Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2014., 13:33   #701
pika2711
Registrirani korisnik
 
pika2711 Avatar
 
Registracija: Jun 2010.
Postova: 828
Pozdrav

Ovakva je situacija:
Imam mogucnost zaposlenja za stranu firmu-dakle rad na neodredeno, stalan normalan posao koji bi obavljala preko interneta od doma a u UK isla po potrebi.

Zanima me sto je sa doprinosima iz place koje bi mi strana (UK) firma isplatila na racun u rh banci? Dali bi to moglo ici na tekuci ili mora ici na ziro devizni racun?
Pretpostavljam da ce mi na racun sjesti bruto iznos? Sto je sa zdravstvenim, mirovinskim,...porezima i sl.dali sam duzna sama to na kraju godine prijaviti ili svaki mjesec i sl?

I zanime me jos opcija otvaranja racuna u UK-u i onda bi ovdje placala sve sto treba s tom karticom i dizala novce na bankomatu tu ili kad odem tamo. Sto je u tom slucaju sa porezima i svim ostalim?

hvala
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 09:41   #702
ini5
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 27
Dobili smo račun za stjecanje iz Italije. Osim robe na računu imam iskazanu stavku -artikl kom 15 cijena 0,00 ukupno 0,00. To je gratis 15 kom proizvoda koji je u nekoj prijašnjoj pošiljci bio oštećen. Vrijednost je 350.00 kn. Kako sad to iskazati u PDV obrascu? Obaveza pod II 7. bez predporeza na III 3 ili i jedno i drugo. Da li se to upisuje u PDV-S? Molim pomoć!!
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 07:50   #703
Mar@
Registrirani korisnik
 
Mar@ Avatar
 
Registracija: Dec 2006.
Lokacija: Osijek
Postova: 161
Pozdrav!
Jedno kratko pitanje za one koji posluju s Italijom. Dobili smo račun za isporučena dobra. Na računu je naznačen i naš i njihov PDV ID broj (provjeren u VIES bazi). Porez nije zaračunat, ali mi ne piše "reverse charge" nego nešto na talijanskom - CONTRIBUTO CONAI ASSOLTO OVE DOVUTO. Jeli to to, ili baš mora pisati Reverse charge?
Hvala!
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 09:54   #704
lili p.
always
 
lili p. Avatar
 
Registracija: Nov 2006.
Postova: 11,529
Reverse charge ne mora nužno pisati. Ova napomena Contributo conai... mislim da se veže za trošarine
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement
 
Advertisement
Old 26.02.2014., 11:14   #705
anamia69
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 25
Molim znalce da mi kažu na koji način zatražiti od porezne uprave rješenje da se pretporez pri uvozu iz trećih zemalja
može prikazati samo kao obračunska kategorija (čl.76 st.8 Zakona o PDV-u ; točke II.15. I III.15. OBRASCA )
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 17:18   #706
Darsey
Registrirani korisnik
 
Registracija: Sep 2008.
Postova: 1,475
Mislim da odgovarajući pravilnik koji bi propisivao uvjete za to,
još uvijek nije donesen, tako da od toga za sad ništa.

U uputama za sastavljanje pdv-k za 2013 na stranici porezne piše:
"II.14. Ovdje se upisuju podaci o vrijednosti uvezenih dobara i obračunanom PDV-u pri uvozu u smislu članka 76. stavka 8. Zakona. Međutim, napominjemo da ne ovom rednom broju ne smije biti upisanih podataka obzirom da u vezi ovih odredbi nije donesen Pravilnik za primjenu plaćanja PDV-a pri uvozu kao obračunske kategorije."
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 07:05   #707
anamia69
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 25
Hvala DARSEY, gospođe u poreznoj koje sam pitala nemaju pojma o čemu čl.76 st.8 govori...šalju me uljudno od jedne do druge.
U trećem mjesecu imamo uvoz iz Srbije i trebali bi platiti poprilično PDV-a,pa sam mislila da mi je promaklo nešto u Pravilniku, koji je navodno trebao biti donesen najkasnije 4 mjeseca u dana pristupa EU (TUMAČENJE PU ZAGREB- 24.07.2013.)
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 08:35   #708
Darsey
Registrirani korisnik
 
Registracija: Sep 2008.
Postova: 1,475
Trebala si to rađe provjeriti s Carinskom upravom, a ne s Poreznom.
To bi nekako bila više njihova domena.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 08:43   #709
latica7
Registrirani korisnik
 
Registracija: Feb 2011.
Postova: 237
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Hvala DARSEY, gospođe u poreznoj koje sam pitala nemaju pojma o čemu čl.76 st.8 govori...šalju me uljudno od jedne do druge.
U trećem mjesecu imamo uvoz iz Srbije i trebali bi platiti poprilično PDV-a,pa sam mislila da mi je promaklo nešto u Pravilniku, koji je navodno trebao biti donesen najkasnije 4 mjeseca u dana pristupa EU (TUMAČENJE PU ZAGREB- 24.07.2013.)
savjet svima koji posluju sa EU i imaju nedoumica u vezi PDV-a: savjetujte se sa PU, mislim da bi svaka ispostava trebala imati stručnjaka po tom pitanju, a, ipak ono što oni kažu je najsigurnije.
ovdje na forumu sam dobila krive odgovore vezano za EU i pdv, sreca da nisam obracunala pdv, i ZP a cifre bi bile ajme meni...
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 12:22   #710
anamia69
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 25
ja govorim o uvozu iz treće zemlje,carinarnica obračunava pdv,strani prijevoznik iz treće zemlje dovozi robu,usluga prijevoza nije uključena u poreznu osnovicu...obračunavam 25% na dionicu puta od granice do mjesta istovara??usluga ino poduzetnika kao i
prije 01.07.2013.????
pitati poreznu????
ne sjećam se da sam ikad dobila konkretan odgovor...najolje što mi je rečeno tražit ćemo mišljenje središnjeg ureda
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 13:56   #711
lili p.
always
 
lili p. Avatar
 
Registracija: Nov 2006.
Postova: 11,529
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
ovdje na forumu sam dobila krive odgovore vezano za EU i pdv, sreca da nisam obracunala pdv, i ZP a cifre bi bile ajme meni...
Možeš, molim te, quotati koji si to pogrešan odgovor dobila kako netko drugi ne bi pogriješio.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 14:10   #712
latica7
Registrirani korisnik
 
Registracija: Feb 2011.
Postova: 237
da ne tražim sad pitanje i odgovor, uglavnom zanimalo me da li se fakturira pdv ili ne za usluge u sumarstvu, račun je za ino kupca. rijeć je o usluzi sijeće drva,nije često, ali možda nekome zatreba.
točno je da se pdv ne iskazuje na fakturi, ali da naznaka : reverse charge.
usluge prema inozemstvu koje su izuzete od temeljnog načela oporezivanja( kao i usluge vezane za imovinu) su navedene u zakonu , a na sve ostalo se primjenjuje temeljno načelo oporezivanja.

P.S. Nisam mislila time nikoga uvrijediti ili reci da ne zna, ovdje i jesmo da dijelimo mišljenja i savjete, već samo da bi bilo dobro provjeriti na više strana.

Zadnje uređivanje latica7 : 27.02.2014. at 14:25.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 16:43   #713
Darsey
Registrirani korisnik
 
Registracija: Sep 2008.
Postova: 1,475
Mislim da se nitko nije niti uvrijedio, niš se ne sekiraj.
Ali opet, teško je dobiti konkretan i točan odgovor ako i pitanje nije konkretno.
Konkretno, tko i kome, usluga ili roba, u sustavu pdv-a ili ne, registriran za potrebe pdv-a u drugoj DČ ili ne, i slično.

Na općenita pitanja niti porezna uprava, niti carinska uprava ne mogu dati konkretan odgovor, kad masa stvari može ići ovako ili onako, ovisno o sto stvari.
Al dobro, mladi smo pa ćemo naučit

Ja sam svojo poreznoj savjetnici faksom slala konkretne dokumente da ih ona pogleda (točan posao, oibe, sjedišta firmi i slično) , a tek onda sam dobila odgovor na mail.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:07   #714
latica7
Registrirani korisnik
 
Registracija: Feb 2011.
Postova: 237
a kaj da kažem, teško da će i u PU znati sve, takodjer sam naišla na razne odgovore ili na : ne znam ni sama. zalosno je da je takva zavrzlama oko birokracije,umijesto da nam olakšaju i pojednostavne.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 11:18   #715
Putnik92
Senior Junior
 
Putnik92 Avatar
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Malo posvuda
Postova: 2,288
Kod stjecanja usluga od poduzeća koje u svojoj zemlji nije obveznik PDV-a, da li primljeni račun ide u PDV/PDV-S obrasce?
__________________
Putopisi: Island Grčka Kuba Andaluzija Turska Hrvatska
novo: Južna amerika Balkan +300 fotki Turska/Tajland
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 12:45   #716
Neytiri11
Registrirani korisnik
 
Registracija: Dec 2011.
Postova: 38
Pozdrav svima,
Trebala bih malu pomoć. Radi se o fakturi za ROBU. Naime, kupac ima sjedište u Austriji, roba se šalje u Italiju pa dalje brodom u Kinu...prijevoz plaćamo mi. Koji članak oslobođenja treba pisati na fakturama. Neki mi kažu čl.41 a neki čl.13....

Hvala
__________________
**jaaaa**
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 11:45   #717
ini5
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 27
Dobili smo 10.03.2014. odobrenje za dio robe iz Italije koja je uvezena u 4. mjesecu 2013. (još nismo bili u EU) Da li se to treba iskazivati u PDV i PDV-S obrascu? Mislim da ne jer je tada PDV plaćen preko carinarnice. Kako u Paprici proknjižiti to odobrenje? Da li pod URA uvoz ili pod stjecanje? Gdje god proknjižim vuče mi u PDV obrazac.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 20:22   #718
tpodhraski
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jan 2014.
Postova: 4
Lijep pozdrav svima.

Imam obrt sa paušalnim oporezivanjem (izvan sustava PDVa). Počeo sam ove godine, glavna djelatnost je računalno programiranje. Do sada sam izdao nekoliko računa koji su plaćeni. Stranke su iz Indije, Velike Britanije i Estonije. No prema savjetu iz obrtničke komore nisam se registrirao za PDV ID, niti ga iskazivao na računu. Nitko me do sada nije tražio taj broj.

Čitajući neke postove dalo bi se protumačiti da sam krivo radio. Je li to točno? Prije sam mislio da se PDV ID i prijava rade prilikom kupnje od EU tvrtki? Što mi je činiti ukoliko sam krivo radio?

Naravno kontaktirati ću poreznu upravu, no želio bih vidjeti neka mišeljnja uz njihovo.
tpodhraski is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 07:27   #719
monito
Registrirani korisnik
 
Registracija: Dec 2013.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Postova: 75
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Kod stjecanja usluga od poduzeća koje u svojoj zemlji nije obveznik PDV-a, da li primljeni račun ide u PDV/PDV-S obrasce?
Ovo i mene zanima... na poreznoj mi ne znaju reći, a glavne savjetnike nikako da dobijem...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 10:57   #720
misty marie
Registrirani korisnik
 
misty marie Avatar
 
Registracija: May 2010.
Postova: 206
zablokirah! šalje li se ZP s nulom ako nema isporuka?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement
 
Advertisement
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smajlići su On
[IMG] kôd je On
HTML kôd je Off





Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je: 09:29.



Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2009 Forum.hr
Ad Management by RedTyger