Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2003., 06:20   #41
Quote:
Maran Ata kaže:
U svakom slučaju, treba da razgovaraš sa sveštenikom RKC ili PC... možda oni znaju šta ti je činiti.

Srećno.
a sto ce ti to pametno reci svecenik. treba razgovarati s Bogom.

ti izgleda vjerujes u crkvu (instituciju) vise nego u Boga ( "... U JEDNU SVETU, SABORNU I APOSTOLSKU CRKVU..." ).

mozda ne bi bilo lose da prvo porazgovaras s Bogom. mozda on zna sto ti je ciniti.

sretno.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 10:14   #42
Quote:
Maran Ata kaže:
Nasilje nad verom drugih ljudi ? Šta ti misliš ? Da ću ja sa tobom da se zamlaćujem više od jednom ili dvaput ? Varaš se.
E hvala dragom Bogu da se nećeš samnom zmlaćivati (što god to bilo, sigurna sam da ne bi bilo dobro)!
Odmah mi je lakše! Mada ti ne vjerujem. Obično slični tebi ne odustaju ni nakon stotog puta.
Jel' to obećanje?

Quote:
Maran Ata kaže:
Sem toga, kad se govori o Bogu, Crkvi i veri, ne može se govoriti u množini, barem ne mogu oni koji su Hrišćani. Jer je pisano: Jedan Gospod, jedna vjera, jedno krštenje. (Efe. 4,5)
Milo moje, a gdje sam govorila o Bogu u množini?
A crkvi je više. I religija. Zar ne? A Bog je jedan. S više aspekata. Pa i u kršćanstvu. Trojedan, ne?

Quote:
Maran Ata kaže:
Mada, u tvom slučaju, ti reče da si krštena, a sada izgleda da si sledbenik neke od paganskih sekti Indije, ili se varam...
Ne trči pred rudo! Ne znaš čega sam sljedbenica, zar ne?

Quote:
Maran Ata kaže:
...bilo kako bilo, spominješ pagansku izmišljotinu – reinkarnaciju... A za takve je pisano: Jer nije moguće one koji su jednom prosvijetljeni, okusili dara nebeskoga, postali zajedničari Duha svetoga, I okusili dobre riječi Božije, i sile onoga svijeta, i otpali, Opet obnoviti na pokajanje, jer sami sebi nanovo raspinju i ruže sina Božijega. (Jev. 6,4-6)
Reinkarniramo se, vjerovao ti ili ne. A netko s tako "tvrdim" stavovima morat će to napraviti još dosta puta.
A da se oni koji su jednom prosvjetljeni ne inkarniraju, slažem se. Eto, složili smo se u nečemu!

Quote:
Maran Ata kaže:
U svakom slučaju, treba da razgovaraš sa sveštenikom RKC ili PC... možda oni znaju šta ti je činiti.
LOL Već trčim!

Quote:
Maran Ata kaže:
Srećno.
I tebi, od srca! I mir Gospodnji...
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 16:50   #43
Quote:
Maran Ata kaže:
Nije me bilo malo duže, pa idemo redom...

Simona:
-------------
Ne treba biti toliko isključiv. Svet nije crno-beli. Ako ti se prijatelj ili rođak venčava u nekoj drugoj «bogomolji», naravno da ćeš otići, ali ići sa svrhom učestvovanja u njihovim «bogosluženjima» nije prihvatljivo. Da, dugo vremena su jedni druge smatrali jereticima i šizmaticima. To je još uvek na snazi, a nekih pomeranja ima... dokle će to dogurati, ostaje da se vidi.

Manve:-------------
Anatema ima za cilj da tačno povuče granicu o tome ko jeste, a ko nije član Božje Crkve.

Iskrica:----------------
Protestantski ritual koji oni isto nazivaju je najobičnije bajanje, jer nemaju Apostolskog Prejemstva.
1. daj se dogovori sam sa sobom: je li obostrano anatema skinuta ili nije...
2. Aha, ali eto krštenje (i vjenčanje)...pa čak i "ispraćaj" pokojnika se ipak priznaje u drugoj "crkvi".
3. Kako nemaju?
Svima se prizna baš to, apostolsko naslijeđe u posvećivanju biskupa i svećenika.
Ili sad to više ne važi (puj pike!) od kad su vas izbacili iz Svjetskog saveza crkava?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 17:22   #44
anatema ima za cilj izopćiti članove crkve, ali u smislu zajednice ljudi na zemlji.
papa urban II. izopćio je, na primjer, svog političkog protivnika fridricha barbarossu. međutim, on to ne bi mogao napraviti da je car bio. recimo, musliman.
mozeš izopčiti samo krštenog čovjeka...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 17:23   #45
Zizi:
-----------------
Crkva je Telo Bozje kome je On glava. A kako glava ne moze bez tela, ni telo ne moze bez glave da zivi. Sem toga, svestenici Crkve su cuvari Bozjeg stada. Da ne govorim o tome da je Crkva tvrdjava i stup Istine... Sve ovo su ti citati Biblije. Ti ces vec znati da ih pronadjes tamo, zar ne ?

PS: Nema spasenja van Bozje Crkve. Kao sto ga nije ni van Nojeve barke.


Simona:
------------------
1. Pitanje anatema je nebitno. Ono sto jeste bitno je stanje doktrina. RKC ce morati da poradi na vracanju originalne vere i ukidanju teloskih novina koje su i dovele do raskola.

2. Pogresno si razumela.

3. Apostolsko Prejemstvo imaju jedino PC, RKC i Anglikanci (dobili od ovih ispred). Ostali su najobicniji bajari. Bas kao i citaci tarot karata ili bioenergeticari.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 17:31   #46
Aha, uvjerio se me: doktrine su Bogu bitne!




Ali ste Svjetski savez crkava ipak ipak priznali (unatoč "bajanju") dok vas nisu izbacili.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 17:39   #47
Pitanje "priznanja" te organizacije je politicke prirode, a nikako duhovne. Zapravo, rec je o clanstvu, a ne priznanju.

A ako su nas "izbacili", ja cu to da proslavim i okupim drustvo na piknik, jer mislim da se nikada nismo ni trebali uclanjivati...
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 20:27   #48
SSC?

PA SAM NASLOV SVE GOVORI.

GOSPOD JE OSNOVAO JEDNU CRKVU SVOJU, A TIME STO SMO PRIZNALI SSC, PRIZNALI SMO JEDINO DA NIJE GOSPODNJA!
PRAVDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 23:21   #49
Quote:
Kumari kaže:
Osjećaš li prisustvo Boga samo u crkvama?
Zašto misliš da nije prisutan u ostalim "tipovima" hramova Božjih? Ili ti nije neugodno u njih ući i šetati kao turist? Ne misliš li da time vrijeđaš vjerske osjećaje pripadnika tih zajednica? Ili ti može biti neugodno samo pred kršćanima?
Na ova pitanja ne mogu dati odgovor, jednostavno zato što nikad nisam imala prilike da se nađem ni u jednom drugom verskom objektu, sem hrišćanskom.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 23:23   #50
Iskrica, bit će mi drago onda čuti tvoje iskustvo nakon što se nađeš u prilici.
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 23:32   #51
Rado, ako se nađem u prilici.

Još bih volela odgovor na jedno pitanje (da ne otvaramo novu temu). Naime, bez ljutnje, ali ovo je prvenstveno upućeno pravoslavcima i katolicima. Kakva su pravila o međusobnom venčavanju katolika i pravoslavaca? Da li se mora preuzeti vera jednog od supružnika, ili svako može ostati u svojoj veri, pa opet da supružnici budu venčani u crkvi? Da li se u obe crkve priznaje (možda je malo nezgodan izraz) krštenje u onoj drugoj crkvi? Da li kumovi moraju da budu kršteni? Hvala na odgovorima.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 00:14   #52
Quote:
iskrica kaže:
Kakva su pravila o međusobnom venčavanju katolika i pravoslavaca? Da li se mora preuzeti vera jednog od supružnika, ili svako može ostati u svojoj veri, pa opet da supružnici budu venčani u crkvi? Da li se u obe crkve priznaje (možda je malo nezgodan izraz) krštenje u onoj drugoj crkvi? Da li kumovi moraju da budu kršteni? Hvala na odgovorima.
Priznaje se krštenje i vjenčanje u drugoj crkvi i može se ostati u svojoj vjeri. Sve to podrazumijeva i neke "birokratske" procedure,
što pretpostavljam ovisi u kojoj (čijoj) crkvi će se održati vjenčanje.

Sve se to može nakon uzajamnog skidanja anatema 1965.g.
Samo to obje crkve baš nerado reklamiraju, naročito od kad imaju punu slobodu javnog djelovanja.

Kumovi moraju biti kršćani, što znači moraju imati sve "propisane" sakramente (ili kako se već to zove u pravoslavlju) kao i oni kojima kumuju.

Znam iz vlastitog iskustva. Naime, katolički svećenik je odbio moje kumstvo na krštenju jer nisam bila crkveno vjenčana, a na moje izmotavanje da mi je muž Srbin...odgovor je bio: mogli ste se vjenčati u pravoslavnoj crkvi. To se priznaje. Nema više tih zapreka.

Ha, to je bilo 1967.g! Tad smo otišli prijaviti moje kumstvo u drugu crkvu (drugom svećeniku), gdje sam lijepo rekla da nisam vjenčana (crkva i tako građanski brak tretira kao konkubinat!) ...i bila krsna kuma.

Danas ne bih tako lako prošla, jer bi me tražili i potvrdu da sam i krštena i krizmana...tj da sam ispravan vjernik, jer kumstvo po defaultu podrazumijeva odgovornost za kumče u slučaju da se roditeljima nešto desi. Ja se te odgovornosti itekako držim. To mi je jedino kumče i bio je poseban razlog da sam se prihvatila kumstva, jer tada nisam bila uopće vjernik!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 00:40   #53
Hvala, Simona.
Tako sam nekako i ja mislila.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 02:16   #54
Ja ću da dodam iskustvo sa jednog venčanja kome sam prisustvovao...

Naime, ona je Italijanka, a on Srbin, i u to vreme nije bio ni kršten. Kada su otišli kod Pravoslavnog sveštenika, on je rekao da se on mora prvo krstiti, ali opet moraju da čekaju da prođe Božićni post, jer se tada ne vrše venčanja.

Onda oni odu u RKC i tamo je sve moglo bey ikakvih "prepravki" i čekanja. Tako da se on venčao nekršten.

Sad se pitam, kako to ? Ali, živa istina... Bio... To je bilo u Kanadi. Možda zato.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 17:31   #55
Mogao se vjenčati nekršten i mogao je biti bilo koje druge nekršćanske vjere! U tom slučaju on se obavezuje poštivati njene
vjerske obaveze, ali na nju se odnose svi ostali crkveni kanoni.

Pa tako, u slučaju rastave braka ona se više ne može vjenčati u crkvi...

To je jedna od crkvenih olakšica za koju se mora dobiti biskupsko odobrenje, da se smanji mogućnost zloupotrebe.
Tu olakšicu je naprosto diktirao život, recimo tamo gdje je premala "kolonija" vjernika, ali i kršćanski nauk o ljubavi. Čini se da su takvu olakšicu "diktirali" i katolički misionari...

Očito katolička za razliku od pravoslavne ima više prakse i iskustva s misionarenjem...

Inače, katolička crkva priznaje osobnu savjest, pa u tom sklopu priznaje jednom nevjerniku da može poštovati vjerske osjećaje svog partnera.Vjerojatno se i zato onaj tvoj mogao vjenčati bez formalnog i u tom smislu lažnog prihvaćanja vjere i krštenja.

Meni je prirodno i normalno da je pravoslavni sveštenik uslovio bar jednog pravoslavnog vjernika!
To ona Talijanka nije bila i ne znam kako je Srbinu uopće palo na pamet da bi se mogao vjenčati u "svojoj" crkvi kojoj ni po čemu nije pripadao!
Čini se da to dolazi od poistovjećivanja vjere i nacije!

To bez ikakvih "prepravki" i čekanja...je malo zlobe s tvoje strane...kao katolicima dogorjelo pa sve prihvaćaju, a jedino pravoslavci drže do kanona svoje vjere...

Prava crkva okrenuta je čovjeku i vodi računa o životnim okolnostima i ne znači da su zbog trenutne olakšice zanemareni postulati vjere, dapače!

A koliko znam...zapovjedni Božićni post i ne postoji u RKC.

Nikakve veze to nema s Kanadom, pa zna se...od kuda dolaze kanoni rimokatoličke crkve.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 18:29   #56
O Simona... Simona...

Quote:
Prava crkva okrenuta je čovjeku i vodi računa o životnim okolnostima i ne znači da su zbog trenutne olakšice zanemareni postulati vjere, dapače!

A koliko znam...zapovjedni Božićni post i ne postoji u RKC.

Vidis li ti gde vodi to "vodjenje racuna o okolnostima" ? Popusti malo ovde, malo onde, narod sve razmazeniji, nece da posti, nece ovo, nece ono, hoce da sedi za vreme sluzbe, hoce meke podmetace za kolena, hoce kamere u crkvama pa da i ne dolazi na sluzbe, nego da sedi kuci i ko fol je na sluzbi jer gleda na TV...

U tome i jeste jedan od glavnih problema i razlika Pravoslavlja u odnosu na Rimokatolicizam. Nema popustanja. Ukidanje posta je inace, za tvoju informaciju, navedeno kao jedna od jeresi RKC-a koja je doprinela raskolu...

Znas kako izgleda vencanje u Pravoslavnoj Crkvi ? Pazi sad:

1. Oboje moraju biti krsteni.
2. Desava se usred Sv. Tajne Evharistije
3. Da bi se pristupilo Telu i Krvi Hristovoj, potreban je post, i to strogi, a i ispovest (nije obavezna ali strogo preporucena).
4. Strogi post je: pon, uto, sre, cet i pet na iskljucivo biljnoj hrani (naja sir, jaja, mleko, itd.), i sve to pripremljeno na VODI (naja ulje). Subota kad se vrsi vencanje, tog jutra se niti jede niti pije voda (hilandarski tipik). Ako je vencanje u nedelju, onda se posti i subota, a u nedelju jutro se ne jede i ne pije pre pricesti.

Ne moze se biti vernik a ovamo "lezi lebe da te jedem".
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 18:47   #57
Aha, u pravu si...

Samo od kud Srbinu pade na pamet da se u "svojoj" crkvi vjenča nekršten?

Viš, to niti jednom Hrvatu ne bi i nije palo na pamet. Što misliš zašto?

A ljubav, Kristovu ljubav si preskočio...i farizeje koji su gledali SLOVO a ne DUH zakona?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 20:23   #58
Kako otkud ? U Kanadi vencanja obavljaju svestena lica. Pa kad vec po roditeljima pripada Pravoslavnoj Crkvi, otisao covek da se raspita sta i kako... I kad tu nije moglo kako bilo, otisao tamo gde moze kako bilo...

Nije mi jasno zato spominjes Fariseje ? Kakve oni imaju veze a celom pricom ? Ako pokusavas da tvrdis kako se PC poput Fariseja pridrzava "formi", moracu te razalostiti jer te "forme" postoje jos od vremena pre raskola. Jedni ostadose PRAVO-verni, a drugi... Mnogo sta se danas pokusava poturiti pod "ljubav Bozjom", ukljucujuci i ordinacije zena, vencavanje pedera, vencavanje nekrstenih, itd...

Cudo sta sve ta kvaziljubav cini.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 20:31   #59
Quote:
Maran Ata kaže:
Kako otkud ? U Kanadi vencanja obavljaju svestena lica. Pa kad vec po roditeljima pripada Pravoslavnoj Crkvi, otisao covek da se raspita sta i kako... I kad tu nije moglo kako bilo, otisao tamo gde moze kako bilo...

Nije mi jasno zato spominjes Fariseje ? Kakve oni imaju veze a celom pricom ? Ako pokusavas da tvrdis kako se PC poput Fariseja pridrzava "formi", moracu te razalostiti jer te "forme" postoje jos od vremena pre raskola. Jedni ostadose PRAVO-verni, a drugi... Mnogo sta se danas pokusava poturiti pod "ljubav Bozjom", ukljucujuci i ordinacije zena, vencavanje pedera, vencavanje nekrstenih, itd...

Cudo sta sve ta kvaziljubav cini.

da... ne smije poslati na neko mjesto ovakve kao što si ti...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 20:52   #60
Ne izazivajte me. Samo podizete tenziju bez potrebe. Da doticna nije spomenula Fariseje u tom kontekstu, ne biste dobili po nosu...

Znate narodnu: "Ne diraj lava dok spava"
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.