Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2007., 12:57   #61
Quote:
tikvatikvica kaže: Pogledaj post
ako te smijem pitat, jesi ti odmah odlučila ili si razmišljala o prezimenima? još ne znam da li bi ostavila samo svoje ili dodala i njegovo?
Odmah sam odlučila, o tome nikad nije bilo rasprave Ja se tako zovem cijeli svoj život i nema šanse da se toga odreknem. Ja sam inače za ravnopravnost, al u slučaju prezimena to nije baš moguće, jer bi prapraunuci imali milijun prezimena Eto ,to je neki moj mali kompromis između mojih želja, razmišljanja, i tradicije, i baš mi je super eh, i svi me podržavaju u tom, i dragi naravno
Orphea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 13:06   #62
Quote:
Orphea kaže: Pogledaj post
Odmah sam odlučila, o tome nikad nije bilo rasprave Ja se tako zovem cijeli svoj život i nema šanse da se toga odreknem. Ja sam inače za ravnopravnost, al u slučaju prezimena to nije baš moguće, jer bi prapraunuci imali milijun prezimena Eto ,to je neki moj mali kompromis između mojih želja, razmišljanja, i tradicije, i baš mi je super eh, i svi me podržavaju u tom, i dragi naravno
mene muči to kaj mi je i ime i prezime dugo, a njegovo je, osim kaj je dugačko, još i strano! kak ću to sve potpisat?! Pogotovo kad peglam kartice
tikvatikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 13:16   #63
Quote:
tikvatikvica kaže: Pogledaj post
mene muči to kaj mi je i ime i prezime dugo, a njegovo je, osim kaj je dugačko, još i strano! kak ću to sve potpisat?! Pogotovo kad peglam kartice
Moje ime kratko i oba prezimena dosta kratka Eh znam, to je problem, potpuno isti je imala jedna moja prijateljica, duga oba, a njegovo strano. A i ja, jako mi se sviđaju dva imena za curicu zajedno, a opet ako jednog dana zadrži svoje prezime... Ne znam, probaj neko vrijeme kad god se sjetiš na komad papira potpisivati se tako i izgovarati to da vidiš hoće ti "leći" Tako je prijateljica radila, navikla se i zadržala oba
Orphea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 13:18   #64
Quote:
Orphea kaže: Pogledaj post
Moje ime kratko i oba prezimena dosta kratka Eh znam, to je problem, potpuno isti je imala jedna moja prijateljica, duga oba, a njegovo strano. A i ja, jako mi se sviđaju dva imena za curicu zajedno, a opet ako jednog dana zadrži svoje prezime... Ne znam, probaj neko vrijeme kad god se sjetiš na komad papira potpisivati se tako i izgovarati to da vidiš hoće ti "leći" Tako je prijateljica radila, navikla se i zadržala oba
Hehe, ne mogu vjerovat, tak i ja razmišljam o dva imena za curicu , ali kod nas nije uobičajeno, a i imena nisu uobičajena, pa još njegovo strano prezime .
ali nije ni to loše, kad uđemo u EU manje problema
tikvatikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 11:59   #65
Dokumenti

Evo u petak smo bili kod maticara srediti dokumentaciju za crkvu i tamo sam rekla da mijenjam svoje prezime u potpunosti sto znaci da uzimam njegovo prezime. E sad zanima me jel potoji neki zakonski rok u kojemu ja moram promijeniti dokumente, npr osobna, putovnica (oni koji su najbitniji) do vozacke, radne knjizice i sl.?
mala_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 12:54   #66
Quote:
mala_1 kaže: Pogledaj post
Evo u petak smo bili kod maticara srediti dokumentaciju za crkvu i tamo sam rekla da mijenjam svoje prezime u potpunosti sto znaci da uzimam njegovo prezime. E sad zanima me jel potoji neki zakonski rok u kojemu ja moram promijeniti dokumente, npr osobna, putovnica (oni koji su najbitniji) do vozacke, radne knjizice i sl.?
6 mjeseci
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:03   #67
a sta ako ja ostavljam samo svoje prezime? Onda ne moram nista mijenjati?
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:06   #68
eee, čitala sam da se može staviti prvo novo, a onda staro prezime..
je li to koja od vas napravila?
mimimimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:21   #69
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
a sta ako ja ostavljam samo svoje prezime? Onda ne moram nista mijenjati?
pa ako ne mjenjaš adresu, nemoraš ništa mjenjati
Kitty Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:25   #70
Quote:
mimimimi kaže: Pogledaj post
eee, čitala sam da se može staviti prvo novo, a onda staro prezime..
je li to koja od vas napravila?
možeš i tak, ali većina ima prvo staro, a onda novo zbog redosljeda (do sad si imala svoje, a sad dodaješ muževo). ako je prvo muževo, pa tvoje većina će ljudi mislit da je prvo tvoje, što znači da ćeš morat objašnjavat koje je koje... Uf, valjda si me skužila
Kitty Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:27   #71
ma naravno..to je i meni kamen spoticanja...
ali, ja bih njegovo prvo
mimimimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:36   #72
onda ti preporučam da napraviš kak tebi paše, ionako ćeš ti nosit to prezime
mene još uvijek uvjeravaju, pazi sad, moji starci, da bi trebala dodat muževo. al ja ću samo svoje Nije mi ugodno kad isprobavam potpisat, napisat i izgovorit svoje ime i prezime + njegovo. jednostavno ne zvuče dobro zajedno i predugačko je. razgovarala sam i s friško udanim curama i sve su mi rekle isto "napravi kak je tebi najbolje, ipak će to duuugo vremena biti tvoje prezime". daklem, napravi po svom, a ne kak ti okolina kaže
Kitty Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:38   #73
ma dobro..sjest će mi to već nekako..znat ću kako napraviti...

jedini konkretan razlog zašto bih uzela (i) njegovo jesu djeca... (i zato što to na neki način označava zajednicu nas dvoje..)..ali potpuno kužim da nekome to ne paše...

istina..treba napraviti po feelingu!
mimimimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 17:15   #74
Ja sam uz svoje nadopisala njegovo i o tome nije bilo rasprave.
Ni na tren mi nije palo na pamet odbaciti prezime koje je moje i koje sam 25 godina nosila, koje je moj identitet
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 15:24   #75
A molim vas recite mi koliko kosta promjena prezimena ili imena, zna li netko koliko treba to platiti
__________________
ask the dust
nortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 09:39   #76
Quote:
mimimimi kaže: Pogledaj post
ma dobro..sjest će mi to već nekako..znat ću kako napraviti...

jedini konkretan razlog zašto bih uzela (i) njegovo jesu djeca... (i zato što to na neki način označava zajednicu nas dvoje..)..ali potpuno kužim da nekome to ne paše...

istina..treba napraviti po feelingu!
Off topic:
Ako ja zadržim svoje i on svoje, ili ako ja svojemu dodam njegovo, naša djeca opet imaju samo njegovo. Zašto? Ona su naša, a ne samo njegova. Ako naša djeca imaju samo njegovo, mogu i ja imati samo njegovo

On topic:
Nemam još sa time iskustva, trebat će i meni uskoro... s druge strane, već dugo ne živim na jednoj adresi, a još sam uvijek tamo prijavljena, pa...
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 11:40   #77
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
Ja sam uz svoje nadopisala njegovo i o tome nije bilo rasprave.
Ni na tren mi nije palo na pamet odbaciti prezime koje je moje i koje sam 25 godina nosila, koje je moj identitet
Upravo se slažem s ovim i u potpunosti potpisujem, s tim da sam rekla da će djeca imati samo njegovo jer on neće dodavati moje, i to mi je sasvim normalno. 31 godinu sam nosila svoje prezime pa ću i idućih trideset ga nosit, nekako mi se teško odreči.

Sjećam se da mi je jedna frendica pričala da je ona pitala kod matičara da li se može predomisliti jer je ona uzela muževo prezime i rekla joj je ženska kad god se ona sjeti može doći i vratiti svoje uz muževo. Znači da nema problema, možeš se i kasnije predomisliti.
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 11:44   #78
Quote:
nortal kaže: Pogledaj post
A molim vas recite mi koliko kosta promjena prezimena ili imena, zna li netko koliko treba to platiti
Ne znam dal se to uopće išta plaća, takse se plačaju kad ti izdaju vjenčani list i sl. stvari, ali samo promjena prezimena za to ne znam. I naravno kad mjenjaš dokumente to sve uredovno plačaš, to sigurno i znaš...

Mojoj sestri je rekla ženska u policiji da bi ju mogli i zezati ako ju zaustave jer nije odmah mijenjala vozačku, ostale dokumente je, ali joj je vozačka par mjeseci kasnije izlazila pa joj se nije isplatilo dvaput plačati. Znači sve zavisi na kojeg stričeka policajca naletiš
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 12:27   #79
prvo, malo mi je bedasto ovo kad netko kaže da je toliko i toliko nosio svoje prezime i da je ono dio identiteta...u biti, nije blesavo al mi je smiješno jer..mislim, pa zar se osoba promijeni kad promijeni dio imena? ja uzimam njegovo, ne radi neke tradicije niti radi ne znam čega posebnog, ajde možda ko jedini razlog je da mi već na živce ide kad u uk moram svima slovkat svoje a da ih stavim skupa nikako se ne slažu.
al to s identitetom mi je nejasno i valjda će tako zauvijek biti. ja ću uvijek biti ista ja iz te i te obitelji koju svi u mom kraju znaju i po tome će me uvijek i znati bez obzira kako ću se zvat kasnije. moja obitelj ima i nadimak (puno ljudi ima isto prezime u gradu al nas znaju po nadimku koji potječe još od mog pradjeda i dalje)

a što se dokumenata tiče, ja sam mislila nekako da se izvadak novih dokumenata tipa vozačka, osobna itd. plaća koliko bi platili da radiš novu inače ili ne?
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 12:36   #80
Quote:
kitty b kaže: Pogledaj post
prvo, malo mi je bedasto ovo kad netko kaže da je toliko i toliko nosio svoje prezime i da je ono dio identiteta...u biti, nije blesavo al mi je smiješno jer..mislim, pa zar se osoba promijeni kad promijeni dio imena?
A čuj, to ti je kako ko shvaća. Meni je promjena prezimena kao da promijenim osobno ime tj. first name, pa sad odjednom više nisam Brančika nego Francika, recimo To je moje ime i moje prezime i shvaćam ga dosta intimno, kao dio sebe. Jednako kao što je ime koje mi je mama izabrala, tako je i moje prezime dio mog nasljeđa, to sam ja - ono je dio mene i ja dio njega.

Netko to ne uzima toliko srcu, pa promijeni prezime. Sto ljudi sto ćudi, kak se kaže.
Ali kako god bilo, niti jedna od tih solucija mi nije smiješna, niti bedasta - svatko ima svoje vrijednosti i ljestvicu bitnosti.
A na nama ostalima je da poštujemo tuđe vrijednosti i tuđa shvaćanja stvari, a ne da im se smijemo jer su različite od naših.
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:16.