Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2011., 15:51   #21
Zato jer su (i proizvodi od njih) fine, jer su izvor vitamina, minerala, esencijalnih masnih kiselina, jer sadrze korisne fitokemikalije, jer su mahunarke idealan izvor aminokiselina (nemaju previse leucina niti metionina kao mnogi drugi izvori), jer vlakna iz zitarica umanjuju smrtnost (sto ne vrijedi za vlakna iz drugih izvora), jer nema ama bas nikakvog razloga da ih izbjegavamo (osim onih koji su alergicni ili ih zbog nekog drugog razloga ne podnose), jer nismo nasjeli na sirenje panike i paleo-diet brije.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:15   #22
Soja je na nišanu jer muškarce sa malim penisima ostavlja u uvjerenju da će biti još manji. To je pogotovo spektakularno kad ju napadaju pušači i alkoholičari. Kao, soja može biti kancerogena

Mišljenja sam da od nje nema posebnog straha. Načelno, vjerujem u raznolikost i jednostavno mi ne stigne često na stol npr. kao varivo. Dovoljni su mi miso, shoyu i tamari.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 10:44   #23
Jos jedan post o sigurnosti soje, iz pera Jacka Norrisa:
http://jacknorrisrd.com/?p=1778
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:56   #24
Sojini izoflavoni nisu isto sto i estrogen:
http://www.theveganrd.com/2011/08/so...-estrogen.html
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 20:05   #25
Tko zna gdje ima za kupiti prosa u zrnu?Treba mi kao zamjena za rižu i za pravljenje brašna za kruh.Ima li neka stranica gdje se može naručiti?
Makar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 20:14   #26
Mislim da DM drzi Alnaturin proso.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 00:04   #27
Quote:
Makar kaže: Pogledaj post
Tko zna gdje ima za kupiti prosa u zrnu?Treba mi kao zamjena za rižu i za pravljenje brašna za kruh.Ima li neka stranica gdje se može naručiti?
Kako misliš u zrnu?
U izvornom obliku ima tvrdu ovojnicu koja se mora oljuštiti prije upotrebe. Obično se prodaje oljušteni proso. A imaš ga kupiti gotovo svuda.
LillyVanilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 08:37   #28
Quote:
LillyVanilly kaže: Pogledaj post
Kako misliš u zrnu?
U izvornom obliku ima tvrdu ovojnicu koja se mora oljuštiti prije upotrebe. Obično se prodaje oljušteni proso. A imaš ga kupiti gotovo svuda.
Kupila sam oljušteni-to je ono žuto,zar ne?Buni me što su mi rekli da od njega mogu kuhat npr.rižoto,ali ga prije treba namočiti,a ovo mi baš ne djeluje kao namirnica za rižoto,već sam pretpostavila da trebaju biti zrna kao npr.ječam i sl.Nisam do sada imala iskustva s prosom pa zato pitam.
Makar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 23:36   #29
Talking

Quote:
Makar kaže: Pogledaj post
Kupila sam oljušteni-to je ono žuto,zar ne?Buni me što su mi rekli da od njega mogu kuhat npr.rižoto,ali ga prije treba namočiti,a ovo mi baš ne djeluje kao namirnica za rižoto,već sam pretpostavila da trebaju biti zrna kao npr.ječam i sl.Nisam do sada imala iskustva s prosom pa zato pitam.
Da, to su one žute male kuglice. Do sad još nisam čula da ga treba namočiti. Obično se moči riža, ječam... Proso se opere i kuha ili se prije kuhanja kratko proprži na suhoj tavi dok malo zamiriši, naravno uz miješanje.

Proso baš i nije za rižoto. Obično se kuha samo ili s nekim povrćem, npr. s karfiolom, bundevom..., od prosa možeš praviti knedle, ako ti ostane od obroka možeš napraviti peciva, popečke.... Dobro je i u kolačima, kao zamjena za biskvit itd.
LillyVanilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 08:25   #30
Ja proso najčešće jedem sirov - dodam ga u zobne pahuljice ujutro, pa lijepo hruska.
A najbolji mi je u kolačima.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 19:39   #31
Quote:
Makar kaže: Pogledaj post
Kupila sam oljušteni-to je ono žuto,zar ne?Buni me što su mi rekli da od njega mogu kuhat npr.rižoto,ali ga prije treba namočiti,a ovo mi baš ne djeluje kao namirnica za rižoto,već sam pretpostavila da trebaju biti zrna kao npr.ječam i sl.Nisam do sada imala iskustva s prosom pa zato pitam.
Ma možeš i rižoto, sort of... Izdinstaš prvo ono što želiš staviti unutra, podliješ vodom, začiniš i dodaš proso, te kasnije vode po potrebi/želji. Ja ga nekad malo raskuham da bude kompaktnija smjesa. Naravno, možeš sve i odvojeno pripremiti pa na kraju pomiješati.

Ima još jedna fantastična stvar s prosom koju radim za doručak kad je vani hladno, a ja ne moram nigdje...
Stavim proso kuhati i tik prije no što je gotov (dok ima još malo tekućine unutra), dodam grožđice, pržene lješnjake, kakao i cimet.
Uz šalicu turske/crnog čaja, neprocjenjivo.
aelys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:34   #32
ako nekoga zanima nešto..zbog čega postavlja pitanja na forumu a dostupan mu je net i sve moguće informacije.

Protiv soje ali ove današnje, pune pesticida ili još gore GMO.

http://www.guardian.co.uk/science/20...th?INTCMP=SRCH

http://www.guardian.co.uk/world/2000...nk?INTCMP=SRCH

http://www.guardian.co.uk/theobserve...e6?INTCMP=SRCH

http://www.vegsource.com/articles2/h...y_products.htm

http://www.zeusinfoservice.com/Reports/Soy.html

ovo je samo dio...ima toga još.

ovo istraživanje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524224

je plaćeno od ovih:Copyright (c) 2010 American Society for Reproductive Medicine. Published by Elsevier Inc. All rights reserved.

I pustite japance, oni jedu fermentiranu soju i njihova prehrana je potpuno drugačija od bilo čije...kad biste jeli kao i oni sigurno biste bili i zdravi kao oni.

@Patienta.... tebe nitko ne proziva kao vegana ili vegetarijanca i ne provocira tvojim načinom prehrane, to je tvoj izbor pa te molim ostavi se Paleo prehrane.

Kad smo već kod toga..junk food je junk pa bio veganski ili ne.

Ajde objasni ljudima kojim kemikalijama ili postupcima se npr. tretira soja da bi se iz nje dobilo mlijeko i kako to može biti zdravo?

ja svoju hranu sama uzgajam ili kupujem od provjerenih dobavljača i dobro znam što jedem..u mojoj prehrani nema nikakvih kemijskih dodataka, tretiranja pesticidima, umjetnim gnojivima.

Kad biste mogli pronaći bilo koju žitaricu čistu iz prirode i samljeti je za kruh hladnim postupkom (kao nekad naši stari, ispod kamena) to bi bilo odlično ali ove danas nemaju veze sa zdravim žitaricama.
.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:06   #33
Quote:
bigmamma kaže: Pogledaj post
ovo istraživanje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524224

je plaćeno od ovih:Copyright (c) 2010 American Society for Reproductive Medicine. Published by Elsevier Inc. All rights reserved.
Joooooj.

To sto si navela nema nikakve veze sa tim ko je platio istrazivanje. To je samo publisher, koji autorima nije platio nista (cak je moguce da je i obrnuto, da su autori platili publication fees, mada ih Elsevier obicno nema osim ako nije u pitanju color printing). Ako te bas zanima deklaracija conflict of interest iz tog rada, evo je:
"J.H.-R while a doctoral student at the University of Minnesota received some minor funding from the Soy Nutrition Institute for work on this manuscript. G.V. has nothing to disclose. S.J.D. has nothing to disclose. W.R.P. has nothing to disclose. M.S.K. occasionally consults for the Solae Company. M.J.M. regularly consults for companies in the soy food industry."

Naravno da treba pogledati declarations of conflict of interest, ali to nuzno ne znaci da rezultati nisu pouzdani, posebno ako je u pitanju meta-analysis ili systematic review (sto je statisticka analiza podataka grupe prethodnih studija). I treba uzeti u obzir tendenciju da je puno istrazivanja industry funded, i da se na to gleda kao pozeljan model finansiranja istrazivanja (nazalost) posto onda goverment agencies potrose manje.

A sto se tice studija, evo npr. jedne zanimljive:

Nutrition Research Reviews (2010), 23, 65–134
"New hypotheses for the health-protective mechanisms
of whole-grain cereals: what is beyond fibre? "

Po ovome, phytic acid je antioxidant, prevents formation of carcinogens, interferes with the formation of ADP-Fe-oxygen complexes that initiate lipid peroxidation, i tako dalje.

I da ne bi pocela sa kojekavim teorijama zavere, evo ti deklaracija iz tog rada:
"There are no conflicts of interest and the present review
received no specific grant from any funding agency in the
public, commercial or not-for-profit sectors."


Ne bi me zacudilo da se za phytic acid koja je trenutno "bad guy" ispostavi da to i nije bas tako crno-belo, slicno kao sto je bila panika oko zumanaca i kolesterola, i tome slicno. Ili recimo totalno izbegavanje sunca pa se javi vit. D deficiency. LJudi izgleda puno stvari toliko pojednostavljene da postanu netacne, A is bad, B is good pa kad totalno izbegavas A i preteras sa B dobijes neki sasvim drugi problem.
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 19:01   #34
mislila sam na njih:
American Society for Reproductive Medicine no nevažno, ionako su sva istraživanja plaćena..ne bitno..


evo još malo info:

http://www.westonaprice.org/soy-alert

ovdje imate i studije (koje je isto vjerovatno netko platio)

http://blog.wholesoystory.com/

najbolje bi bilo da potražite, proučite i sami nešto zaključite...i odlučite što ćete jesti.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 23:47   #35
American Society for Reproductive Medicine nije finansirao studiju. Svaki rad mora jasno da pokaze grant information (inace se ne racuna kad moraju podneti report da opravdaju kako su potrosili novac) i radovi koji imaju bilo kakve veze sa medicinom moraju imati Statement of conflict of interest gde navode bilo kakav izvor finansiranja ili druge faktore koji bi mogli rezultirati in bias. I nije nevazno, mogla bi nauciti nesto o znanstvenim publikacijama, ne bi ti skodilo.

Weston Price foundation nije pouzdan izvor informacija, i ako bas hoces citati blogove umesto studija evo npr:
http://honestnutrition.blogspot.com/...ng-on-soy.html

I potpuno je u pravu, kad pogledas ono sto su naveli pod FDA database ima gomila toga sto nema veze sa sojom.

Takodje kad pogledas originale onda ti bude jasno koliko je Weston A Price foundation biased garbage. Evo ti primera:

Weston A Price foundation:
"Strom BL and others. Exposure to soy-based formula in infancy and endocrinological and reproductive outcomes in young adulthood. JAMA 2001 Nov 21;286(19):2402-3. Although reported in the media as a vindication of soy infant formula, the study actually found that soy-fed infants had more reproductive problems and more asthma as adults."

I koji su to strasni reproduktivni problemi:
"Duration of menstruation requiring pads or tampons was slightly longer in the participants fed soy formula (adjusted mean difference, 0.37 days; 95% CI, 0.06-0.68) (P = .02), although without heavier bleeding (Table 3). Discomfort with menstrual period was also borderline significantly more common among subjects fed soy formula (unadjusted RR, 1.77; 95% CI, 1.04-3.00 for extreme vs none or mild discomfort) (P = .04), but cramps with menses was not significantly different (Table 3)."

Da li bi nazvala reproduktivnim problemom trajanje menstruaciju u proseku duze za 6 sati? Da li ti se to cini kao objektivna izjava? Discomfort nije jasno definisan, i ima ogromni confidence interval, a razlike u bolovima nema. Nikakve razlike nema u puno bitnijim faktorima, a puno njih je uzeto u obzir.

Sto se astme tice, evo ti:
"The only other differences between the study groups were in use of asthma or allergy drugs (soy greater than cow milk, P = .08 for men but P = .047 for women) and a tendency for sedentary activities (P = .77 for men but P = .05 for women)."

P value je na gornjoj granici i to samo za zene, za muskarce nije statistically significant, sto najverovatnije znaci da je cista slucajnost (posledica toga da uzorak ne mora nuzno biti reprezentativna mera populacije).

Evo ti sto se tice funding:
"Funding/Support: This work was sponsored by National Institutes of Health contract N01-HD-8-3279 and a grant from the Infant Formula Council (now the International Formula Council)." NIH je unbiased, government funding grant.

"Financial Disclosure: The Fomon Infant Nutrition Unit receives research grants from and conducts clinical trials funded by Ross Products Division, Nestle, and Mead Johnson Nutritionals. Dr Ziegler has received honoraria for speaking from the same companies, mostly in continuing education settings."

INace skoro sve sto mozes naci u WEston A Price foundation sadrzi ili preterivanje kao ovo gore, ili krajnje selektivno citiranje, npr. citiranje jedne studije protiv soje i necitiranje puno kassnijih studija sa suprotnim zakljuckom.
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 13:14   #36
Vrlo dobro sam proučio argumente sa jedne i druge strane.Zaključak je da soju ne želim više okusit.Postoje silni lobiji koji po svaku cijenu žele zadržat tu industriju soje.Sa druge strane tu nije neka industrija mesa i mesnih proizvoda kojoj smeta soja,to su ipak uglavnom oštećeni potrošaći.Ulomak iz knjige:

Najpotresnije su priče majki čija djeca pate od uobičajenih simptoma koje im je prouzročila soja, a daleko najgore je svjedočanstvo šokirane majke koja je opisala tragično djetinjstvo svog sina. Ona je tijekom trudnoće pila velike količine sojinog mlijeka, ne znajući da pritom truje svog sina ženskim hormonima. Kasnije, obzirom na to da joj je estrogen oštetio reproduktivni sustav, nije mogla dojiti dječaka pa je on iz pripravka sojinog mlijeka za dojenčad koji joj je preporučila njezina liječnica dobio dodatni estrogen (svaki dan u količini koja je identična pet tableta za kontracepciju). Spolni organi njezina sina nisu se razvili ali njegove dojke jesu, pa je odbijao ići u školu dok mu nije učinjena obostrana mastektomija. Ne znajući što je uzrok zdravstvenih problema, ova je obitelj nastavila piti sojino mlijeko; sada, u dobi od 21 godine, njezin sin mora otići na još jednu obostranu mastektomiju ali nemaju dovoljno novaca za taj zahvat.

Ovo je jedno u nizu loših iskustava konzumacije soje,vode se brojne sudske tužbe,ali lobi sojinih proizvoda je prejak i moćan da tako padne.Da neispadne da zagovoram samo jednu stranu evo mala debata: http://www.centar-angel.hr/HR/Soja.php .Zagovaratelji sojinih proizvoda na neka pitanja odgovarali su "nema dovoljno dokaza",ali o protudokazima na nekim pitanjima se negovori.Zagovaratelj soje Roberts u ovoj debati veli da je potrebno neutralizirat fitinsku kiselinu drugom hranom,i da hrana sa sojinim formulama nije prikladna za djecu.Da zbog aluminija u soji treba imat zdrave bubrege i na kraju da netreba jest previše soje i da postoje neki stvarni rizici,ali i da za neke druge namirnice isto to vrijedi.To je sve ipak bio primoran priznat ovaj zagovaratelj sojinih proizvoda.__________
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 00:50   #37
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Sojini izoflavoni nisu isto sto i estrogen:
http://www.theveganrd.com/2011/08/so...-estrogen.html
Prema opisu na datoj stranici izoflavon može se ponašat isto kao i estrogen,može bit i bez efekata,a može bit i kao anti estrogen.Valjda kako kod koga.Vjerojatno u stvari i nema neke bitne razlike kao kod pravog estrogena,samo plaćene pro soja studije to nastoje prikazat svjetlije nego što je.
Soja je popularna među katoličkim popovima koji su pod celibatom,navodno tvrde da zaista vrlo uspješno uništava libido,što se poklapa i sa istraživanjima.Toliko o tome da estrogen u soji slab,bezazlen i da je velika razlika između pravog estrogena.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 10:28   #38
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Soja je popularna među katoličkim popovima koji su pod celibatom,navodno tvrde da zaista vrlo uspješno uništava libido,što se poklapa i sa istraživanjima.Toliko o tome da estrogen u soji slab,bezazlen i da je velika razlika između pravog estrogena.
Da li imas nesto konkretno reci o soji, ili je sve samo rekla-kazala i prazne price?
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 12:43   #39
Quote:
alek kaže: Pogledaj post
Da li imas nesto konkretno reci o soji, ili je sve samo rekla-kazala i prazne price?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21353476

evo link istraživanja,za one koji neznaju engleski,pokusni kunić je bio mladić od 19godina koji je bio vegan i jeo velike količine soje i sojin prizvoda,hormoni su mu bili poremećeni i patio je od poremećaja erekcije,tada je prestao jest soju i nakon godinu dana sve se vratilo na normalu,nakon prestanka konstantno su vršena mjerenja na njemu iduće dve godine.Bilo je potrebno godinu dana da se sve normalizira,a konstantno je kroz to vrijeme bilježen napredak.

Ono što se neuklapa sa tim istraživanjem je istraživanja koje je linkovala patientia http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524224 ,međutim u ovom istraživanju se navodi "ako muškarac konzumira sojin obrok,izoflavon,ili sojin protein",sad dali to znači da je muškarcima koji nisu vegani dat nekakav obrok soje pa su vršena mjerenja?Za pretpostavit je ako je potrebno godinu dana da se stvari vrate na normalu po prestanku uzimanja sojinih proizvoda,da je pri početku konstantnog uzimanja sojinih proizvoda potrebno i neko dulje vrijeme od najmanje koji mjesec da se počnu primjećivat značajnije promjene.Problem je što se istraživanja ovisno o potrebama njihovih plaćenika mogu izvuć iz konteksta,mogu se prilagodit uvijeti sa željenim rezultatima,jer uvijek se nakraju čita zaključak istraživanja,a uvjete pod kojima je rađeno,koje su često krcate stručnim medicinskim izrazima se uglavnom ni ne čita,jer je malo toga i razumljivo za ljude koji nisu medicinske struke.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 13:34   #40
1. U pitanju je case study, znaci najmanji moguci level of evidence.

2. Iz navedene case study: "A difference between this case and previous studies is the amount of isoflavone intake. A literature review recently published included nine studies with 252 subjects [16]. The highest exposure level in any of these subjects was 139 mg/d, whereas our patient consumed soy products that equalled 360 mg of isoflavones per day. "

Znaci problem je u kolicini. Preterana kolicina vode te moze ubiti, sve je u dozi. A sto se tice kolicine, meni je iskreno receno neverovatno koliko je taj zderao, ovde ima tabela sadrzaja isoflavones za razne soy foods, pa vidi koliko treba pozderati da bi se unelo toliko po danu.

http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcom...v/isfl_tbl.pdf

3. Ako hoces pouzdanije informacije, gledaj systematic reviews ili meta-analyses, ne case study reports.

Takodje, ako te toliko strah isoflavones, da li te brinu pesticidi, flame retyardants, plastika?
alek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.