Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2012., 13:12   #61
Kontrola od strane Porezne je ustanovila da neki računi nisu pravovaljani , stornirala te račune i obračunala PDV i Porez na Dobit

Kontrola je bila u 2011 za 2010. Firma se žali ali ipak moraju to platiti a kad dobijemu spor onda im Porezna vraća ?

Oni su platili u 1 mj. 2012 sve

Kako to knjižiiti?
Kažu u RriF-u da se mora proknjižiti rješenje

Da li se rješenje knjiži na slijedeći način u 2011?
P 2406
p 2436
p 940 umanjiti zadržanu dobit?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 20:40   #62
Smile

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kontrola od strane Porezne je ustanovila da neki računi nisu pravovaljani , stornirala te račune i obračunala PDV i Porez na Dobit

Kontrola je bila u 2011 za 2010. Firma se žali ali ipak moraju to platiti a kad dobijemu spor onda im Porezna vraća ?

Oni su platili u 1 mj. 2012 sve

Kako to knjižiiti?
Kažu u RriF-u da se mora proknjižiti rješenje

Da li se rješenje knjiži na slijedeći način u 2011?
P 2406
p 2436
p 940 umanjiti zadržanu dobit?


Ja bih isto tako proknjižila.
Porezna uprava Rješenje posebno zadužuje u poreznom knjigovodstvu, tako da ga treba evidentirati izvan svih redovnih događanja koja se dostavljaju u PU (mislim prvenstveno na PDV obrasce, jer njih zadužuju po predaji, dok se akontacije dobiti zadužuju automatikom prema podacima iz porezne prijave). Ne treba ispravljati prošlost, samo nalaz pridodajemo sadašnjosti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 16:49   #63
Ja sam tek pocetnik u računovodstvu i ja se ispricavam za glupo pitanje ali molio bih vas da mi objasnite kad pisem u bilancu račune kako znam sta je aktiva a sta pasiva...rekao sam da sam tek pocetnik :S...hvala
mustang311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 08:49   #64
Quote:
mustang311 kaže: Pogledaj post
Ja sam tek pocetnik u računovodstvu i ja se ispricavam za glupo pitanje ali molio bih vas da mi objasnite kad pisem u bilancu račune kako znam sta je aktiva a sta pasiva...rekao sam da sam tek pocetnik :S...hvala
U aktivu spada ono što je knjiženo na klasu 0,1,3,6 a u pasivu 2 i 9 (naravno govorimo o saldima konta tih klasa)
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 09:33   #65
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kontrola od strane Porezne je ustanovila da neki računi nisu pravovaljani , stornirala te račune i obračunala PDV i Porez na Dobit
koji su im kriteriji kod utvrđivanja jesu li računi pravovaljani? Što je pošlo po zlu?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 10:06   #66
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
koji su im kriteriji kod utvrđivanja jesu li računi pravovaljani? Što je pošlo po zlu?
Ne znam..to mi je kolegica imala situaciju..nisam ispitivala detalje..kad saznam javim..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 11:42   #67
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
koji su im kriteriji kod utvrđivanja jesu li računi pravovaljani? Što je pošlo po zlu?
Marketinški ulazni računi, nije Porezna priznala takve račune, sumnja na pranje novca
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 12:03   #68
Divno, znači dovoljna je sumnja

Nije da to nisam znala i prije, ali me oduševi svaki put iznova
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 09:43   #69
Svaki mjesec imamo obvezu za članarinu HGK kao i doprinos za HGK, kako vi zadužujete obvezu, svaki mjesec temeljnicom trošak i obveza pa uz temeljnicu prilog one odluke o visini članarine i izračun obveze za doprinos? Malo mi je bedasto printati to 12 mjeseci kroz godinu, može bez to zaduženje po temeljnici?
Isto tako i najam poslovnog prostora, šta moram svaki mjesec uz temeljnicu priložiti kopiju ugovora?
Kako vi rješavate to, bez priloga ili?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 11:55   #70
Bez priloga
Kopiram po jedan ugovor ili šta već treba i priložim u registrator sa temeljnicama. Ni to svaki put jer imam negdje u arhivi, pa ako treba izvadim
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:04   #71
To je već u redu. Hvala.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:24   #72
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Bez priloga
Kopiram po jedan ugovor ili šta već treba i priložim u registrator sa temeljnicama. Ni to svaki put jer imam negdje u arhivi, pa ako treba izvadim
Evo još jednog načina:

Članarinu i doprinos HGK direktno po izvodu žiro-računa stavljam na klasu 4 budući da se radi o javno utvrđenim davanjima, svima poznatim, koji još i dospijevaju unutar iste poslovne godine.
Isto to radim i s akontacijama dobiti, osim što zadnju, za prosinac isplata u siječnju iduće godine, zadužujem temeljnicom klasa 8/klasa 2.
(Volim klasu 8).

A ugovore samo jednom zadužujem: skupina 19 / klasa 2
s time što odmah proknjižim trošak tekućeg mjeseca na klasu 4, a onda temeljnicom (mjesečno, tromjesečno, ovisi o načinu izvještavanja klijenta) skidam sa 19 na klasu 4 (Ugovor stavljam samo kao prilog prvom knjiženju.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:35   #73
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Evo još jednog načina:

Članarinu i doprinos HGK direktno po izvodu žiro-računa stavljam na klasu 4 budući da se radi o javno utvrđenim davanjima, svima poznatim, koji još i dospijevaju unutar iste poslovne godine.
što je dobro ako se sve plaćana vrijeme... ali ako neko nije uredan platiša, puno će teže bit uskladit obvezu za neki "doprinos" ako se obveza ne zaknjiži na 2...

npr. ja to radim na način da odmah na početku godine zaknjižim 660kn obveze na 2 i rasporedim po mjesecima u jednoj temeljnici...

a uplate preko žira knjižim opet na 2 kao smanjenje obveze... i na kraju godine samo proknjižim eventualne kamate i to je to... stanje uvijek u lipu štima sa poreznom...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 16:02   #74
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
što je dobro ako se sve plaćana vrijeme... ali ako neko nije uredan platiša, puno će teže bit uskladit obvezu za neki "doprinos" ako se obveza ne zaknjiži na 2...

npr. ja to radim na način da odmah na početku godine zaknjižim 660kn obveze na 2 i rasporedim po mjesecima u jednoj temeljnici...

a uplate preko žira knjižim opet na 2 kao smanjenje obveze... i na kraju godine samo proknjižim eventualne kamate i to je to... stanje uvijek u lipu štima sa poreznom...
Da, onda stvarno imaš zrcalnu sliku kartica porezne uprave.

Sviđa mi se tvoj način za sve one obveze koje duguješ, neovisno o predaji završnih računa (razlika za uplatu, razlika za povrat).
Kod ovih drugih, draže mi je vidjeti prave uplate (volim klasu 8).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 02:55   #75
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, onda stvarno imaš zrcalnu sliku kartica porezne uprave.

Sviđa mi se tvoj način za sve one obveze koje duguješ, neovisno o predaji završnih računa (razlika za uplatu, razlika za povrat).
Kod ovih drugih, draže mi je vidjeti prave uplate (volim klasu 8).
jedan jedini razlog zašto tako radim je da sebi olakšam usklađenja na kraju godine jer nemam vremena za gubljenje na obračune kamata, rasčlanjivanje što su kamate a što trošak samog davanja... a na kraju krajeva, točnija je i raščlamba na kontove troška... tako sam se naviknuo i tako oduvijek radim...


isto tako plaće svaki mjesec zaknjižim na 4xxx/2xxx po doprinosima i neto a uplate rasknjižavam kao umanjenje obveze

usklađivanje prosječnog neplatiše na kraju godine mi traje otprilike 15 minuta + otprilike 20 minuta za izradu rsm obrasca za kamate (cca 10 radnika)...

a to je jako velika ušteda vremena...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:20   #76
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
usklađivanje prosječnog neplatiše na kraju godine mi traje otprilike 15 minuta + otprilike 20 minuta za izradu rsm obrasca za kamate (cca 10 radnika)...
Molim te, pojasni kako točno radiš R-Sm obrazac za kamate?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 13:11   #77
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Molim te, pojasni kako točno radiš R-Sm obrazac za kamate?
vidim koliko je obračunato tijekom godine, i po postotnom računu rasporedim po radnicima i kolčini obračunatog MO2 tijekom godine... pojednostavljeno rečeno...

bitno je reći da se treba paziti na koje radnike se koja kamata odnosi (u slučaju prijave ili odjave tijekom godine i sl.)...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 18:07   #78
to je nešto što tek trebam napraviti, a jeza me hvata - sezonski posao, promjenjiv broj radnika od 5 do 30, neuredno plaćanje u okruglim iznosima, nevezano za obračune. Pa ti podjeli sada to pravedno. Odnijeti ću u NASA centar da mi obrade kamate
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 20:17   #79
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
to je nešto što tek trebam napraviti, a jeza me hvata - sezonski posao, promjenjiv broj radnika od 5 do 30, neuredno plaćanje u okruglim iznosima, nevezano za obračune. Pa ti podjeli sada to pravedno. Odnijeti ću u NASA centar da mi obrade kamate
pričaj mi o tome... imam jednog kojeg sam rješavao prošle godine za proteklih pet godina... a kroz firmu prošlo cca 20-tak ljudi i stalnih nekih 6-7... i svi ovi prolazni bili po 2-3-4 mjeseca...

sad nakon krajnjih obračuna se bacam na računanje za 2011. kamata... ne žuri mi se nikud... za većinu sam napravio krajem prošle godine (za one za koje znam da neće biti kamata do zadnjeg dana u godini), a ovi koji konstantno kasne, njih sam ostavio za ovu godinu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 22:19   #80
Akontacije PD i usklada sa PU

Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ne trebaš zaduživati akontacije...
Svake godine ista zavrzlama pa vas molim pomoć

Ovako, tokom godine uplaćene akontacije za PD knjižim na kto 1430. Sada kada treba uskladiti karticu sa stanjem PU, ispada mi da sam u pretplati 210,00 kn i ta se pretplata pojavljuje na kartici početnog stanja PU 01.01.2012.
Planiram sutra nazvati PU da provjerim točno stanje akontacije koji će nam priznati, sa uključenim plaćanjima do 06.02.2012.

E sad, malo sam se zbunila u knjiženjima pa moje pitanje glasi: kako da proknjižim tu pretplatu u knjizi 2011 da mi bude ispravno stanje 01.01.2012.? Kako sad stvari stoje, cijeli iznos sa kto 1430 će se prebaciti na kto 2430 i biti će dovoljan da pokrije obvezu za porez na dobitak za 2011.?

Da li možda tih 210,00 kn knjižiti:
D/2430 i P/1430 pa da bude kao pretplata u 2012.?
Kada budem radila završni za 2011., prebaciti sve sa kto 1430 i 2430 na P/2430 koji se zatvara sa P/8030?
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.