetak mentaliteta u Hrvatskoj, sve pogodjeno.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:01   #11
Zasto bi itko napustio Rvatistan?

Pa onoj listi koju sam dodala gore jos bih pridruzila da imamo sadasnju vladu kao u Orwellovoj 1984:
Ministry of Truth?
Tell me about it!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mini...en_Eighty-Four


Ili uzmite npr famoznog Hasanbegovica koji je Orwellowski gurnuo Jasenovac u nacionalni 'memory hole 'https://en.m.wikipedia.org/wiki/Memory_hole

(Bas me zanima jesu li drugi procitali negdje u hrv tiskovinama da li je ikome drugome osim meni upala u oci ova paralela ljes: )

Zadnje uređivanje Marica Carica : 05.06.2016. at 16:18.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:01   #12
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post

Hrvatska je sigurna zemlja. Hrvatski iseljenik u Njemačkoj nedavno se na društvenim mrežama požalio da su ga u mračnoj ulici sačekala tri imigranta i pod prijetnjom hladnim oružjem oteli novčanik i mobitel. Hrvatska je još uvijek sigurna zemlja. Potvrdila nam je to i Mariana Campera, Hrvatica koja je iz rodne Argentine došla u Hrvatsku.
Prelijepa je ovo zemlja da se prepusti političarima da je unište, ali je i krivo prozivati čitav narod pogotovo kaj oni koji odlaze jednako kao i oni koji ostaju ništa ne podzuimaju. Treba bit aktivan, treba inzistirat na pozitivnim promjenama, a stvari kao ovo da smo sigurna zamlja očuvat pod svaku cijenu.

Da imam prilike vidjet čitav svijet, uvijek bi se vratila tu, ako bi stigla vidjeti prije nego postane sve multikulti. Stvoriti takvo društvo na svakom kutu zemaljske kugle bez obilježja tradicije, kulture i običaja, koji je smisao u tome? Osim toga, vidim da mnogi odustaju od odlazaka u takve zemlje,a nas bi to i upropastilo.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:09   #13
Tema je dosta aktualna, ali naravno nije jednostavna.
Od kada smo ušli u EU, neke od bogatijih zemalja su odmah otvorile svoje tržište, Danska, Finska, Švedska, i tada manje poznata Irska.
2012. bilo je 80 Hrvata u Irskoj, 2016. ima oko 6.000.

Zašto Irska? To je kombinacija 3 stvari:
1.Činjenica da su odmah otvorili tržište 2013. (Njemačka je tek 2015., Britanija će tek 2020.)
2.Minimalac je među najvišima u Europi, dok u nekim EU zemlja ni ne postoji
3.Službeni jezik je engleski, kojeg Hrvati jedinog i znaju, osim nešto njemačkog i ponegdje talijanskog.

Budimo iskreni, fantazija da samo sa znanjem engleskog možete doći u Švedsku ili Finsku i raditi je samo to - fantazija.
Ali opet, fantazije od naslova "samo iz Osijeka je 3.000 ljudi otišlo" su medijska napuhavanja. Irska je dobila puno ljudi, ali ne toliko koliko se misli.
Da je Britanija otvorila, tržište sa desecima milijuna ljudi, e to bi već bila druga stvar i tu bi stvarno bio egzodus, ali to se neće dogoditi prije 2020., a ako sada izađu iz EU, možda i nikada.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:16   #14
Ovo mora svatko za sebe odlučiti.

Marica je pogodila u srž problema u jako kratkom postu i mislim da je njena odluka jasna i ispravna u njenom slučaju.

Ja se nikako ne mogu uklopiti u mentalitet ljudi koji zagovaraju ostanak u Hrvatskoj i to da je uvijek svakome netko drugi nešto kriv.

Čak odavno baš ne čitam naša smeća od medija, niti nešto posebno gledam, otad sam se preporodio, no problem je i dalje što s većinom ljudi ne možeš daleko ni s pričom, a da se ne uhvate tih tema.

Problem Hrvatske su i dva paralelna svijeta, oni koji su povlašteni i oni u realnom sektoru ili žive od njega/ljudi koji rade u njemu.

Tako da, eto, iako sam sad na istoku, planiram na zapad kroz neko vrijeme, 2-3 godine, možda i prije, ovisi o nekim detaljima.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:19   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tema je dosta aktualna, ali naravno nije jednostavna.
Od kada smo ušli u EU, neke od bogatijih zemalja su odmah otvorile svoje tržište, Danska, Finska, Švedska, i tada manje poznata Irska.
2012. bilo je 80 Hrvata u Irskoj, 2016. ima oko 6.000.

Zašto Irska? To je kombinacija 3 stvari:
1.Činjenica da su odmah otvorili tržište 2013. (Njemačka je tek 2015., Britanija će tek 2020.)
2.Minimalac je među najvišima u Europi, dok u nekim EU zemlja ni ne postoji
3.Službeni jezik je engleski, kojeg Hrvati jedinog i znaju, osim nešto njemačkog i ponegdje talijanskog.

Budimo iskreni, fantazija da samo sa znanjem engleskog možete doći u Švedsku ili Finsku i raditi je samo to - fantazija.
Ali opet, fantazije od naslova "samo iz Osijeka je 3.000 ljudi otišlo" su medijska napuhavanja. Irska je dobila puno ljudi, ali ne toliko koliko se misli.
Da je Britanija otvorila, tržište sa desecima milijuna ljudi, e to bi već bila druga stvar i tu bi stvarno bio egzodus, ali to se neće dogoditi prije 2020., a ako sada izađu iz EU, možda i nikada.
Ta jezična barijera jest veliki problem iako oni koji odlaze za stalno vjerovatno rade na tome da nauče jezik domaćina.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:25   #16
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ja se nikako ne mogu uklopiti u mentalitet ljudi koji zagovaraju ostanak u Hrvatskoj i to da je uvijek svakome netko drugi nešto kriv.
Nije zagovaranje ako se iznose činjenice
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:36   #17
Pa kad čovjek vidi ove što pišu "Rvatska", "Rvatistan" i sl., dođe mu da im poželi sretan put.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:37   #18
Jezicna barijera kao i nostrifikacija dokumenata ili do-/preskolovanje su svakako jedne od minusa. Meni je na taj dio prilagodbe otislo 8(!) najproduktivnijih godina zivota.

Otisla 2000.
2000-08 vrlo tesko, ne toliko financijski, koliko psihicki i fizicki opterecena i izradjena, umorna.
2009-11 li-la, shvacanje da prihodima samo iz osobnog dohotka cu imati stabilniji zivot nego u RH. Ali ne i kvalitativno puno bolji. Okret ka drugacijoj organizaciji osobne stvarnosti.
2011- Iznad ocekivanja

Covjek se srodi i izgradi u novoj okolini. Ponovna promjena iz moje perspektive je preteska (odnosno previse mi je OK da bi ljepote RH prevagnule nad komforom, mogucnoscu zarade i stabilnoscu ove drzave)
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:39   #19
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
Pa kad čovjek vidi ove što pišu "Rvatska", "Rvatistan" i sl., dođe mu da im poželi sretan put.
Ukljuci sarkazam detektor duso

Ili da objasnim pjesice:
Humor. Sala na racun nesavrsene nam drzave. (H)Rvatistan nas zovu na bliskom istoku u turskoj itd.

Nemas osjecaj za humor i namjerno iskrivljavanje pravopisa? U kontekstu drzave u kojoj nam je vlada na ivici raspada? A politika teatar apsurda?

O kome to govori vise? O onima koji pisu Rvatska (kao uostalom i 90% ekstremno konzervativnih glasaca) i Rvatistan? Ili o tebi koja se tome cudis kao pura ...?


Zadnje uređivanje Marica Carica : 05.06.2016. at 16:52.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:48   #20
Quote:
johnnyBlack kaže: Pogledaj post
Isto tako, iz primjera meni bliskih osoba koje su otišle van, znam da kažu da im je vani puno bolje, ali je i istina da tamo rade poslove za koje su ovdje bili preponosni.

Ja sam prije 3 godine otišao van jer nisam vidio nikakvu budućnost za moje klince ovdje. Nažalost, u zadnje tri godine situacije se u Hrvatskoj još pogoršala.

Ljudi valjda vjeruju da će napredovati,ostvariti neki san.A na početku se i prihvaća sve.

Po čemu je tebi bolje vani,jesi u eu ili?

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne radi se samo o nasljedstvu, kao što sam napisao lakše je i samo živjeti zajedno sa roditeljima, frendovima nego nepoznatim ljudima sa kojima možda ne dijeliš ni isti jezik ni kulturu.

Ne mogu ovo prvo,ovo drugo bi možda funkcioniralo da je toliko potrebno.

Mislio sam da govorimo o običnim stvarima i zapošljavanju ne o "okretanju love". Ne treba ti baš za zaposliti se politička veza sa elitom.
U meni uvije tinja želja za poduzetništvo pa mislim na tu stranu.

A ja sam pričao o kupnji relativno jeftine nekretnine u dometu dnevnog putovanja.

Koji je to domet, tj, kolika je plaća,a koliki mjesečni trošak za prijevoz?

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tema je dosta aktualna, ali naravno nije jednostavna.
Od kada smo ušli u EU, neke od bogatijih zemalja su odmah otvorile svoje tržište, Danska, Finska, Švedska, i tada manje poznata Irska.
2012. bilo je 80 Hrvata u Irskoj, 2016. ima oko 6.000.

Zašto Irska? To je kombinacija 3 stvari:
1.Činjenica da su odmah otvorili tržište 2013. (Njemačka je tek 2015., Britanija će tek 2020.)
2.Minimalac je među najvišima u Europi, dok u nekim EU zemlja ni ne postoji
3.Službeni jezik je engleski, kojeg Hrvati jedinog i znaju, osim nešto njemačkog i ponegdje talijanskog.

Budimo iskreni, fantazija da samo sa znanjem engleskog možete doći u Švedsku ili Finsku i raditi je samo to - fantazija.
Ali opet, fantazije od naslova "samo iz Osijeka je 3.000 ljudi otišlo" su medijska napuhavanja. Irska je dobila puno ljudi, ali ne toliko koliko se misli.
Da je Britanija otvorila, tržište sa desecima milijuna ljudi, e to bi već bila druga stvar i tu bi stvarno bio egzodus, ali to se neće dogoditi prije 2020., a ako sada izađu iz EU, možda i nikada.
Bingo,to je i za mene najveći problem.

Što se tiče Irske,o broju ne bi pričap,a najviše je ljudi prošlo zato što se otvorilo tržište odmah ,a ljudi "znaju" engleski najviše.

Mislim da nije toliko njih razmišljalo o visini minimalcu i sličnim stvarima.

Ja sam konretno mladi strojar,i koliko god ljudi kažu vani ima posla,opet je to jedna prilagodba na način poslovanja,mentalitet,i jezik.

Nismo mi neka tražena roba da dođemo i da nas uzme sa nekim srednjim znanjem engleskog,pa za to ima engleza.

A sam jezik,za normalnu komunikaciju nije baš uobičajena stvar-ne govorim o 70-ima i gastarbajerima s brojevima.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:17.