Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2006., 22:57   #1
Question Ostavinska rasprava a umrli nije drzavljanin HR

Moji roditelji su posjedovali zemljiste u Hrvatskoj. Zemljiste je uknjizeno na ime mog oca ali ne kao 1/1 vec kao 1/10 (on je kupio 500 kvadrata neke velike parcele). Zemljiste se nalazi na otoku Bracu.
Otac je za vrijeme rata otisao za Dansku i tamo umro. Nije bio drzavljanin Hrvatske.
Sad bi trebali da prevedemo ovo zemljiste na mamino ime.
Prva grupa pitanja:
1 - Kako da krenemo sa ovim postupkom?
2 - Jel' izvodljivo to odraditi iz inostranstva bez zaposljavanja advokata u Hrvatskoj?
3 - Ako moramo zaposliti advokata, koliko se krecu cijene usluga za ovako nesto?
4 - Jel' nam moze neko reci gdje mozemo da nadjemo kako napisati izjavu u kojoj se moja sestra i ja odricemo naseg nasljestva u korist mame i gdje to trebamo ovjeriti (nas dvije se nalazimo u Americi, drzava Washington).
5 - Koliko dugo obicno traje ostavinski postupak?

Druga grupa pitanja:

Kad se zemljiste napokon prevede na mamino ime, ono ce vjerovatno biti uknjizeno kao sto je bilo i prije - mama kao suvlasnik te velike parcele kojoj pripada 500 kvadrata.

Koja je procedura za uknjizenje njenog dijela da je ona jedini vlasnik - znaci da se tacno zna koji su njinih 500 kvadrata i da je bas tako uknjizeno. Ona zna tacno koji je to dio ali ja to ne vidim tako uknjizeno u katastru. Inace nemam pojma kako se zna sta je cije kad je tako nesto uknjizeno 500/2700 pa 450/2700 itd. Jel' se neko razumije malo vise u ovo.

Hvala ogromna unaprijed za bilo kakvu pomoc.
Markana is offline  
Old 25.05.2006., 23:33   #2
Pretpostavljam da je tata bio vlasnik još neke imovine osim ovog na Braču.Gdje ste vodili ostavinski postupak za tu imovinu?
zivot_u_zivo is offline  
Old 25.05.2006., 23:45   #3
Ovo je jedina imovina koju je posjedovao u Hrvatskoj - ostatak njegove imovine je bila ili u Bosni ili u Danskoj. Za imovinu u Bosni, vodjen je ostavinski postupak u Bosni. Za imovinu u Danskoj, sve je odradjeno u Danskoj. On je bio drzavaljanin i Bosne i Danske. Majka je isto tako drzavljanin i Bosne i Danske.

Sad bi htjeli da sredimo te papire oko zemlje na Bracu, da prevedemo na mamino ime i da eventualno ona moze da to zemljiste proda ako zeli.
Markana is offline  
Old 25.05.2006., 23:54   #4
ima dosta procedure.trebaju ta rješenja koja imate,izvodi iz knjige rođenih za tebe i sestru,izvod iz knjige vjenčanih od mame i tate,izvod iz knjige umrlih za pok.tatu,vlasnički list ali novi ne stariji od mjesec dana i napisat zahtjev za provođenje ostavinske rasprave iza pok.tog i tog .
treba uplatit neku taksu i priložit to na nadležni općinski sud gdje je zemljište uknjiženo.

u kojem je mjestu ta zemlja na Braču?
zivot_u_zivo is offline  
Old 25.05.2006., 23:59   #5
Zemljiste se nalazi u Povlju.
Markana is offline  
Old 26.05.2006., 00:07   #6
znaš li jeli u građevinskoj zoni ili ima li kakva kućica na tom zemljištu možda bi ja bio zainteresiran ako je sve čisto.
zivot_u_zivo is offline  
Old 26.05.2006., 00:16   #7
Bilo je price prosle godine da ce to zemljiste 'uskoro' (do ovog ljeta) da bude u gradjevinskoj zoni. Ne znam tacno dokle je stigao taj proces. Zemljiste se nalazi na samom rubu 'gradjevinske zone' i trebao je da se ta zona prosiri na vise i da prodje put taman uz zemljiste. To je sve 'rekla-kazala' jer mi vec 15 godina ne zivimo u tim krajevima a bili smo samo 2-3 puta u obilasku.

Ja sam izvadila vlasnicki list prije 2 godine u supetru i na njemu je upisan moj otac kao prvi vlasnik 500 kvadrata od 2000+ i onda su imenom i prezimenom upisani jos 9 vlasnika za ostatak kvadrature. Isto tako imamo kopiju kupoprodajnog ugovora i zahtjeva za uknjizbu jos kad je to kupljeno davne 1987 godine.

Na zemljistu ne postoji nikakva gradjevina - mi smo to koristili kad je tu postojala montazna kucica (kao velika prikolica) ali je sad to sruseno i ostaci limarije se nalaze na zemljistu.
Markana is offline  
Old 26.05.2006., 00:23   #8
Quote:
Markana kaže:
Bilo je price prosle godine da ce to zemljiste 'uskoro' (do ovog ljeta) da bude u gradjevinskoj zoni. Ne znam tacno dokle je stigao taj proces. Zemljiste se nalazi na samom rubu 'gradjevinske zone' i trebao je da se ta zona prosiri na vise i da prodje put taman uz zemljiste. To je sve 'rekla-kazala' jer mi vec 15 godina ne zivimo u tim krajevima a bili smo samo 2-3 puta u obilasku.

Ja sam izvadila vlasnicki list prije 2 godine u supetru i na njemu je upisan moj otac kao prvi vlasnik 500 kvadrata od 2000+ i onda su imenom i prezimenom upisani jos 9 vlasnika za ostatak kvadrature. Isto tako imamo kopiju kupoprodajnog ugovora i zahtjeva za uknjizbu jos kad je to kupljeno davne 1987 godine.

Na zemljistu ne postoji nikakva gradjevina - mi smo to koristili kad je tu postojala montazna kucica (kao velika prikolica) ali je sad to sruseno i ostaci limarije se nalaze na zemljistu.
razumijem.to su ti problemi u Dalmaciji oko donošenja prostornih planova aali lako se provjeri da li je ta zona obuhvaćena novim prijedlogom prostornog plana.ako ne prođe sada onda se treba načekat do novog jer svaka pojedinačna izmjena je užasan posao skoro pa nemoguć.

ali to sad nije bitno nego prikupite te papire i u Supetar na sud to treba predat da ide u proceduru.Po novom zakonu će ostavinske rasprave vodit javni bilježnici ali ne znam da li su počeli već.to je bolja opcija jer će sigurno bit i brža.
zivot_u_zivo is offline  
Old 26.05.2006., 00:17   #9
jer ako nije u građevnoj zoni onda mi nije interesantno pošto je došlo opasno vrijeme za gradit sa "nesređenom" papirologijom.
zivot_u_zivo is offline  
Old 26.05.2006., 00:24   #10
Kako mozemo provjeriti da li je zemljiste sad u gradjevinskoj zoni? Jer ima nekih on-line nacina da to provjerimo?
Markana is offline  
Old 26.05.2006., 00:31   #11
Quote:
Markana kaže:
Kako mozemo provjeriti da li je zemljiste sad u gradjevinskoj zoni? Jer ima nekih on-line nacina da to provjerimo?
nema on-line načina za provjerit zonu obuhvata prostornog plana,to se može jedino u općini koja donosi taj plan.ili možda telefonom da zamoliš nekog da ti kaže šta će po novom planu biti moguće na toj čestici zemlje i navedi katastarski broj zemljišta i oznaku katastarske općine.Pretpostavljam da je to K.O. Povlja.

on-line imaš katastar i zemljišne knjige na stranicama pravosuđa.
zivot_u_zivo is offline  
Old 26.05.2006., 00:36   #12
Hvala mnogo na informacijama.

Nasla sam broj telefona Opcinskog suda u Supetru pa cu njih da zovem sutra i da vidim prvo sta nam je sve tacno potrebno za pokretanje ostavinske rasprave i koliko dugo traje taj proces ako to uradimo sami ovog ljeta. Neki advokat nam je trazio 1000 eura da on obavi taj proces a mi nemamo uopste predstavu je li to neka normalna cifra. U svakom slucaju, treba mi vise informacija prije nego sto odlucimo da li da uzmemo advokata i za koliko novaca.

Sto se tice gradjevinske zone, to cu isto da provjerim. Vama mnogo hvala na odgovorima. Tacno sam dobila novu volju da se zezam sa ovom papirologijom.
Markana is offline  
Old 26.05.2006., 00:48   #13
1000 eura je ok ako će za tu cijenu poslje ostavinske rasprave i da uradi diobu zemljišta što znači da budete uknjiženi 1/1 ako će bit samo na majku.da se utvrde prirodne granice mjerenjem geodeta i da se ta parcela papirnato odvoji od te velike u kojoj sad kao imate dijelove.

Pozdrav :-)
zivot_u_zivo is offline  
Old 26.05.2006., 02:49   #14
Ma jok. Tih 1000 eura je trazeno samo da se odradi ostavinska rasprava. Uf, da je kojim slucajem to trebalo da ukljuci i odradu prebacivanja zemljista na 1/1, onda bi definitivno bilo vrijedno tih novaca (ma i nesto vise).
U svakom slucaju vama hvala na svim informacijama i na inspiraciji za ovaj projekat.
Markana is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.