Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2003., 12:39   #41
ekološka ili organska poljoprivreda

Winona, razumijem te ja, ali hoću ti reć da seljak koji se bavi organskom poljoprivredom mora biti dobro u to upućen i zaista zainteresiran, jer je to mnogo teže nego uzgajati konvencionalno s pesticidima. Najlakše ti je slušat konvencionalne agronome i sve redom preventivno špricat. A biovrtlar ti sprječava pojavu bolesti i štetnika raznovrsnim metodama uzgoja. A što se tiče koristi normalno da seljak uzgaja zato da proda, ali mislim da pretjeruju u cijenama. Reci mi je li to skuplje u Njemačkoj nego ostalo povrće i voće?
U Njemačkoj seljaci već dosta dugo uzgajaju povrće i ostalo na biološki način, a kod nas ti se time još uvijek najviše zanimaju entuzijasti i zaljubljenici u vrtlarenje. Naši seljaci su prošli teško razdoblje socijalizma, a vaši su za to vrijeme učili i napredovali.
A što se tiče antibebi pilula, njihov učinak me odavno već uopće ne zabrinjava.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 13:51   #42
Imali roditelji ogroman vinograd i vocnjak, znam kak je uzgajati bez pesticida, znaci nije lako i zahtjeva vise truda pa je logicno takvo ovce i povrce skuplje.

Svuda u svijetu pa i u Njemackoj.
Ovdje ima dosta bio ducana ( frendica mi posjeduje jedan pa znam dosta i internih informacija ) uglavnom svog dobavljaca farmera posjecujem sama i on to radi od srca ali ne tvrdila da svi tako rade.

Jest skupo, ali tebi je jos uvijek ostavljen izbor ; kupiti ili ne.

Pilule su bile samo primjer, mogla sam napisati i sivanje haljine, kupnja kolaca u slasticarni, zamisli primjer po zelji
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 14:06   #43
na istoj smo strani

Winona, za pilule se šalim, ja sam ti malo starija, pa mi više ne trebaju.
A kad je vrt u pitanju tu se posve slažemo, moj djed je bio seljak, ne u pogrdnom nego u vrlo plemenitom smislu, i ne stidim se što je moja baka nosila sir na plac, mnoge i danas nose. I ja imam mali vrt u kojem nastojim tako uzgajati povrće. Samo me muči zašto je takva hrana skuplja. Kad bi bila jeftinija mnogi bi se ljudi hranili zdravije i ne bi jeli one otrove bljutave iz staklenika. I znaš što još? Djeca više ne znaju kad je vrijeme za jesti pojedino povrće i voće, kad ono prirodno dozrijeva, kad na placu stalno imaš svega. A bog zna otuda i kakvo? Zar nije to problem ? Ta vražja globalizacija. Hoću znati što jedem i otkuda je. Pitam prodavačicu, ona pojma nema da je nešto iz Južnoafričke republike dovezeno avionom.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 14:21   #44
dvojim da bi se ljudi zdravije hranili. Ima ih toliko koji voce i povrce smatraju misaonom imenicom i prehranjuju se mahom po pizzerijama i raznim fast food-evima ( mladi pogotovo )

Za organsko voce nemaju ali imaju za cigarete Eto ja takve stvari ne razumijem. ( bilo nedavno na teveu-u kao pod kojim uvjetima bi kupovali organsko, presretali ljude po cesti, mlada cura pusi ko cifut ali joj je voce preskupo )

Mene ne smeta siroka ponuda, to ne znaci da je sve spricano nego da se danas avionom dobije sve u roku par sati. Velik dio Lufthansine love potjece bas iz dobave voca i povrca iz svih krajeva svijeta.

Ovdje svejedno nema jagoda zimi kao ni lubenica i slicno, osjeti se ipak da su sezonski orjentirani.

A ovo za prodavacicu vjerujem no to nazalost ne stoji do nje nego do cijele organizacije u ducanu - njoj valjda nitko nije rekao a za te male pare nebu isla sama sefa pitati
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 14:44   #45
ne samo cigarete

Winona, točno tako, imaju za cigarete, i ne samo za cigarete nego i za konjak i drogu, a djeci voće ne kupuju. Na žalost kod nas ti sva djeca nemaju svaki dan ni čašu mlijeka. Ali za čikanje, kavurinu i pijaču mora biti. Čak i dječji doplatak i invalidnine rastepu, (naravno ne svi) umjesto da djeci kupe mlijeko i voće.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:02.