Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2008., 14:35   #1
Thumbs up Naknada za nezaposlene - očekivanje datuma isplate

prvi put primam ovu naknadu pa me zanima do kojeg datuma sjeda na tekući?
ako je netko već primao a vjerujem da vas ima

hvala i pozz




MODERATORSKA OBAVIJEST

Zbog razlike u pristupu, ova tema služi isključivo za informacije i razmišljanja o točnom datumu isplate, je li sjelo i sl., a druga tema služi za sva konkretna tehnička pitanja. Hvala na razumijevanju.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.11.2013. at 17:21. Reason: MOD - obavijest
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:19   #2
Quote:
bavarac kaže: Pogledaj post
prvi put primam ovu naknadu pa me zanima do kojeg datuma sjeda na tekući?
ako je netko već primao a vjerujem da vas ima

hvala i pozz
Dali se ta naknada dobiva ako dobijes otkaz a radio si recimo u firmi cca 2 god?
Kolika je ta naknada uopce, ako mi je recimo placa bila cca 4500 kn.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."
win32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:39   #3
@bavarac
Naknada sjeda do 5. u mjesecu. Znači danas bi ti trebala sjesti na tekući

@win32
Na naknadu imaš pravo ako si dobio otkaz kao višak ili se firma u kojoj si radio zatvorila,tj. propala. Neznam kako se određuje visina naknade. Ja sam za 3 000 kn prijavljene plaće dobivao 1 200 kn.
Trebor01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 17:09   #4
maksimalna naknada je 1200kn a minimalna 900kn
ja sam imao plaću 3.600kn i rekli su mi da imam 4mjesecax1200kn

nikad to nisam primao, sutra cu pogledat na bankomat
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 17:48   #5
Quote:
Trebor01 kaže: Pogledaj post
@bavarac
Naknada sjeda do 5. u mjesecu. Znači danas bi ti trebala sjesti na tekući

@win32
Na naknadu imaš pravo ako si dobio otkaz kao višak ili se firma u kojoj si radio zatvorila,tj. propala. Neznam kako se određuje visina naknade. Ja sam za 3 000 kn prijavljene plaće dobivao 1 200 kn.
Recimo da sam radio za drzavu i sada sam dobio otkaz.....a radio sam cca 2 god pa me zanima hocu li nesto dobiti love...tj. socijale...hehehe...
Znaci, nijenista propalo vec normalan otkaz...nismo se bas slagali...
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."
win32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 19:17   #6
Quote:
win32 kaže: Pogledaj post
Recimo da sam radio za drzavu i sada sam dobio otkaz.....a radio sam cca 2 god pa me zanima hocu li nesto dobiti love...tj. socijale...hehehe...
Znaci, nijenista propalo vec normalan otkaz...nismo se bas slagali...
same here
naravno da ces dobit, idi na HZZ
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 20:05   #7
Quote:
win32 kaže: Pogledaj post
Recimo da sam radio za drzavu i sada sam dobio otkaz.....a radio sam cca 2 god pa me zanima hocu li nesto dobiti love...tj. socijale...hehehe...
Znaci, nijenista propalo vec normalan otkaz...nismo se bas slagali...
Ako se radi o sporazumnom otkazu, onda nisam siguran da imaš pravo na naknadu.
Evo što piše na stranicama HZZ-a :

Uvjeti za ostvarivanje prava

Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu mora:

* ispuniti uvjet prethodnog rada,
* radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom, te se u zakonskom roku mora prijaviti Zavodu i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.


Prethodni rad

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno porodnom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Kod utvrđivanja prava na novčanu naknadu godina rada smatra se vrijeme od 12 mjeseci, a rad kraći od punog radnog vremena preračunava se na puno radno vrijeme.

Uvjet prethodnog rada ne mora ispunjavati žena koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima dijete koje nije navršilo godinu dana života, Međutim, ove osobe moraju ispunjavati sve druge uvjete utvrđene Zakonom za priznavanje prava na novčanu naknadu, te ne mogu pravo na novčanu naknadu ostvarivati po drugim propisima.

Rok za prijavu i podnošenje zahtjeva

Nezaposlena osoba mora se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ili privremene spriječenosti za rad, prema propisima o zdravstvenom osiguranju, prijaviti Zavodu, te podnijeti zahtjev za ostvarivanje naknade. Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Temelj prestanka radnog odnosa

Zakonom su taksativno navedeni slučajevi prestanka radnog odnosa, odnosno službe, kad nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na novčanu naknadu.

Nezaposlena osoba ne može ostvariti novčanu naknadu, ako je radni odnos odnosno služba prestala:

*
zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,
*
pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa
*
zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit,
*
zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,
*
zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 6 mjeseci, izrečene mjere sigurnosti ili zaštitne mjere u trajanju dužem od 6 mjeseci.

Iznimno pripada pravo na novčanu naknadu nezaposlenoj osobi kojoj je prestao radni odnos, odnosno služba, pisanim sporazumom, ako je do prestanka radnog odnosa, odnosno službe, došlo zbog premještaja bračnog druga u drugo mjesto prebivališta po posebnim propisima, spajanja obitelji nakon zaključenog braka, te promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.

Visina novčane naknade

Visinu novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za obvezne doprinose za puno radno vrijeme u posljednja tri mjeseca provedena na radu na temelju kojih se ostvaruje pravo na novčanu naknadu. Međutim, ako se visina novčane naknade ne može utvrditi prema obračunatoj plaći, novčana naknada se utvrđuje u visini prosječne isplaćene novčane naknade u Zavodu u prethodnom mjesecu.

Novčana naknada ne može biti niža od 20 posto iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske prema posljednjem službeno objavljenom podatku. Najviši iznos novčane naknade utvrđuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra nadležnog za rad uz prethodno mišljenje Gospodarsko-socijalnog vijeća i ministra nadležnog za financije.

Najviša novčana naknada od 01. listopada 2007. iznosi 1.200,00 kuna. Prosječna isplaćena novčana naknada u listopadu 2008. godine iznosila je 1.182,65 kuna, a najniža naknada iznosila je 1.026,20 kuna.
Trebor01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 15:31   #8
meni sjelo na racun...pohvalno je sto su mi dali naknadu jos i za 15 dana proslog mjeseca....tako da je sve skupa uplaceno oko 2000kn. zadovoljan
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 13:30   #9
Quote:
Trebor01 kaže: Pogledaj post
Ako se radi o sporazumnom otkazu, onda nisam siguran da imaš pravo na naknadu.
Ma kakav sporazuman...dobio sam otkaz...bez ikakvog sporazuma....
Bilo je tu svega pa sada cekam na rijesenje da ga dobijem..nije vazno sta i kako, ali cim dobijem to rijesenje idem na hzzo.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."
win32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 13:47   #10
Vezano za tu naknadu, zanima me slijedeće:

Otkad sam diplomirala prošle godine u ovo doba, radila sam ukupno 8,5 mjeseci po zamjenama. Znate i sami kako je u školstvu...
Uglavnom, s obzirom da sam se imala namjeru prijaviti na burzu, malo sam proučavala sve to i vidjela da se spominje ta naknada za one koji imaju najmanje 9 mjeseci u protekle 2 godine. Pa me zanima:
1) Moraju li tih 9 mjeseci biti povezani ili se samo zbrajaju dani u radnoj knjižici?
2) S obzirom da mi točno fali 2 tjedna do tih 9 mjeseci, mogu li recimo tražiti nekoga da me prijavi na 2 tjedna, pa onda otići na burzu da bi iskoristila to pravo?
3) Zadnje i najvažnije: vrijedi li UOPĆE to pravilo i za mene s obzirom da u teoriji nisam ja dobivala otkaz, već sa samo radila kao zamjena?

Hvala unaprijed na odgovorima.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 17:18   #11
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Vezano za tu naknadu, zanima me slijedeće:

Otkad sam diplomirala prošle godine u ovo doba, radila sam ukupno 8,5 mjeseci po zamjenama. Znate i sami kako je u školstvu...
Uglavnom, s obzirom da sam se imala namjeru prijaviti na burzu, malo sam proučavala sve to i vidjela da se spominje ta naknada za one koji imaju najmanje 9 mjeseci u protekle 2 godine. Pa me zanima:
1) Moraju li tih 9 mjeseci biti povezani ili se samo zbrajaju dani u radnoj knjižici?
2) S obzirom da mi točno fali 2 tjedna do tih 9 mjeseci, mogu li recimo tražiti nekoga da me prijavi na 2 tjedna, pa onda otići na burzu da bi iskoristila to pravo?
3) Zadnje i najvažnije: vrijedi li UOPĆE to pravilo i za mene s obzirom da u teoriji nisam ja dobivala otkaz, već sa samo radila kao zamjena?

Hvala unaprijed na odgovorima.

1)Bitno je da imaš min. 9 mj. staža u zadnje dvije godina, bez obzira je li u komadu ili na rate
2)Valjda da, nemam pojma.
3)Vrijedi, jer si imala ugovor na određeno. Ne bi imala pravo da si dala otkaz.
Evo link.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:59   #12
Hvala Ksenija!

Ako netko zna točno odgovor na 2. pitanje bila bih mu/joj vrlo zahvalna!
U svakom slučaju ću probati naći nekoga voljnog da me prijavi. S tih 2 tjedna neću izgubiti ništa.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 09:34   #13
pa lijepo ti zakon pise...

9 mjeseci (a ne 8,5)... sto sad ocekujes.. da ti netko napise da mozes i sa 8,5? zanimljivije je pitanje kako to racunaju kad je "na rate".. je li 9 mjeseci 270 dana ili sto li.. a to ne znam
let_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 13:26   #14
^^ Jako lijep odgovor.

Pa, jel lijepo piše da je moje pitanje jel mogu SAD naći nekoga da me prijavi na 2 tjedna, pa otići na burzu ili će me "pročitati" i s tim možda nešto uskratiti. S obzirom da sam u prosvjeti, ti novčeki bi me taman malo izvukli do jeseni kad škola opet počinje.

A za točan broj "dana u mjesecu", vidim po svojoj knjižici da su mi zbrajali sve dane, pa onda po 30 uzimali za svaki mjesec. Znači, po toj logici, 9 mjeseci je 270 dana. Ja sad imam točno 253 dana i trebala bi, zlu ne trebalo, naći nekoga tko će me prijaviti na 3 tjedna, da ne bi radi dana-dva izgubila nešto.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 23:40   #15
OK, imam još jedno pitanje, vezano za moj problem.

Našla sam osobu koja bi me drage volje prijavila, no ima jedan problem. Naime, s obzirom da je riječ o ugostiteljskom objektu, muči ga problem roka koji treba proći otkad bi ja "dobila otkaz" i kada može zaposliti nekog drugog. Jer njemu treba stvarno radnica koja će tamo raditi za stalno, a ne bi se htio zeznuti.

Pa me sad zanima:
Koje razloge on može staviti pod moj otkaz, a da i on i ja dobro prođemo. Tj. da ja ostvarim pravo na novčanu naknadu, a da on nema problema sa zapošljavanjem nekog drugog?

Rekao je da će pitati svog računovođu, ali reko da se i ja malo raspitam.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 00:02   #16
prijavi te na određeno, kao zamjena za godišnji, i ili zbog povečanog obima posla...
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 14:44   #17
Vlada srezala naknade za nezaposlene, koje se ubuduće neće vezivati uz prosječnu, već uz minimalnu plaću:

http://rep.hr/vijesti/zaposljavanje/...zaposlene/621/
__________________
Rep.hr - IT portal s člancima, oglasima za IT poslove i najpotpunijim popisom IT događanja u Hrvatskoj
rep.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 21:11   #18
Quote:
rep.hr kaže: Pogledaj post
Vlada srezala naknade za nezaposlene, koje se ubuduće neće vezivati uz prosječnu, već uz minimalnu plaću:

http://rep.hr/vijesti/zaposljavanje/...zaposlene/621/
Još nije ali hoće. Prijedlog Zakona o dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti ide u proceduru u Sabor 27.07.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 12:25   #19
kada stize to rjesenje??? ja sam predala 5.11 i jos nije stiglo,danas sam zvala burzu.. ima li ikakve sanse da novci ipak sjednu ovaj mjesec???
__________________
sudbinu stvaramo sami..
VESELKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 17:35   #20
Thumbs up

Quote:
VESELKA kaže: Pogledaj post
kada stize to rjesenje??? ja sam predala 5.11 i jos nije stiglo,danas sam zvala burzu.. ima li ikakve sanse da novci ipak sjednu ovaj mjesec???


ja sam predala zahtjev 18.10. i već sam 3.11. dobila naknadu..ne vidim razloga da je ne dobiješ,mada sve ovisi o njima,tj. službenicima na zavodu kolko su brzi odnosno spori..jer nekada znaju reći da se zahtjev nije stigao obraditi pa će tek drugi mjesec,ali ti si dosta rano predala i bit će..mora biti
anita 1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.