Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 19:04   #1
Low cost svadba - kako uštedjeti!

Bok svima, ja sam jedna friska udavaca, toliko friska da se nisam stigla ni prijaviti na topicu "Prvi koraci"....

Forum pratim vec neko vrijeme, ali nisam nasla odgovor na dvojbu koja me muci: Kako organizirati svadbu a da ne bankrotiras? Iskreno se bojim da se necemo "pokriti" od darova, jer nismo bas iz bogatih familija, pogotovo ja. Osim toga, ne organiziramo ju da zaradimo, nego se stvarno zelimo vjencati i podijeliti to veselje s prijateljima i rodbinom.

Nemojte mi molim vas reci da napravim veceru za roditelje, jer to ne zelim. Zelim da to bude "Kak Bog zapovijeda".

Sto mislite, koji se troskovi mogu srezati i kako?
Ideje o izradi pozivnica i revera/konfeta/zahvalnica su dobre, ali trebam jos...

Stedljivice, zbor!
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:37   #2
Pa ovako... Ne znam baš sve tvoje okolnosti - npr. imate li i ti i dragi posao i možete li si priuštiti odvajanje od plaće. Ako da, najbolje ti je odrediti datum "malo kasnije", npr. za više od godinu dana, pa pomalo od plaće odvajati za ono što ti treba. A prvo su to kapare za restoran, bend, fotografa, vjenčanicu itd. Od jedne plaće možete izdvojiti i za prstenje, ili odijelo, pa za cipele. I tako, pomalo. Super je i ako možeš nešto sama napraviti.
Ili ti ostaje varijanta podići kredit pa otplaćivati po malo.
U svakom slučaju sretno
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:44   #3
Za fotografiranje angažiraj frendove s fotićima, video izbaci.
Zaboravi svadbu u hotelima i razvikanim restoranima gdje su stolci po 50 eura, fokusiraj se na manje restorane, možda u okolici grada. Raspitaj se za najam nekog privatnog prostora pa složi tulum.
Nemoj uzimati cvjećarku za dekoriranje dvorane, nego kupi cvijeće na Zelenoj tržnici i nek ti ga postave u vaze koje imaju u restoranu.
Odmah u startu razglasi svima, osobito roditeljima, da radite malu svadbu za najbližu rodbinu i prijatelje, kako bi izbjegla rođake koje nikad nisi vidjela ni čula, susjede s prvog kata i mamine i tatine poslovne partnere. Napravite više popisa - najuži, širi i najširi pa križajte.. bit će teško, ali budite odlučni
Vjenčanicu daj šivati pa biraj manje skupe materijale, ili probaj prekopati ebay, možda tamo nađeš nešto što ti se sviđa za malu lovu.
Cipele kupi na rasprodajama. Probajte isto i s odijelom za budućeg
Obiđite sajmove, prikupite letke s popustima (npr. za prstenje).
Nemojte dijeliti kolače gostima za doma.
Unajmi DJ-a, a ne bend. Ili uzmi jeftiniji bend.
Počnite štedjeti već sutra ujutro

Uf, znam da je teško raditi vjenčanje s malo love, ali ja si sve više razmišljam srezati sve troškove koje planiram za tamo neku budućnost u kojoj ćemo raditi svadbu. Prije sam htjela sve i sva, a sad svako malo mijenjam ploču i razmišljam kako proći što jeftinije. Planiram uštedjeti na videu koji neću uzimati od fotografa, Artovce sam prekrižila, a i dvoranu ću urediti sama cvijećem sa Zelene tržnice. Izbacit ću i revere, vjerojatno neću dijeliti konfete, razmišljam i o DJ-u..

Mijenjala sam posao, doduše za bolji i zanimljiviji, ali smanjena mi je plaća pa sam pod dojmom
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:45   #4
Bila sam u istoj situaciji kao i ti i preživjela.Kako-napravili smo svadbu za 40 ljudi i odrekli se nekoliko sitnica koje nama nisu bile jako bitne.Može se,samo ovisi što želiš.
milkica is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:57   #5
cure pa vi ste sjajne.
ajme postavim pitanje i za sat vremena vec imam hrpu ideja....

Sto se tice situacije, oboje radimo i recimo da mozemo odvajati koju kunu, ali smo u cijeloj prici sami, sto bas nije lako, ali eto kako kazete izgleda da se moze! Tek smo poceli planirati, datum je 26.4. iduce godine, sto ce reci da imamo cajta, ali mi se vec vrti u glavi od cifri 8000kn fotograf i slicno.

Vec sam odlucila izbacti jastucic za prstenje, vatromet, snimatelja i slicne kerefeke. Frend za fotkanje je vec angaziran.

Puno hvala svima i sve druge ideje su dobrodosle...
Nije lako biti udavaca bez miraza
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 21:00   #6
euditio poslala sam ti pm ... pa pogledaj :-)

pozdrav
Sanja29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 21:16   #7
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
imamo cajta, ali mi se vec vrti u glavi od cifri 8000kn fotograf i slicno. Vec sam odlucila izbacti jastucic za prstenje, vatromet, snimatelja i slicne kerefeke. Frend za fotkanje je vec angaziran.

Nije lako biti udavaca bez miraza
Dobor došla!
I nemoj da te bediraju cifre koje se spominju na forumu. Ja sam to shvatila ovako- svako troši onoliko kolko ima i nema nikakvih problema.
Osim toga svako ima svoje prioritete- recimo , meni je bitno imati dobar snimak vjenčanja jer imam pravu malo kolekciju kućnog videa i bitno mi je imati i snimljeno vjenčanje, ali kolače ne volim baš i mislim da se na to puno novaca daje, a nije da nekom ostaju za uspomenu. Pa sam recimo ja tako i poredala svoje prioritete. Netko drugi možda nije i to je ok, jer ipak su ta vjenčanja odraz naših želja.

A što se tiče miraza... pa bitnije je da se vi svi lijepo slažete i volite...
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 09:49   #8
nakon drugog vremena mog neprisustvovanja forumu (zbog živciranja oko vjenčanice i 1000 drugih boljki) konačno da uskočim i to s prijedlogom. nadam se konstruktivnim...

moja će svadba definitivno bit jeftinija varijanta svega, a bit će poprilično pozamašan broj ljudi. s obzirom da smo i dragi i ja Slavonci sa zg adresom, cifra od 180 (?!) ljudi je velika, ali mislim da se uz pravilnu organizaciju sve može riješiti.

naše je vjenčanje u Samoboru, a kako živimo skupa svatove ćemo toga dana uputiti ravno u crkvu. nema čašćenja prije, između ni poslije crkve tek u sali. slavlje je u hotelu Lavica, meni osobno jako romantičnom i simpatičnom hotelu koji je ujedno među jeftinijima u zg županiji. cijeli meni od juhe, janjca i odojka do jela otrežnjenja 30 €. pivo i vino uključeni u cijenu. žesticu kupujemo u diskontu, jer nas dodje jeftinije, a netko će je donijeti u par auta, još je bolje to što se ono nepopijeno može vratiti! muziku imamo i na tom nismo štedili jer je to nama skoro pa najvažnije... cvijeće, dekoracije i tome sl. će se svest na minimun, ljudi nisu tamo da uživaju u cvijeću već da se dobro zabave. čemu se iskreno nadam...
Kseniska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:05   #9
Quote:
ksena28 kaže: Pogledaj post
naše je vjenčanje u Samoboru, slavlje je u hotelu Lavica, meni osobno jako romantičnom i simpatičnom hotelu koji je ujedno među jeftinijima u zg županiji. cijeli meni od juhe, janjca i odojka do jela otrežnjenja 30 €. pivo i vino uključeni u cijenu. cvijeće, dekoracije i tome sl. će se svest na minimun, ljudi nisu tamo da uživaju u cvijeću već da se dobro zabave. čemu se iskreno nadam...

slicno... samobor crkva i lavica... super cijena a dovoljno jela i pica, bend.. "stepici", tj nas lbucar (stvarno pristojna cijena ), cvijece sa zelene trznice, slagat cu sama, pozinice su nam napravili prijatelji od staraca... jednostavne su ali lijepe i sarmantne (i besplatne ), vjencanicu sam iznajmila u Banovec, 2800 kn sto je nazalost neka cijena koja je danas aktualna. Cipele za noc stare, za vjencanje nove srebrne, kupila ih u Dohi na rasprodaji prije godinu dana, revera itd nema (mozda napravim samo za usku obitelj ali nije sigurno), za kolace sam zamolila rodbinu... malo su se zacudili (vecina je iz zg pa to tu bas i nije obicaj), ali im je bilo drago... fotic nam je jako vazan jer mi je tata fotic, pa je to tata sredio svog frenda i on placa a nadam se da ce cijena biti prijateljska... mislim da je to vecina troskova kojih se sad mogu sjetiti... imamo zahvalnice sa slikom i nema kolaca za doma i vjerojatno ni ostalih poklona...
zovemo oko 185 ljudi i NITKO tko je bio na popisu jos nije odbio, samo dodajemo prijatelje (uglavnom izvana, za koje smo sumnjali da ce doci, ali ne zele propustiti festu )

za low cost svadbu dobro je imati i malo srece, pa imati prijatelje iz tih bransi jer je njima npr super umjesto poklona napravit pozivnice... njih ispadne jeftinije, a tebi super
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 11:16   #10
i ja se trudim skresati troškove jer imamo svadbu za 200 ljudi pa sam sve živo prekopala i naišla na par povoljnih stvari:

Motel Plitvice - ima dobar meni za 29€ (s uključenim pićem)

Vjenčanice Petra - haljine su 1.500,00 kn.
Također imaju lijepih revera za 3 kn.

Foto i video - ne znam kako se zovu ali ima u Dubravi jedan studio koji ima kompletnu uslugu za malo više od 2000 kn. Dobila sam njihovu reklama ispred crkve kad sam išla na zaručnički ali sada je više nemam tako da ne znam točno ime. Mislim da su čak i foto-zahvalnice bile uključene u cijenu.

Kolači - 48/kg u Karlovcu - Absum Bond-pro ili pekara Mus 50 kn/kg


Nadam se da će moji prijedlozi barem malo pomoći.


U svakom slučaju sretno.
marcia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 12:28   #11
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
Bok svima, ja sam jedna friska udavaca, toliko friska da se nisam stigla ni prijaviti na topicu "Prvi koraci"....

Forum pratim vec neko vrijeme, ali nisam nasla odgovor na dvojbu koja me muci: Kako organizirati svadbu a da ne bankrotiras? Iskreno se bojim da se necemo "pokriti" od darova, jer nismo bas iz bogatih familija, pogotovo ja. Osim toga, ne organiziramo ju da zaradimo, nego se stvarno zelimo vjencati i podijeliti to veselje s prijateljima i rodbinom.

Nemojte mi molim vas reci da napravim veceru za roditelje, jer to ne zelim. Zelim da to bude "Kak Bog zapovijeda".

Sto mislite, koji se troskovi mogu srezati i kako?
Ideje o izradi pozivnica i revera/konfeta/zahvalnica su dobre, ali trebam jos...

Stedljivice, zbor!
naravno sama možeš napraviti slijedeće:
- pozivnice
- zahvalnice
- kartice za stol

ostale troškove možeš minimalizirati
- možeš uzeti dj-a a ne band
- napraviti pir u vrtu, pa ne moraš dekorirati prostor
- izbaciti odlazak po mladu i mladog pa na taj način srezati "kućne" troškove
- ne kititi aute već samo onaj od mladog i mlade i to trakom od tila - efektno a dovoljno....

ne znam, ne pada mi ništa na pamet...
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 12:58   #12
moj je brat na svadbu potrošio manje od 2000 eura. s tim da je bilo 30ak ljudi, samo najbliža obitelj i prijatelji i bilo je fenomenalno.

ona je od prijateljice na poklon dobila šivanje vjenčanice, samo je materijale kupila. sama je radila cvijeće (kupila je košarice u jednom od onih china shopovima i par dana prije svadbe smo išli brati cvijeće i zelenilo) i dekoracije. svadba je bila u jednom restorančiću u kojem su onda oni kasnije dva tri dana radili malo da otplate dio. premda su i sami radili. kumovi su im platili jeftinijeg fotografa i snimatelja, kolače je platila moja mama, a pozivnice i zahvalnice je sama radila, uz pomoć sestre, mene i kume. konfete nisu imali.

ovo što ti je lubenica rekla, slažem se, uzmi si dj-a ili nekog prijatelja koji ono baš kuži muziku i sakupi različitih cd-ova pa prži doma. razglasi se daju jeftino iznajmiti. fotografa i snimatelja ti ne treba ako imaš par ljudi s fotićima i bar jednog s nekom kamericom. i ovo s dolascima doma također. to je divno i krasno ali veliki trošak pa to izbaci potpuno. angažiraj frendice da ti rade dekoracije cvijećem. ovisi kad mislite raditi svadbu, vidi koje je cvijeće u sezoni ili ako ti je neka šuma blizu, možete same nabrati zgodnih stvari. meni osobno je ponekad i ljepše tako, malo "divlje".

i nemoj se zamarati s ciframa na forumu. velika većina nas puno toga radi sama tako da na nečemu drugome možeš potrošiti malo više, recimo prstenje. sad kad imaš dovoljno vremena, možeš početi polako. ako ti što treba, cure će ti ovdje pomoći bez rezerve jer smo zato i tu.
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 08:35   #13
Konačno smo odredili datum, 21.06.2008., prvi dan ljeta.
I mi sve sami plaćamo, željeli smo sve napraviti bez staraca, jer...nebitno.
Oko 200-250 ljudi, ne možemo smanjiti broj, zbog...i to je nebito.
U Rijeci su troškovi astronomski i samo jedan hotel može primiti taj broj ljudi, Kristalna dvorana- hotel "Kvarner" Opatija- cifra...sve vam je jasno.
Sada razmišljamo i o Zadru od kuda je on.
Šta onda sa smještajem od cca 80% ljudi koji su iz Rijeke i bliže okolice, kako to riješiti (prijedlog molim???? ). Dakle, opet je Rijeka u igri.
silno sam željela klapu, i to ću dobiti od muža od prijateljice koji pjeve u klapi. I fantastično pjevaju.
Kolači - peče sva moja i njegova rodbina.
Torta - njegova kuma (ajme, bolje izgledaju nego one iz profi slastičarni).
Fotograf, snimatelj- ekipa koja inače fotografira sport (umanjena cijena, nego obično)
Pozivnice, zahvalnice- sestrična ima tiskaru
Cvijeće- mama od prijateljice (jeftinije)
reveri, konfeti - sami ćemo raditi
Glazba- ?????, nismo se odlučili, ali jako lako moguće i/ili L'amour band i/ili DJ (kojeg imamo besplatno)
Baloni - ako se odlučimo (jeftinije) moja prijateljica
Vjenčanica - šivati ću je i zadržati (biti će dio nosiv i kasnije)
Hrana i piće ovise o dvorani i uvijetima, to nsa muči najviše. Mogu dobiti piće, pa da višak vratimo.
I kako reći ljudima da plate si put npr. do Zadara, plate si spavanje (gdje ću besplatno smjestiti 200 ljudi) i još poklon. Pa nisam zelenaš.
Ukrašavanje sale - mama i ja (kreativne, i imamo isti ukus)

Troškovi su ogromni, ali malo dobre volje, koja ideja i to je to.
ideje, dobrodošle, u svakom slučaju
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...
Lady_Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 09:48   #14
Odmah mi je lakse vidjeti da nisam sama kao sto sam to mislila do prije dva dana.

Ideje koje zasad stoje:
šivanje vjenčanice i njeno prepravljanje u svečanu haljinu za poslije
rodbina angažirana oko kolača
frend fotograf
frend snimatelj
pozivnice, reveri, konfeti - radim sama
cvijece s veletrznice za restoran

Buduci da zivimo skupa, on nece dolaziti po mene (bez uvrede, al to mi je licemjerno jer svi znaju da vec zivimo skupa)

Buduci da me frend slika, on nema mogucnost izraditi foto zahvalnice tu noc, pa mi treba neki drugi poklon za goste. Mislili smo dijeliti butelje jednog jako finog slavonskog vina kojeg mozemo dobiti po povoljnoj cijeni, a naljepnice za to bih radila sama.

Jedna mi je udana frendica predlozila da napravim kao ona - buket s auta da premjestim kasnije na nas stol u sali. Kaze da su oni to tako napravili i da je bilo super.
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:59   #15
Quote:
Lady_Q kaže: Pogledaj post
Šta onda sa smještajem od cca 80% ljudi koji su iz Rijeke i bliže okolice, kako to riješiti (prijedlog molim???? ).
evo ti jedan prijedlog o kojem ja razmišljam, a koji je potekao od jedne moje prijateljice. pošto ti je jeftinije radit svadbu u zadru, zašto ne bi npr unajmila bus (vjeruj mi to nije tak skupo kao što se čini) za ekipu iz rijeke? prvo: moći će na miru piti do mile volje, drugo: zabavit će se na putu do zadra, treće: ko se umori moće će odspavat u busu.

na kraju svi lijepo kad sve završi odu doma i sve 5!
Kseniska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:09   #16
ksena super ti je ideja. mi nemamo takvih problema jer većina će gostiju biti smještena kod rodbine i priajtelja, ali evo da si znaš računati trošak mi smo nedavno za firmu iznajmili bus za 280 kn u jednom smjeru i nazad i izašlo je oko 3500 kn, ne zaboravi uračunati vozača u troškove večere
za cvjetne aranžmane možeš i pobrstiti vrtove svojih bližnjih pa ti je to jeftinije nego kupovati. umjesto konfeta možeš zamoliti nekoga da ti ispeče male kolačiće zgodnih oblika možda čak i medenjake u obliku srca i to lijepo upakovati s ceduljicom. malo a slatko.
purpurna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:18   #17
Quote:
ksena28 kaže: Pogledaj post
evo ti jedan prijedlog o kojem ja razmišljam, a koji je potekao od jedne moje prijateljice. pošto ti je jeftinije radit svadbu u zadru, zašto ne bi npr unajmila bus (vjeruj mi to nije tak skupo kao što se čini) za ekipu iz rijeke? prvo: moći će na miru piti do mile volje, drugo: zabavit će se na putu do zadra, treće: ko se umori moće će odspavat u busu.

na kraju svi lijepo kad sve završi odu doma i sve 5!
ne možeš ljude u 3 ujutro voziti za Rijeku, jedino ako su sve mladi... malo mi je to... too much
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:37   #18
i ja mislim...zadar-rijeka nije baš kratka relacija! a ako im kažeš da moraju sami neki smještaj naći onda ti ih (ja mislim) puno ne bi ni došlo. tako da ćeš možda morat neki kompromis naći. ili svadba u rijeci s 200 i neš ljudi po cijenama koje jesu ili svadba u zadru, jeftinija ali manje gostiju.

ili, zašto malo ne pogledaš i oko rijeke, ne mora to biti grad iz kojeg ste vi uopće, ali neki možda blizu rijeke pa nije onda neki bed s busom prevozit goste. i moja mama je tako prije dobrih 30 i koju godinu, skoro 40, morali su bus unajmit. zašto ne recimo ovdje oko crikvenice, ili tamo prema istri? čim se makneš iz rijeke će ti i cijene pasti. ili tako nešto, ne?
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:37   #19
Quote:
purpurna kiša kaže: Pogledaj post
ksena super ti je ideja. mi nemamo takvih problema jer većina će gostiju biti smještena kod rodbine i priajtelja, ali evo da si znaš računati trošak mi smo nedavno za firmu iznajmili bus za 280 kn u jednom smjeru i nazad i izašlo je oko 3500 kn, ne zaboravi uračunati vozača u troškove večere za cvjetne aranžmane možeš i pobrstiti vrtove svojih bližnjih pa ti je to jeftinije nego kupovati. umjesto konfeta možeš zamoliti nekoga da ti ispeče male kolačiće zgodnih oblika možda čak i medenjake u obliku srca i to lijepo upakovati s ceduljicom. malo a slatko.
Ili mozes traziti da ti specificira troskove vecere za vozaca, pa ti izaberes kaj ce ti izaci jeftinije.
txiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:44   #20
Quote:
kitty b kaže: Pogledaj post
zašto ne recimo ovdje oko crikvenice, ili tamo prema istri? čim se makneš iz rijeke će ti i cijene pasti. ili tako nešto, ne?
Ok ideja, ali nisam sigurna da prema Istri cijene baš padaju Treba to dobro ispitati
__________________
Svatko na svijetu je jednako dobro mjerilo za to što je normalno
__5ra__ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.