Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2015., 13:34   #1581
gluposti, HVO maknuo Hrvate iz Središnje Bosne da bi pojačao prisustvo Hrvata u Herceg Bosni
takvo što mogu samo ona dva debila Prandler i Trechsel
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 14:03   #1582
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Zato je prava steta sto su ih Franjo i ostali legitimni predstavnici protjeravali iz Srednje Bosne dole prema Hercegovini ...

Znamo mi odlično tko je pokušavao da nas protjera,i zašto...
Quote:
SFRJ je veliki dio svojih vojnoindustrijskih postrojenja smjestila u podruĉje srednje Bosne, što je to podruĉje ĉinilo izuzetno vaţnim u ratnim vremenima devedesetih godina, a posebno zbog embarga na uvoz oružja. Iako je većina tih postrojenja kroz 1991. i 1992. godinu pala u ruke Muslimana, najvažnija tvornica,Slobodan Princip Seljo (SPS) u Vitezu, bila je u rukama Hrvata. Važnost tvornice SPS proizlazi iz toga jer je ona proizvodila vojni eksploziv, i s time bila jedina takve vrste na podruĉju cijele BiH. Bez nje sva postrojenja za izradu topovskih i minobacaĉkih granata, koje je držala ABiH, praktiĉki su bila beskorisna. Zbog toga i ne ĉudi što je tvornica SPS bila i jedan od glavnih ciljeva napada ABiH-a.

Navedeno se također moţe išĉitati iz izjave Sefera Halilovića, iz kolovoza 1993. godine:

Da bi zaokružili vojnu industriju, nama je potrebno riješiti dva problema: hitno
zauzeti tvornicu eksploziva u Vitezu
i planirati i izvršiti operaciju zauzimanja
Žunovice, (...). To su dva strategijska objekta, koja uz odbranu Mostara i
hidroelektrana na Neretvi kao trećeg, za nas predstavljaju tri zadatka ĉijim
rješenjem stvaramo sve potrebne pretpostavke za daljne uspješno vođenje rata...


PDF fajl,na donjem linku...

Quote:

Hrvatsko-muslimanski politički i vojni odnosi u Bosni i Hercegovini 1991. – 1994.
Pozadina, motivi i tijek sukoba bosanskohercegovačkih Muslimana s Hrvatima


http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...994-t4293.html

Zadnje uređivanje Markanm : 18.05.2015. at 14:14.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 16:16   #1583
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Znamo mi odlično tko je pokušavao da nas protjera,i zašto...



PDF fajl,na donjem linku...
Jos jednom da ponovim jer vidim da neki trolaju temu tvrdeci da nisu informisani :

Quote:
The HVO also organised the displacement of
Croatian populations from Central Bosnia towards Herzegovina. The aim of this
displacement was to protect a part of the Croatian population in Central Bosnia from
combat taking place in the area, but also to strengthen the presence of Croats in HercegBosna;
the goal of this was to shift the balance of power in favour of the Croats.
Consequently, one part of the Croatian population in Central Bosnia voluntarily left, while
others were forcibly displaced by the HVO
.
Da je neko pokusao da vas protjera ne bi oslodio Sebasice od zlocinaca iz hvo koji su sudski dokazano progonili Bih Hrvate iz Srednje Bosne. To su cinjenice, sudski dokazne ko je i kako proganjao BiH hrvate. Znao je to i Franjo i zato je i postavio Mladicevog oficira da bude nacelnik hvo-a...nije Franji bilo dovoljno da mu legitimni predstavnici ubijaju i protjeruju Hrvate po Hrvatskoj vec je izgleda zelio da nastave taj posao i po Bosni i Hercegovini.

Kako nam to kaze onaj bojovnik iz Travnika , bas na onom forumu gdje volite da se okupljate, sto njemu nisi rekao da laze


Quote:
3.6.1993 god kad je počeo sukob sa muslimanima veza sa Srbima bila odlična... Dobar dio naših ministara HVO Vlade Travnik u tom trenutku sjedio, pio, jeo i dogovaro evakuaciju sa Srbima na Vlašiću... Koliko se sječam predvodio ih Davor Kolenda koji je sad negdje u MO, kako sam čuo i o tom može reć više.. J Leutar, je isto imo dobre odnose sa Srbima... Ali opet je došla zapovijed za povlačenje... kako piše u zapovijedi zbog nepovoljnog razvoja situacije..
Quote:
A travničani koji su u vrijeme sukoba ostali u TR su isto do kraja ne ispričana prića...
Ranije sam govorio da su postojali planovi obrane pa i izvlačenja vojnika i civila iz grada. Sukob u TR je počeo poslijepodne 3.6.1993 god., na punktu u Polju na skretanju prema selu Slimena,taj dan se moglo nesmetano kretati u grad i iz grada, još najmanje dan ili dva se moglo telefonirati u TR. Znam da su u gradu prije sukoba zapovijednici pojedini dijelova grada npr. Bojne, Pirote, Tvorničke ulice i dr., imali zapovijedi šta raditi kada počne sukob (dio njih je zadužio motorole da bi imali vezu sa zapovijedništvom koje se iz grada povuklo u Jankoviće i Kraljevice u travnju mjesecu) ipak u gradu je ostalo oko 3500 Hrvata a tu je bilo minimum 500 vojno sposobni. U samom gradu, naši i nisu imali neke inicijative, jednostavno nije bilo otpora i borbi, po mom mišljenju kalkuliralo se i čekalo neke osloboditelje. Borbe jesu vođene ali s vanjske strane prema gradu s kalbunara prema grozdovima iz pirote i Inine benzinske prema vojarni... ali te postrojbe koje su tu pokušale šta uradit ali ograničeno nisu bile gradske nego iz okolnih sela i neke interventne i PPN postrojbe...

Rezime svega je previše naših u gradu ostalo i nakon svega po potpisivanju primirja 1994 kako je koji od onih koji su za vrijeme sukoba ostao u TR prelazio naš punkt na Putičevu tako je i pričao neku svoju priću o svom herojskom držanju u okupiranom TR a izdajničkom držanju nekog svog prvog susjeda ili kolege.. jedno od stvari koja mi se stvarno tad zgadila.. a jednostavno previše ih je ostalo u TR a radilo se o važnim ljudima ne nekim umirovljenicima, babama i didovima civilima, nego o članovima Vlade HVO, članovima zapovijedništva brigade i sl. minimalno trećina a mislim i više (među njima i prof Rajković) A ponavljam sukob je počeo 3.6. 1993.

Sta nam ovo bojovnik priznaje, pravio se unaprijed dogovor da hvo preko Vlasica protjera BiH hrvate iz Travnika i jos mu je zao da nisu uspjeli da to ostvare jer ih je ostalo previse..

Samo onako iz radoznalosti, danas 50 godina poslije 2 SR , da li su informacije o zlocincima iz reda nacista zasnovane na sudskim presudama iz Nurnberga ili iz pijanskih prica neonacista po nekim britijanama ili forumima gdje se oni okupljaju ?

Zadnje uređivanje orbisb : 18.05.2015. at 16:29.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 21:18   #1584
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
...
Da je neko pokusao da vas protjera ne bi oslodio Sebasice od zlocinaca iz hvo koji su sudski dokazano progonili Bih Hrvate iz Srednje Bosne. To su cinjenice, sudski dokazne ko je i kako proganjao BiH hrvate. Znao je to i Franjo i zato je i postavio Mladicevog oficira da bude nacelnik hvo-a...nije Franji bilo dovoljno da mu legitimni predstavnici ubijaju i protjeruju Hrvate po Hrvatskoj vec je izgleda zelio da nastave taj posao i po Bosni i Hercegovini.
...
Daj nemoj se provaljivati više na forumu. Čuj HVO protjeravao Hrvate??? Možda je i bilo takvih pojedinačnih slučajeva ali to su bili uglavnom Hrvati islamske vjeroispovijesti

Quote:
Sta nam ovo bojovnik priznaje, pravio se unaprijed dogovor da hvo preko Vlasica protjera BiH hrvate iz Travnika i jos mu je zao da nisu uspjeli da to ostvare jer ih je ostalo previse..


Quote:
Samo onako iz radoznalosti, danas 50 godina poslije 2 SR , da li su informacije o zlocincima iz reda nacista zasnovane na sudskim presudama iz Nurnberga ili iz pijanskih prica neonacista po nekim britijanama ili forumima gdje se oni okupljaju ?
Povijest pišu pobijednici. Vi to niste
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 09:30   #1585
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Daj nemoj se provaljivati više na forumu. Čuj HVO protjeravao Hrvate??? Možda je i bilo takvih pojedinačnih slučajeva ali to su bili uglavnom Hrvati islamske vjeroispovijesti
Znaci opet se treba ponoviti jer neki ne prate temu :

Quote:
The HVO also organised the displacement of
Croatian populations from Central Bosnia towards Herzegovina. The aim of this
displacement was to protect a part of the Croatian population in Central Bosnia from
combat taking place in the area, but also to strengthen the presence of Croats in HercegBosna;
the goal of this was to shift the balance of power in favour of the Croats.
Consequently, one part of the Croatian population in Central Bosnia voluntarily left, while
others were forcibly displaced by the HVO
.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 11:51   #1586
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Znaci opet se treba ponoviti jer neki ne prate temu :
Nemoj da lažeš...ABiH protjerala i ubila više Hrvata nego VRS,što se tiče broja ubijenih i stratišta, a broj protjeranih je...

Quote:
Prema istraživanjima Caritasa Biskupske konferencije BiH iz 1999. godine, a koji se
oslanjaju na tadašnje podatke Ministarstva socijalne politike, raseljenih osoba i izbjeglica
Federacije BiH, od ukupnoga broja Hrvata iz 1991. godine protjerano je oko 312.000 što
predstavlja ravnih 43,5%. S područja, koja su tijekom rata bila pod nadzorom Bošnjaka,
protjerano je 170.000 Hrvata a iz Republike Srpske 142.000.


http://blog.vecernji.hr/zvonimir-des...010/08/bih.pdf

Quote:
Zanimljivo je također zapaziti da je s područja koja su pod nadzorom Muslimana, protjerano 170.000 Hrvata, a iz Republike Srpske 142.000, tj. više su ih protjerali Muslimani nego Srbi.

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20.../podlistak.htm
Quote:
U tom istom razdoblju, muslimansko-bošnjačka vojska ili tzv. Armija BiH, izvršila je etničko čišćenje na prostoru kojeg su oni kontrolirali, protjeravši preko 170.000 Hrvata, dok je srpska vojska sa svojeg područja protjerala 142.000 Hrvata.

http://www.posavski-obzor.info/komen...ocin-bez-glave

Da vidimo koliko je poginulo armijaša od "otpada",kako ga popularno zove jedan forumaš...

Quote:
Poginuli vojnici:
Muslimani-bošnjaci ukupno 30.966
-u borbi sa Hrvatima oko 6.000
- od Srba oko 24.000
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 12:30   #1587
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Nemoj da lažeš...ABiH protjerala i ubila više Hrvata nego VRS,što se tiče broja ubijenih i stratišta, a broj protjeranih je...
Neki izvori tvrde čak i dvijesta dvadeset hiljada sa prostora FBiH?

No, mene interesuje jedna druga stvar, u Srednjoj Bosni na osnovu popisa '91. godine, bilo je 131. 751 Hrvata-katolika?
Kako to ih je protjerano 170.000 hiljada, ako pri tome još znamo da su u određenim područjima upravo Hrvati izvršili etničko čišćenje bošnjačkog stanovništva. Uzmimo primjer Prozora, G.Vakufa, Viteza, Busovače, Kiseljaka, Žepča, Novog Travnika. Pa, nije vas bilo k'o Kineza!
Sa druge strane, imamo i čiste dokaze kako hrvatski izvori sami sebe miniraju i ispadaju smješni u lupanju cifara: http://www.vecernji.ba/u-srednjoj-bo...go-1991-635046

__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 14:53   #1588
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Znaci opet se treba ponoviti jer neki ne prate temu :
Ne trebaš ti nama koji živimo u BiH stavljati nikakve tekstove na engleskom jeziku. Znamo mi kako je bilo.

Sad samo stavi kakav tekst ko je držao Hrvate po Bugojnu, Zenici, Travniku...po logorima. Da nije HVO?
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:53   #1589
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Neki izvori tvrde čak i dvijesta dvadeset hiljada sa prostora FBiH?

No, mene interesuje jedna druga stvar, u Srednjoj Bosni na osnovu popisa '91. godine, bilo je 131. 751 Hrvata-katolika?
Kako to ih je protjerano 170.000 hiljada, ako pri tome još znamo da su u određenim područjima upravo Hrvati izvršili etničko čišćenje bošnjačkog stanovništva. Uzmimo primjer Prozora, G.Vakufa, Viteza, Busovače, Kiseljaka, Žepča, Novog Travnika. Pa, nije vas bilo k'o Kineza!
Sa druge strane, imamo i čiste dokaze kako hrvatski izvori sami sebe miniraju i ispadaju smješni u lupanju cifara: http://www.vecernji.ba/u-srednjoj-bo...go-1991-635046

Nisu neki izvori,nego IDC.Imaš po općinama sve koliko koga itd.
170 000 je čitava Fbih,lijepo ti piše.
Armija je protjerala Hrvate i sa područja općina koje si naveo,Vitez,Novi Travnik,Busovača...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:45   #1590
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Ne trebaš ti nama koji živimo u BiH stavljati nikakve tekstove na engleskom jeziku. Znamo mi kako je bilo.

Sad samo stavi kakav tekst ko je držao Hrvate po Bugojnu, Zenici, Travniku...po logorima. Da nije HVO?
Ako znas kako je bilo bujrum u Haag pa tamo dadni dokaze pa da pobijes ovo sto je DOKAZANO na sudu i zbog cega citav onaj vojni i polticki vrh legitimnih predstavnika trese resetke :

Quote:
The HVO also organised the displacement of
Croatian populations from Central Bosnia towards Herzegovina. The aim of this
displacement was to protect a part of the Croatian population in Central Bosnia from
combat taking place in the area, but also to strengthen the presence of Croats in HercegBosna;
the goal of this was to shift the balance of power in favour of the Croats.
Consequently, one part of the Croatian population in Central Bosnia voluntarily left, while
others were forcibly displaced by the HVO
.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 15:19   #1591
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Ako znas kako je bilo bujrum u Haag pa tamo dadni dokaze pa da pobijes ovo sto je DOKAZANO na sudu i zbog cega citav onaj vojni i polticki vrh legitimnih predstavnika trese resetke :
Nije Haag jedini mjerodavan. Ako se oni nisu o nečemu očitovali to ne znači da se to nije desilo.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 15:21   #1592
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Nije Haag jedini mjerodavan. Ako se oni nisu o nečemu očitovali to ne znači da se to nije desilo.

Neki bi rekli da ni sud u Nirnbergu nije mjerodavan vec ono sto neo-nacisti tvrde u svojim birtijama i forumima ali ipak sud se gleda.
I na kraju Hrvatska vlada je rekla da je Haag mjerodavan i da ce da postuje njegove odluke.Ili hoces da kazes da je tvoje misljenje ili misljenje one bratije sa foruma kojeg vam Dodik placa mjerodavnije nego odluke tog suda ?
Ako stvarno vjerujes da nije mjerodavan bujrum u Haag pa oslobodi one legitmne predstavnike, ako nista barem imas osjecaj za pravdu za nevine koji su u zatvoru ...ili je udobnije sjediti u fotelji dok su oni nevini u zatvoru a tvoje misljenje i tvoji "dokazi" su mjerodavni pa ih mogu da oslobode?
orbisb is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.05.2015., 16:38   #1593
Kao sto su nevini Momcilo Perisic,Franki Simatovic, Vojislav Seselj i Jovica Stanisic..Sve zato jer Haag tako kaze..
Mislim ja nisam slavio niti izlazak nasih generala jer smatram da du ionako uhiceni radi politike..Taj sud je politicki sud i mnogi su licemjerni jer odluke koje im pasu koriste za zakljucke kako je legitiman,a one gdje im se odluke bas i ne svidjaju,prakticki ne priznaju..

Dakle jesu za tebe spominjana imena nevina jer je sud tako kazao?
I bravo,usporediti nurnberg sa sudom u haagu
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:51   #1594
Quote:
feenian kaže: Pogledaj post
Kao sto su nevini Momcilo Perisic,Franki Simatovic, Vojislav Seselj i Jovica Stanisic..Sve zato jer Haag tako kaze..
Mislim ja nisam slavio niti izlazak nasih generala jer smatram da du ionako uhiceni radi politike..Taj sud je politicki sud i mnogi su licemjerni jer odluke koje im pasu koriste za zakljucke kako je legitiman,a one gdje im se odluke bas i ne svidjaju,prakticki ne priznaju..

Dakle jesu za tebe spominjana imena nevina jer je sud tako kazao?
I bravo,usporediti nurnberg sa sudom u haagu
Da li su ovi gore navedeni nevini ..nisu . Da li je bilo dokaza da se dokaze da su krivi...ne znam, sud kaze da nije bilo a koliko sam primjetio Hrvatska se nije nesto pretrgla da preda dokaze pa da se na osnovu njih osude.

Ono sto znam je da je bilo dokaza da je citav vojni i politicki vrh kopije RSKo kriv za Udruzeni Zlocinacki Poduhvat u kojem je izmedju ostalog protjerivanje i BiH hrvata. I da kakav god da je sud u Haagu je mjerodavniji od sviju ovdje nas a pogotovo ovih koji su "znanje " pokupili sa foruma kojeg im Dodik placa pa se tamo sa cetnicima okupljaju.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 21:41   #1595
Lašvanska dolina je uvijek bila hrvatska i uvijek će biti! Uspjeli smo je kako-tako obraniti od muslimanskog agresora. Da nije bilo junačkog HVO-a muslimani bi u svojoj brutalnoj agresiji na Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu potpuno uništili hrvatski narod na tim prostorima.
Dario Kordić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 23:08   #1596
MOže li mi netko linkati sliku onih dečkiju iz HVO-a sa pretečom zastave ISILa(crna s njihovim pizdarijama od natpisa) koju su zarobili od terorističkih elemenata koje je Sarajevo upotrebljavalo protiv Hrvata i Srba tada?

Bio bih zahvalan
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:13   #1597
Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
MOže li mi netko linkati sliku onih dečkiju iz HVO-a sa pretečom zastave ISILa(crna s njihovim pizdarijama od natpisa) koju su zarobili od terorističkih elemenata koje je Sarajevo upotrebljavalo protiv Hrvata i Srba tada?

Bio bih zahvalan
http://i.imgur.com/Iv9Bf81.jpg

http://i.imgur.com/xSyp81l.jpg
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 16:12   #1598
PUNO hvala!!!
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 15:25   #1599
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
http://i1203.photobucket.com/albums/...taZeniceMZ.jpg
HercegBosanac dali je se u Zenici mogla uspostaviti ova crta obrane?
Crvena crta oznacava mogucnost postojanja prve crte,s tim da u juznom dijelu zenice su vecinska hrvatska sela i naselja,a iza nji je Busovaca i Vitez,a u Zenici je zivjelo oko 25000 hrvata?
Eh, da se i ja opet javim nakon dugo vremena..
kad sam o ovome pisao prije tih 5 godina bio sam u nekoj čudnoj fazi, možda PTSP neki..

Uglavnom, sad se javljam da ne bude da sam nešto počeo pisati pa nestao..

i rado ću, čim nadjem vremena i snage za to, sjesti polako ovo sve isčitati i dati svoje vidjenje, koliko je moguće.. jer mislim da je važno da se ustanovi istina da bi skontali šta se sve dešavalo..

havajac: pa ja sam tebe sreo par puta na Brodi, nismo se znali ali sam ti brata poznavao, nadam se da je dobro.. dobar momak, odličan

shvatam da si ogorčen svime što se dešavalo tamo, i ja sam..
samo, griješiš kad misliš da sam je bio neki faktor tu.. bio sam srednjoškolac, izbjeglica i jedini razlog što sam završio u vezi je moje bilo moje jako dobro poznavanje kompjutera.. možda i malo sreće da sam prvi dan naišao na zapovjednika koji je to primjetio odmah

što se tiče uspostavljanja linija, ja ne znam za takve zapovjedi ali znam da je bilo govora o tome.. medjutim, kad su oteli Totića sve se raspalo.. nije da je bilo nešto ustrojeno i prije toga

da sad ne dužim, a ostao sam dužan, nadam se da ću uskoro naći vremena i prije svega volje da se malo detaljnije uključim u ovu temu..

pozdrav svima
__________________
Temeljno pitanje je pitanje temeljne boje...
Herzeg Bosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 23:49   #1600
Quote:
Dario Kordić kaže: Pogledaj post
Lašvanska dolina je uvijek bila hrvatska i uvijek će biti! Uspjeli smo je kako-tako obraniti od muslimanskog agresora. Da nije bilo junačkog HVO-a muslimani bi u svojoj brutalnoj agresiji na Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu potpuno uništili hrvatski narod na tim prostorima.
Baš se javila junačina svaka čast,ogradi sve što si ti oslobodio i čuvaj a ne glumatati po Zagrebu i izigravati nekakvu žrtvu koja se okrenula vjeri a pišeš stvari koje nemaju veze sa vjerom ili je to po tebi normalno,vrijeme laprdanja masama je prošlo,probudi se junačino.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.