Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2013., 12:32   #681
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Na taj način se postiže podtlak.
...koji uvlači poklopac i onda je "hermetički zatvoreno"
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 14:01   #682
Kako to mislite da je bitan položaj staklenke? Ovisnost temperature, volumena i tlaka (gay lussac i boyle mariotov zakon) je ista nalazila se ta staklenka bočno, naopačke ili uspravno.

Tehnički sam faks, ukupno 10 godina slušanja fizike, 3.na županijskom natjecanju i nemrem si rastumačiti

Eventualno: u uspravnom položaju stvara se zanemarivo! manji podtlak jer je poklopac (a pretpostavka je da je dobro zatvoren, naravno) deformabilan. Dok ako staklenke okrenem naopačke, staklo nije deformabilno, a težina smjese poklopac stišće prema dolje pa se na taj način poklopci zanemarivo! manje uvuku, a to znači da nastaje podtlak zanemarivo veći.

I to je vrlo nategnuta teorija. IMHO.

Edit: oprostite što pilim po tim detaljima. Nije mi namjera trolati nego demistificirati često spominjane neke postupke. Lako moguće da prenošenjem od usta do usta, s koljena na koljeno dođe do iskrivljavanja nekih činjenica. Možda ima neki dobar razlog zašto se preporuča okrenuti naopačke, ali mišljenja sam da to nije ovaj razlog. Da se stvori podtlak.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 16.09.2013. at 14:09.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 14:10   #683
Uglavnom: ispečem, vrelo nalijem u bočice, zatvorim,okrenem naopako 5 minuta, vratim i ohladim.
Nemam pojma koja je tu grana fizike u pitanju nit puno brinem dok god ima starih baka koje nas tako uče.
Dal je stvar u istiskivanju to malo preostalog zraka iz poklopca ili koji vrag, ne znam...,radim tako, ne kvari se i to mi je najbitnije.
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 14:18   #684
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Nemam pojma koja je tu grana fizike u pitanju nit puno brinem dok god ima starih baka koje nas tako uče.
E pa u tome je štos. Nešto se prenosi, nitko ne zna objasniti zašto, osim "jer se to tako radi" i tako sigurno uspijeva. Meni, primjerice, uspijeva i ne kvari se (godinu dana izdržalo) i ako ne okrenem naopačlke.

Jbg sad ću biti malo offtopic. Al primjer: kiflići iz vode. Stara tetka, baka, od ujne mama, sve one genijalno rade te kifliće i nijedna mi nije znala objasniti zašto moraju biti u vodi, čvrsto zavezani u kuhinjskoj krpi. Ja ih pitala jer em nisam imala tako veliku kacu em ne da mi se raditi nepotreban nered, em sam znatiželjna, em sam (bila) početnik sa početničkim pitanjima. Nijedna nije znala objasniti.

Razlog jedva našla nakon 100 godina guglanja: da bi se reduciralo dizanje, da bi tijesto ostalo malo tvrđe. Kao da to nije moguće postići i na drugi način ( staviti manje kvasa )

Edit: možda postupak datira iz vremena kad su metalni poklopci bili nedihtajući pa je bilo potrebno da smjesa uđe u sve rupe i navoje, tamo se zapeče i začepi pa da zrak tuda ne uđe
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 16.09.2013. at 14:31.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 15:46   #685
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
E pa u tome je štos. Nešto se prenosi, nitko ne zna objasniti zašto, osim "jer se to tako radi" i tako sigurno uspijeva. Meni, primjerice, uspijeva i ne kvari se (godinu dana izdržalo) i ako ne okrenem naopačlke.

Jbg sad ću biti malo offtopic. Al primjer: kiflići iz vode. Stara tetka, baka, od ujne mama, sve one genijalno rade te kifliće i nijedna mi nije znala objasniti zašto moraju biti u vodi, čvrsto zavezani u kuhinjskoj krpi. Ja ih pitala jer em nisam imala tako veliku kacu em ne da mi se raditi nepotreban nered, em sam znatiželjna, em sam (bila) početnik sa početničkim pitanjima. Nijedna nije znala objasniti.

Razlog jedva našla nakon 100 godina guglanja: da bi se reduciralo dizanje, da bi tijesto ostalo malo tvrđe. Kao da to nije moguće postići i na drugi način ( staviti manje kvasa )

Edit: možda postupak datira iz vremena kad su metalni poklopci bili nedihtajući pa je bilo potrebno da smjesa uđe u sve rupe i navoje, tamo se zapeče i začepi pa da zrak tuda ne uđe
Jedanput je jedna kolegica donijela takav recept da se tijesto drži u vodi. Na kraju smo došle do zaključka da je recept iz doba prije izuma frižidera.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 21:39   #686
Kupila danas opet sljive naletila u kauflandu po 2 kn su.uzela nesto malo manje od 5 kg.napravila bi ovaj put sa cokoladom po nagovoru mmkad nju stavljate? Pred pola sata ih stavila kuhat, ovaj put stavila manje secera.oko kilo i 250 gr.prosli put mi je preslatka bila
I ovaj put pekmez vruci u vruce staklenke stavljam i sta onda odmah ih poklopcem zatvarate ili? Gdje pustite preko noci da odstoji?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 07:39   #687
kile i kile

kada pisete "uzeo/la 5 kg sljiva" jel to mislite s kosticama ili odkosticene?
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 10:49   #688
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Kupila danas opet sljive naletila u kauflandu po 2 kn su.uzela nesto malo manje od 5 kg.napravila bi ovaj put sa cokoladom po nagovoru mmkad nju stavljate? Pred pola sata ih stavila kuhat, ovaj put stavila manje secera.oko kilo i 250 gr.prosli put mi je preslatka bila
I ovaj put pekmez vruci u vruce staklenke stavljam i sta onda odmah ih poklopcem zatvarate ili? Gdje pustite preko noci da odstoji?
Ja ju stavim pred sam kraj, kad mi pekmez gotovo dosegne gustoću koju želim, dodam čokoladu, miješam da se otopi i onda pustim da još provrije par minuta.
Čokolada dodatno još malo stegne pekmez, tako da imaj u vidu.
Vruće nalijevaš, zatvoriš odmah i okreneš naopako na 5 min, vratiš, posložiš na kuhinjski element, i pustiš neka se ohladi na sobnoj temperaturi. Ja tako radim.
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 10:49   #689
Quote:
karatas_os kaže: Pogledaj post
kada pisete "uzeo/la 5 kg sljiva" jel to mislite s kosticama ili odkosticene?
Kupuješ sa košticama,jel ali za recepte važeš bez koštica.
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 16:31   #690
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Ja ju stavim pred sam kraj, kad mi pekmez gotovo dosegne gustoću koju želim, dodam čokoladu, miješam da se otopi i onda pustim da još provrije par minuta.
Čokolada dodatno još malo stegne pekmez, tako da imaj u vidu.
Vruće nalijevaš, zatvoriš odmah i okreneš naopako na 5 min, vratiš, posložiš na kuhinjski element, i pustiš neka se ohladi na sobnoj temperaturi. Ja tako radim.
bas tako sam i napravila
isproban danas mogu reci da mi se vise svidja kombinacija bez cokolade,ne volim taj ukus u đemu,ovaj puta sam đem za promjenu radila ne pekmez,
stavila duplo manje secera i jos je presladakdrugi put na 5kg sljiva necu vise od kilo secera stavit pa sta bude.a kad sam probala sljive bile su kiselkaste ne kuzim
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 11:06   #691
Ove godine đem od šljiva radila u dvije ture, prva od 3 kg očišćenih a druga od 4 kg, u prvu stavila 1kg šećera, a u drugoj turi povećala za 1 kg šljiva, još mi se čini presladak. Valjda je šljiva ove godine jako slatka, đem sam pekla u pećnici na 200°C oko 2h (provjera na tanjuriću iz škrinje ) spremila vruć u vruće teglice, vratila u zagrijanu pećnicu, kad sam došla sa posla sve teglice su povukle vakum, transportiran u podrum na hladno, prethodno ga je moj mili zet amenovao . Nikad lakše i opuštenije ga nisam napravila. Mislim da mi se u subotu opet sprema kojih 20 kg šljiva , a već sam dio smrznula, dio spremila u kompot, dio spremljen kao pekmez... kaj kaj kaj....(hloverka) da radim u subotu

E da trebam i neke uputice u svezi glede jabuka, kaj sve mogu sa njima. Zamrzavanje znam

Sve radim bez konzervansa, imamo bebaća, pa molim sa minimalnim količinama šećera ako ko ima ideju za kakvu kašicu.
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 11:12   #692
Bravo za šljivasti. A da napraviš časkom i knedle od šljiva? Tako je meni tata rekao nakon xy kila šljiva pa sam ga skoro gađala šljivom.

Nisam radila kašicu, ali džem od jabuka mi je fin.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 12:22   #693
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Bravo za šljivasti. A da napraviš časkom i knedle od šljiva? Tako je meni tata rekao nakon xy kila šljiva pa sam ga skoro gađala šljivom.

Nisam radila kašicu, ali džem od jabuka mi je fin.
hahaha časkom, za danas su planirane knedle, zato sam ih izostavila iz popisa, oko 100 komada mi je plan za danas.

Đem od jabuka ću sigurno napraviti

Vrludam ja po blogu kad negdje zapnem
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 14:44   #694
jedno diletantsko: kako da staklenke i džem (smjesa) budu istodobno vrući? naime, staklenke mogu staviti zagrijat tek kad izvadim van tepsiju s džemom iz pećnice, pa se on ipak prohladi dok se one zgriju...
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 14:54   #695
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
jedno diletantsko: kako da staklenke i džem (smjesa) budu istodobno vrući? naime, staklenke mogu staviti zagrijat tek kad izvadim van tepsiju s džemom iz pećnice, pa se on ipak prohladi dok se one zgriju...
Staklenkama malo treba da se zagriju na 100° C + đem se peče na 200°C pa je i pećnica dosta vruća, to je par minuta, ja ih drzim u rolu, i punim tak da uzimam prvu koju sam stavila i vraćam nazad, a ako se đem i malo prohladi, opet je dosta vruć da kod hlađenja u pećnici uhvati vakum. Sve raditi sa zaštićenim rukama, da ne bi bilo nismo znali
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 16:13   #696
Quote:
julija_8 kaže: Pogledaj post
hahaha časkom, za danas su planirane knedle, zato sam ih izostavila iz popisa, oko 100 komada mi je plan za danas.

Đem od jabuka ću sigurno napraviti

Vrludam ja po blogu kad negdje zapnem


Kod mene je bilo 50ak knedli. Svaka čast za stotku.

Ne znam koliko su tvoji za neke "egzotike", ali recimo mojima se svidio chutney od šljiva. Nikako da složim post za blog, ali ukratko - dinstaju se šljive, luk, dodaje ocat od crnog vina, začini.. Super paše uz pečenja i razna jela.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:33   #697
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Kako to mislite da je bitan položaj staklenke?...
Potpuno se slažem s tobom. Ja sam samo odgovorio zašto to ljudi rade. Ja to nikada ne radim jer me smetaju umrljani poklopci i ne vidim razlog za okretanje, obzrom da podtlak uvijek postižem bez ikakvih vratolomija sa staklenkama.
Mislim da je tvoja teorija o nekadašnjim zatvaračima loše kvalitete vrlo točna.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:46   #698
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post


Kod mene je bilo 50ak knedli. Svaka čast za stotku.

Ne znam koliko su tvoji za neke "egzotike", ali recimo mojima se svidio chutney od šljiva. Nikako da složim post za blog, ali ukratko - dinstaju se šljive, luk, dodaje ocat od crnog vina, začini.. Super paše uz pečenja i razna jela.
Mogla bi probati, a kad ja kazem da je to dobro nema majci mrdanja, muz mi sve vjwruje
Cekam da to slozis na blog, ima sljiva u skrinji za vratolomije
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 07:30   #699
Prva tura knedli od 50 kom je u skrinji jos 50 slijedi drugi tjedan
U drugu turu đema stavila sam malo vise cimeta(zasipalo se samo ) i drugi put moram paziti, jer mi malo ubije okus sljive. Dok je bio mlak nisam cimet uopce osjetila! Drugima je ok ,pa bu se pojelo.
__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!
julija_8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 07:46   #700
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Bravo za šljivasti. A da napraviš časkom i knedle od šljiva? Tako je meni tata rekao nakon xy kila šljiva pa sam ga skoro gađala šljivom.

Nisam radila kašicu, ali džem od jabuka mi je fin.
Džipsi, po ovom tvom receptu, jabuke se ne gule, samo narežu na kockice?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.